• 25 kwietnia w naszej szkole zostały przeprowadzone badania w ramach  akcji Biały Tydzień przez Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny "Górka" . Wszystkie uczennice i uczniowie , którzy mieli zgody rodziców zostali przebadani przez lekarzy specjalistów z „Górki” i otrzymali informacje zwrotne dla rodziców.

  Bardzo dziękujemy lekarzom za przeprowadzenie badań.

 • W dniu 24.04.2018 uczennice naszej szkoły wzięły udział w Przeglądzie Artystycznym Szkół organizowanym przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

  W tegorocznym przeglądzie zaprezentowały się:

  Julia Kubala, Maja Misztal, Nikola Obcowska  – kl.I

  Milena Gwóźdź, Julia Gwóźdź, Magdalena Sudoł –Królikowska ,Natalia Kuc, Klara Woś – kl.III

  Gabriela Klepacz, Oliwia Kowalska, Martyna Wardzichowska – kl.V

  Marta Koziara, Klaudia Walasek – kl.VII

  Dziewczyny zaprezentowały piosenki : Radość najpiękniejszych dni, Jesteśmy Polką i Polakiem.

  Zatańczyły układy taneczne do utworów: Loko loka i Chocolate.

  Gratulujemy dziewczynkom udanego występu.

  Dyrekcja szkoły i pani Renata Bugdalska dziękują rodzicom za dowóz dzieci do BSCK.

                                                                                                                                               Renata Bugdalska

 • 18 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Chleba.                        

   Celem tego dnia było ukazanie znaczenia chleba w ludzkim życiu, a także przedstawienie historii chleba, ukazanie uczniom różnicy między chlebem razowym i białym, a także wzbudzić w uczniach szacunek do wartości chleba i pożywienia oraz pracy ludzkiej.  Uczniowie przywitali Panią Dyrektor, nauczycieli, kolegów i koleżanki staropolskim zwyczajem - „ chlebem i solą”. Wykonali przepiękną pieśń Chlebie najczystszy. Później uczennice  z kl. V przedstawiły historię powstania pierwszego chleba, a następnie uczennice  z kl. III zaprezentowały przysłowia o chlebie. Uczniowie kl. VII Marcin Drechnowicz i Kamil Skotnicki przedstawili prezentację na temat znaczenia słowa chleb w różnych językach świata. Były też wiersze o chlebie w wykonaniu uczniów kl. I i III, a także wszyscy uczniowie wysłuchali bajki według braci Grim „ Kłos żyta” w wykonaniu Marty Koziary z kl. VII i odpowiadali na pytania: Co zrozumieli i zapamiętali z tej bajki.

        Nie zabrakło też konkursów. Uczennice z kl. I-III przekonały się, że mąką można malować, natomiast dziewczęta z  kl. VII wykonały doświadczenie, przekonując wszystkich, że z mąki można zrobić klej. Był też konkurs tematyczny pt: „ Okruchy chleba” w którym brali udział przedstawiciele kl. IV-VII.  I miejsce zajęła kl. V.

      Całą naszą akademię uświetnił taniec Trojaki w wykonaniu zespołu tanecznego pod kierownictwem opiekuna pani Renaty Bugdalskiej.

                                                                                                                                                                      Joanna Zych

 • 13 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane   w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

  Dnia 13 kwietnia również w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na dziedzińcu szkoły, obok Dębu Pamięci im. Jana Wawro, uczniowie starszych klas przypomnieli kolegom sylwetkę zamordowanego w Charkowie  porucznika Jana Wawro oraz przedstawili scenę  pożegnania  przez żonę Henrykę i córeczkę Marię odjeżdżającego na wojnę  Bohatera. Szczególnie wzruszającym momentem było odczytanie kartki z obozu sowieckiego, którą Jan Wawro wysłał przed śmiercią do Najbliższych.

  Jan Wawro – urodzony 8 marca 1907 w Trzebicy, parafia Świniary koło Buska-Zdroju syn Antoniego i  Marianny.

  Swoje życie podporządkował najwyższym ideałom: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.                                              

  Wspaniały żołnierz i patriota,  syn, mąż i ojciec.

  Zginął w Charkowie w 1940r. mając 33 lata.

   

       Cześć  Ich Pamięci!

 • 12 kwietnia 2018r. uczniowie klasy  IV wzięli udział w   GMINNYM  KONKURSIE  HISTORYCZNO-LITERACKIM „Śladem historii i legend w naszej małej Ojczyźnie” , który odbył w Zespole Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach.

  Konkurs miał na celu :

  • wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej;
  • wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania;
  • korelacja treści podstawy programowej z języka polskiego i historii;
  • promocję regionu.

  Uczniów do konkursu przygotowały p. Ewa Nowaczkiewicz-historia, p. Marta Skowrońska –   j. polski.

  II miejsce zajął Jakub Nowak

  III miejsce zajął Dawid Dulik

  Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów w kolejnej edycji konkursu.

  Rodzicom dziękujemy za pomoc w dowozie dzieci na konkurs.

                                                                                                            Marta Skowrońska

 • W dniach od  5 kwietnia 2018 roku do  13 kwietnia 2018  roku odbył się  po raz kolejny wiosenny kiermasz książek przysłanych przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z Tuliszkowa.

     Kiermasze te corocznie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie są wygórowane, a wydania książek bardzo ładne. Tematyka książek jest bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe, słowniki i atlasy.

      Otrzymaliśmy książki w ilości : 234 sztuki. Zakupiono książki w ilości 99 sztuk na kwotę 234 zł. Pieniądze wpłacono na konto wydawnictwa .Z otrzymanej prowizji zostaną zakupione książki na nagrody dla uczniów.

                                                                                                                                                                    M.Skowrońska

 •  12 kwietnia uczniowie kl. I-III oraz Oddziału Przedszkolnego byli na wycieczce w Busku-Zdroju.

     Najpierw odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju, gdzie czekała na nich pani Bożenka w czytelni dla dzieci. Tu odbyły się zajęcia czytelnicze pod hasłem „Wiosna w literaturze dla dzieci”. Najmłodsi odgadywali zagadki wiosenne a uczniowie klasy III rozwiązywali krzyżówkę wpisując rozwiązania. Następnie dzieci w pociągu zwiedziły całą bibliotekę. Mogły też swobodnie pooglądać książeczki dla dzieci oraz wypożyczyć lektury.

      Po ciekawych zajęciach dzieci  pomaszerowały do BSCK na teatrzyk pt. „Wędrówka w nieznane”. Spektakl skierowany do najmłodszych widzów przybliżył  twórczość Jana Brzechwy, wybitnego polskiego poety, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, takich jak m.in.: „Kwoka”, „Stonoga”, „Żuk”, „Hipopotam”, „ Koziołeczek”. Wiersze Jana Brzechwy to absolutna klasyka literatury dziecięcej. Poza humorem, utwory zawierały zaskakujące zakończenia, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują oraz ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre. Na zakończenie wycieczki wszyscy byli na lodach.

                                                                                                                                                                    Marta Skowrońska

 • Chłopcy z klasy 7 są zawsze chętni do pomocy. W dniu 12.04.2018r. przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek miejsce na świeży piach do piaskownicy. Zamontowali również parasol przeciwsłoneczny. Dziękujemy im bardzo, zostaną nagrodzeni punktami dodatnimi.

  Renata Bugdalska

 • Dzieci z naszego przedszkola i oddziału przedszkolnego w II semestrze raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach tanecznych. Taniec wspiera rozwój dziecka we wszystkich sferach: fizycznej, poznawczej, emocjonalnej, społecznej.  Rozwija prawidłową postawę ciała, sprawność motoryczną, koordynację i pamięć ruchową. Dziecko w wieku przedszkolnym  poprzez zajęcia taneczne rozwija się wszechstronnie opierając się na naturalnej potrzebie ruchu .Dzieci z naszego przedszkola bardzo lubią ruch i taniec, na zajęciach są bardzo aktywne.

                                                                                                                                                                                    Renata Bugdalska

 • 06 kwietnia 2018r. odbyły się gminne, powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,, Młodzież Zapobiega Pożarom".    W 41 edycji tego turnieju wzięli udział uczniowie z ZPO w Dobrowodzie:

  • w I kategorii wiekowej - szkół podstawowych kl. IV-VI:  Łukasz Dulik uczeń  klasy VI.
  • w II kategorii wiekowej klas VII i gimnazjów:  Kamil Skotnicki  i Jakub Farmas uczniowie klasy VII.

  W obu kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 50 uczestników z powiatu buskiego. Uczniowie naszej szkoły przygotowania rozpoczęli już  w styczniu. Wygrali eliminacje szkolne i gminne. Testy zarówno w eliminacjach szkolnych jak  i gminnych składały się z 25 pytań. Testy w eliminacjach powiatowych zawierały 30 pytań i należało je rozwiązać w 20 minut.

  Pisanie testów przebiegło sprawnie. Po podliczeniu punktów okazało się, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywki we wszystkich kategoriach wiekowych. W I kategorii wiekowej Łukasz Dulik wygrał  dogrywkę i zajął II miejsce.

  W II kategorii wiekowej rywalizacja była również bardzo zacięta.  Kamil Skotnicki uzyskał 25 punktów tyle  samo co inny uczestnik. Zwycięzcę wyłoniło dopiero 7 pytanie dogrywki. Kamil zajął II miejsce.                               

  Bardzo ładnie zaprezentowali się Jakub Farmas odpowiedział na wiele pytań jednak w tym roku to nie wystarczyło, aby zajął miejsce na podium.

  Uczniowie z rąk  Starosty powiatu buskiego, Komendanta Komendy Powiatowej Straży Busko-Zdrój i organizatorów tych eliminacji otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody.

  Młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę. Opłacił się trud włożony w przygotowania. Jednak pozostał duży niedosyt, który ufam spowoduje dużą mobilizację w przyszłym roku.

  Składam serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniach i w dowiezieniu dzieci na turniej.

             Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!!!                            

                                                                                                     Barbara Wielgo    

 • Zajęcia plastyczne w świetlicy szkolnej odgrywają dużą rolę w wychowaniu estetycznym dziecka. Działalność plastyczna ma za zadanie zaspakajać potrzebę ekspresji i motywacji do działania. Bliski kontakt z plastyką budzi zainteresowanie jej różnymi aspektami, daje dziecku radość i zadowolenie, umacnia poczucie własnej wartości, rozwija samodzielność, uczy planowania zadań i pracy zespołowej. Własna twórczość stanowi ujście dla energii dziecka, uspakaja, daje odprężenie. Dziecko za pomocą środków plastycznych wyraża własne myśli, uczucia. Obcowanie z jakąkolwiek z dziedzin sztuki ułatwia nawiązywanie kontaktu z otoczeniem, pomaga w uświadamianiu sobie świata kształtów i barw, słów i dźwięków. Podczas zajęć dzieci czynnie są angażowane w działania organizowane przez wychowawcę, ale mają również czas na swobodną zabawę. Jedną z ulubionych jest tworzenie konstrukcji z klocków. Zabawy te rozwijają dzieci manualnie, budzą kreatywność i wzmacniają więzi w grupie.

 • Dnia 28 marca 2018r uczniowie klas IV-VII wraz z opiekunami: Anitą Skotnicką, Joanną Zych,  Ewą Nowaczkiewicz, Renatą Bugdalską, Urszulą Wiśniewską oraz Bożeną Krupą wyjechali na niezwykłą lekcję w terenie.

  Głównym punktem wycieczki były odwiedziny Centrum Geoedukacji  w Kielcach. Miejsca, gdzie  w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Prowadzącymi są niezwykle kompetentni i bardzo profesjonalni przewodnicy. Wizyta w Centrum prowadzi do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Zatrzymując się przed dioramami uczniowie obejrzeli świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które niegdyś pokrywały tereny Gór Świętokrzyskich. Świadectwem tej minionej epoki są zawarte w ziemskiej skorupie skamieniałości. Ten zapis kopalny, odkrywany obecnie, oglądaliśmy na planszach, animacjach multimedialnych i w zgromadzonych eksponatach geologicznych.

  Poznaliśmy epoki geologiczne, szczególnie skupiając się na dewonie, który trwał od ok. 416 do 359 mln lat temu. To czas  kiedy pierwsze kręgowce zaczęły wychodzić z podzwrotnikowych mórz na ląd, a jednocześnie zanik tropikalnych zwierząt, zakończony wielkim wymieraniem; okres, kiedy dawne formy życia i procesy geologiczne tworzyły skały, złoża cennych minerałów, które dzisiaj eksploatujemy. Oglądaliśmy modele pierwszych organizmów, których pozostałości możemy odnaleźć w budowie skał  regionu świętokrzyskiego do dnia obecnego.  Były gąbki, ślimaki, jeżowce, liliowce, rozgwiazdy, wężowidła, małże, wielkoraki, łodziki z wielkimi muszlami, ramienionogi, koralowce, trylobity, tetrapody, olbrzymie ryby pancerne.

         Tak dotarliśmy do Kapsuły Symulatora 5D, która przeniosła nas do wnętrza Ziemi. Poprzez poszczególne warstwy osiągnęliśmy jądro Ziemi, po drodze obserwując zmieniającą się temperaturę, ciśnienie i głębokość. Odczuwaliśmy podmuchy wiatru, pryskała na nas woda, z zamierzchłych oceanów, atakowały nas wielkie stworzenia podobne do ryb. Pojazd przedzierając się przez skały wpadał w gwałtowne drgania; przeżyliśmy trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, wypiętrzanie się gór; w pewnym momencie kapsuła uległa awarii, z której jednak wyszliśmy cało. Naszą wędrówkę na monitorze śledzili koledzy, dodając nam otuchy w tej wielkiej podróży w geologiczne dzieje błękitnej planety.

       Po tych wrażeniach wzięliśmy udział w warsztatach polegających na szlifowaniu i polerowaniu fragmentu skały – wapienia dewońskiego. Przy przygotowanych stanowiskach ze specjalnym proszkiem (węglik krzemu), dorównującym twardością diamentowi, na mokro równaliśmy powierzchnie naszych odpowiednio przyciętych płytek. Następnie je polerowaliśmy. Tak otrzymaliśmy piękne pamiątki, które zabraliśmy do domu.

  Wycieczka była dla wszystkich podróżą w czasie i wielką przygodą. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzielimy się z innymi. Chętnie pojedziemy w Góry Świętokrzyskie jeszcze raz, by tym razem podziwiać ich piękno w terenie

 • Dnia 23 marca uczniowie klas IV- VII zaprezentowali projekt pt. „Woda- ciekawe doświadczenia.”

  Nasz projekt był realizowany etapami:

  1. zaciekawienie uczniów tematyką dotyczącą wody jako czynnika decydującego o życiu na Ziemi,
  2. przedstawienie uczniom propozycji działań, które mogłyby być realizowane w ramach projektu,
  3. planowanie działań, wybranie doświadczeń, które uczniowie zaprezentują na warsztatach ekologicznych, opracowanie zasad współpracy w grupie,
  4. prezentacja  projektu,
  5. ocena projektu, ocena pracy uczniów i poszczególnych grup projektowych na podstawie ustalonych kryteriów.

  Prezentacja miała formę pokazu eksperymentów w wykonaniu „szalonych naukowców”:

  Grupa I (uczniowie kl.IV) : Doświadczenie z jajkiem w roli głównej.

  - jajko w wodzie zwykłej tonie, po dolaniu wody z solą wypływa. Gdy dolejemy jeszcze wody słodkiej unosi się jakby było zawieszone.                                                                                                       

  Wyjaśnienie Szalonych Naukowców :
  Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.

  Grupa II (chłopcy z  kl.VI) : Doświadczenie „Kolorowy przekładaniec”.

  - potrzebne materiały:

  • przezroczyste, wysokie naczynie,
  • płynny miód,
  • olej,
  • zielony płyn do zmywania naczyń,
  • niebieski płyn do zmywania,
  • plastikowa butelka z wodą,
  • czerwona farba (np. plakatowa).

  - wykonanie: do naczynia wlewamy po kolei: miód, zielony detergent, niebieski detergent, wodę wymieszaną z czerwona farbą i na końcu olej.                                                                                                       

   - obserwujemy wspaniały efekt: płyny poukładane warstwami, jedna na drugiej.

  Wyjaśnienie Szalonych Naukowców:  Dlaczego ciecze nie zmieszały się, tylko poukładały w kolorowe paski? Dlatego, że są różnej gęstości. Te płyny, które są gęstsze, są też cięższe i dlatego opadały na dół, nie mieszając się z innymi.

  Grupa III (uczniowie z kl.VII) : Doświadczenie „Sok z kapusty czyni cuda”.

  - wykonanie: do 3 naczyń przezroczystych wlewamy wodę, do pierwszego dolewamy mydło, do drugiego ocet , w trzecim zostawiamy czystą wodę. Następnie do każdego dodajemy trochę wywaru   z czerwonej kapusty

  - obserwujemy zaskakujący efekt: w każdym naczyniu woda barwi się na inny kolor: różowy, niebieski, fioletowy.                                                                                                                                         

    Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Sprawiliśmy, że sok z czerwonej kapusty  jest wskaźnikiem, tzn. wskazuje czy dany płyn jest kwasem (barwi się na różowo), zasadą (barwi się na niebiesko) czy substancją obojętną (barwi się na fioletowo).

  Grupa IV (uczniowie z kl.V) : Doświadczenie „Filtr do wody z piasku, żwiru i węgla aktywnego”.

  - wykonanie: uczniowie budują kolumnę filtracyjną, a następnie wlewają do niej brudną wodę. Wszyscy obserwują wodę , która przeszła przez warstwy i wspólnie wyciągają wniosek: woda została wstępnie oczyszczona i przefiltrowana, jednak nie jest jeszcze całkowicie czysta.                             

  Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Przedstawiliśmy zestaw do filtrowania wody, w którym znajduje się warstwa żwiru, piasku i węgla aktywnego. Zadaniem żwiru  jest odfiltrowanie dużych zanieczyszczeń pływających w wodzie. Piasek  również usuwa większość zanieczyszczeń mechanicznych, węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia chemiczne. Wodę przefiltrowaną w ten sposób warto jednak zagotować, ponieważ w dalszym ciągu może być szkodliwa dla zdrowia. 

  Dziewczęta z klasy V podały również przepis jak wykonać prosty płyn do usuwania rdzy z drobnych metalowych przedmiotów. Wystarczy  zmieszać wodę, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy zardzewiały gwóźdź lub śrubkę, odstawiamy na kilka godzin i efekt murowany, rdza znika!                                                                                                 Grupa V (grupa mieszana  z kl.VI): Doświadczenie „ Kolorowy wulkan”.

  - potrzebne materiały: ocet, soda oczyszczona, kolorowy barwnik, trochę wody.

  - wykonanie: na talerzu stawiamy przezroczyste naczynie, wsypujemy sodę, dodajemy kilka kropli barwnika, trochę wody oraz ocet,

  - obserwujemy efekt: mieszanina w naczyniu zaczyna się pienić, płyn wypływa gwałtownie tworząc kolorowa lawę.                 Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).

   Zespół V wykonał jeszcze jeden eksperyment- bardzo prosty i efektowny. Wykorzystali do tego kolorowe cukierki  „skittles”, które zalane ciepłą wodą zaczęły  puszczać barwnik i powstała piękna kolorowa tęcza. Dzieci wyjaśniły, że takie samoistne mieszanie się substancji nazywamy dyfuzją. 

  Te zajęcia były „super”, wszyscy byli świetnie przygotowani, projekt oceniony na 6 . Zachęcamy do eksperymentowania!

  Koordynatorzy projektu: Anita Skotnicka, Joanna Zych

 • Święto  „Dnia  Wody” zostało ustanowione w 1992 r. po konferencji w Rio de Janerio, decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy. Pomimo tego, iż woda cały czas jest surowcem bardzo cennym, to niszczymy jej zasoby zanieczyszczając morza, rzeki i jeziora. Ciągle na świecie z powodu braku czystej wody umierają ludzie. Warto o tym pamiętać odkręcając codziennie kran.                                       

      Dnia 23 marca w naszej szkole  grupa „aktywnych ekologów” z klas IV-VII wraz z opiekunami: panią Anitą Skotnicką oraz panią Joanną Zych zorganizowała obchody Światowego Dnia Wody. Oprawą sceniczną zajęła się pani Renata Bugdalska. Na tę uroczystość zostali zaproszeni: pani dyrektor, grono pedagogiczne, wszyscy uczniowie oraz dzieci z przedszkola.

  Scenariusz wyglądał następująco:

  1. Oglądanie prezentacji „ Jak oszczędzać wodę?”
  2. Inscenizacja w wykonaniu uczniów kl.I- III pt. „Zdrowa woda”
  3. Zaprezentowanie polskich powiedzeń związanych z wodą.
  4. Piosenka o zdrowej wodzie
  5. Konkurencja sportowa:

  Z każdej klasy wybrano 2 osoby, które stojąc  tyłem do siebie zostały zakręcone folią spożywczą i tak złączeni musieli przebiec slalomem między pachołkami. Na końcu, na stolikach stały kubeczki wypełnione wodą, do których włożono słomki podziurawione wcześniej igłą. Uczniowie musieli wypić wodę z kubeczka. Wygrała ta para, która pierwsza wykonała prawidłowo  zadanie.

      Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały prezentację o wodzie i związane z nią powiedzenia przedstawione w formie ilustracji , wysłuchały inscenizacji w wykonaniu swoich kolegów i wspólnie zaśpiewały piosenkę o zdrowej wodzie. Jednak najwięcej emocji wywołała konkurencja sportowa. Widownia  żywo reagowała, dopingując swoim kolegom. Było wesoło i zabawnie, ale nie zabrakło też zdrowej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Był to wspaniały dzień, w którym ważne treści dotyczące ochrony wody zostały przekazane w jakże miłej formie wspólnej nauki i zabawy. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętali jakie znaczenie dla człowieka ma woda i będą ją oszczędzać, by nie zabrakło jej dla następnych pokoleń.

 • Podziękowania dla pani Marii Wawro - Kalasiewicz za wzbogacenie wyposażenia hali sportowej

  Kolejny już raz dzięki hojności Pani Marii Wawro - Kalasiewicz – córki  kapitana  Jana Wawro, którego „Dąb Pamięci” znajduje się obok budynku naszej szkoły,  nasza szkoła  wzbogaciła się o niezbędny sprzęt sportowy: piłki do gry w piłkę nożną i siatkową oraz rakiety do badmintona, które wzbogacą wyposażenie hali sportowej.

                                                                                                                                                                   Pani Mario, Dziękujemy!

 • " Palma Wielkanocna" - konkurs plastyczny

  19 marca w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na " Palmę Wielkanocną".

   Celem konkursu było kultywowanie i zachowanie od zapomnienia dawnych zwyczajów, tradycji i ludowej plastyki obrzędowej, kształtowanie wśród uczniów emocjonalnego stosunku do sztuki ludowej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych klas 0-III i IV-VII. Oceny prac dokonało jury w składzie Pani Dyrektor Barbara Guzińska  i Pani Renata Bugdalska. Wyniki konkursu:

  I miejsce- Kamil Skotnicki kl.VII

                     Kamil Koziara kl.VII

                     Jakub Farmas kl.VII

                     Filip Farmas kl.I

  II miejsce- Antos  Meuś kl. 0

                       Zuzia Jurecka kl. 0

  III miejsce- Bartosz Furgoł kl.II

                        Emilia Furgoł kl.0


  Prace, które zajęły pierwsze miejsca wzięły udział w dalszym konkursie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.  Chłopcy zajęli na dalszym szczeblu wyróżnienia i otrzymali piękne nagrody. Wszystkie prace zostaną nagrodzone nagrodą rzeczową i dyplomem na najbliższym apelu. Za wykonane prace uczniowie otrzymali ocenę celującą z religii.

  Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.

                                                                                                                                                             opiekun: Pani Joanna Zych

 • 12 marca w ZPO Kołaczkowice odbył sięTurniej Mini Piłki Nożnej Chłopców i Dziewcząt o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, w którym wzięło udział 6 drużyn chłopców i 4 drużyny dziewcząt z następujących szkół: ZPO Dobrowoda, ZPO Szaniec, ZPO Kołaczkowice, ZPO Zbludowice, SSP Słabkowice, SP Siesławice. Dużyny grały w systemie "każdy z każdym". 

  Po emocjonujących meczach w klasyfikacji głównej nasza drużyna chłopców zajęła III miejsce oraz drużyna dziecząt - III miejsce.

                                                                                                                                                            Gratulujemy!!!!

 • Powiatowy Konkurs Mitologiczny  „Świat starożytnej Grecji” - etap gminny

  Dnia 21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnym etapie  Powiatowego Konkursu Mitologicznego  „Świat starożytnej Grecji”, który jest przeznaczony dla uczniów zainteresowanych starożytną kulturą i mitologią grecką.

  Cele konkursu: 

  · popularyzacja wiedzy o literaturze antycznej i jej ponadczasowości,  budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów kulturą starożytną,                                                                                                   

  ·  wykazanie się znajomością treści mitów greckich,                                                                                   

  ·  doskonalenie umiejętności czytania za zrozumieniem,                                                                                                           

   ·  szukanie związków między mitologią grecką a współczesnym językiem,                                                

  ·  mobilizowanie uczniów do zdobywania wiedzy.

  Zofia Myszk (kl. 5) i Wiktor Skiba (kl. 6) wykazali się wszechstronną wiedzą nt. mitologii greckiej i przeszli do etapu powiatowego tego konkursu, który odbędzie się w maju b.r.

  Gratulujemy!

 • 2 marca w szkole Podstawowej w Siesławicach odbyła się X Jubileuszowa edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego na „Najciekawszą i najładniejszą prezentację multimedialną wykonaną w programie PowerPoint” .  W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów z szkół podstawowych: z Buska, Dobrowody, Siesławic, Szańca i Zbludowic. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Myszk z klasy V, która przygotowała prezentację na temat „Historia polskich symboli narodowych” i otrzymała wyróżnienie.  

  Prezentacje uczniów oceniało jury w składzie: pan Piotr Łojek – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, pani Agnieszka Zawadzka-Musiał – nauczyciel SP w Siesławicach, pan Marek Ciszewski – redaktor naczelny buskiego portalu internetowego i główny sponsor nagród.

  Gratulujemy !

 • Część II- zajęcia w klasach 0- III  (13 i 19 marca 2018r.)

  Zajęcia w klasach młodszych odbyły się w dwóch grupach, klasy 0-I oraz klasy II-III.

  Głównym celem warsztatów było kształtowanie zachowań zmierzających do prawidłowego postępowania z  odpadami oraz uświadomienie dzieciom jak bardzo ważna jest segregacja, by na Ziemi było mniej śmieci.

  Zajęcia obejmowały:

  1. Projekcję bajki edukacyjno –ekologicznej pt. „Jak segregować śmieci?”
  2. Naukę segregacji poprzez wrzucanie odpadów do worków w odpowiednich kolorach.
  3. Pracę w grupach, polegającą na układaniu puzzli oraz kolorowaniu obrazków, na których przedstawione były pojemniki do segregacji śmieci.

  Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały bajkę edukacyjną, a potem aktywnie brały udział w praktycznej nauce segregacji śmieci. Nauczyciel prowadzący, pani Anita Skotnicka  w sposób szczególny zwróciła uwagę na rozpoznawanie tworzyw sztucznych i odróżnianie ich od papieru. Powiedziała też co zrobić z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak baterie czy opakowania po lekach.                                                                                              

  Po tej  fazie zajęć rozpoczęła się praca w grupach, polegająca na układaniu puzzli  i wykonywaniu kolorowanek. Dzieci świetnie poradziły sobie z tymi zadaniami. Prawidłowo   i dość szybko ułożyły obrazki na temat segregowania odpadów oraz bezbłędnie pomalowały pojemniki na papier, plastik, szkło i bioodpady. Najpiękniejsze prace zostały zaprezentowane na klasowych gazetkach. Brawo!

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć