• Wielki sukces Wiktorii Pechcińskiej z klasy V !

     •  

      Mamy zaszczyt poinformować, że uczennica klasy V – Wiktoria Pechcińska wzięła udział w XXIV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem „Geologiczna różnorodność Ziemi” i zajęła I miejsce, pokonując wielu rywali z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. W poniedziałek 29 maja 2023 roku Wiktoria uczestniczyła w uroczystej gali, w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach, podczas której laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody. Wiktoria, zajmując I miejsce w konkursie w finale regionalnym, zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w Warszawie. Serdecznie gratulujemy Wiktorii osiągniętego wyniku i trzymamy za nią kciuki w kolejnym etapie zmagań konkursowych.

      Ewa Złotnik


       

     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniach 15 - 16 maja starsi uczniowie  naszej szkoły  wraz z wychowawcami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 12:00, następnie udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, aby podziwiać m.in. Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, Belweder, Teatr na Wyspie i Pałac Myślewicki. Pomimo niesprzyjającej pogody rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Zobaczyliśmy Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Gnojną Górę, Barbakan z murami miejskimi i Pomnikiem Małego Powstańca, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza  i uroczystą  zmianę warty.

      Następnego dnia spędziliśmy cudowne chwile w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Nas najbardziej zainteresował najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie!  Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby wjechać na XXX piętro i  podziwiać panoramę stolicy. Wróciliśmy               do Dobrowody ok. godziny 18:00.

      Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

      Wychowawcy

       

       

     • Gminny Konkurs Recytatorski

     •  

      Gminny Konkurs Recytatorski

      W dniu 20.04.2023r. W naszej szkole odbył Gminny konkurs recytatorski, którego hasło brzmiało:„ Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój” W konkursie udział wzięło 22 uczniów z 6 szkół z terenu naszej gminy. Były to: ZPO w Dobrowodzie, ZPO w Kołaczkowicach, SP w Siesławicach, SSP w Słabkowicach, ZPO w Szańcu, PSP w Zbludowicach. Uczniowie z klas 0-III rywalizowali w dwóch kategoriach klasy 0-I i klasy II-III. Dzieci pięknie recytowały wiersze o przyjaźni ,pokoju, słońcu. Komisja wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą gminę w Międzypowiatowym konkursie recytatorskim w Wiślicy. Naszą szkołę w konkursie będzie reprezentować Franciszek Kubala. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

       

      Danuta Dziadek

     • Obchody 3 Maja w Busku - Zdroju

     • W środę, 3 maja, w Busku-Zdroju mieszkańcy świętowali 232. rocznicę uchwalenia konstytucji. Obchody rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzili się tam mieszkańcy, władze, młodzież, strażacy, harcerze policjanci i żołnierze. Po mszy pochód wyruszył przez Plac Zwycięstwa. Grała orkiestra strażacka, za nią szły mażoretki, potem poczty sztandarowe, mieszkańcy i zaproszeni goście. Pod Willą Polonia złożono kwiaty na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa, pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Później wszyscy ruszyli na plac przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz mażoretek i orkiestry dętej.

      Wiwat maj!

     • Szkolny apel z okazji 3 Maja


     •  

      27 kwietnia 2023 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym wyjątkowym apelu . Święto to upamiętnia przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Na początku uroczystości odśpiewane zostały hymny: narodowy oraz szkolny, następnie uczniowie klas I, II i III , przypomnieli wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Pod opieką pani Danuty Dziadek, pani Marty Skowrońskiej, pani Doroty Olszowej zaprezentowali inscenizację słowno - muzyczną dotyczący tych ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny.

      Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

      Marta Skowrońska

     • Eliminacje do konkursu recytatorskiego

     • Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego.

      W dniu 18.04.2023r. W naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do „ Małego”

       Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „ Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój” W  konkursie udział wzięło 11 uczniów z klas 0-III. Dzieci pięknie recytowały wiersze o przyjaźni ,pokoju, słońcu. Komisja wyłoniła zwycięzców. Naszą szkołę w konkursie gminnym reprezentować będą: w kategorii klas 0-I Mikołaj Wielgo i Lena Putek. W kategorii klas II-III Alicja Gwóźdź i Franciszek Kubala. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia.

       

      Danuta Dziadek

       

       

       

       

     • Przedszkolaki są Eko!

     • Przedszkolaki są Eko !

      Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Dobrowodzie aktywnie włączają się w jego obchody, aby pokazać, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i przypomnieć dorosłym, że Ziemia jest w naszych rękach. Przedszkolaki jak co roku celebrowały to święto cały tydzień. Zdobywały wiedzę z zakresu ekologii, wykonywały w domu specjalne ekologiczne zadania, przynosiły zużyte baterie i plastikowe zakrętki, a w piątek 21.04.2023r. przyłączyły się do akcji „Sprzątania świata”. W piątek, każdy przedszkolak , który zaangażował się w pomoc naszej planecie otrzymał dyplom przyjaciela Ziemi, Mamy nadzieję, że postawa proekologiczna zostanie z przedszkolakami na dłużej.

       

      M. Nowocień

      M. Sobczak

       

       

      .

       

     • Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach

     • Dnia 20 kwietnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach odbył się XVIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O SŁAWNYCH POLAKACH pt. ,,Szukamy autorytetów”. Uczestnicy napisali test dotyczący życia i działalności 10 sławnych Polaków: Jana Kochanowskiego, Józefa Wybickiego, Tadeusza Kościuszki, Aleksandra Fredry, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz świętego Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z pięciu szkół podstawowych, których do konkursu przygotowali nauczyciele języka polskiego bądź historii.

      Decyzją jury III miejsce zajął Bartosz Górak, natomiast IV miejsce zdobyły uczennice Joanna Milewska i Zuzanna Smorga. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilił słodki poczęstunek. Po rozdaniu nagród i dyplomów Pan Dyrektor Przemysław Nowak podziękował organizatorkom za zorganizowanie konkursu, uczniom za udział, a nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.

      Gratulujemy uczestnikom konkursu, gdyż wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat postaci sławnych Polaków i godnie reprezentowali naszą szkołę.
      Ewa Nowaczkiewicz
       


       

     • Pamiętamy!

     • Pamiętamy !

      A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa”

                                                                                                                                     Jan Paweł II

             Drugiego kwietnia obchodziliśmy 18 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka Jana Pawła II. W naszej szkole ten dzień co roku  upamiętniamy  uroczystą akademią.

            Akademię przygotowali  uczniowie klas IV-VI-VIII pod kierunkiem Pani Joanny Zych i Pani Renaty Bugdalskiej.   Przedstawiciele starszych klas   ukazali całej społeczności szkolnej sylwetkę papieża- Polaka. W ciszy i zadumie brzmiały słowa kolejnych recytatorów. Nastrojowe piosenki wykonywane przez uczniów, dopełniały tej uroczystości. Przywołaliśmy również treści, które kierował do nas sam Papież Jan Paweł II i dawał nam Polakom wskazówki jak mamy postępować i według jakich zasad i wartości budować swoje życie. Prezentacje te stworzyły właściwy klimat uroczystości.

           Z wielką pokorą i wdzięcznością dziękujemy Bogu Najwyższemu za niewyobrażalny skarb, jaki nam został dany, w postaci Jana Pawła II.

      Święty Jan Paweł II to człowiek wielkiego formatu, którego wiara, wiedza, uczciwość, moralność i dokonania są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.

      Pani Katechetka

     • Easter cards

     • EASTER CARDS

      Uczniowie klasy 5 brali udział w projekcie wymiany Wielkanocnych kartek anglojęzycznych zorganizowanym przez PSP nr 1 w Busku- Zdroju. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne i napisały życzenia dla kolegów i koleżanek z innych szkół. Wiktoria Pechcińska zrobiła najpiękniejszą kartkę Wielkanocną. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w projekcie.

      Gratulujemy!

      Wiśniewska Urszula

     • Wyjazd do kina

     • Dnia 03.04.2023r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami wybrały się na krótką, ale jakże ekscytującą wycieczkę do Buskiego Centrum Kultury w Busku gdzie uczestniczyły w lekcji pt. „ Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”.

      Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak powstawały pierwsze filmy animowane; odkryli na czym polega praca animatora i jak można nim zostać; przekonali się co łączy zwykłą konturówkę z filmem animowanym; dowiedzieli się co to jest latarnia magiczna; zobaczyli jak ożywić  postacie z bajek, a także dowiedzieli się jak powstają współczesne filmy animowane, na które z chęcią wybierają się do kin. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali tego co mówi prowadząca, oraz śledzili informacje zawarte w prezentacji multimedialnej. Dzięki tej ciekawej lekcji dowiedzieli się, że film animowany, który oglądają w kinie powstaje bardzo długo i jest dziełem kilkunastu albo i nawet kilkudziesięciu osób. Ponadto każdy uczeń nauczył się tworzyć podstawową animację rysunkową, oraz komputerową.

       Drugą częścią lekcji była prezentacja filmu animowanego „Urwis”. To była bardzo interesująca multimedialna lekcja. Był to ciekawie i przyjemnie spędzony czas.

      Dorota Olszowa


       

     • Dni Otwarte Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

     • Udział uczniów klas VII i VIII w Dniach Otwartych Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

       

           W dniach 3-5 kwietnia 2023r. w Szkołach Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju zostały zorganizowane Dni Otwarte, których głównym celem jest przedstawienie ofert edukacyjnych
      i promocja szkoły. Oferta  skierowana została  głównie do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, gdyż już w najbliższym czasie to właśnie oni staną przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji życiowych jakim jest wybranie właściwej ścieżki edukacyjnej do wymarzonego zawodu. Aby ta decyzja była przemyślana, a wybór trafiony muszą oni rozwiać wiele towarzyszących im wątpliwości, dlatego też nie mogło na  Dniach Otwartych zabraknąć uczniów naszej szkoły. Korzystając z zaproszenia Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Dyrekcji szkół w dniu 04.04.2023r. uczniowie klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza udali się na Dni Otwarte do 4 szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.

            Uczniowie mieli okazję poznać kierunki kształcenia, terminy i zasady rekrutacji do każdej ze szkół, mogli także osobiście porozmawiać z uczniami (często absolwentami naszej szkoły) i nauczycielami danej placówki. Mieli możliwość  poznania zasad funkcjonowania szkoły, bazy dydaktycznej , zaplecza technicznego oraz warunki pracy. Nasi uczniowie w szkołach, które odwiedzili zostali bardzo miło
      i sympatycznie przyjęci, oprowadzani przez uczniów lub nauczycieli placówki, zobaczyli niemal każdy najmniejszy zakątek szkoły, mogli zadawać pytania i zgromadzić niezbędne informacje, które ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. Mieli okazję sprawdzić jak wygląda dzień pracy placówki, jakie zajęcia dodatkowe odbywają się na terenie szkoły, mogli uczestniczyć
      w zajęciach edukacyjnych szkoły, a także  spróbować swoich umiejętności w różnych zajęciach praktycznych przygotowujących do wykonywania danego zawodu m.in. geodety, hotelarza, logistyka, informatyka, mechanika i innych.

          Mamy nadzieję, że odbyte spotkania pomogą naszym uczniom w wyborze kierunku, w którym powinni zmierzać planując swoją przyszłości edukacyjno–zawodową.


                                                                                                                                                       Joanna Chudzińska
                                                                                                                                   doradca edukacyjno-zawodowy

     • "W krainie mitów"

     • Spektakl pt. „W krainie mitów”

      Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 4-6 mieli okazję obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. „W krainie mitów”.

      Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp., zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. Jak głęboko sięgają korzenie naszych życiowych postaw? Przeważnie spotykamy się z pełnym wyższości i lekceważenia stosunkiem do historii, a przecież to ona jest nauczycielką życia. Warto więc zapoznać się                     z podstawowymi chociażby mitami, by nabrać pokory i szacunku do mądrości                   w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne.

      W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Spotyka w nich zapomnianych już dziś: Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Nasi bohaterowie ulegają nietypowym                      i zabawnym perypetiom, które przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Aby wrócić do swoich czasów, muszą znaleźć klucz-rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza. Zadanie to wymaga jednak od pary urwisów odwagi, mądrości, pracowitości i wzajemnego szacunku.

      Czy mimo wszystko uda im się wrócić do współczesności? Czy spotkanie                                  z mitologią wpłynie w znaczący sposób na edukację naszych bohaterów, zmieni ich postawy i charaktery? Na te pytania uzyskaliśmy odpowiedzi w trakcie uważnego oglądania przedstawienia.

     • Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 Kwietnia – Dzień Świadomości Autyzmu

       

      W poniedziałek 3 kwietnia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i „świeciliśmy na niebiesko”. Działania edukacyjne mają głównie na celu zapoznanie dzieci z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują
      u osób z tym zaburzeniem, ale przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej się rozwijają i inaczej dostrzegają świat.  Przedszkolaki z obu grup obejrzały film edukacyjny autorstwa Pani Moni „Dzień świadomości autyzmu”, który pozwolił dzieciom spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Dzieci wykonywały różne zadania, które przybliżyły im świat takim, jakiem odbiera je dziecko cierpiące na spectrum autyzmu. Bardzo dużo rozmawialiśmy w tym dniu o emocjach. Na zakończenie zajęć na znak solidarności dzieci wykonały piękne niebieskie motyle.

      M. Sobczak

      M. Nowocień