• Dzień Języków Obcych

          • W dniu 07.03.2024 odbył się w szkole Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.

            Aby uczcić ten dzień uczniowie przebierali się w postaci bajek anglojęzycznych lub niemieckojęzycznych, kolory flagi brytyjskiej i niemieckiej, był też Król Artur, Sherlock Holmes, Hermiona,  Leprechaun (irlandzki skrzat), Eminem i sławny piosenkarz Michael Jackson. Na lekcjach uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na quizizz dotyczącą wiadomości kulturowych o Zjednoczonym Królestwie i Niemczech. Tłumaczyli nazwy zwierząt, przyborów szkolnych i kolorów z angielskiego na niemiecki i odwrotnie.

            Śpiewali piosenki i dowiedzieli się jak jest „kocham cię” i „dziękuję” w różnych językach.

            Ewa Borecka

            Urszula Wiśniewska

          • MALI CHEMICY

          • Wychodząc naprzeciw dziecięcej ciekawości 5 marca 2024 roku w przedszkolu został zorganizowany Dzień Eksperymentów. Dzięki eksperymentowaniu przedszkolaki w atrakcyjny sposób przyswajają wiedzę z zakresu chemii i fizyki.  Dzieci z niecierpliwością czekały na pierwsze doświadczenia, jednak przed eksperymentowaniem wspólnie z Paniami ustaliły kodeks zasad małego naukowca. Przedszkolaki poznały tajniki chemii poprzez uważne obserwacje między innymi takich doświadczeń jak: tęcza na mleku i na wodzie, bańka w bańce, skaczący popcorn, pieprz i płyn, gasnący płomień, olejowe bąbelki oraz najbardziej atrakcyjne wybuchające wulkany. Przedszkolaki z Dobrowody doskonale wiedzą , że nauka jest fajna!

          • Patria

          • We wtorek 27 lutego do naszej szkoły przybyły panie z  Grupy Rekonstrukcyjnej „Patria” z pogadanką na temat Żałoby Narodowej zainicjowanej w 1861 r., która była odpowiedzią na gwałtownie stłumioną manifestację patriotycznoreligijną. Uczniowie mieli okazję zobaczyć (a nawet przymierzyć) stroje damskie i męskie z tej epoki.  

            Czarne suknie przywdziewane przez Polki były znakiem protestu i manifestem patriotyzmu. Stroje bywały proste, a biżuteria miała charakter symboliczny, jak krzyże i łańcuchy nasuwające na myśl cierpienie narodu polskiego pod zaborami. Po wybuchu powstania styczniowego władze rosyjskie                   i pruskie postanowiły zwalczać polskie ruchy niepodległościowe, w tym również oznaki Żałoby narodowej. Polski noszące czerń w miejscu publicznym narażone były na więzienie lub publiczne upokorzenie. Aby unikać takich sytuacji, czerń zastępowano innymi kolorami nawiązującymi do żałoby, jak fiolet, granat czy szarość. 

            Z prawdziwym wzruszeniem obejrzeliśmy też autentyczną biżuterię: metalowy krzyż i medalion z białym orzełkiem.  

            Dziękujemy za tę niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu! 

          • Dzień Bezpiecznego Internetu


          • Dzień ten obchodzony jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2024. W naszej szkole w dniach 6-9 luty przeprowadzaliśmy część działań  dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

            W dniu 6 lutego 2024 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się konferencja „Cyberbezpieczeństwo w erze sztucznej inteligencji” przeznaczona dla dyrektorów świętokrzyskich szkół
            i placówek oświatowych. Tematyka szkolenia podyktowana była potrzebami związanymi z koniecznością stałego podnoszenia kompetencji w zakresie przeciwdziałania pojawiającym się nowym cyberzagrożeniom oraz wyzwaniami przed jakimi stoi szkoła w związku z coraz powszechniejszym wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

            Podczas zajęć informatyki klasy 7-8 tworzyły prezentację w GIMP, natomiast klasa 6 wykonała plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci.

            Renata Bugdalska

             

          • Pomoc dla Oliwki

          • Cała społeczność szkolna pospieszyła z pomocą dla absolwentki naszej szkoły Oliwki, która zmaga się z ciężką chorobą. W pomoc włączyli się wszyscy i pokazali jak wielkie i dobre są serca ludzi otaczających naszą szkołę.

            Kwota jaką udało się nam zebrać jest imponująca!  Kiermasz ciast przy kościołach w Chotlu i Dobrowodzie -10120 zł 50 gr.!!!

            Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców , którzy włączyli się w organizację kiermaszu i tym którzy upiekli te pyszne ciasta.

            Pani Joannie Zych za przygotowanie uczniów do uczestnictwa we mszy świetej.

            Kolejną akcją pomocową był koncert charytatywny „ Gramy dla Oliwki”. Kolejny raz pokazaliście, że krzywda drugiego człowieka nie jest Wam obojętna. Podczas koncertu zagrały dwa zespoły Kwaśniaki i zespół Zepsuł, zagrali charytatywnie, zagrali dla Oliwki. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowli sie podczas tańca i śpiewu, składam serdeczne podziękowania nauczycielom za poświęcony czas i przygotowanie dzieci.

            Rodzice z Panią Justyną Gwóźdź i Panią Pauliną Kosałką na czele stanęli na wysokości zadania pozyskali sponsorów, uczniowie naszej szkoły przynieśli mnóstwo przedmiotów na loterię fantową, były pyszne ciasta i pizza, można było zapleść kolorowe warkoczyki.

            Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Burmistrz Waldemar Sikora, Pan Wiceburmistrz Michał Maroński, skarbnik gminy Pan Artur Tokarz, Przewodniczący Rady Gminy Pan Robert Burchan. 

            Przewodniczący Rady Gminy wylicytował wielką maskotkę w kształcie serca ofiarowaną od Stowarzyszenia Anioł i podarował je Oliwce. Cieszymy się, że władze naszego miasta nie tylko inwestują w infrastrukturę szkolną, ale są również z nami wtedy kiedy potrzebujemy pomocy.

            Składam serdeczne podziękowania  za wsparcie finansowe Państwu Walkiewiczom właścicielom firmy Dexwel w Dobrowodzie – sąsiadom naszej szkoły, cieszymy się, że możemy na Was liczyć.

            Wielkie ukłony w kierunku Pana Mieczysława Sasa – właściciela firmy Sas za hojność i wielkie serce.

            Serdeczne podziękowania dla :

            Pana Sebastiana Jureckiego

            Andrzeja Pawłowskiego

            Pizza Full – Marek Bydłosz

            Pizzeria 105 – Renata i Dawid Zych

            Pizzeria Sara

            Pizzeria Corleone

             Hurtownia Kim. K. Krzemiński i M. Krzemiński

            Pizzeria 105 Monika i Łukasz Grad

            Nad bezpieczeństwem podczas koncertu czuwała Harcerska Grupa Ratownicza - serdeczne podziękowania.

             

               Zebraliśmy 9321zł 70gr !!!

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne , Rada Rodziców , Rodzice Oliwki składają serdeczne podziękowania, jesteście wspaniali!!!!!

            Dyrektor ZPO Dobrowoda

            Renata Bugdalska

          • PIERWSZA POMOC 

          • W dniu 8 lutego  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w pokazie przeprowadzonym przez ratowników medycznych, którzy udzielili instruktażu oraz zademonstrowali  sposób  postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownicy pokazali uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej orazjak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. 

            Przypomnieli  uczniom ważne telefony alarmowe . 

            Po omówieniu zasad pierwszej pomocy uczniowie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników  medycznych. 

          • Nasza Szkoła w koncercie 32 finału WOŚP

          • W niedzielę 28.01.2024r. w całej Polsce po raz 32 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły corocznie aktywnie włączają się  w pomoc "Orkiestrze" i również w tym roku radość grała w sercach dużych i małych. W koncercie finałowym w BSCK  reprezentanci naszej szkoły pięknie i radośnie tańczyli i śpiewali prezentując taniec Minionków przygotowany przez  P. Sylwię Gajochę  i P. Danutę Dziadek.

            Razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zaśpiewały i zatańczyły również dziewczynki z klas 3,4,5,7 przygotowane przez R. Bugdalską.

            Wiemy, że w czasie koncertu w BSCK udało się zebrać dużą kwotę, która pomoże ratować płuca po pandemii. Dziękujemy za cudowne występy i wsparcie akcji wszystkim dzieciom i ich rodzicom, którzy licznie przybyli na finałowy koncert.

            Renata Bugdalska

          •  „300 ZIEMIA” – czyli co warto wiedzieć o środowisku.

          • To był bardzo ciekawy projekt. Uczniowie naszej szkoły mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat praw przysługujących każdemu obywatelowi Unii Europejskiej wynikających z artykułu 37 KARTY PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ , a także zwiększyć swoją świadomość ekologiczną. Stowarzyszenie „Bliżej Potrzeb” przeprowadziło dla uczniów naszej placówki bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne w ramach projektu „300 ZIEMIA”. Podzieleni na grupy uczniowie uczestniczyli w prelekcjach, a następnie warsztatach z wykorzystaniem profesjonalnych modeli edukacyjnych. Osiemdziesięciu dwóch bezpośrednich odbiorców projektu miało okazję wyrazić w dyskusji swoje opinie związane z tematem projektu, a także, wykorzystując modele edukacyjne OZE, własnoręcznie wytwarzać energię, która uruchamiała mały samochód, buczek alarmowy czy krążki graficzne lub też zmontować i uruchomić mikroelektrownię z elementów zestawów edukacyjnych. Tego rodzaju bezpłatne zajęcia, dostępne dla wszystkich chętnych, są szczególnie dla uczniów ze szkół wiejskich bardzo potrzebne.

            Projekt dofinansowany w ramach projektu grantowego ” Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków  Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021 – 2027.

          • Warsztaty psychoedukacyjne z Akademią Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień

          • Początkiem lutego gościliśmy w szkole Pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który przeprowadził w naszej szkole warsztaty rozwojowe, edukacyjne oraz profilaktyczne dla uczniów rodziców.

            Dzięki zajęciom dzieci w klasach I-III mogły popracować nad ważną funkcją, jaką jest koncentracja uwagi. Spotkania skoncentrowały się na kontroli budowania umiejętność skupienia uwagi na określonym zagadnieniu lub zadaniu oraz weryfikowaniu napływających do mózgu bodźców, a także pomijaniu tych, które uznane zostają za nieistotne.

            W klasach IV-VIII dzieci i młodzież podjęły temat agresji i przemocy we współczesnej szkole oraz świadomości negatywnych skutków brutalizacji mediów. Podczas spotkań młodzież miała możliwość poszerzyć wiedzę dotyczącą zjawiska agresji i przemocy. Kształtowali dobry klimat społeczny w klasach oraz wzmacniali zdrowe relacje interpersonalne.

            W warsztatach wzięli również rodzice uczniów. Szkolenie dotyczyło problemowych zachowań związanych z byciem on-line oraz psychologicznych mechanizmów uzależnień behawioralnych. Podczas spotkania rodzicom przekazano niezbędną wiedzę potrzebną do tego, żeby zauważyć niepokojące objawy uzależnień od technologii. Warsztaty miały za zadanie zwiększyć zdolność rodziców do rozpoznawanie nadmiernego zaangażowania w technologie informacyjno-komunikacyjne oraz problemowe zachowania związane z byciem on-line. Wskazano ponadto mechanizmy angażujące stosowane w grach i aplikacjach oraz przykładowe strategie zaradcze i pożyteczne nawyki.

          • Spotkanie w ramach akcji "Bezpieczne Ferie"

          • W ramach działań Bezpieczne Ferie policjanci z Komendy powiatowej Policji w Busku-Zdroju odwiedzili nasza szkołę. Mundurowi opowiadali o sposobach na bezpieczne spędzanie czasu zimowego wypoczynku, a także o swojej służbie. Celem spotkania w ramach działań było omówienie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania w czasie zimowego wypoczynku . Funkcjonariusze przypomnieli również jak reagować w sytuacjach zagrożenia i do kogo zwrócić się o pomoc, co zrobić w sytuacjach zagrożenia. Ponadto zwrócili uwagena kontakty z osobami nieznajomymi oraz o zagrożeniach w sieci. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a dzieci zadawały wiele pytań.

          • Zabawa karnawałowa klas IV-VIII

          • Jak karnawał to karnawał.. czyli zabawa karnawałowa w naszej szkole 

            Rozpoczął się okres zabaw karnawałowych. Nie zabrakło ich również w naszej szkole. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle - zamieniła się w prawdziwą salę balową i zachęcała do szalonej zabawy uczniów starszych klas. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.  Podczas zabawy wręczono pocztę walentynkową. Nie zabrakło też miłego poczęstunku przygotowanego przez mamy. 

            Tegoroczna zabawa karnawałowa w naszej szkole należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.  

            Wszystkim uczniom życzymy wspaniałego odpoczynku w czasie ferii zimowych! 

          • „Opowieść wigilijna”

          • Dnia 31 stycznia uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w BSCK w poruszającym spektaklu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt. „Opowieść wigilijna” opartym na powieści Charlesa Dickensa. Przedstawienie przeniosło nas do dziewiętnastowiecznej Anglii, w niezwykły czas świąt Bożego Narodzenia. Poznaliśmy koleje losu głównego bohatera – Ebenezera Scroogea, który pod wpływem wizyty duchów przeżył głęboką przemianę duchową i pokochał święta. Mieliśmy okazję poznać skromnego Boba Cratchita, przeraził nas duch starego Marleya i wzruszyliśmy się, gdy Ebenezer postanowił zaopiekować się małym, chorym Timem.

            Jest to niezwykła opowieść o kondycji ludzkiego charakteru, odkupieniu i nieprzemijającej radości z czynienia dobra.

          • SZKOLNY ETAP XXXIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO  IM. WANDY ŁYCZKOWSKIEJ  

          • Dnia 30 stycznia w szkolnej bibliotece odbył się w naszej szkole szkolny etap XXXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego im. Wandy Łyczkowskiej. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Świętokrzyskie wierszowanie”. 

            2. Cele konkursu: 

            • promowanie postaci Wandy Łyczkowskiej, 

            • promocja regionu świętokrzyskiego,  

            • uwrażliwienie uczniów na piękno słowa poetyckiego, 

            • doskonalenie wyrazistej wymowy, rozwijanie pamięci, wyrabianie odwagi i śmiałości,  rozwijanie talentów recytatorskich. 

            Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 - VIII  ZPO w Dobrowodzie. Uczestnicy przygotowali do recytacji jeden dowolny utwór o treści związanej z regionem świętokrzyskim. Komisja oceniająca w składzie: Ewa Nowaczkiewicz, Marta Skowrońska i Dorota Olszowa brała pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, interpretację utworu, poprawność i ekspresję recytacji, stopień opanowania tekstu, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki oraz  oceny z języka polskiego.  

             

            Zwycięzcy konkursu: 

            Kategoria 0 – III 

             

            Miejsce I

            Wiktoria Guździoł  kl. III

            Miejsce II  

            Lena Putek kl. II 

            Miejsce III 

            Franciszek Kubala kl. III 

             

            Wyróżnienia: 

            Filip Kosałka 

            Alicja Gwóźdź 

             

            Kategoria IV – VI 

            Miejsce I 

            Wiktoria Pechcińska kl. VI 

            Miejsce II 

            Natalia Chrzanowska kl. IV 

            Miejsce III 

            Zofia Ficek kl. IV 

             

            Wyróżnienia: 

            Hubert Górak 

            Emilia Nowak 

              

            W etapie gminnym konkursu będą brali udział: Wiktoria Guździoł i Wiktoria Pechcińska. Gratulujemy! 

             

             

            Organizatorzy: 

          • Hej kolęda, kolęda

          • W dniu 26 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Słabkowicach.

            Uczniowie reprezentujący naszą szkołę to:

             

            • Iga Pietrzyk i Szymon Sikora klasa 0

            • Aron Gwóźdź kl. I i Franciszek Kubala kl. III

            • Maja Wleciał i Amelia Gwóźdź kl. V

            • Julia Kubala i Nikola Obcowska kl. VII

            Nasi uczniowie przepięknie zaprezentowali swoje talenty muzyczne zdobywając miejsca na podium.

            W kategorii klas 0

            III miejsce - Szymon Sikora

            W kategorii klas I-III:

            I miejsce otrzymał Franciszek Kubala

            W kategorii klas IV-VI

            III miejsce zdobyła Maja Wleciał

            W kategorii klas starszych obie dziewczyny zajęły I miejsce.

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy rodzicom za dowóz dzieci na konkurs.

             

            Joanna Zych

          • Wyniki gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego

          • Wiktoria Pechcińska i Wiktor Wilk

            laureatami gminnego etapu

            Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego!

            W dniu 25 stycznia 2024 r. w Buskiej Galerii Sztuki ,,Willa Polonia’’ odbyło podsumowanie gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.

            Głównymi celami tego konkursu były:

            - zainteresowanie dzieci i młodzieży ochrona przeciwpożarową oraz działalnością Straży Pożarnej,

            -propagowanie pozytywnych postaw społecznych oraz  rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.

            Na tę uroczystość zostali zaproszeni uczniowie z gminy Busko – Zdrój, którzy zostali laureatami gminnego etapu Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.

            Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Pechcińska – (uczennica kl. 6)

            i Wiktor Wilk (uczeń klasy 3).

            Wiktoria wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem p. Barbary Wielgo, natomiast Wiktor pod kierunkiem p. Marty Skowrońskiej.

            Prace naszych uczniów zostały docenione przez Jury i zakwalifikowane do kolejnego etapu tego konkursu – wojewódzkiego.

            Wiktoria i Wiktor otrzymali wartościowe nagrody i szanse na dalsze sukcesy – kolejne etapy konkursu o zasięgu ogólnopolskim.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy  dalszych sukcesów w tym i innych konkursach !

          • Zabawa karnawałowa

          • Dnia 24 stycznia najmłodsi z naszej szkoły-przedszkolaki i uczniowie kl.1-3 pod opieką wychowawców bawili się wyśmienicie na balu. Karnawał to miła,szalona, pełna wrażeń, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

            Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej  pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny,biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy i wiele innych, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Na przerwach dzieci częstowały się smakołykami przygotowanymi w klasach przez rodziców.

            Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok.

            Marta Skowrońska

             

          • Dzień Babci i Dziadka w zerówce

          • 19 stycznia 2024r. uczniowie oddziału przedszkolnego zaprosili do szkoły swoje kochane babcie i dziadków na przygotowany program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Po części artystycznej, obecna na uroczystości pani dyrektor Renata Bugdalska podziękowała małym artystom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom. Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

            To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

            Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

            Dorota Olszowa

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie