Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Spotkanie z Mikołajem

  Dnia 6 grudnia pojawił się w naszej szkole  ten długo oczekiwany gość- Mikołaj . Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Najpierw odwiedził  uczniów klas I, II i III oraz  VI wręczając im słodkie upominki. Następnie złożył wizytę  najmłodszym dzieciom w oddziale przedszkolnym. Wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem siedząc mu na kolanach. Na końcu odwiedził również  Bibliotekę oraz uczennice działające w kółku bibliotecznym. Słodkie upominki sprawiły uczniom wiele radości.

             Miejmy nadzieję, że zachowanie uczniów będzie wzorowe i w przyszłym roku Mikołaj także nie zapomni o naszej szkole.

                                                                                                                                         Marta Skowrońska

 • Milena Gwóźdź – mistrzynią Europy w tańcu Disco Show

   Milena - uczennica klasy IV naszej szkoły,  jest jedną z 41 tancerek Perfekta Dance Busko Zdrój z BSCK. Taniec jest wielką pasją Milenki. Na zajęcia tańca do BSCK Busko uczęszcza ponad rok.

     Na początku listopada 2018r.  Buska Perfekta Dance - jako jedyna grupa- reprezentowała Polskę w kategorii Disco Show na Mistrzostwach Europy IDO Street Dance Show w Skopje, w Macedonii zdobywając srebrny medal. W mistrzowskim turnieju startowało 915 tancerzy z 16 krajów.
      26 listopada 2018r. medalistki goszczono w popularnym programie telewizyjnym „Dwójki’ – „Pytanie na śniadanie”.

   

  Wielkie gratulacje Milenko i życzymy dalszych sukcesów!

   

                                                                                                                      Bożena Krupa                      

 • Prawa dziecka -apel

  Dnia 28 listopada odbył się w naszej szkole apel poświęcony prawom dziecka. Celem apelu było przypomnienie uczniom ich najważniejszych praw i obowiązków.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw.     W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991roku – czyli  27 lat.

   Dzieci poruszyły kwestie prawa do nauki, godności, prywatności, poszanowania innych i wychowania bez przemocy. Dzieci nie tylko głośno mówiły o swoich prawach, ale też uświadomiły rodzicom jakie mają względem swoich pociech obowiązki. Na zakończenie wybrzmiały radośnie słowa piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”.

  Ten dzień miał też przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Doskonałym odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju, jaki nam towarzyszył tego dnia były słowa piosenki:

  „Nie patrz na to - w jakim kraju

  Jaki kolor - dzieci mają

  I jak piszą na tablicy

  To naprawdę się nie liczy!”

  Ewa Nowaczkiewicz

  Renata Bugdalska

 • Akcja „WyRaźni na drodze”

          Dzieci z Oddziału Przedszkolnego brały udział w ogólnopolskiej akcji „WyRaźni na drodze”, której celem była edukacja dzieci w wieku przedszkolnym  w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Akcja została zrealizowama w oparciu  o dostarczone przez organizatora materiały.

          Dzieci poprzez zabawę kształtowały prawidłowe postawy uczestników ruchu drogowego. W ramach akcji uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak używać odblasków, aby być widocznym na drodze. Poznały również niektóre znaki drogowe, wykonywały szereg prac plastycznych i wiele zabaw z ruchu drogowego. Uczestnicy otrzymali również książeczki aktywności , a dla rodziców materiały dydaktyczne.

              Na zakończenie każde dziecko otrzymało odblask.

            Wykonane z zajęcia zdjęcia oraz w ramach konkursu prace plastyczne zostały wysłane na konkurs do organizatorów akcji.  Życzymy powodzenia.

                                                                                                                                                                      Barbara Wielgo

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?  W tym roku urodziny wypadły w niedzielę i dlatego w naszej szkole wszystkie uroczystości odbyły się 26.XI.2018r.  w poniedziałek. Każde dziecko przyniosło swojego misia-pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony.  W tym roku w naszej szkole  urodziny misia obchodziliśmy pod hasłem  „ Czy to wczoraj, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”. Najpierw rozstrzygnięto konkurs plastyczny w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy 0-I i klasy II-III


  Nagrodzone zostały następujące osoby w kategorii przedszkole:

  • Maria Bugdalska
  • Jan Domagała
  • Oleg Kaszuba
  • Wiktor Wilk -  wszyscy zajęli pierwsze miejsce.

   

   W kategorii 0 – I nagrodzone zostały:

  • 1 miejsce – Julia Kuta
  • 2 miejsce  - Daniel Nizioł
  • 3 miejsce – Klaudia Kosałka

   

  W kategorii klas II-III:

  • 1 miejsce – Wojciech Warzecha
  • 2 miejsce -  Adrian Kuta
  • 3 miejsce – Alicja Ozdoba

  Wyróżnienia otrzymali: Julia Kubala, Maja Misztal, Daniel Dulik, Amelia Gwóźdź, Kamila Lechowska, Hubert Górak, Andżelika Adamczyk, Nikola Obcowska, Karol Nowak, Oliwer Woś, Zuzanna Jurecka, Małgorzata Wilk, Mateusz Curyło, Adam Wąsik, Patryk Łukasik.

  Następnie odbył się konkurs recytatorski również w trzech kategoriach wiekowych.

   W przedszkolu:

  •   I miejsce wyrecytował - Oleg Kaszuba
  • II miejsce -   Jan Domagała
  • III miejsce -  Julia Wardzichowska.

   

  W kategorii klas  0 – I:

  • I miejsce wyrecytowała - Amelia Gwóźdź
  • II miejsce -  Hubert Górak
  • III miejsce -  Antoni Meuś

  wyróżnienia  Mateusz Wolicki, Kamila Lechowska, Zuzanna Jurecka.


  W klasach II – III:

  • I miejsce wyrecytowała -  Nikola Obcowska
  • II miejsce Michał Stępień
  • III miejsce Julia Kubala i Maja Misztal

  wyróżnienia Jakub Skiba i Wojciech Warzecha.
  Wszystkie dzieci nagradzane były okrzykiem: Czy to wczoraj, czy to dziś wszystkim,  jest potrzebny miś. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę Jadą, jadą misie.
   

                                                                                                                                                                  Dorota Olszowa

 • Lekcja otwarta z języka angielskiego.

  W środę w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego. Na zajęcia zostali zaproszeni rodzice oraz babcie uczniów. Lekcję obserwowała również pani Danusia Dziadek wychowawczyni klasy pierwszej. Uczniowie na zajęciach powtarzali poznane nazwy zabawek oraz opowiadali o swoich ulubionych zabawkach. Uczniowie uczestniczyli w grach "guessing game"(zgadnij co to) oraz Chinese Whisper ( Głuchy telefon). Nauka w formie zabawy to bardzo skuteczna metoda dzięki, której uczniowie w sposób ciekawy uczą się i utrwalają poznane słownictwo.

  Wiśniewska Urszula

 • "Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa" w szkole

  "Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa" w szkole

  "Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

  uszlachetnia w chwilach pomyślności,

  daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." 

  Marek Tulliusz Cyceron

  Od 19 do 23 listopada  2018 roku Biblioteka Szkolna zorganizowała jak co roku "Kiermasz Taniej Książki  z Tuliszowa".
  Kiermasz ten za każdym razem cieszy się dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli."Kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa" w szkole - Obrazek 1

  Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie są wysokie, a wydania książek bardzo ładne. Tematyka książek jest bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe, słowniki i atlasy.


     Pieniądze ze sprzedaży książek wpłacane są na konto wydawnictwa. Dzięki Waszym zakupom otrzymamy do biblioteki 5 nowych  książek.

                                                                                                                                     Marta Skowrońska

 • Zabawa andrzejkowa w młodszych klasach i w przedszkolu

       29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla dzieci z oddziału przedszkolnego,”0”, oraz kl. I-III. W dniu imprezy sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową udekorowaną balonami. Zabawę taneczną rozpoczęła pani dyrektor Barbara Guzińska witając wszystkich i bawiąc się w kole. Przy muzyce wszyscy wspólnie  tańczyli   w tradycyjnych  kółkach, jak również w parach.

     W jednej z sal  uczniowie kl. VI pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali pokój wróżb ,w którym  najmłodsi  mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez słodyczy, owoców i ciasta. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

     W organizacji imprezy pomagali również rodzice, którzy włączyli się do dekoracji sali, do wspólnej zabawy i tradycyjnie zadbali o  przebrania dla dzieci  i poczęstunek. Serdeczne podziękowania dla rodziców i uczniów kl. VI oraz wychowawczyni  Bożeny Krupy za tak przygotowane wróżby.

                                                                                                                                                 Marta Skowrońska

 • Wieczór wróżb i magii w klasach IV-VI

  Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju.  28 listopada w naszej szkole, w scenerii tajemniczości wróżono z andrzejkowych kart, znaków zodiaku i liczb. Nie mogło zabraknąć zabawy tanecznej. Uczniowie klas IV-VI wspaniale bawili się przy muzyce, o ktorą zadbał Grzegorz Drechnowicz z klasy VI. W tym roku szczególnym powodzeniem cieszyla się zespołowa zabawa przy melodii "Czekolada". 

  Serdeczne podziękowania za trud włożony w dostarczenie pizzy i przygotowanie pysznego poczęstunku należą się Rodzicom.

           Co dobre, szybko się kończy i ta zabawa dobiegła końca. Pocieszmy się tym, że za rok też będą „andrzejki”.

                                                                                                                                                             Bożena Krupa

 • Edukacja filmowa w klasach IV-VIII

  Dnia23 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do kina Helios w Kielcach. Głównym celem wycieczki było obejrzenie dwóch filmów. Młodsi mieli okazję podziwiać film fantastyczny pt. „Fantastyczne zwierzęta”. Uczniowie klasy 7 i 8 mieli okazję podziwiać „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Ekranizacja powstała na podstawie kulturowej książki Arkadego Fiedlera. Film opowiada historię takich pilotów, jak: Witold Urbanowicz, Zdzisław Henneberg, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef František, Ludwik Paszkiewicz, Zdzisław Henneberg, Jan Daszewski, Leopold Pamuła, Stanisław Karubin, Tadeusz Andruszków czy Kazimierz Wünsche.

  Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W  ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytani (RAF) utworzyli elitarną jednostkę –Dywizjon 303, który nie miał sobie równych.

   

                                                                                                                        Ewa Nowaczkiewicz

 • „KU NIEPODLEGŁEJ”

  22 listopada uczniowie ZPO w Dobrowodzie wzięli udział w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę artystyczną „REKONSTRUKTO”  z Lublina. Celem lekcji było przybliżenie uczniom historii Polski z okresu niewoli i dążeń do bycia suwerennym państwem z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    W ciągu 45 minut artyści opowiadali uczniom jak doszło do rozbiorów Polski, jaka była sytuacja Polaków pod zaborami i jak nasi bohaterowie próbowali wywalczyć niepodległość przygotowując powstania narodowe. Artyści przypomnieli też o ogromnym znaczeniu jakie miała I wojna światowa dla zrzucenia kajdan niewoli , o udziale w niej Polaków i roli jaką odegrał m.in. Józef Piłsudski w odzyskaniu wolnej Polski i kształtowaniu państwowości w suwerennym kraju jako naczelnik państwa i pierwszy marszałek.

    Warto podkreślić, że lekcja historii przebiegała w wesołej atmosferze. Uczniowie mogli nie tylko podziwiać stroje z epoki, ale także  je przymierzyć. Na scenie pojawili się zatem młodzi kosynierzy oraz oficerowie Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

  Największym zainteresowaniem cieszyły się ekwipunek i uzbrojenie. Prezentacja bogatej kolekcji replik broni stanowiła główny punkt programu artystycznego. Temat militarny zainteresował nie tylko chłopców. Dziewczynki również aktywnie brały udział w występie, wcielając się w role pielęgniarek polowych, dzielnie opatrujących rannych żołnierzy.

  Żywa lekcji historii wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczniów i na pewno zostanie na długo w ich pamięci. Takie lekcje stanowią dowód, iż historia wcale nie musi być nudna , a ciekawa  i pasjonująca

  A.Rak

 • W świecie baśni

  14.11.2018r. przedszkolaki i uczniowie Oddziału Przedszkolnego ZPO  w Dobrowodzie pojechali do Buska-Zdroju. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury obejrzeli spektakl pt. ,,Domek z piernika"  w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji.  Wspaniała gra aktorów, piękna scenografia, bogata aranżacja środków scenicznych dostarczyła oglądającym niezapomnianych wrażeń. Ponadczasowa walka dobra ze złem, kształtowanie systemu wartości, budowanie właściwych postaw i własnej osobowości to główne wartości dydaktyczne tego spektaklu. Dzieci aktywnie w nim uczestniczyły, właściwie reagowały na grane treści, świetnie się bawiły. Po zakończonym spektaklu wesołe i z ożywieniem opowiadały o swoich przeżyciach. Udział w takich spektaklach to wspaniała nauka poprzez zabawę.

              Podziękowania dla rodziców, którzy świadomie włączają się w rozwój swoich dzieci.

   

                                                                                                                                                   Barbara Wielgo

 • Wieczór poezji i pieśni patriotycznej

  Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości w tym roku ma szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoja państwowość.

  W dniu 14 listopada w naszej szkole odbył się wieczór poezji i pieśni patriotycznej na który zostali zaproszenie rodzice naszych uczniów. Spotkaliśmy się, aby  świętować  100  rocznice Odzyskania Niepodległości. Zaprezentowane przez dzieci i młodzież wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne skłaniały do refleksji i zadumy nad istotą współczesnego patriotyzmu.

  Pieśni legionowe przetrwały wiele : wojnę, prześladowanie w okresie stalinizmu, przetrwały pomimo grożących konsekwencji za śpiewanie niektórych z nich, a my dzisiaj powinniśmy kultywować pamięć o niepodległych.

  Pani Dyrektor i Grono Pedagogiczne dziękuje wszystkim za przybycie, uczniom dziękujemy za tak piękne wykonanie wierszy i piesni.

                                                                                                                                                             Renata Bugdalska

 • „Rozśpiewana przerwa”

  W piątek 16 listopada  nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji  ogólnopolskiej akcji „Rozśpiewana przerwa – patriotyczne śpiewanie”.  Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży ze wszystkimi aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, propagowanie wartości patriotycznych i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego.

  Nasi uczniowie spontanicznie zaśpiewali najpiękniejsze polskie  pieśni patriotyczne, by zaakcentować swój udział w obchodach stulecia niepodległości naszej Ojczyzny.

                                                                                                                                                                  Ewa Nowaczkiewicz

 • "Rekord dla Niepodległej"

  Dnia 8 listopada nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było wspólne odśpiewanie tego dnia o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego.

  Do akcji w naszej szkole przystąpili wszyscy nauczyciele, uczniowie  i przedszkolacy, którzy z dumą zamanifestowali swoje uczucia narodowe i uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

                                                                                                                                         Ewa Nowaczkiewicz

 • OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  PRZEZ POLSKĘ  

  8 listopada 2018 roku dwa dni przed uroczystościami krajowymi  obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbyła się akademia z tej okazji. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego. Przemówienie wygłosiła pani Barbara Guzińska - dyrektor ZPO w Dobrowodzie. Przybliżyła  ona atmosferę okresu sprzed 100 lat , kiedy to Polacy wyrażali niebywałą radość z odzyskanej niepodległości po 123 latach zniewolenia naszego kraju. Pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom  za uroczysty wygląd, przypomniała o zachowaniu powagi w czasie trwania akademii  i zachęciła wszystkich do obchodów Dnia Niepodległości 11 listopada. Pani dyrektor  oznajmiła również, że po skończonej akademii  wszyscy otrzymają niespodziankę w postaci symbolicznego ołówka z napisem # Moja NIEPODLGŁA.

  Program artystyczny rozpoczął się od tańca w wykonaniu czterech uczennic  z klasy ósmej (M. Koziary, K. Szcześniak, G. Jasiak, N. Walasek) uosabiających trzech zaborców i Polskę. Następnie recytacje wierszy, odśpiewanie patriotycznych pieśni przeplatały się z narracją stanowiącą historię okresu niewoli i dążenia Polaków do stania się suwerennym krajem. Wzruszającym momentem akademii była inscenizacja strajku dzieci ze szkoły w Wrześni przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. W rolę nauczyciela pruskiego znakomicie  wcielił się Kamil Skotnicki a w rolę uczniów Patrycja Baran, Maciej Czekaj, Klaudia Elias, Radosław Judasz, Natalia Walasek, Kamil Koziara obecni uczniowie klasy ósmej. Cały spektakl poprowadził Jakub Farmas uczeń klasy ósmej.

  Ważnym punktem akademii była także oprawa muzyczna wykonana przez chór szkolny przygotowany przez p. Renatę Bugdalską.

  W spektaklu utwory liryczne zaprezentowali uczniowie z klasy IV: Julia Gwóżdż, Klara Woś i Bartosz Górak; z  klasy VI:  Kinga Gadawska, Gabriela Klepacz, Oliwia Kowalska, Aleksandra Milewska, Zofia Myszk, Martyna Wardzichowska; z klasy VII: Adam Koładziński, Wiktor Skiba; z klasy: VIII Marta Koziara, Klaudia Szcześniak, Natalia Pudło i Konrad Fetela. Akademia utrzymana była w podniosłym stylu, a uczniowie naszej szkoły usłyszeli pochwałę od pani Dyrektor za swoje przykładne zachowanie podczas uroczystości.

  Artyści zostali przygotowani pod okiem:  p. Anny  Rak i p. Ewy Nowaczkiewicz.

  Szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zakończył występ artystyczny  przedszkolaków, którzy odśpiewali piosenkę: „Jesteśmy Polką i Polakiem” przygotowanych przez  p. Renatę Bugdalską. 

   

   A.Rak

 •  „Śniadanie Daje Moc”

        8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodziliśmy w naszej szkole w klasach I, II i III „Dzień Śniadanie Daje Moc”. Z tej okazji przygotowaliśmy wspólne klasowe śniadanie oraz mówiliśmy o zdrowym odżywianiu i roli śniadania w żywieniu dzieci.

  Najważniejszymi celami tego programu są:

  • zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
  • przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

      W tym dniu uczniowie razem z wychowawcami: panią Danutą Dziadek, Martą Skowrońską oraz Dorotą Olszową robili kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki oraz jogurtowe koktajle. Wszyscy mięli piękne czapki kucharskie, fartuszki oraz kolorowe produkty spożywcze, owoce i warzywa. Na wspólne śniadanie zaprosiliśmy również panią dyrektor Barbarę Guzińską, która wręczyła dzieciom upominki za takie przygotowanie akcji.

        Po zjedzonym smacznym i zdrowym posiłku, dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju ich organizmu. Ponadto nauczyciele przypomnieli uczniom o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które specjalnie na potrzeby programu zostały opracowane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.

            Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

                                                                                                                                                    Marta Skowrońska

 • Wycieczka klas I-III do Krakowa

  Wycieczka do ZOO była kolejną ciekawą przygodą  dla dzieci z naszej szkoły. 7 listopada 2018 r. dzieci z klas młodszych razem ze swoimi wychowawczyniami  i 3 mamami odwiedziły Ogród Zoologiczny w Krakowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Zoo w Krakowie otwarto w 1929 roku, ale już wcześniej istniała tu Bażantarnia. Dziś na terenie zoo mogliśmy zobaczyć najpopularniejsze i najbardziej pożądane zwierzęta - lwy, żyrafy, słonie, zebry, kilka gatunków antylop, małpy czy kangury, zaś z mniej popularnych: jaguara, lamparta chińskiego oraz nasze rodzime rysie i wilki. Są też ptaki drapieżne, papugi i mieszkańcy dużego stawu. Najbardziej urzekły nas pingwiny, gdzie ich wybieg był fantastyczny To wielka przyjemność przebywać w tym ogrodzie. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Następnie, ruszyliśmy na Rynek Główny. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich.  Przy pomniku Adama  Mickiewicza zrobiliśmy wspólne zdjęcie upamiętniające wycieczkę i karmiliśmy gołębie. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

                                                                                                                                  Dorota Olszowa

 • Pamiętamy...

  1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dla wielu osób dzień zadumy, refleksji, pamięci o tych , których  już nie ma wśród nas. „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

  W dniu 29 października uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli złożyli kwiaty, zapalili znicze na mogiłach żołnierzy spoczywających na  cmentarzu  grzebalnym  w Dobrowodzie. Chwilą ciszy, zadumy i modlitwą uczciliśmy pamięć poległych powstańców i żołnierzy.

 • PODSUMOWANIE PROJEKTU PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA.

  PODSUMOWANIE PROJEKTU PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA. - Obrazek 1Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

        Dzień 29 października był w naszej szkole szczególnym dniem. Uczniowie klas  I- VIII z okazji podsumowania projektu „Pracownia Ekologiczno- Przyrodnicza”, przygotowali FESTIWAL NAUKI, na który zostali zaproszeni: uczniowie, rodzice oraz  przedstawiciele władz lokalnych w osobie zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój, pana Henryka Radosza. W programie uroczystości zaplanowaliśmy:

  1. konkurs poezji o tematyce ekologicznej „NASZA ZIEMIA”,
  2.  prezentację fotografii uczniów biorących udział w konkursie fotograficznym: „NASZE ŚRODOWISKO” oraz ich nagrodzenie,
  3. pokaz doświadczeń w wykonaniu uczniów uczestniczących  w projekcie „PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA”

  Pierwsza część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie dzieci mogły prezentować swoje talenty recytatorskie. Konkurs został poprzedzony występem uczennicy kl.0 Amelki Gwóźdź. Był to przepiękny taniec żabki  z elementami akrobatycznymi, nagrodzony gromkimi brawami.                                                               

              Następnie uczennice klasy VI, Natalia Kolarz i Aleksandra Milewska lpoprowadziłylkonkurslrecytatorski. Na tle pięknej scenerii, w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców wystąpili uczniowie klas I- V.  Każdy z nich zaprezentował  wybrany utwór o tematyce przyrodniczo- ekologicznej, ukazujący piękno i niezwykłość środowiska naturalnego oraz promujący postawy ekologiczne. Występy uczniów oglądali wszyscy zaproszeni goście oraz jury w składzie: Dyrektor Barbara Guzińska , pan burmistrz Henryk Radosz, pani Ewa Nowaczkiewicz, pani Urszula Wiśniewska. Po wspaniałych występach, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady, panie koordynatorki projektu : Anita Skotnicka i Joanna Zych wyświetliły fotografie uczniów, nagrodzonych w konkursie fotograficznym „ Nasze środowisko”, a następnie uczniowie zaśpiewali piosenkę ekologiczną pt. „Zdrowa woda”. I wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego. Komisja przyznała:

  W kategorii klas I-III:

  • Wiktoria Pechcińska – I miejsce
  • Nikola Obcowska – I miejsce
  • Julia Kubala , Maja Misztal (duet)- II miejsce
  • Szymon Kolarz – III miejsce
  • Antoni Meuś i Jakub Skiba- wyróżnienie

  W kategorii klas IV-V:

  • Julia Gwóźdź, Mateusz Matusik (duet)- I miejsce
  • Milena Gwóźd- II miejsce
  • Dawid Dulik- III miejsce
  • Amelia Majewska- wyróżnienie

  Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez panią dyrektor Barbarę Guzińską. Nagrodzono również uczestników konkursu fotograficznego z klas VII- VIII:

  1. Natalię Walasek i Kamila Skotnickiego – miejsce I
  2. Klaudię Szcześniak – miejsce II
  3. Klaudię Elias – miejsce III
  4. Amelię Gwóźdź, Natalię Pudło, Daniela Klepacza- wyróżnienia.

              Na druga część spotkania goście zostali zaproszeni do nowej pracowni Ekologiczno- Przyrodniczej, gdzie odbyły się pokazy eksperymentów i doświadczeń w wykonaniu uczniów klas IV- VIII.

  • Klasa IV, zespół w składzie: Mateusz Matusik, Milena Gwóźdź, Julia Gwóźdź- prezentacja wykonania preparatu mikroskopowego i jego oglądanie.
  • Klasa V, zespół w skladzie: Amelia Majewska, Dawid Dulik, Natalia Łabaj- prezentacja modelu anatomicznego człowieka.
  • Klasa VI, zespół w składzie: Martyna Wardzichowska, Patryk Dusza, Grzegorz Drechnowicz- doświadczenie pt.”Badanie ph gleby”.
  • Klasa VII,VIII ,zespół w składzie: Amelia Gwóźdź, Łukasz Dulik, Jakub Farmas- pokaz „Działanie turbiny wodnej” z wytłumaczeniem mechanizmu działania i zastosowania.
  • Klasa VIII, zespół w składzie: Kamil Koziara, Maciej Czekaj, Radosław Judasz, Kamil Skotnicki- prezentacja działania autka napędzanego wodorem z omówieniem zasady działania i jego zalet ekologicznych.
  • Klasa VIII, zespół w składzie: Natalia Pudło, Marta Koziara, Klaudia Elias, Patrycja Baran- eksperyment „Bateria słoneczna- pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca i jej zamiana w energię mechaniczną poruszającą urządzenia”.
  • Klasy I-III, zespół w składzie: Antoni Meuś, Julia Kubala, Maja Misztal, Szymon Kolarz - ułożenie puzzli tematycznych pt. „ Segregacja i recykling”

   

       Po tych prezentacjach głos zabrał pan burmistrz Henryk Radosz, który  pochwalił młodzież za ich zaangażowanie w realizację projektu, zainteresowanie nauką i tematyką ekologiczną. Następnie pani dyrektor Barbara Guzińska podziękowała uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za realizację projektu. Podkreśliła to, że wszystkie działania jakie były realizowane w naszej szkole, takie jak: wycieczki, warsztaty, bezpośrednie obserwacje, doświadczenia, gry  i zabawy, pogłębiły kontakt dzieci ze środowiskiem przyrodniczym, odkryły nowe oblicza nauki, co ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju świadomości ekologicznej uczniów i podnoszenia efektów nauczania.                                                                          

  Był to niezwykły dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, mamy nadzieję, że zaszczepiłyśmy w naszych uczniach bakcyla odkrywania świata.  W dalszym ciągu będziemy realizować zajęcia z wykorzystaniem pomocy  z naszej pracowni. Dziękujemy za wsparcie i pomoc pani dyrektor, naszym koleżankom i kolegom nauczycielom oraz rodzicom.

    

  Anita Skotnicka, Joanna Zych

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć