• Projekt edukacyjny "Kolorowy Tornister"

          • W roku szkolnym 2020\2021 uczniowie kl III biorą udział w projekcie edukacyjnym „Kolorowy Tornister”. Polega on na tym,że raz w miesiącu przez tydzień dzieci poznają wybrane zagadnienia w różnych kolorach. Są to prace znanych artystów,wiersze i piosenki w wybranym kolorze,samodzielnie wykonują prace plastyczne,ubierają się w kolorze wybranym na dany tydzień. Wdniach 21.09.-25.09.2020r. uczniowie klasy III uczestniczyli w żółtym tygodniu. Poznali prace artystów tworzących swoje prace w tym kolorze. Pod kierunkiem pani dyrektor Barbary Guzińskiej tworzyli prace na wzór słynnych "Słoneczników" Vincenta van Gogha. Recytowali wiersz o żółtym kolorze i śpiewali piosenkę pt."Słoneczko". Zrobiło się miło i kolorowo. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach.

             

            Danuta Dziadek

          • Zajęcia logopedyczne

          • W każdy wtorek w oddziale przedszkolnym i „zerowym” odbywają się zajęcia logopedyczne. Razem z panem Języczkiem dzieci ćwiczą swoje buzie:policzki, język, wargi; ćwiczą poprawną wymowę trudnych głosek: sz, ż, cz, dż, r; powtarzają wierszyki, rymowanki, łamańce językowe.

            Pamiętajmy! Poprawna wymowa jes bardzo ważna. Dziecko, które nie mówi poprawnie pod wzgłędem artykulacyjnym (wadliwie wymawia głoski - najczęściej: sz, ż, cz, dż, r), myli głoski (np. s-sz, z-ż, c-cz, dz-dż, r-l); mówi  niedokładnie, niewyraźnie, zniekształca  słowa   - prawdopodobnie będzie miało trudności w nauce czytania i pisania, zwłaszcza w pisaniu ze słuchu.

             

            Porady logopedyczne dla  Rodziców:

            1. Mówimy do dziecka  językiem poprawmym pod względem stylitycznym i gramatycznym, powoli i wyraźnie, bez  „spieszczania”. Wykorzystujemy różne sytuacje do mówienia, opowiadania np. w czasie spaceru, zabawy, gotowania,sprzątania...

            2. Codziennie czytamy wierszyki, bajki, opowiadania, czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy koncentrację  uwagi, uczy uważnego słuchania,poprawnegobudowanie zdań, rozwija słownictwo dziecka; starajmy się czytać wyraźnie, z odpowiednią intonacją, melodią.

            3. Uczymy na pamięć wierszyków, rymowanek, zabaw paluszkowych, śpiewamy i słuchamy.  Rytm i koordynacja słuchowo- ruchowa mają duże znaczenie dla rozwoju płynnej, poprawnej mowy.

            4. Zwracamy uwagę na prawidłowy słuch dziecka, prawidłowy sposób oddychania ( w czasie snu, milczenia dziecko powinno oddychać nosem, buzia powinna być zamknięta); jeżli dziecko ma otwarte usta w czasie spoczynku jego żuchwa układa się nienaturalnie, zmienia się położenie języka. Powoduje to wady wymowy i zgryzu, dzieci częściej się przeziębiają.

            5. Dbamy o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka, zachęcaj do biegania, skakania, wspinania się po drabinkach, jazdy na hulajnodze, rowerze; usprawniamy  motorykę palców przez rysowanie, malowanie, wydzieranie, lepienie, nawlekanie koralików.

            6. Ograniczamy oglądanie telewizji, granie na komputerze, telefonie; kontrolujmy, co dziecko ogląda, wybierajmy ciekawe programy, gry edukacyjne. Oglądanie tewizji  ma negatywny wpływ na rozwój komunikacji dziecka, mowę  należy ćwiczyć czynnie - przez mówienie, śpiewanie, recytowanie, a nie tylko bierne ogladanie i słuchanie bohaterów bajek. Psychologowie ostrzegaja również przed  przestymulowaniem dziecka – po długim oglądaniu obrazów na ekranie, monitorze dzieci są bardziej pobudzone, źle zasypiają, mają problemy  z zachowaniem.

            7. Dbamy, aby rozmowa z dzieckiem była przyjemnością, unikamy ciągłego poprawiania i krytykowania, zawstydzania dziecka,  staramy się miec czas, staramy się utrzymywac kontakt wzokowy (dodakowo dziecko ma wtedy możliwość naśladowawnia ruchów naszych ust, języka)

            8. Wykonujemy razem z dzieckiem zabawy i ćwiczenia logopedyczne:

            - oddechowe: dmuchamy na piórka, wietraczki, bańki, skrawki papieru; dmuchamy i pijemy przez słomkę,

            - usprawniające narządy artykulacyjne (policzki, język, wargi): pompujęmy policzki jak balonik, robimy dzióbek, uśmiech, całuski, parskamy i kląskamy językiem, myjemy i liczymy zęby czubkiem języka przy otwartej buzi, oblizyjemy się dookoła buzi, kierujemy język do nosa, do brody, na boki,

            - słuchowe: naśladujemy, odgadujemy  różne odgłosy: zwierząt, otoczenia, pojazdów (ćwiczymy przy tym prawidłową wymowę samogłosek: e-u, a-o, i-o);poszukujemy źródła dźwięku (np. schowannnego budzika); wyszukujemy słowa na określoną głoskę lub sylabę; bawimy sie w pociąg głoskowy ( szukamy słowa, które zaczyna się ostatnią  głoskę porzedniego np. dom – mak -  kawa – aparat – tata.....).

             

               Życzę wesołej zabawy -   logopeda  Anna  Musiał

          • Życzenia od Przedszkolaków

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie przedszkolaki składają serdeczne podziękowania za codzienny trud wkładany w wychowanie młodego człowieka oraz życzą pomyślności, zadowolenia z pracy oraz wielu sukcesów. 

                                                                  Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Dobrowodzie 

          • NOC BIBLIOTEK w naszej szkolnej bibliotece

          • Tradycyjnie jak co roku nasza biblioteka wzięła udział w Nocy Bibliotek. Tym razem pod hasłem „Klimat na czytanie”. W sobotę 10 października do biblioteki przyszli stali czytelnicy z kl. II, IV, VI spotkanie rozpoczęliśmy grami planszowymi w bibliotece a następnie zagraliśmy w grę „Piracki skarb” przygotowaną przez p. Ewę Tarapatę  z Biblioteki  Pedagogicznej w Busku-Zdroju. W czasie gry Kapitan Jednooki zapoznał nas z piosenką pt. „Ocean nam niestraszny”, rozwiązaliśmy Quiz „ Pirackie atrybuty”, sporo zabawy było przy układaniu pirackich puzzli i rozwiązywaniu kolejnych testów. Kiedy prawidłowo rozwiązaliśmy wszystkie zadania udało nam się odnaleźć skrzynię  pirata ze skarbem. Kolejnym punktem było oglądanie filmu Nocy Bibliotek pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Tu zrobiliśmy przerwę na słodki poczęstunek po czym obejrzeliśmy prezentację : „Jak dbać o ochronę klimatu i środowiska” przygotowaną na Noc Bibliotek również przez p.EwęTarapatę.Na zakończenie wszyscy bardzo chętnie przystąpili do pracy w grupach malując plakaty pod hasłem: „Dbajmy o naszą planetę”. Na zakończenie akcji zrobiliśmy wspólnie eksperyment „Wulkan-magiczna piana”.

                                                      Tak minęła tegoroczna Noc Bibliotek. Czekamy na następną.

                                                                                                                              Marta Skowrońska

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
        • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
        • Tel: 41 378 15 25
        • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
        • mgr Renata Bugdalska
      • Logowanie