Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • 14 X - Dzień Edukacji Narodowej

  14 X - Dzień Edukacji Narodowej

  „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”

                                                                                                                                      Stefan Żeromski

  Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela 14 X obchodzony jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

  Z tej okazji 11 X w naszej szkole odbyla się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów z klas IV-VIII. pod opieką Pani Renaty Bugdalskiej przy współpracy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przedstawili program artystyczny, podczas którego pięknie recytowali wiersze, chór zaśpiewał piosenki, ciekawym układem tanecznym zaprezentowała się grupa taneczna klas I-III i grupa taneczna klas IV-VII wyrażając swoje podziękowania i słowa uznania dla trudnej pracy swoich pedagogów. Nie zabrakło elementów humorystycznych - Kacper z Emilią zagrali w skeczu pt. "Narzędzia i pomoce nauczyciela". Całą uroczystość prowadziła przewodnicząca SU - Amelia Gwóźdź.

  W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Barbara Guzińska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, wręczyła "Nagrody dyrektora" paniom: Barbarze Wielgo, Bożenie Krupie, Ewie Kunat, Martynie Nowocień oraz paniom z obsługi: Halinie Stępień, Marzenie Domagale i Katarzynie Wilk. "Nagrodę Burmistrza" otrzymała Pani Renata Bugdalska.

  Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia uczniom biorącym udział w konkursie szkolnym: "Najpiękniejszy różaniec". 

 • Edukacja leśna - wycieczka szkolna do Solca Zdroju

       Dnia 9 października 2019 roku uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunami , panią Joanną Zych oraz Anitą Skotnicką wyjechali na spotkanie z leśnikiem i zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczo- leśnej  w miejscowości Solec- Zdrój, wyznaczonej  przez Nadleśnictwo Chmielnik.

    Przewodnikiem naszej wycieczki była pani  Barbara Jarząbek - przedstawiciel nadleśnictwa. Po przywitaniu się z panią, wyruszyliśmy na spacer ścieżką przyrodniczą Z rozmieszczonych na trasie tablic tematycznych  dzieci dowiedziały się wiele o  roślinach, grzybach i żyjących tu zwierzętach. Miały okazję podziwiać  opisane gatunki drzew: buki, dęby, klony, sosny, modrzewie. Pani przewodnik wyjaśniała jak rozpoznawać drzewa np. po szyszkach, igłach czy kształcie liści.  Poznawały różnorodność runa leśnego, zachwycały się przepięknymi mchami, porostami oraz grzybami.  Dzieci wsłuchiwały się w odgłosy lasu, przytulały do brzozy, która daje spokój i wyciszenie. a do kącika przyrodniczego zbierały szyszki, trochę mchu, kolorowe liście, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Kilku chłopcom udało się znaleźć grzyby jadalne. Podczas tej lekcji w terenie dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, zrozumiały jego znaczenie dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza i odpoczynku.

     Ostatnim przystankiem naszej wędrówki była leśna wiata. Tam mogliśmy upiec kiełbaski na ognisku, pobawić się. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie. Lekko zmęczeni, lecz w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Ten miło spędzony czas  w otoczeniu pięknej, jesiennej przyrody dostarczył nam wspaniałych wrażeń.  

  Anita Skotnicka, Joanna Zych

 • 10.10.2019

  Moduł Samorząd Uczniowski został zmodyfikowany

 • Noc Bibliotek

  Noc Bibliotek

  Wieczorem 4 października w  Bibliotece Szkolnej we współpracy z Filią  Biblioteczną  MGBP w Dobrowodzie odbyła się Noc Bibliotek. Wzięli w niej udział dzieci, rodzice i nauczyciele. Rozpoczęliśmy czytaniem książki Marcina Wichy pt. „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”, którą czytała pani dyrektor ZPO w Dobrowodzie p. Barbara Guzińska, p. Dorota Olszowa, p. Bożena Krupa, p. Bożena Milewska, p. Barbara Dulik oraz p. Krzysztof Klepacz. Następnie odbyły się warsztaty biblioteczne pod hasłem: Skarb w bibliotece, podczas, których układaliśmy  niesamowite historie starych przedmiotów przyniesionych przez czytelników . Było wiele śmiechu i zabawy. Integracja grupy nastąpiła podczas zabawy : „Gwiazdy nocą”. Odbyła się również projekcja filmu pt. „Ptyś i Bill”. Następnie po wspólnej kolacji  wszyscy uczestnicy przygotowali sobie miejsca na materacach do spania na sali gimnastycznej . Tu były jeszcze gry planszowe i długie nocne szepty w grupkach.

          Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników, szczególnie dla rodziców i nauczycieli za udział i pomoc w organizacji tej akcji. Czekamy do następnej Nocy Bibliotek.

  Marta Skowrońska

 • Wybieramy patrona szkoły

  Wybieramy Patrona naszej szkoły - kolejne zadanie zrealizowane.

        Dnia 04.10.2019r. przewodniczący klas IV- VIII wzięli udział w losowaniu kandydatów na patrona szkoły, którzy  przeszli do kolejnej tury. Tym razem zadaniem uczniów będzie wykonanie prezentacji na temat wylosowanego patrona oraz przedstawienie jego postaci na plakacie. 

  Oto wyniki losowania:
  Klasa IV: Henryk Sucharski,
  Klasa V: Jan Długosz,
  Klasa VI : Jan Kochanowski,
  Klasa VII: Józef Piłsudski,
  Klasa VIII: Henryk Sienkiewicz.

  Czekamy na ciekawe prezentacje do 20 października.

                                                                                                                Zespół Koordynujący.
   

 • Franio Kubala na podium

  W  XVIII Międzynarodowym Biegu  Zdrojowym 22 września 2019 r.  wziął udział w biegu na 100 metrów najmłodszy uczestnik z zerówki Franio Kubala i zajął  II miejsce.

  Wielkie gratulacje dla młodego biegacza.

 • Sprzątanie świata

  AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA -  23-25 WRZEŚNIA

  "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

  Celem tegorocznej akcji było  zachęcanie wszystkich do podejmowania działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi mieszkańcami naszej planety. Uczniowie naszej placówki tradycyjnie  i z wielkim zapałem wzięli się za sprzątanie. Najmłodsi  „ najbliższego podwórka”, czyli własnych sal lekcyjnych i terenu wokół szkoły. Starsi uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli w dalszy teren i posprzątali pobocza dróg w Dobrowodzie, fragment drogi do Baranowa oraz pobliski lasek. Mamy nadzieję, że swoją aktywną postawą zachęcimy wszystkich mieszkańców do działań mających na celu uwolnienie naszej gminy od śmieci i poprawę jej wizerunku.

  Szkolny koordynator akcji; Anita Skotnicka

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                                         Czytają dzieci, czytają dorośli, czytajmy sobie nawzajem

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.  Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.

     W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy już w piątek 27 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.  

     W tym roku wykorzystaliśmy nowości z biblioteki, które otrzymaliśmy w ramach Norodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa. Akcję rozpoczęła pani dyrektor Barbara Guzińska czytając fragment książki pt. „Magiczne drzewo”. Następnie  dzieci z klasy piątej pod kierunkiem p. Ewy Nowaczkiewicz czytały dalszy ciąg książki. Uczniowie kl.VI czytali również fragmenty książki pt. „ Felix,Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

    Uczennice z kl. VII  z Koła Przyjaciół Biblioteki razem z p. M. Skowrońską zorganizowały  akcję głośnego czytania dla dzieci w przedszkolu. Maluchy miały okazję wysłuchać  opowieści  z książki pt. „Nasze prosię gra na nosie” Agnieszki Urbańskiej. Na pamiątkę tego święta otrzymali kolorowe zakładki do książki. Kolejnym punktem święta było głośne czytanie książki pt. „Gang Słodziaków” przez uczniów kl. I, II i III. Słuchaczami były również zaproszone dzieci z oddziału „0”.Na zakończenie został ogłoszony konkurs rysunkowy pt. „Przygody Gangu Słodziaków”. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

    Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

  Marta Skowrońska

  http://zpodobrowoda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=643

 • Wyniki I etapu projektu "Nadanie Imienia Szkole"

         Projekt ten jest realizowany od września 2019 r.  Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwa Dyrektor Szkoły – p. Barbara Guzińska, zespół koordynujący (p. Renata Bugdalska, p. Dorota Olszowa, p. Marta Skowrońska i  p. Joanna Zych, ) oraz przedstawiciele Rady Rodziców ( p. Marzena Domagała, p. Justyna Gwóźdź i p. Ewa Woś.

   Do  23.09.2019r. cała społeczność szkolna  oraz rodzice mogli zgłaszać kandydatów na patrona szkoły wrzucając propozycje do skrzynki, która była umieszczona na korytarzu szkolnym.

        W dniu 23.09.2019r. dokonano otwarcia skrzynki w obecności pani Dyrektor, zespołu koordynującego, przedstawicieli rodziców oraz przedstawicieli samorządów klasowych tj.: Mateusz Patalita, Antoni Meuś, Julia Kubala, Szymon Kolarz, Natalia Kuc, Maciej Gwóźdź, Aleksandra Milewska i Kacper Kruk.

  Ilość wyjętych kart ze skrzynki : 62

  Kart ważnych -  60

  Kart nieważnych – 2.

  Kandydaci z największą ilością głosów:

  1. Jan Kochanowski - 7
  2. Henryk Sienkiewicz - 6
  3. Henryk Sucharski - 6
  4. Jan  Długosz – 6
  5. Józef Piłsudski – 6

      Do 29 listopada uczniowie i rodzice zostaną zapoznani szczegółowo z wymienionymi wyżej postaciami. Zostaną przeprowadzone lekcje wychowawcze i prezentacje kandydatów na gazetkach szkolnych.

                                                                                                                    Zespół Koordynujący.

 • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  Dnia 24.09.2019r. odbyły się wybory na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. W wyborach startowały: Zofia Myszk z klasy VII oraz Amelia Gwóźdź z klasy VIII. W głosowaniu brali udział uczniowie klas 1-8. Niewielką przewagą głosów wygrała Amelia Gwóźdź.

  Dnia 25.09.2019r. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wybrała zarząd w składzie:

  Przewodnicząca: Amelia Gwóźdź

  Zastępca: Zofia Myszk

  Skarbnik: Kacper Kruk

  Kronikarz: Aleksandra Kubasik

  Opiekun: mgr Urszula Wiśniewska

  GRATULUJEMY i życzymy owocnej pracy.

                                                                                                                                 Bożena Krupa

 • Koło plastyczne i taneczne w naszej szkole

  Koło plastyczne spotyka się w piątki w godz. 12.45 – 13.30, wykorzystujemy bardzo różne techniki plastyczne oraz niesamowite materiały. Tworzymy piękne prace, kompozycje przestrzenne oraz dekorację szkoły. Uczestnicy koła plastycznego to prawdziwi artyści z wyjątkowym talentem i inwencją – zdobywamy nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych.  
  Celem zajęć plastycznych w naszej szkole jest pogłębianie wrażliwości uczniów, rozwijanie ich zdolności plastycznych oraz ekspresji plastycznej dziecka. Zajęcia plastyczne są formą odreagowania napięć, rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię. Kształcą pamięć wzrokową i sprawność manualną.

  Zajęcia taneczne organizowane są w naszej szkole od kilku lat i cieszą się stałym zainteresowaniem. W tym roku szkolnym spotykamy się w poniedziałki  w godz. 12.45 – 13.30. Program zajęć dostosowany jest do indywidualnych możliwości dzieci. Myślą przewodnią w rozwijaniu umiejętności tanecznych dzieci jest połączenie zabawy i tańca. Uczestnictwo w zajęciach to nie tylko rozrywka, ale również dobre samopoczucie, radość oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. Występy taneczne naszych uczniów uświetniają imprezy i uroczystości organizowane w naszej szkole. Każdy występ na scenie przynosi naszym uczniom radość i zadowolenie. 
  Celem zajęć tanecznych w naszej szkole jest kształtowanie sprawności motorycznej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej uczniów, kształtowanie poczucia rytmu, rozwijanie poczucia pewności siebie, poznawanie elementów tańca, dostarczanie radości z obcowania z muzyką.

                                                                                                                                             Renata Bugdalska

 • W tym roku wybieramy patrona szkoły.

          Prosimy o podanie propozycji  Patrona naszej szkoły przez rodziców i uczniów do dnia 23.09.2019r. wrzucając kartkę z proponowanym imieniem i nazwiskiem patrona szkoły do skrzynki umieszczonej w szkole lub mailowo na adres: sp_dobrowoda@wp.pl (można skorzystać z zakladki KONTAKT). .

       Każda szkoła powinna mieć własnego patrona. Nie tylko, aby była rozpoznawalna na zewnątrz, chociaż to jest ważne, ale głównie po to, aby tenże patron był dla uczniów wzorem do naśladowania.

   

  PATRON KSZTAŁTUJE WIZERUNEK SZKOŁY

 • Wycieczka klasy I i klasy III do Buska-Zdroju

  Wycieczka klasy I i klasy III do Buska-Zdroju

      Dnia 11 września –uczniowie klasy I z wychowawczynią p. Barbarą Wielgo i klasy III z wychowawczynią p. Martą Skowrońską byli na wycieczce w Busku-Zdroju.

  Dzieci zobaczyły Dworzec Autobusowy, po czym spacerkiem udały się do Straży Pożarnej. Tu strażacy oprowadzili ich po salach, zapoznali ze sprzętem i wozami strażackimi. Bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne przeprowadzono w sali edukacyjnej „Ognik”.

  W   pomieszczeniach : pokój dzienny, kuchnia oraz łazienka  dzieci  mogły zobaczyć między innymi z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar.

  Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z  panem Michałem Imosą w MGB. Pan Michał Imosa mieszka w Nowym Folwarku koło Buska-Zdroju. Ma tam również małą, prywatną galerię sztuki. Znaną jako Imosowa Pecyna, gdzie można podziwiać jego - jedyne w swoim rodzaju "portrety w chomątach".

        Na spotkaniu z dziećmi pan Michał przedstawił nową  serię przygód Matołka, którą napisał w formie rymowanych zwrotek, a rysunki do komiksu stworzyły dzieci. Wszyscy chętnie słuchali czytanych fragmentów i w wesołych nastrojach udali się na lody a następnie do szkoły.

   

                                                                                                         Marta Skowrońska

 • Narodowe Czytanie

  Narodowe Czytanie

        Dnia 7 września 2019 r.  odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

   Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

       Nasza biblioteka po raz drugi  była organizatorem tego wydarzenia w szkole.

        6 września w bibliotece szkolnej pani dyrektor Barbara Guzińska rozpoczęła czytanie fragmentu  noweli pt.„Katarynka” Bolesława Prusa a następnie czytały  uczennice klasy VII ( Gadawska Kinga, Klepacz Gabriela, Kolarz Natalia, Milewska Aleksandra, Myszk Zofia).Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek zaproponowanych do czytania oraz gazetka tematyczna.

        Dnia 7 września uczennice kółka bibliotecznego razem z bibliotekarzem p. Martą Skowrońską wzięły udział w Narodowym Czytaniu w Muszli Koncertowej w Busku-Zdroju. Organizatorem akcji była MGBP w Busku-Zdroju.

        Serdecznie dziękujemy za obecność i czynny udział w wydarzeniu uczniom oraz towarzyszącym nauczycielom.

        Warto dodać, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości.

                                                                                          Marta Skowrońska

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w naszej szkole odbyło się 2 września 2019r. o godz. 9:00 na sali gimnastycznej. 

     Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego poprowadziły uczennice klasy siódmej – Aleksandra Milewska i Natalia Kolarz. Najpierw został wprowadzony poczet sztandarowy szkoły, a następnie odśpiewany wspó lnie hymn państwowy. Potem uczennice przybliżyły zebranym na sali informacje dotyczące 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie oddały głos Pani Dyrektor – Barbarze Guzińskiej, która wszystkich serdecznie przywitała, przekazała najistotniejsze informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego, a także życzyła uczniom oraz nauczycielom owocnej pracy w nadchodzącym roku szkolnym.

     Życzenia złożyła również obecna na uroczystości Pani Naczelnik Wydziału Oświaty w UMiG Busko-Zdrój – Jolanta Maj, która także serdecznie powitała uczniów, nauczycieli i rodziców, przekazała życzenia i najważniejsze informacje od Burmistrza MiG – Pana Waldemara Sikory.

      Po zakończeniu inauguracji roku szkolnego 2019/2020 uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.

   

 • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

  Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

  19 czerwca 2019r. o godz. 8.00n na sali gimnastyczej zebrali się nauczyciele, uczniowie oraz rodzice na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019. 

     Po oficjalnej części, uroczystość rozpoczęli polonezem uczniowie klasy ósmej. Potem głos zabrała pani Dyrektor - Barbara Guzińska oraz przedstawiciel UMiG Busko-Zdrój - pan Artur Tokarz, który przeczytał list od pana Burmistrza -Waldemara Sikory skierowany do nauczycieli, uczniów i rodziców dziękując w nim za ciężką pracę i życząc udanych wakacji.

      W obecności wszystkich zebranych na sali z rąk pani Dyrektor i wychowawczyni pani Renaty Bugdalskiej świadectwo ukończenia szkoły podstawowej otrzymali:

  1. Patrycja Baran
  2. Gabriel Cerazy
  3. Maciej Czekaj
  4. Marcin Drechnowicz
  5. Klaudia Elias
  6. Jakub Farmas
  7. Konrad Fetela
  8. Gabriela jasiak
  9. Radosław Judasz
  10. Daniel Klepacz
  11. Kamil Koziara
  12. Marta Koziara
  13. Natalia Pudło
  14. Kamil Skotnicki
  15. Klaudia Szcześniak
  16. Natalia Walasek

        Pani Dyrektor wraz z wychowawcą poszczególnej klasy wręczyła nagrody, dyplomy wszystkim uczniom klas 0-I oraz z najwyższymi średnimi ocenami w klasach II-VIII, a także listy gratulacyjne rodzicom, których dzieci uzyskały średnią ocen co najmniej 5.00 i wzorowe zachowanie.

  W tym roku średnią ocen co najmniej 4,75 uzyskali uczniowie:

  kl.IV: Bartosz Górak, Julia Gwóźdź, Milena Gwóźdź, Mateusz Matusik, Joanna Milewska, Natalia Kuc, Szymon Lechowski, Klara Woś;

  kl.V: Dawid Dulik, Natalia Łabaj;

  kl.VI: Gabriela Klepacz, Natalia Kolarz, Oliwia Kowalska, Aleksandra Milewska, Zofia Myszk 

  kl.VII: Amelia Gwóźdź, Izabela Wleciał;

  kl.VIII: Jakub Farmas,Marta Koziara, Kamil Skotnicki

  W klasie II wyróżnieni zostali: Julia Kubala, Adrian Kuta, Patryk Łukasik, Maja Misztal, natomiast w klasie III: Szymon Kolarz, Jakub Skiba, Wojciech Warzecha oraz za 100% frekwencję - Michał Stępień.

       "Stypendium Dyrektora" otrzymali następujący uczniowie ze średnią ocen co najmniej 5.00 i wzorowym zachowaniem: Daniel Dulik, Mateusz Matusik, Bartosz Górak, Julia Gwóźdź, Zofia Myszk, Aleksandra Milewska, Gabriela Klepacz, Marta Koziara oraz Kamil Skotnicki, który także jest pretendowany do "Stypendium Burmistrza".

      Serdeczne podziękowania z rąk pani Dyrektor otrzymali również rodzice zaangażowani w życie klasy i szkoły.

       Na zakończenie uroczystości Klaudia z Martą zaśpiewały piosenkę pożegnalną.

  Wszystkim uczniom gratulujemy promocji do wyższej klasy, absolwentom ukończenia szkoły podstawowej i życzymy bezpiecznych, pełnych wspaniałych przygód wakacji.

                                                                                                                      Bożena Krupa

 • Egzamin na kartę rowerową

  Egzamin na kartę rowerową

  17 czerwca odbył się na boisku szkolnym egzamin na kartę rowerową, co było uwieńczeniem całorocznej nauki o przepisach ruchu drogowego dla rowerzystów na lekcjach techniki. Uczniowie klasy czwartej zostali przeegzaminowani przez policjantów z buskiej Komendy Powiatowej Policji. Jednym z trudniejszych manewrów rowerowych dla zdających było wykonanie zakrętu oraz  ósemki. 

  Całoroczna praca oraz egzamin zakończyl się sukcesem.. 

                                                                                                  Gratulacje!

 • Nie pal przy mnie, proszę.

  Nie pal przy mnie, proszę.

  W naszej szkole, został zrealizowany program edukacji antynikotynowej - „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych  z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu

  Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

  1. CO TO JEST ZDROWIE?
  2. OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
  3. CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
  4. CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
  5. NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!

  Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu „Nie pal przy mnie proszę” wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie oraz przygotowanych przez koordynatora.

  Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy Programu „Nie pal przy mnie, proszę” oraz według pomysłu nauczycieli. Uczniowie klas  kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się  wierszy, piosenek. Układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie”. Opowiadali historyjki obrazkowe, tworzyli własne opowiadania. 

  Podsumowaniem programu była prezentacja i  pogadanka pielęgniarki szkolnej p. E. Gołębiowskiej

  Cele zostały osiągnięte.

  Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – chętnie wykonywały polecenia i zadania.

  W przyszłości szkoła również chętnie przystąpi do tego programu.


  Koordynator programu:

  Dorota Olszowa

  Realizatorzy programu:

  Danuta Dziadek , Marta Skowrońska

 • Wycieczka do Wrocławia

  Wycieczka do Wrocławia

  10 -11 czerwca uczniowie klasy VI i klasy VII ze swoimi wychowawczyniami - panią Bożeną Krupą i panią Urszulą Wisniewską byli na wycieczce we Wroclawiu. 

      Zwiedzanie zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego - najstarszej części miasta, z wyjątkową, gotycką katedrą z XIII/XIV wieku. Następnie pan przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście, opowiadając bardzo ciekawie o historii min.: Kamienicy pod Złotym Słońcem, Biblioteki Ossolińskich, pierwszej drukarni, Uniwersytetu Wrocławskiego, a także licznych w tym mieście skrzatach.

     Ogromne  wrażenie wywarła na nas Panorama Racławicka - gigantyczne malowidło na płótnie upamiętniające bitwę pod Racławicami.

  Pierwszego dnia podziwialiśmy również panoramę miasta z tarasu widokowego 49 piętrowego drapacza chmur - Sky Towera.  Na zakończenie dnia pojechaliśmy tramwajem podziwiać wrocławskie fontanny.

     Drugiego dnia byliśmy w Hydropolis - Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie, skąd udaliśmy się do ZOO i Afrykarium (prezentowane są zwierzęta zamieszkujące min. plażę i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykanskich). Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Parku Trampolin.

     Około godz. 16-tej wyruszyliśmy w drogę powrotną, żegnając piękny, upalny (39C) Wrocław. Bardzo zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy szczęśliwie ok. 21:00 do Dobrowody.

      Wycieczka do Wrocławia okazała się kolejną, wspaniałą przygodą.

      Serdecznie dziękujemy Państwu Simla za okazaną nam życzliwość i pomoc w przemieszczaniu się tramwajem i autobusem po Wrocławiu. Pozdrawiamy.

                                                                                                                       Bożena Krupa

  http://zpodobrowoda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=627

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć