Historia szkoły
Szkoła Podstawowa (początkowo Wiejska) istniała w Dobrowodzie już w 1827 r. o czym świadczy zapis w słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych słowiańskich z 1888 r. Budynek szkolny wybudowano w 1906 r. na miejscu obecnej szkoły podstawowej. Był to parterowy budynek, w którym mieściła się sala lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela. W 1953 r. dobudowano piętro i tam urządzono 4 sale lekcyjne. W 1976 r. poszerzono plac szkolny. Najpierw dokupiono 13 arów pola, a następnie władze gminne przekazały 33 ary pola na urządzenie boiska szkolnego. W 1981 r. dobudowano część gospodarczą i pomieszczenia na kotłownie CO.
Po objęciu funkcji dyrektora przez mgr Tadeusza Kwiatkowskiego do budynku szkoły doprowadzono bieżącą wodę. W każdej klasie zainstalowano umywalkę. Zakupiono telewizor i wideo. Następnie wyremontowano łazienki i wybudowano zastępczą salę gimnastyczną. Łazienki wyposażono w lustra, ogrzewacze wody, dozowniki mydła i suszarki do rąk. W sali audiowizualnej zamontowano 12 komputerów, aparaturę nagłaśniającą, telewizor, wideo, i w każdej klasie było radio. Sukcesywnie szkoła kupowała nowe meble, naprawiała ławki i krzesła, a klasy 0-2 oraz pracownia komputerowa otrzymały nowe meble. Każda klasa została wyposażona w pomoce naukowe, a najwięcej środków przeznaczało się na wychowanie fizyczne. W roku 2001 przy udziale rady rodziców przeprowadzono remont wewnętrzny całej szkoły, pomalowano wszystkie pomieszczenia. Wkład rodziców wyceniono na około 5 000 zł.
Po objęciu funkcji dyrektora przez panią Elżbietę Rasałę nastąpił dalszy ciąg prac przy modernizacji i rozbudowie szkoły. W latach 2005 - 2006 zostały wymienione stropy w starej części budynku oraz zostało wykonane nowe pokrycie dachu. Wyposażono w nowe książki bibliotekę szkolną oraz zakupiono dużą ilość sprzętu sportowego. Wymieniono stare okna na nowe. Utworzono salę audiowizualną z tablicą interaktywną. Wymieniono komputery na nowe, zainstalowano barierkę zabezpieczającą schody, wykonano podjazd dla wózków inwalidzkich, dokonano wymiany drzwi wejściowych do szkoły. W latach 2009-2010 przystąpiono do realizacji projektu rozbudowy szkoły. Wybudowano salę gimnastyczną z zapleczem i wyposażeniem sportowym, hol i klatkę schodową połączono ze starą częścią szkoły przewiązką, w której znalazł się gabinet dyrektora i pokój nauczycielski. Dodatkowo powstały nowoczesne sanitariaty, kabiny prysznicowe, zaplecze dla nauczyciela wychowania fizycznego, siłownia, szatnie dla uczniów, świetlica i dodatkowe sale lekcyjne. Zainstalowano monitoring dla bezpieczeństwa dzieci. W nowej części szkoły znalazło się również pomieszczenie na kotłownię z nowoczesnym piecem gazowym. Wokół szkoły wybudowano plac parkingowy dla samochodów osobowych, chodniki i plac zabaw dla dzieci, a także wykonano boiska szkolne o nawierzchni betonowej i jedno boisko trawiaste wyposażone w piłkochwyty. Szkoła we współpracy z radą rodziców organizuje różne imprezy środowiskowe takie jak: Dzień Babci, Dzień Sportu, Dzień Dziecka, Andrzejki, jasełka bożonarodzeniowe, choinka noworoczna, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz wycieczki krajoznawczo-turystyczne, rajdy i wiele innych. Społeczność szkolna udziela się również charytatywnie organizując zbiórki typu: „Góra grosza”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, która w tym roku zagrała w naszej szkole po raz dwunasty, „Szlachetna paczka” i inne. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach szkolnych, międzyszkolnych, olimpiadach przedmiotowych, turniejach i zawodach sportowych zajmując często pierwsze miejsce. Szkoła nieustannie dba o wszechstronny rozwój uczniów min. organizując im spotkania z „ciekawymi osobami” w szkole, wycieczki do teatru, kina, itp. W szkole od wielu lat działa drużyna zuchowa pod opieką dh Doroty Olszowej biorąca udział min. w imprezach patriotycznych, np. z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Szkoła rozwija się i zmienia zgodnie ze zmieniającym się światem i reformami edukacyjnymi, tak aby cały czas rozwijała, zaspakajała potrzeby uczniów. W 2015 roku szkolnym Pani Dyrektor Barbara Guzińska wprowadziła w życie kolejne zmiany, a mianowicie dostosowanie warunków pracy oddziału przedszkolnego do potrzeb „zeróweczki” zgodnie z zaleceniami MEN i SANEPID-u. Bezpieczeństwo i higiena pracy - to nadrzędne cele, wszystkie zmiany, które zachodzą w szkole są nimi podyktowane. Stąd m.in. wydzielenie stref edukacyjnych, to znaczy podział: klasy 1-3 zajmują jeden korytarz na górze, klasy 4-6 zajmują korytarz na dole. Utworzone zostały pracownie przedmiotowe dla uczniów klas starszych. Każda klasa wyposażona jest min. w tablice multimedialne z dostępem do Internetu.
KIEROWNICTWO SZKOŁY i GRONO PEDAGOGICZNE:
Kazimierz Rzędowski - lata trzydzieste ubiegłego wieku (brak danych o gronie nauczycielskim)
Zygmunt Kędzierski w latach 1945-1973
- Adamczyk Jan
- Hima Tatiana
- Florek Maria
- Janiszewska Eleonora
- Kędzierska Wiktoria
- Kułaga Izabela
- Kuźniak Mieczysława
- Myśliwiec Kazimierz
- Plisak ( nie znamy imienia)
- Rogowska
- Wójcik Stefania
mgr Jan Prucnal w latach 1973-1993
1. Hima Tatiana
2. Ciba Jolanta
3. Dziadek Danuta
4. Gawor Helena
5. Guła/Skotnicka Anita
6. Janiszewska Eleonora
7. Kwapisz Helena
8. Łuszcz-Olszowa Dorota
9. Mikuła Dorota
10.Prucnal Mieczysława
11.Przynarowska Maria
12.Puszyńska Anna
13.Ragan Dorota
14.Staworzyńska Łucja
15. Wielgo Barbara
16.Wojciechowska Maria
17.Wróblewska
18.Wójcik Stefania
19.Smulczyńska Ewa
20.Rasała Elżbieta
mgr Tadeusz Kwiatkowski w latach 1993 - 2003
1. Ciba Jolanta
2. Dziadek Danuta
3. Gądzik Robert
4. Górniak Piotr
5. Gromiec -Rzepa Danuta
6. Kaleta Anna
7. Kruk Beata
8. Krysiak Helenaks.
9. Peroń Andrzej
10. Kurek Robert
11. Lach Jerzy
12. Mikuła Dorota
13. Nowaczkiewicz Ewa
14. Olszowa Dorota
15. Owczarczyk Teodozja
16. Prucnal Mieczysława
17. Przynarowska Maria
18. Puszyńska Anna
19. Rasała Elżbieta
20. Skotnicka Anita
21. Skowrońska Marta
22. Smardz
23. Wielgo Barbara
24. Wojciechowska Luiza
25. Wojciechowska Maria
26. Wójcik Stefania
mgr Elżbieta Rasała w latach 2003 – 2015
- ks. Peroń Andrzej
- 2. Musiał Anna
- . Nowaczkiewicz Ewa
- Pałys Marcin
- Wiśniewska Urszula
- Wojciechowska Luiza
- Dziadek Danuta
- Skowrońska Marta
- Bugdalska Renata
- Gądzik Robert
- Przynarowska Maria
- Skotnicka Anita
- Kruk Beata
- Wojciechowska Maria
- Olszowa Dorota
- Wielgo Barbara
- Puszyńska Anna
- Gromiec -Rzepa Danuta
- Zych Joanna
mgr Marta Skowrońska po dyrektora – w latach 2013 – 2015
- Bugdalska Renata
- Dziadek Danuta
- Krupa Bożena
- Musiał Anna
- Nowaczkiewicz Ewa
- Olszowa Dorota
- Sędzielewski Radosław
- Skotnicka Anita
- Skowrońska Marta
- Wielgo Barbara
- Wiśniewska Urszula
- Zych Joanna
mgr Barbara Guzińska od 1.09.2015r.
- Bugdalska Renata
- Dziadek Danuta
- Krupa Bożena
- Musiał Anna
- Nowaczkiewicz Ewa
- Olszowa Dorota
- Rasała Elżbieta
- Sędzielewski Radosław
- Skotnicka Anita
- Skowrońska Marta
- Wielgo Barbara
- Wiśniewska Urszula
- Zych Joanna
Pożegnanie dyrektora szkoły – śp. Jana Prucnala
Ze smutkiem pożegnaliśmy zmarłego w dniu 28 X 2015r. byłego dyrektora naszej szkoły – pana Jana Prucnala.