• Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie

          • 26.11.2019r. uczniowie klasy pierwszej Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie pojechali do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spotkanie pt. Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie.

            Wycieczkę w Busku-Zdroju rozpoczęliśmy od spaceru po Alei Mickiewicza. Szukając oznak jesieni zobaczyliśmy min.: wiewiórkę robiącą zapasy na zimę, opadające liście z drzew, które już zaczęły zmieniać kolor, spadające kasztany.

            Następnie udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Busku -Zdroju, Państwowej Straży Pożarnej w Busku -Zdroju, Przedstawicielami KRUS jeżykiem Edkiem - maskotką gazety Echo Dnia i Koziołkiem Matołkiem. Wszyscy uczyli nas m.in.: jak należy się zachowywać jako uczestnicy w ruchu drogowym, co zdrowego jeść, jakie numery telefonu  są do poszczególnych służb, gdy zdarzy się wypadek, pożar itp. Uczestnicy przypomnieli nam co robić, aby bezpiecznie chodzić i podróżować. Czas umilał nam swoimi występami, piosenkami jeżyk Edek i Koziołek Matołek z Pacanowa.

            Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali odblaski i plany lekcji.

             Na zakończenie fotograf wykonał nam jak i innym pierwszym klasom zdjęcie, które ukarze się 05.12.2019r. w gazecie Echo Dnia.

            Piękna pogoda  i dobre humory towarzyszyły nam do powrotu do szkoły.

            Wychowawca dziękuje rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.

            Barbara Wielgo

        • Jan Długosz kandydatem na patrona szkoły
          • Jan Długosz kandydatem na patrona szkoły

          •   20 listopada odbyło się ostateczne głosowanie na wybór kandydata na patrona naszej placówki. W tajnym glosowaniu brali udział rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w obecności Pani Dyrektor i Kmitetu Wyborczego.

              21 listopada w obecności Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, Komitetu Wyborczego Pani Dyrektor otworzyła urnę i policzono głosy.

               Najwięcej głosów oddano na Jana Długosza, który tym samym staje się kandydatem na patrona ZPO w Dobrowodzie.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu i osobom zaangażowanym w wyłonienie  kandydata na patrona.

          • Projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w klasie 0.

          •  Dnia 13 listopada 2019 roku w zerówce p. Dyrektor Barbara Guzińska  rozpoczęła projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. W ramach tego projektu dzieci będą zabierały ze sobą misia, którego nazwały Profesorek-Podróżnik i razem z rodzicami  będą misiowi czytać książeczki. Projekt ten realizowany będzie do maja. Składa się on z 4  modułów: Czytające przedszkolaki, Misiowy Wolontariat, Dzień pluszowego misia, Mały Miś i  prawa dziecka. Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w szkołach i przedszkolach. Realizując moduł Czytające Przedszkolaki zaprosiliśmy do zerówki panią Dyrektor i klasę III. Pani Dyrektor przeczytała dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”, a dziewczynki Julka, Maja i Nikola przeczytały wiersze Jana Brzechwy. Następnie Ala z klasy 3 wylosowała również Alę, tylko że z  zerówki, która zabrała ze sobą do domu Profesorka Podróżnika i „Wiersze” Juliana Tuwima, a także dzienniczek, w którym narysuje ilustrację dla misia, a także ilustrację  do wybranego wiersza. Każde dziecko będzie zabierało ze sobą misia na dwa dni. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy dzieci do czytania książek.

                                                                                                                                

        • Pasowanie na Czytelnika
          • Pasowanie na Czytelnika

          • W środę  13 listopada najmłodsi uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Barbara Guzińska, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.

            Podczas pierwszej części uroczystości dzieci wysłuchały zagadek przygotowanych przez uczniów kl.3 a następnie do biblioteki przybyły Królowe Książek. Opowiedziały dzieciom  czego nie lubią książki i jak należy się z nimi obchodzić. Po wysłuchaniu starszych kolegów dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Następnie pani bibliotekarka zapoznała najmłodszych z zasadami  korzystania ze zbiorów bibliotecznych i omówiła Regulamin Biblioteki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników przez panią dyrektor.Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładki do książek.

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

            Marta Skowrońska

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada  przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Busku- Zdroju, które rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

            Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta. Wśród nich orkiestra dęta Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, formacja mażoretek, grupa zuchów i harcerzy ZHP, poczty sztandarowe, delegacje samorządów, szkół, służb mundurowych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl.3 Maja Misztal i Julia Kubala. Razem z panią dyrektor Barbarą Guzińską złożyły wiązankę pod pomnikiem Tadeusz Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Serdeczne podziękowania dla rodziców za przywiezienie dzieci na tę uroczystość.

            Marta Skowrońska

        • Akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
          • Akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

          • 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed rozpoczęciem akademii głos zabrała Dyrektor szkoły Pani Barbara Guzińka, która podkreśliła, że 11 listopada to data szczególna w historii Polski, po 123 latach odzyskaliśmy wolność i niepodległość. Następnie pani Dyrektor odniosła się do hasła przewodniego akademii, które brzmiało „Wolność”. Podkreśliła, że wolność to nie tylko życie  w wolnym kraju, to możliwość wyborów, podejmowania decyzji zgodnie ze swoją wolą, dlatego to tylko od nas samych zależy, czy potrafimy w odpowiedni sposób z tej wolności skorzystać.

            Akademię rozpoczął krótki układ choreograficzny w wykonaniu 2 baletnic (Amelii Gwóźdź z klasy VIII i Mileny Gwóźdź z klasy V) do pokładu muzycznego  z filmu „Tańczący z wilkami”. Baletnice leżące na scenie podnoszą się i tańczą po usłyszeniu muzyki i głosu zza kotary w tej roli uczennica klasy VII Zofia Myszk, która recytuje fragment wiersza K. K. Baczyńskiego „Wolność”.  Głoś zza kotary bardzo radośnie i z energią recytuje fragment wiersza, który nawołuje Baletnice symbolizujące tutaj wolną Polskę, aby się obudziły i podjęły walkę, bo nie wszystko jest stracone. Następnie na scenie pojawili się prowadzący akademię tj. Aleksandra Milewska i Patryk Dusza z klasy VII, którzy powitali wszystkich uczestników akademii. Potem prowadzący po wydaniu odpowiednich komend wprowadzili poczet flagowy i  wszyscy zgromadzeni na sali odśpiewali hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu hymnu prowadzący akademię przybliżyli uczniom i nauczycielom nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu, jaki ogarnął naród polski gdy 10 listopada 1918r. do Warszawy przybył Józef Piłsudski i jak to opisał ówczesny polityk Jędrzej Moraczewski.

            Ciekawą formą przekazu akademii była scenka ukazująca żołnierza polskiego walczącego na froncie I wojny światowej i kobiety czekającej na jego powrót, a  jednocześnie bardzo bojącej się o jego życie i czy powróci żywy z tej okropnej wojny? W role te wcielili się uczniowie klasy VII: Natalia Kolarz i Mateusz Smak.

            Relacje prowadzących przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne  w wykonaniu uczniów klas: V, VII i VIII oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Piechota ta szara piechota”,  „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”.  „Żeby Polska była Polską’’ oraz  ,, Pytasz mnie….’’  Część artystyczna  zakończyła  się piosenką w wykonaniu chóru szkolnego „Kocham wolność” (tekst i muzyka Chłopcy z Placu Broni), której puentę można wyrazić w  słowach:  Wolność to ogrom możliwości i tylko od naszych własnych decyzji zależy, to, jak potoczy się nasze życie.

            Niech ta puenta zagości w naszych sercach na zawsze, na następne 100 – lecia.

            Akademię przygotowały:

                                                          A.Rak, R. Bugdalska i E. Nowaczkiewicz.

          • Szkoła do HYMNU

          • W dniu 8 listopada nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego. Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał w całej szkole, śpiewali wszyscy począwszy od przedszkolaków. Wspólne świętowanie 11 Listopada, to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.

          • Dzień papieski Dobrowodzie

          • W dniu 13 października uczniowie z naszej szkoły pod opieką pani katechetki wzięli udział w obchodach XIX Dnia Papieskiego. Uczniowie uczestniczyli we Mszy św. przygotowując czytania, śpiew psalmu. Po Mszy św. kwestowali przy Kościele zbierając do puszek pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin. Wszystkim dzieciom dziękuję za zaangażowanie w to dzieło.

                                                                                                                                                   Joanna Zych

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
        • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
        • Tel: 41 378 15 25
        • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
        • mgr Renata Bugdalska
      • Logowanie