Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Narodowe Czytanie w Muszli Koncertowej w Busku-Zdroju

  Narodowe Czytanie –„ Przedwiośnia”.

  8 września w sobotę wzięliśmy udział siódmej edycji Narodowego Czytania.   W tym roku miała szczególny wymiar, gdyż to rok bardzo ważny dla wszystkich Polaków, rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór lektury „Przedwiośnia” dla nas Kielczan jest tym bardziej ważny, że jego autor Stefan Żeromski urodził się na Kielecczyźnie, a wychował w Ciekotach, w Górach Świętokrzyskich.

  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju już po raz kolejny Narodowe Czytanie zorganizowała w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego.

  Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem przez Ewę Marciniec – dyrektora Biblioteki, listu Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

  Pierwszym lektorem był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój – Waldemar Sikora, który odczytał fragment opowiadający o dziecińskie głównego bohatera Cezarego Baryki. Wśród lektorów znaleźli się również Starosta powiatu buskiego – Jerzy Kolarz, przedstawiciele buskich instytucji publicznych, przedstawiciele Ponidziańskiego Stowarzyszenia Tukidydes, czytelnicy biblioteki, młodzież z różnych szkół buskich, a także goście naszego uzdrowiska.

  Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali pamiątkowe przypinki oraz karty z pamiątkowa pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku. Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach.

  Serdeczne podziękowania dla uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udzia w tym święcie- Kacper Kruk, Lechowski Szymon, Bartosz Górak oraz Hubert Górak.

                                                                                                               

                                                                                                  Marta Skowrońska

   

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Dnia 3 września 2018 r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiciele samorządu szkolnego powitali zebranych gości, po czym przypomnieli smutną rocznicę wybuchu II wojny światowej i przekazali głos Pani dyrektor Barbarze Guzińskiej. Następnie uczniowie, nauczyciele i rodzice otrzymali serdeczne życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego od Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój – Waldemara Sikory. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami.

 • Dożywianie-zapytanie ofertowe - ogłoszenie

  Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie ogłasza

  1. Zapytanie ofertowe na dostawę posiłków do Publicznego Przedszkola w Dobrowodzie – załącznik w ogłoszeniu 
  2. Zapytanie o cenę na dostawę śniadania, obiadu i podwieczorku dla dzieci Publicznego Przedszkola w Dobrowodzie. Proszę o określenie ceny brutto na dostarczenie posiłków dla jednej osoby w wieku od 3-5 lat. ( śniadanie, obiad składający się
   z dwóch dań, podwieczorek) 

  Ogloszenie-_zapytanie_ofertowe_dozywianie.pdf

  zapytania_ofertowe_w_ramach_procedury_rozeznania_rynku.docx

  Zalacznik_nr_1.docx

  Zalacznik_nr_2.docx

  Zalacznik_nr_3.docx

  Zalacznik_nr_4.docx

 • WAKACJE!!!

  WAKACJE!!! - Obrazek 1

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  22 czerwca br. o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej w naszej szkole rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Najpierw przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Marta Koziara i Kamil Koziara przedstawiłli program uroczystości, potem dziewczynki z przedszkola zatańczyły w pięknych strojach bardzo ciekawy układ taneczny, następnie pani Dyrektor powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, przybyłych gości i krótko podsumowała pracę w mijającym roku szkolnym. Po przekazaniu przez przedstawicielkę UMiG Busko-Zdrój życzeń wakacyjnych od pana Burmistrza – Waldemara Sikory rozpoczęto wręczanie dyplomów i nagród uczniom, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, listów gratulacyjnych rodzicom oraz podziękowania zaangażowanym w życie szkoły rodzicom.

      Na zakończenie uroczystości zatańczyła szkolna grupa taneczna pod okiem pani R. Bugdalskiej, wprowadzając tym samym wakacyjną atmosferę.  Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia: wspaniałych, pełnych miłych przygód i bezpiecznych wakacji.

                                                                                                                                                                                           Bożena Krupa

 • Wycieczka do Warszawy

  14-15 czerwca br. chętni uczniowie z klasy IV, V, VI oraz pani E. Smak pod opieką pani Dyrektor, pani U.Wiśniewskiej i kierownictwem pani B. Krupy mogli podziwiać piękno naszej stolicy – Warszawy. Organizatorem wycieczki była Małopolska Travel z Krakowa. Przez cale dwa dni towarzyszył nam pilot, który podczas podroży przekazywał różne ciekawostki oraz historię niektórych miejscowości i regionów, w Warszawie zadbał o sprawny przebieg wycieczki. W stolicy mieliśmy jeszcze przewodniczkę, która w bardzo przyjazny i ciekawy sposób przybliżała nam historię zwiedzanych miejsc.

  Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Stare Miasto- min..Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, Barbakan, Teatr Wielki, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście – Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski. Zatrzymaliśmy się również przed domem, w którym kiedyś mieszkała Marii Curie-Skłodowska. Ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach wycieczki pomnik Małego Powstańca.                                               

  Około trzech godzin zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Następnie wzięliśmy   udział w seansie filmowym 6D.

  Drugiego dnia tuż po śniadaniu  pojechaliśmy  do Centrum Nauki Kopernik, w którym każdy mógł przeprowadzić wiele interesujących doświadczeń i podziwiać najnowsze technologie naukowe. Potem zwiedzaliśmy Stadion Narodowy- szatnie piłkarzy, ławki rezerwowych, trybuny stadionu, salę konferencyjną, punkt widokowy. 

  Chętne dzieciaki pod opieką pani Dyrektor podziwiali panoramę Warszawy z tarasu  Pałacu Kultury i Nauki. Mieliśmy również okazję przejechać się nowym metrem.

  Ok. godziny 14:30 przyjechaliśmy do Parku Łazienkowskiego – spacer po parku – podziwianie Pałacu na Wodzie, Pomnika Fryderyka Chopina i Belwederu.

  Ok. godziny 16:00 wyjechaliśmy w drogę powrotną. W  Dobrowodzie byliśmy o godzinie 21:00, gdzie na wszystkie dzieciaki czekali już rodzice.

  Pomimo ogromnego zmęczenia wycieczka była bardzo interesująca, pełna pozytywnych wrażeń.

  Nasza stolica jest piękna i ma bogatą, ciekawą historię.

                                                                                                                                                               Bożena Krupa

 • BRAWO KLASA III

  Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie  na zakończenie I etapu edukacji zostali zgłoszeni do pisania Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji  Trzecioklasisty OPERON.

  Do pisania  testu uczniowie przystąpili 26 kwietnia. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.Zaczęło się od 45 minutowego testu z języka polskiego. W tym czasie zaznaczali odpowiedzi na 9 pytań zamkniętych i pisali odpowiedzi na 4 pytania, w tym opowiadanie na temat: „Czy udało ci się zrobić coś, co początkowo wydawało ci się trudne? Co ci w tym pomogło?”. Po języku polskim była 15 minutowa przerwa, po czym trzecioklasiści rozwiązywali test z matematyki -14 zadań w 45 minut. Następnie po przerwie przystąpili do rozwiązywania testu z przyrody 6 zadań w 20 minut.
  Uczniowie w tym roku szkolnym  napisali test na wyższym poziomie niż uczniowie w województwie i kraju.  Średnia klasy wyniosła 84,3%

              Z edukacji polonistycznej średnia wyniosła:

  • w kraju -71%,    w ZPO w Dobrowodzie 76%,  w tym czytanie 74
  • Pisanie: w kraju-74%,  w ZPO w Dobrowodzie  82%                                                                              
  • elementy wiedzy o języku: w kraju  59% , w ZPO w Dobrowodzie 61%                               

  Z edukacji matematycznej  średnia wyniosła:

  • w kraju-75%,   w ZPO w Dobrowodzie - 84%
  • liczenie i sprawność rachunkowa: w kraju -86%, w ZPO w Dobrowodzie 89%  
  • umiejętności praktyczne; w kraju - 81%, w ZPO w Dobrowodzie 85%
  •  rozwiązywanie zadań tekstowych: w kraju - 65%,  w ZPO w Dobrowodzie 80%                                

  Z przyrody  średnia wyniosła: w kraju -86%, w ZPO w Dobrowodzie – 93%   

  • obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza -wiązanie przyczyn ze skutkami:

  w kraju - 75%, w ZPO w Dobrowodzie-78%.

  • wykorzystanie wiedzy przyrodniczej (rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych oraz zależności zachodzących w przyrodzie:

  w kraju -89%,  w ZPO w Dobrowodzie  - 97%.

  • poszanowanie przyrody-świadomość, jakie działania podjąć na rzecz ochrony przyrody oraz własnego zdrowia:

  w kraju -88%,  w ZPO w Dobrowodzie  - 94%.

      Uczniowie klasy III pisząc Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji  Trzecioklasisty, według opinii społecznej bardzo trudny i na wysokim poziomie, wykazali się doskonałą wiedzą i inteligencją. Zadania zawierały wiele dodatkowych, zbędnych informacji i uczeń musiał oprócz wiedzy wykazać się min.: spostrzegawczością, logicznym myśleniem i bardzo dobrym czytaniem ze zrozumieniem. Znając swoich uczniów jestem przekonana, że słabszy wynik z testu z języka polskiego jest wynikiem ogromnego stresu. Później emocje opadły i dzieci pisały na swoim poziomie. Wyniki klasy zaniżył test jednego ucznia, który test też napisał poniżej swojego poziomu. Gratuluję uczniom wyników!!! Wiem, że zabierają do drugiego etapu edukacji ogrom wiedzy i bagaż doświadczeń. Jestem przekonana, że doskonale poradzą sobie w klasie IV,  a przyswojone wartości moralne i etyczne zaowocują w przyszłości.

  REASUMUJĄC

     UCZNIOWIE uczęszczający w roku szkolnym 2017/2018 do klasy III, które miałam przyjemność uczyć to bardzo mądre, zdolne dzieci, które systematycznie i wytrwale pracują. Przez cztery lata poczyniły ogromne postępy.  W dużej mierze ukształtowały się ich poglądy, zainteresowania i zasady moralne. Dużą wartością jest ich integralność. Wzajemnie sobie pomagają, wspierają się w trudnych chwilach i potrafią się świetnie wspólnie bawić.  Klasa  bardzo dobrze zintegrowana, rozśpiewana, pięknie występuje prezentując swoje talenty dla szerszej publiczności.  Cieszę się, że mogłam ich wspierać  i być przewodnikiem w drodze do wiedzy. Przedstawiciele  klasy wspaniale wypadają w konfrontacjach z uczniami innych szkół. Odnoszą sukcesy w gminnych i powiatowych konkursach, godnie reprezentując naszą szkołę.

  Uczniowie klasy III wszyscy razem i każde z osobna  jestem dumna, że mogłam z Wami pracować!

     Drodzy Rodzice! Doskonale zdaję sobie sprawę, że wiele założeń dydaktycznych czy wychowawczych  udało się zrealizować dzięki Waszemu  wsparciu. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w życie klasy i szkoły, nieocenioną pomoc w organizacji uroczystości, wycieczek, rajdów, konkursów itp. Zachowam w pamięci Waszą pomoc i życzliwość. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ.

                                                                                                                                                       Barbara Wielgo

 • Wycieczka klas 0-III do Zagnańska

   Dnia 12,06.2018r5. Klasy I-III ze swoimi wychowawczyniami p. Martą Skowrońską, Dorotą Olszową, Barbarą Wielgo  i Danutą Dziadek wybrały się na wycieczkę do Zagnańska , gdzie podziwiały Polanę Świętokrzyską i Dąb Bartek .Jako pierwsze zwiedzały Park Miniatur.  Park Miniatur kształtem przypomina zarys województwa świętokrzyskiego. Wyeksponowane w nim obiekty nie zostały ustawione przypadkowo, ale ulokowane tak, by odpowiadały miejscom, w jakim na terenie naszego województwa się znajdują. W Parku znajduje się 20 makiet największych zabytków w regionie. Są przedstawione w skali 1:20. Prezentują się tak, jak wyglądały w czasach świetności. – Zostały odtworzone z wielką precyzją i dbałością o każdy szczegół oraz zgodnie z istniejącymi dokumentacjami historycznymi. Wchodząc na teren Parku założyliśmy  zestaw multimedialny i mogliśmy o nich posłuchać  W kompleksie Świętokrzyska Polana wpadli na pomysł jak zrobić park miniatur, który będzie odróżniał się od innych. Znajdziemy tu bowiem jedynie atrakcje z województwa świętokrzyskiego. Ponadto miniatury przedstawiają obiekty w czasach świetności. Możemy zobaczyć więc jak prawdopodobnie wyglądał zamek w Krzyżtoporze czy zamek w Chęcinach. Oto zabytki, których makiety znajdują się w Parku Miniatur „Świętokrzysko”: zamek w Chęcinach, pałac w Chrobrzu, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pałac w Kurozwękach, pałacyk w Oblęgorku, zamek w Sandomierzu, zamek w Szydłowie, zamek Krzyżtopór w Ujeździe (zamki i obiekty obronne), Kolegiata świętego Marcina w Opatowie, klasztor Opactwo kamedulskie w Rytwianach, klasztor świętego Jakuba w Sandomierzu, klasztor na Świętym Krzyżu, klasztor Cystersów w Wąchocku, bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy (zabytki sakralne), zakład wielkopiecowy w Bobrzy, zakład hutniczy w Maleńcu, pudlingarnia i walcownia w Nietulisku Fabrycznym, huta w Samsonowie, pudlingarnia i walcownia w Sielpi i wielki piec w Starachowicach  Następnie przeszliśmy do Oceaniki.  Oceanika to zespół akwariów o łącznej objętości ponad 250 000 litrów wody, mieszczący ponad 300 gatunków z całego świata. Zwiedzanie rozpoczynamy od biotopu Amazonii. Później przechodzimy do niewielkiego akwarium z piraniami. Co ciekawe, piranie na żywo nie wyglądają tak groźnie jakby to mogło się wydawać. Ponadto, piranie żyjące w akwariach, gdzie są regularnie karmione nie są tak agresywne, jak osobniki żyjące na wolności. Prawdopodobnie nie umiałyby polować, gdyby do ich akwarium wpuszczona została inna ryba. Kolejnym punktem zwiedzania jest biotop Malawi, a dokładniej jeziora Niasa, w którym żyją endemiczne (występujące tylko tam) gatunki pyszczaków. W akwarium możemy podziwiać około 50 gatunków tych niewielkich rybek. Biotop ten cieszy się największą popularnością wśród akwarystów i osób interesujących się wodną fauną. Po środku sali znajduje się niewielkie otwarte akwarium stylizowane na leśną rzekę. Jest to jedyne akwarium, gdzie zwiedzający mogą karmić rybki. W zbiorniku znajdują się ryby europejskie, takie jak jesiotr czy sum. Kolejne na trasie zwiedzania jest największe i cieszące się największą popularnością wśród dzieci – rekinarium, gdzie można podziwiać między innymi żarłacze. Rekiny mimo, iż nie są jeszcze bardzo dużych rozmiarów naprawdę robią wrażenie. Oprócz rekinów znajdują się tu też inne drapieżne ryby takie jak Murena czy płaszczki.. Zwiedzanie kończymy na biotopie azjatyckim, gdzie podziwiać można okazałe sumy czy garami olbrzymie. Znajdziemy tam również rybę Fugu – rozdymkę, której wnętrzności, krew oraz ikra zawierają śmiertelną dla człowieka toksynę.  Podczas naszej wizyty w obiekcie dzieci miały okazję pierwszy raz na żywo oglądać rafę koralową oraz rekiny, co zrobiło na nich duże i pozytywne wrażenie. Park Miniatur nie ma pokaźnych rozmiarów, wyróżnia go jednak to, że przedstawia lokalne obiekty. Następnie podziwialiśmy Dąb Bartek  najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że Dąb Bartek liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski. Jego wielkość zrobiła  wrażenie Na koniec udaliśmy się do Mac Donaldsa.

 • Noc Bibliotek

   9 czerwca po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji Noc Bibliotek 2018.W tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Już od dłuższego czasu grupa dzieci zaangażowanych w życie biblioteczne przygotowywała bibliotekę do akcji. Na spotkanie w bibliotece przybyła również  drużyna Zuchowa z druhną Dorotą Olszową.

     Spotkanie rozpoczęliśmy od komiksowych warsztatów. Czytaliśmy fragmenty komiksów: „Kajko i Kokosz” oraz „Krasnolud Nap”. Do przeczytanych fragmentów dzieci miały dorysować swojego wymyślonego bohatera, który mógłby zostać nową postacią w komiksie.

    Po warsztatach wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek grali w gry planszowe min. Gorący Ziemniak, Okręty, Monopol. Dużym zainteresowaniem cieszył się Flirt z Niepodległą, który otrzymaliśmy na Noc Bibliotek 2018 na 100 lat niepodległości Polski.

    Flirt z Niepodległą  to 28 kart i 280 zdań — cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych.

     Szczególnym zainteresowaniem cieszył  się pokaz  filmu „Tarapaty”- nowego polskiego filmu przygodowego.

   Na zakończenie akcji grillowaliśmy kiełbaski i częstowaliśmy się smakołykami Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i naklejki. Tym miłym akcentem zakończyliśmy akcję Noc Bibliotek 2018.

                                                                                                         Marta Skowrońska

 • „Znajdź właściwe rozwiązanie”

  W roku szkolnym 2017/18 uczniowie klas starszych brali udział w zajęciach programu profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”

  Program realizowany był na zajęciach świetlicowych. Podczas realizacji programu omówione zostały procesy uzależnienia od nikotyny, psychospołeczne czynniki ryzyka inicjacji palenia tytoniu.

  Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, w których położono główny nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji uspasabiających do podjęcia palenia, a przede wszystkim na rozwijanie umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia tytoniu.

  Partnerami w realizacji programu byli: pielęgniarka szkolna, przedstawiciel stacji „SANEPID”  z Buska – Zdroju, policja. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji „ Fakty i mity o paleniu tytoniu”, tworzyli plakaty anty- nikotynowe.

 • Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego

  Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego

  W dniu 06.06.2018 w Starostwie Powiatowym w Busku – Zdroju odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej „Segregujesz – świat ratujesz” .Do  konkursu zaproszone były szkoły z całego powiatu buskiego, łączna liczba prac wyniosła 267. Nasza uczennica z klasy 7 - Marta Koziara zdobyła wyróżnienie .

  Gratulacje !

 • "Czerwony Kapturek" w wykonaniu klasy V

  5 czerwca członkowie kółka teatralnego z klasy V pod opieką pani B. Krupy wykonały kolejne przedstawienie dla dzieci z przedszkola oraz klas 0-3. Tym razem aktorzy zagrali bajkę J. Brzechwy pt. „Czerwony Kapturek”, która mimo, że jest dobrze znana dzieciom wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych widzów.

  W rolę postaci z bajki wcieli się:

  • Czerwonego Kapturka zagrała - ,Aleksandra  
  • wilka - Zosia
  • gajowego -Mateusz
  • wiewiórkę -Oliwia
  • gila- Gabriela
  • matkę - Natalia
  • babcię - Kinga
  • króliczka- Martyna
  • narratora – Gabriela

  Skupienie uwagi i panująca cisza wśród widzów podczas przedstawienia świadczyła o fantastycznej grze aktorskiej,

  Bajki pełnią w życiu każdego dziecka, a szczególnie wśród najmłodszych bardzo ważną rolę  Przeżycia doznawane w czasie oglądania i słuchania bajki lub baśni pozwalają dziecku nie tylko łatwo akceptować ich treści, ale także porządkować kształtujący się obraz świata, a przede wszystkim kształtują i rozwijają wyobraźnię dziecka, która jest podstawą rozwoju myślenia i poznawania. Ponad to oglądanie teatrzyku bajek  sprzyja rozwojowi uwagi, która jest podstawą koncentracji, bardzo ważnej szczególnie w procesie uczenia się dziecka .Doświadczenia przeżywane w toku słuchania bajek i baśni wpływają na uspołecznienie dziecka. Słuchając lub oglądając bajkę, identyfikuje się z postaciami bohaterów niezależnie od tego, czy są to postacie ludzi czy zwierząt i wczuwa się w sytuacje osobiste innych ludzi.

  Do zobaczenia na kolejnym spektaklu.

 • Dzień Dziecka w szkole

  1 czerwca br. na Dzień Dziecka w szkole zorganizowano dzień sportu i zabawy. Starsze klasy rozegrały  turniej rzutu beretem, mecz piłki nożnej. Dzieciaki z przedszkola i młodszych klas pod okiem swoich pań wzięły udział w konkursie biegu z przeszkodami.  Wielkie zainteresowanie wśród dzieci  wzbudziło malowanie kolorowa kredą po kostce na placu szkolnym, robienie baniek mydlanych i jazda na deskorolce. Nie małą frajdę miały panie i dzieciaki ucząc się od pani Renaty formułowania z balonów różnych zwierzątek. W czasie przerwy wszyscy poszli na poczęstunek przygotowany przez rodziców, były kiełbaski z grilla, różne napoje, lody i inne przysmaki.

  Na sali gimnastycznej przewodnicząca samorządu uczniowskiego przeprowadziła konkurs na Miss i Misstera szkoły w dwóch grupach wiekowych: klasy 0 -3 i klasy IV-VII. Potem każda klasa zaprezentowała się w dowolnie wybranej formie artystycznej, np. w tańcu, w śpiewie.

  Było bardzo wesoło.

  Wszystkim Dzieciom w Dniu Dziecka życzymy samych uśmiechów, radości, realizacji marzeń.

                                                                                                                            Bożena Krupa

 • Dzień Języka Niemieckiego

  W tym roku szkolnym klasy siódme tak jak wszyscy ich rówieśnicy z Europy zachodniej rozpoczęły naukę drugiego języka obcego – u nas w szkole jest to język niemiecki. Aby przybliżyć wszystkim uczniom naszej społeczności szkolnej trochę wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, 23 maja zorganizowano po raz pierwszy  Dzień Niemiecki. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przygotowali się solidnie do zapowiedzianych wcześniej konkurencji- przebierając się za postacie z wylosowanych bajek niemieckich bajkopisarzy  - braci Grimm.  To wyzwanie uaktywniło wszystkie talenty, pomysłowość i kreatywność zarówno dzieci z klas przedszkolnych i 1-3, jak i młodzieży z klas 4 -7 a jednocześnie było świetną integracją klas. Przygotowaniem zadań i konkursów oraz występów promujących wiedzę kulturoznawczą o krajach niemieckojęzycznych zajęła się cała klasa siódma pod opieką pań Moniki Rajczak i Renaty Bugdalskiej. Uczniowie tej klasy sprawdzili się też świetnie w roli prowadzących całą uroczystość, przekazując najważniejsze informacje i ciekawostki o Niemczech. Reprezentacje poszczególnych klas wspaniale poradziły sobie z zadaniami dotyczącymi symboli narodowych Niemiec oraz znanych firm i marek niemieckich. Najlepszą zabawę zapewnili jednak chłopcy z klasy siódmej prezentując tradycyjny taniec bawarski, do którego przyłączyli się z ochotą wszyscy uczniowie. Jury oceniło i podsumowało wszystkie zadania a zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki. Gratulujemy wszystkim i mamy nadzieję, że poprzez wspólną zabawę wszyscy zdobyliśmy również trochę wiedzy o naszych zachodnich sąsiadach.

 • Wycieczka po ziemi świętokrzyskiej

  Wycieczka po ziemi świętokrzyskiej

  Wycieczka po ziemi świętokrzyskiej - Obrazek 1                        

  Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

  W dniu 05.06.18 uczniowie klas starszych pod opieką R. Bugdalskiej, A. Skotnickiej, U. Wiśniewskiej wyjechali na szkolną wycieczkę. Odwiedzili Świętokrzyską Polanę położoną niedaleko Zagnańska.

  W kompleksie Świętokrzyskiej Polany znajdują się : oceanarium, park miniatur, park rozrywki.

  Zwiedzanie Oceaniki odbyło się pod opieką przewodnika. Pani opowiedziała o gatunkach ryb i roślin znajdujących się w ekspozycji, zdradziła tajemnice znane tylko nielicznym. Dowiedzieliśmy się, która ryba dała życie zwierzętom na lądzie i jaki gatunek przynosi szczęście w biznesie. Mogliśmy zaobserwować setki gatunków wodnych zwierząt z mórz, oceanów z różnych zakątków  świata.

   Zwiedzaliśmy również Park Miniatur Świętokrzysko odbyliśmy podróż po regionie Ziemi Świętokrzyskiej. W parku znajdują się kopie najważniejszych 20 obiektów regionu w skali 1:20. Przedstawiają stan idealny budowli z czasów ich największej świetności.

  Ruch to zdrowie – uczniowie skorzystali z parku linowego, sprawdzili swoją wytrzymałość i spryt. Wykazali się skoncentrowaniem, dużą sprawnością fizyczną. Czasem zaskakiwali samych siebie.

  Park rozrywki również był do dyspozycji naszych uczniów.

  Najbardziej wyczekiwanym punktem wyprawy były zajęcia rekreacyjne na basenie „Perła „ w Nowinach. Spędziliśmy tam dwie godziny, był to czas beztroskiej zabawy w wodzie.

  Szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do domu.

 • EDUKACJA LEŚNA – WYCIECZKA SZKOLNA DO NADLEŚNICTWA  W CHMIELNIKU

  EDUKACJA LEŚNA – WYCIECZKA SZKOLNA DO NADLEŚNICTWA  W CHMIELNIKU

   

  EDUKACJA LEŚNA – WYCIECZKA SZKOLNA DO NADLEŚNICTWA  W CHMIELNIKU - Obrazek 1

  Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

  Dnia 30 maja 2018 roku uczniowie klas V-VII wraz z opiekunami , panią Joanną Zych oraz Anitą Skotnicką wyjechali na spotkanie z leśnikiem i zajęcia terenowe w lesie.

     Po przywitaniu się z panią Barbarą Jarząbek  na ternie nowego obiektu Lasów Państwowych, zostaliśmy zaproszeni do  sali audiowizualnej na projekcję filmu pt. „Las nie obroni się sam”. W czasie oglądania materiału filmowego dowiedzieliśmy sie o zagrożeniach dla lasów i zwierząt w nich żyjących.  Największe niebezpieczeństwa, to: kłusownictwo, nielegalna wycinka, kaleczenie drzew w celu uzyskania gałęzi na stroisze, dzikie wysypiska, nielegalne poruszanie się pojazdami mechanicznymi, niszczenie profilu gleby przez poszukiwaczy bursztynów, czy „ biedaszyby” w lasach. Z tymi procederami muszą radzić sobie służby leśne oraz strażnicy nadleśnictwa w trakcie swojej codziennej pracy.

     Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w terenie- parku dendrologicznym tzw. arboretum w leśnictwie Drugnia. Tam dzieci mogły zobaczyć wiele gatunków drzew iglastych, zarówno tych rodzimych, jak i tych sprowadzonych z innych rejonów świata. Pani leśnik Barbara zwracała uwagę na wygląd drzew, ich gałęzi, cechy charakterystyczne dla danego gatunku, wskazywała te, które dobrze się zaklimatyzowały na tym terenie oraz te, które słabiej radzą sobie w czasie mroźnej zimy lub zupełnie nie chcą u nas rosnąć. Wszyscy mogliśmy dotknąć gałązek i sprawdzić miękkość igieł, a także podziwiać różnorodność gatunków sosen, jodeł, modrzewi, świerków i  innych iglaków. To była niezwykła  lekcja przyrody .

     Ostatni przystanek naszej leśnej wędrówki, to miejsce przy pomniku św. Huberta patrona myśliwych i leśników. Tam nasza pani przewodnik przygotowała drewno na ognisko, na którym mogliśmy upiec kiełbaski. Smakowały wspaniale i  dodały dzieciom energii do wspólnej zabawy na powietrzu. Było bardzo przyjemnie i wesoło, ani się nie spostrzegliśmy jak trzeba było kończyć nasz pobyt w leśniczówce. Jeszcze tylko zrobienie pamiątkowego zdjęcia i powrót do szkoły. Takie lekcje są super!

 • Kochamy nasze Mamy w kl.I-II

  Dnia 25 maja uczniowie klasy I i II obchodzili Dzień Matki w swoich klasach. Wszyscy odświętnie ubrani recytowali pięknie przygotowane wiersze i śpiewali piosenki. Wszystkie mamy ze wzruszeniem oglądały występ swoich dzieci. Następnie najmłodsi wręczyli  przygotowane wcześniej upominki i bukiety kwiatów. Zachęcili również swoje kochane mamusie do odszukania swojego portretu narysowanego na zajęciach w szkole.

         Na zakończenie tego święta wszyscy poczęstowali się pysznymi ciastami przygotowanymi przez mamy.

   

  Serdeczne życzenia dla wszystkich Mam

  składają Marta Skowrońska i Dorota Olszowa.

   

 • Dzień Rodziny w klasie III

  1czerwca 2018r. trzecioklasiści postanowili uczcić wyjątkową uroczystością naszych wspaniałych rodziców, zapraszając do naszej szkoły zarówno kochane Mamy jak i kochanych Tatusiów. Termin wydał się najlepszy z możliwych. W związku z przypadającymi w maju uroczystościami komunijnymi postanowiliśmy połączyć ten dzień z Dniem Dziecka.

  Przybyłych gości poprosiliśmy o zajęcie miejsc w klasie, którą wcześniej przygotowaliśmy - wykonaliśmy dekorację, namalowaliśmy portrety rodziców i całych rodzin, ustawiliśmy ławeczki i krzesła. Uroczystość rozpoczęliśmy od powitania gości  i przedstawienia montażu słowno - muzycznego ,,Rodzina na dobre i na złe".

  Dzieci w tajemnicy z ogromnym zaangażowaniem malowały, tworzyły kwiaty, uczyły się ról, a że wyjątkowo utalentowane artystycznie, recytatorsko i wokalnie efekty wszystkim się bardzo podobały. Spektakl traktujący z humorem rodziny zakończyliśmy śpiewanym podziękowaniem dla rodziców, który z dołączonymi życzeniami wytworzył niesamowitą, wzruszającą atmosferę.

  Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków: bukietów kwiatów wykonanych z bibuły i krepiny, wazonów i obrazków malowanych na szkle, przystąpiliśmy do wspólnego poczęstunku. Na pięknie nakrytym stole, pośród kwiatów i upominków, pojawiło się tradycyjne słodkie ,,co nieco”, napoje. Wzruszeń, serdeczności  i uśmiechów nie było końca. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Wychowawca składa serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc, wsparcie  i współpracę  w organizacji wszystkich wspólnych uroczystości w ostatnich latach.

                                                                                                                                      Barbara Wielgo

 • "Pełne wdzięczności jest serce moje" - uroczystość dla mam

  "Pełne wdzięczności jest serce moje" - pod takim haslem klasa V przygotowała piekną uroczystość dla swoich kochanych Mam. Uroczystość poprowadzona była w formie programu telewizji lokalnej, gdzie rolę prezenterów pełnili Patryk i Grzegorz. Najpierw chłopcy  podkreślili  wielką, bezinteresowną miłość matki do dziecka, Następnie przeprowadzili sondę wśrod pozostałych osób z klasy na temat "kim dla ciebie jest twoja mama' oraz "jaka jest twoja mama", Po czym podsumowali wyniki sondy i poprowadzili cały program. Swoim aktorskim popisem w pięknych strojach wykazały się osoby grające postacie z bajki pt. "Czerwony Kapturek". I tak rolę:

  • Czerwonego Kapturka zagrała - ,Aleksandra  
  • wilka - Zosia
  • gajowego -Mateusz
  • wiewiórkę -Oliwia
  • gila- Gabriela
  • matkę - Natalia
  • babcię - Kinga
  • króliczka- Martyna
  • narratora - Marlena     

    Natalia w asyście chórku dziewczynek zaśpiewała piosenkę "Jesteś mamo skarbem mym"  oraz solo zaśpiewała Zosia  " Udało prawie się". Nie zabrakło tańców - zespół Stokrotki" zatańczył swój układ taneczny do melodii Cocolade. Po części artystycznej na wesoło każde dziecko z wielką powagą i serdecznością złożyło życzenia swojej Mamie wręczając własnoręcznie zrobione upominki oraz zakupione kwiaty. Po pysznym, wspólnym poczęstunku przygotowanym przez Mamy odbyły się konkursy, w których licznie i chętnie brały udzial mamy wspólnie z  dziecmi. 

  Atmosfera podczas uroczystości była bardzo serdeczna, wzruszająca i miła.  

                                                                                                                                        Bożena Krupa

 • MATEUSZ  Z EKOLOGIĄ NA SZÓSTKĘ!!!

  MATEUSZ  Z EKOLOGIĄ NA SZÓSTKĘ!!! - Obrazek 1Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

  16.05.2018r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas II-III w Szkole Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju

  Dzieciaki zarówno z klas drugich jak i trzecich dostały testy składające się z pięciu stron. Pytania wymagały podkreślenia wybranej lub wpisania właściwej odpowiedzi. Uczestnicy musieli wykazać się szczegółową, szeroką wiedzą na temat przyrody i ekologii wykraczającą poza program klas.  Dzieci prezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy. Były wspaniale przygotowane i tylko dlatego napisały test o wysokim stopniu trudności.

  W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół: nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3 w Busku-Zdroju, ZPO Kołaczkowice, PSP Zbludowice, ZPO Dobrowoda, PSP Siesławice. 

  Z ZPO Dobrowoda do konkursu przystąpili:

  1. Kinga Piła kl. II opiekun Dorota Olszowa

  2. Mateusz Matusik kl. III opiekun Barbara Wielgo

  Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Kinga Piła ładnie napisała test jednak ilość zdobytych punktów nie wystarczyła na zajęcia punktowanego miejsca.

  Mateusz Matusik zdeklasował konkurencję.  Najlepiej napisał test, zdobył  o kilka punktów więcej niż kolejny uczestnik i zajął I miejsce.

  Może to w pewnym stopniu osłodzi  WYRÓŻNIENIE, a w jego mniemaniu tylko wyróżnienie w Gminnym Konkursie Literackim dla klas III, który miał miejsce  w PSP nr 2  w Busku-Zdroju. W tegorocznej edycji uczestnicy wykazali się znajomością książki „Babcia na jabłoni” M. Lobe. Mateusz napisał bardzo dobrze na wszystkie pytania. Jednak wynik go nie zadawala. Świadczy to o Jego ambicji  i bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

  Gratulacje laureatom z życzeniami powodzenia w kolejnych konkursach.

  Chcę serdecznie podziękować rodzicom za okazaną pomoc.

                                                                                                                                      Barbara Wielgo

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć