Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Pierwsza kolęda dla misji

  Chcieliśmy podzielić się wrażeniami z naszego pierwszego kolędowania misyjnego. W kolędowaniu uczestniczyli uczniowie kl. III- IV- V- VII. W dniu 6 stycznia w Święto Trzech Króli, którzy pragnęli poznać i pokłonić się Panu Jezusowi my również przyszliśmy do Dzieciątka, aby spotkać się z Nim w Eucharystii i głosić Dobrą Nowinę o Narodzeniu Pana Jezusa. Podczas Mszy św. przedstawiliśmy scenkę Z Kolęda do Domu, którą uświetniły przepiękne kolędy. Po Mszy św. odbył się kiermasz ciast, który cieszył się wielkim zainteresowaniem o czym świadczy zebrana kwota 585zł i 50 groszy.Pieniądze zostaną przekazane na dzieci w Amazonii, by ich codzienne trudne dzieciństwo było łatwiejsze i aby na ich twarzach zagościła radość, uśmiech i nadzieja.

  Bardzo cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w dzieło pomocy naszym potrzebującym rówieśnikom w krajach misyjnych.

  Za rok też weźmiemy udział w kolędzie misyjnej, bo warto pomagać innym.

 • II edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie"

  Nasza uczennica Julia Kubala po zwycięstwie w szkolnym konkursie Kolęd i Pastorałek reprezentowała naszą szkołę w II edycji Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Anielskie Kolędowanie”, która odbyła się w BSCK w Busku-Zdroju.

  Julia zaśpiewała „Kolędę Maryi”, przegląd odbył się w przemiłej, świątecznej atmosferze.

  Jury konkursu jednogłośnie stwierdziło, że poziom był bardzo wysoki i wyrównany, wszyscy uczestnicy zasłużyli na szczególne wyróżnienie.

  Julce gratulujemy bardzo dobrego występu, życzymy dalszych sukcesów.

  Dziękujemy bardzo mamie Julii za opiekę podczas przeglądu.

 • IV Przegląd Artystyczny Kolęd i Pastorałek - "Hej Kolęda, Kolęda"

  W dniu 09.01.2020r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w IV Przeglądzie Artystycznym Kolęd, Pastorałek i utworów bożonarodzeniowych pt.” Hej kolęda, kolęda” . Organizatorem przeglądu była Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach.

   Szkołę naszą reprezentowały :

  Maja Wleciał z klasy pierwszej zaprezentowała kolędę „ Dzisiaj w Betlejem”

  Julia Kubala  z klasy trzeciej zaśpiewała „Kolędę Maryi”

  Klara Woś  z klasy piątej „ Jezus Malusieńki”

  Dziewczynki pięknie się zaprezentowały, Julia Kubala w swojej kategorii wiekowej zdobyła I miejsce, natomiast Klara Woś II miejsce.

  Gratulujemy naszym uczennicom, natomiast rodzicom bardzo dziękujemy za dowiezienie dzieci na konkurs.

                                                                                                                     Renata Bugdalska

   

 • Kolędnicy w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim

  9 stycznia br. chłopcy ze starszych klas wraz z opiekunem B.Krupą odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Kieleckiej w Piasku Wielkim. Chłopcy zagrali rolę kolędników (wersja z lat 60tych) i złożyli serdeczne zyczenia noworoczne. Potem wszyscy zasiedliśmy do stołu na słodki poczęstunek przygotowany przez mieszkańców. Nasi uczniowie szybko nawiązali kontakt z młodzieżą, słuchając z uwagą ich opwiadań, Zwiedziliśmy pracownie podziwiając prace artystyczne oraz mieszkania.

  Kolędników zagrali:

  • anioła - Mateusz Sagan
  • króla - Patryk Dusza
  • marszałka - Wiktor Skiba
  • turka - Marcel Gadawski
  • żyda - Dawid Dulik
  • diabła - Mateusz Smak
  • śmierć - Kacper Szcześniak  

  Bardzo dziękujemy Kadrze i mieszkańcom WTZ za serdeczne przyjęcie i życzliwą atmosferę oraz pomoc w transporcie.

                                                                                             Bożena Krupa

 • Kiermasz świąteczny

   21 grudnia br.w godz. od 9:00 do 14:00 na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Buskiego Samorządowego Centrum Kultury odbył się Kiermasz Świąteczny w Busku-Zdroju.Nasza szkoła również wzięła udział w kiermaszu. Z naszego stołu mieszkańcy miasta i  okolic oraz kuracjusze kupowali pyszne ciasta upieczone przez mamy, nabywali świąteczne stroiki i ozdoby wykonane przez uczniów.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za zaangażowanie w organizacji naszego stołu.

 • Jasełka

  Okres Świąt Bożego Narodzenia ofiaruje niezwykłą okazję do kolędowania. 20 grudnia uczniowie klasy III i V przedstawili Jasełka, które wprowadziły wszystkich  w nastrój świąteczny w ten nie zwykły czas. Mali aktorzy bardzo pięknie wcielili się w role biblijnych postaci, gdzie ukazali grzech Adama i Ewy w Ogrodzie Eden, Zwiastowanie Maryi i Narodziny Pana Jezusa w Betlejem. Najmłodsi nasi uczniowie byli poprzebierani za różne zwierzątka, które otoczyły Nowo Narodzone Dziecię. Widać było, że te role bardzo im się podobały. Spektakl uświetnił śpiew kolęd i pastorałek. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili zaproszeni goście: ks. Proboszcz Parafii Dobrowoda, a także rodzice i dziadkowie. Po Jasełkach Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za piękny występ i złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a także wręczyła klasom nagrody za konkurs   " Smaczna choinka". Wszystkim rodzicom dziękuję za piękne stroje, które jeszcze bardziej podkreśliły ten niezwykły czas jakim są Święta Narodzenia Pańskiego.Okres Świąt Bożego Narodzenia ofiaruje niezwykłą okazję do kolędowania. 20 grudnia uczniowie klasy III i V przedstawili Jasełka, które wprowadziły wszystkich  w nastrój świąteczny w ten nie zwykły czas. Mali aktorzy bardzo pięknie wcielili się w role biblijnych postaci, gdzie ukazali grzech Adama i Ewy w Ogrodzie Eden, Zwiastowanie Maryi i Narodziny Pana Jezusa w Betlejem. Najmłodsi nasi uczniowie byli poprzebierani za różne zwierzątka, które otoczyły Nowo Narodzone Dziecię. Widać było, że te role bardzo im się podobały. Spektakl uświetnił śpiew kolęd i pastorałek. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili zaproszeni goście: ks. Proboszcz Parafii Dobrowoda, a także rodzice i dziadkowie. Po Jasełkach Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za piękny występ i złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a także wręczyła klasom nagrody za konkurs   " Smaczna choinka".       Wszystkim rodzicom dziękuję za piękne stroje, które jeszcze bardziej podkreśliły ten niezwykły czas jakim są Święta Narodzenia Pańskiego.

                                                                                                                  Joanna Zych

 • Wigilia w przedszkolu

  20.12.2019r. był dniem wyjątkowym, dniem który wprowadził nas w magię Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw oglądaliśmy "Jasełka" w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanek, a później mieliśmy uroczysty obiad wigilijny przed którym tradycyjnie połamaliśmy się opłatkiem. Nie zabrakło dobrych życzeń i prezentów ;). Dostaliśmy nagrody za udział w konkursie na "najsmaczniejszą choinkę", które bardzo się nam spodobały.

 • Wigilia klasowa

  20 grudnia br.w szkole panował świąteczny nastrój. Od samego rana we wszystkich klasach odbyła się wigilia klasowa. Dziewczynki z pomocą mam przygotowały stół wigilijny. Następnie wszyscy łamiąc się opłatkiem składali sobie świąteczne życzenia, po czym zasiedli do spożywania potraw. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd. Na zakończenie "wieczerzy" wręczone zostały wszystkim gwiazdkowe prezenty. Bardzo miło zachowali się uczniowie klasy ósmej, którzy połamali się opłatkiem również z koleżankami i kolegami, nauczycielami z innych klas. 

     Po klasowej wigilii wszyscy udali się na salę gimnastyczną na Jasełka.  

 • Konkurs "Ubierzmy razem choinkę"

  W tym roku poraz kolejny z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój został zorganizowany konkurs "Ubierzmy razem choinkę". Do konkursu przystąpiło wiele szkół i przedszkoli, w tym także nasza szkoła. Ozdoby choinkowe musiały być wykonane z materiałów ekologicznych. Świąteczne drzewka z roku na rok są coraz piękniejsze to słowa Michała Marońskiego zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój podczas wręczania nagród. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie.

 • Prezentacja projektu "Mała Szkoła Przedsiębiorczości - Matematyka od kuchni"

       Wigilia to jedno z nielicznych świąt w roku, kiedy większość ludzi stawia na stołach podobne potrawy. Zgodnie z tradycją powinno ich być 12 (symbolizują 12 apostołów) i powinny być postne. Oczywiście wiele zależy od naszych upodobań i regionu, w którym mieszkamy. Jednak produkty, z których powinny być przygotowane potrawy wigilijne to przede wszystkim kasze, mąki, kiszona kapusta, groch, ryby, mak, miód oraz suszone owoce i warzywa.

      Na kółku matematycznym klasa VII opracowała w ramach realizowanego projektu „Mała Szkoła Przedsiębiorczości – Matematyka od kuchni” mini książkę kucharską zawierającą przepisy potraw wigilijnych z naszego regionu wraz z oszacowanym kosztem ich przygotowania. Przepisy uczniowie uzyskali od swoich babć i mam, ceny produktów z różnych sklepów.

  Celem naszego projektu było:

  • zebranie i opracowanie przepisów kulinarnych związanych z regionalnymi potrawami wigilijnymi oraz oszacowanie kosztów zakupu potrzebnych produktów do sporządzenia opracowanych przepisów potraw
  • Zastosowanie w praktyce wiadomości i umiejętności matematycznych z zakresu :

  * Ważenia, mierzenia, zamiany i zastosowania jednostek masy, pojemności,

  * szacowanie, obliczanie kosztów sporządzenia każdej z opracowanych potraw 

  * zwracania uwagi na ceny tego samego produktu w różnych sklepach,

  • zamiana języka matematycznego na potoczny i odwrotnie, np. ¼ = ćwierć = szklanka oraz wybieranie produktów zdrowych i ekologicznych.

       17 grudnia br. autorzy wykonali prezentację swojego projektu na forum szkoły w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, uczniów klas IV-VIII oraz obecnych w naszej szkole uczniów klasy VI z PSP Zbludowice i ich nauczycieli.

       Po prezentacji wszyscy zostali zaproszeni do skosztowania przygotowanych potraw z opracowanej książki, tj: barszczu czerwonego, pierogów z grzybami, krokietów z kapustą i grzybami, kapusty z grochem, makówki, pierniczków, racuchów, ryby, sałatki. Wszystkie potrawy były pyszne i rozeszły się bardzo szybko.  

  Dziękujemy Mamom za pomoc w przygotowaniu potraw.

                                                                                                                          Bożena Krupa  

 • Ebenezer Scrooge i jego niezwykła historia oczami uczniów klasy VIA z PSP w Zbludowicach

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ale również magii i przebaczania w ten niezwykły czas wszystkich uczniów i grono pedagogiczne w Dobrowodzie przenieśli uczniowie klasy VIa z PSP w Zbludowicach.

  17 grudnia 2019 roku o godz. 11:00 w sali gimnastycznej ZPO w Dobrowodzie    szóstoklasiści z PSP w Zbludowicach wystawili dla uczniów i grona pedagogicznego bożonarodzeniowy spektakl teatralno – muzyczno- multimedialny pt. „Opowieść wigilijna”na motywach utworu Charlesa Dickensa. Spektakl  przygotowany pod kierownictwem polonistki    p. L.Wojciechowskiej - Zoch przy współpracy z historykiem p. A. Rak w scenografii wykonanej przez plastyka p. R. Piwowarczyk już podczas występu uwieńczony został gromkimi brawami. Trzeba jednak przyznać, że sukces młodych aktorów był wprost proporcjonalny do ilości zaangażowania i ciężkiej pracy, jaką musieli oni włożyć w to przedsięwzięcie podczas prób. Każda, nawet najkrótsza, najmniejsza rola czy kwestia była ważna i znacząca. Szczególne wyrazy uznania należą się uczniom i ich Rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w wykonaniu  niezbędnych rekwizytów i kostiumów. Spektakl  rozpoczęła narratorka – Amelia Sikorska, która zdradziła nam pokrótce, jaką wartość zawiera w sobie Boże Narodzenie a następnie wygłosiła swoją mowę nt. głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a.

  W pierwszej scenie spotykamy  owego bohatera Ebenezera Scrooge’a (w tej roli Mateusz Bogdalski), skąpego, bezdusznego właściciela kantoru, i jego siostrzenicę (Blanka Arabska), którzy niezwykle sugestywnie wcielili się w swoje role, prezentując trudne rodzinne relacje. Następną ważną sceną było spotkanie naszego głównego bohatera z jego nieżyjącym wspólnikiem Jakubem Marley’em (Szymon Rączka). Scrooge nieźle się wystraszył, gdy obudził go hałas spowodowany przez ducha. Zapowiedział on nadejście trzech innych zjaw, które miały nawrócić chciwca na dobrą drogę. Kolejno pojawiały się coraz to bardziej przerażające widma. Pierwszy duch grany przez Mikołaja Przodo, jako duch wszystkich minionych wigilii Bożego Narodzenia przenosi Scrooge’a w świat swojego dzieciństwa. Drugi duch w tej roli Jakub Płachta jako duch obecnej wigilii zabiera Scrooge’a do mieszkania buchaltera Boba Cratchita (Bartłomiej Bernat), gdzie trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Trzeci z kolei duch (Kacper Kucharczyk) pokazuje mu czarną przyszłość, jeśli się nie zmieni. Po owych zdarzeniach Scrooge załamał się swoim postępowaniem i przeszedł wewnętrzną przemianę, która uczyniła jego życie szczęśliwszym. Spektakl zakończył narrator ( Ernest Opozda), który swoją mową zdradził nam, jaką moc
  i  wartość zawiera w sobie Noc Wigilijna.

  Za wkład i poświęcenie należy podziękować też za odegranie innych krótkich ról pozostałym aktorom tj. trzem wolontariuszom ( Patryk Trzęsak, Kacper Boroń, Antoni Fodymski); Fanny i chłopcu  (Zuzanna Manierak i  Michał Frączek); Rodzinie Kancelisty:  żonie Boba Pani Basi i ich dzieciom ( Zuzanna Mrozik, Julia Dziurewicz, Marta Kopciara, Marcin Juszczyk) oraz  3 nieznanym osobom prowadzącym rozmowę ( Karol Turek, Wiktoria Nowak i Patryk Makówka).

  Trema aktorów (o ile istniała) w ogóle nie rzucała się w oczy. Doskonała znajomość tekstu, mimika, gestykulacja, scenografia, efekty akustyczne, filmowe, stroje i muzyka sprawiły, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach. Spektakl zmusza swoim przesłaniem do refleksji, że „Pieniądze to nie wszystko”, podkreśla rolę rodziny, bliskich stosunków międzyludzkich ze współpracownikami, sąsiadami. Przedstawienie zwraca uwagę na potrzebę dzielenia się z potrzebującymi, niezaradnymi , bo zgodnie ze starym porzekadłem „Dobro wraca”.

  Uczniowie PSP w Zbludowicach i organizatorzy przedsięwzięcia  bardzo dziękują  Pani Dyrektor Barbarze Guzińskiej i wszystkim  nauczycielom ZPO w Dobrowodzie za tak miłe, serdeczne i życzliwe przyjęcie, a uczniom za pozytywny odbiór spektaklu. Miła i ciepła atmosfera wprowadziła wszystkich widzów w świat radości, przebaczania i świątecznej magii.

                                                                                                       Organizatorzy przedsięwzięcia

 • Konkurs szkolny "Słodka choinka"

  Pani Dyrektor ogłosiła konkurs ogólnoszkolny pt. "Słodka choinka". 16 grudnia br. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu do którego przystąpily wszystkie klasy oraz przedszkolaki. Jury w składzie: pani Dyrektor - Barbara Guzińska, pani Ewa Nowaczkiewicz, pani Joanna Zych oceniło choinki następijąco:

  I miejsce - klasa III

  II miejsce - klasa 0

  III miejsce - klasa IV

  Wyróżnienie otrzymała klasa V i VI.

  Dyplom za udział otrzymała klasa I, II, VII oraz przedszkolaczki.

                                                                                                       Gratulujemy zwycięzcom.

 • Smaczna choinka w przedszkolu

  Zgodnie z coroczną tradycją w naszej szkole został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą choinkę. W tym roku choinka miała być nie tylko piękna ale też SMACZNA. Nasza była przepyszna i wyglądała rewelacyjnie-zobaczcie sami.

 • Grupowe zajęcia logopedyczne

  W każdy wtorek przedszkolaków i "zerówkowiczów" odwiedza pan Języczek. Ćwiczy z nami nasze buzie, abyśmy pięknie mowili. Słuchając opowiadania o jego przygodach ćwiczymy język,wargi, policzki. Język skacze, robi kółka, wargi parskają, a policzki pompują się jak baloniki. Te ćwiczenia usprawniają nasze buzie, aby żadna trudna głoska nie sprawiała nam problemów. Lubimy też ćwiczenia oddechowe-chętnie dmuchamy na piórka, gwiazdki, listki, trenując nasz dłuuuugi oddech. Powtarzamy też krótkie rymowanki, ćwiczymy wymowę trudnych słówek. Języczku- do zobaczenia we wtorek! :)

 • Mikołajki w Domu Dziecka w Pacanowie

  16 grudnia delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z rodzicami odwiedziła wychowanków Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej        w Pacanowie. Wizyta była okazją do przekazania podopiecznym domu dziecka drobnych prezencików w postaci słodyczy,ciast oraz pieniędzy na cel budowy nowego Domu Dziecka, które pochodziły ze zbiórki zorganizowanej wśród uczniów naszej szkoły w kwocie 350 złotych. W ten sposób chcieliśmy wspomóc budowę,by dzieci miały jak najlepsze warunki i pokazaliśmy, że pamiętamy słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty: " Kwiat rozwija się, gdy świeci słońce, a człowiek rozwija się, gdy kocha".

  Rodzicom dziękuję za pomoc.

 • Warsztaty w domu Jana Długosza

  17 grudnia uczniowie klasy II z wychowawczynią panią Danutą Dziadek oraz uczniowie klasy III z wychowawczynią panią Martą Skowrońską spędzili czas na zwiedzaniu  Wiślicy oraz na udziale w warsztatach pt. ,,Kartka Bożonarodzeniowa”. Wiślica to jedna z pierwszych i najstarszych miejscowości w Polsce, a jej początki datuje się na IX w.

  Zwiedziliśmy częściowo XV – wieczny Dom Długosza, który  ufundował dla wikarych wiślickiej kolegiaty(większa część budynku jest w remoncie) a w jego piwnicach wzięliśmy udział  w ciekawych  warsztatach na temat historii kartki świątecznej.  Dzieci obejrzały różne kartki o tematyce Świąt Bożego Narodzenia a następnie wzięły  udział w zajęciach plastycznych. Każdy z zaangażowaniem wykonał swoją kartkę świąteczną pod kierunkiem pań z Muzeum Archeologicznego. Z efektów naszych prac byliśmy bardzo dumni. Zwiedziliśmy również Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny  – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.

  Zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Dobrowody.

                                                                                                                     Marta Skowrońska

 • Dzień szalonej fryzury

  12.12.2019r. w naszym ZPO został zorganizowany przez samorząd Uczniowski "Dzień szalonej fryzury". Przedszkolaki również dały się ponieść fantazji i w tym dniu przyszły do Przedszkola w niecodziennych uczesaniach.

 • Konkurs Recytatorski Poezji Bożonarodzeniowej

  Dnia 11.12.2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Bożonarodzeniowej. Eliminacje w konkursie między-klasowym wygrali: Bartosz Górak, Julia Kubala i Julia Gwóźdź i to oni właśnie reprezentowali naszą szkołę w Busku.

  Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań poezją, rozwijanie ekspresji poetyckiej i wrażliwości estetycznej oraz wdrażanie do interpretowania utworu poetyckiego.

  W kategorii I dla klas I-II

  III miejsce zajął Bartosz Górak

  W kategorii II dla kl.III-IV

  I miejsce zajęła Julia Kubala

  W kategorii III dla klas V

  Wyróżnienie zdobyła Julia Gwóźdź

  Gratulujemy nagrodzonym.          

                                                                                                         Marta Skowrońska

 • VIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny w PSP w Zbludowicach

  10 grudnia 2019r. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego. Jego organizatorem była jak w latach ubiegłych Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach. W tym roku adresatami byli uczniowie klas VII- VIII szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego.

  W konkursie wzięło udział 14 uczniów z siedmiu szkół gminy Busko- Zdrój. Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Gwóźdź z klasy VIII oraz Patryk Dusza z klasy VII . Możemy być dumni z naszych uczniów, którzy bardzo dobrze poradzili sobie w zmaganiach matematycznych. Amelia zajęła III MIEJSCE, a Patryk znalazł się  w gronie osób wyróżnionych. Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy, za co otrzymali: dyplomy, książki oraz nagrody rzeczowe. Były też podziękowania dla nauczycieli przygotowujących dzieci do konkursu.  Z naszej szkoły były to panie: Anita Skotnicka oraz Bożena Krupa.

  Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunom. Życzymy dalszych sukcesów. Brawo!!!

 • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

  Pani Renata Bugdalska zorganizowała Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięły udział dzieczynki z klas 0-7. Wszystkie uczestniczki konkursu bardzo ładnie zaśpiewały swoją wybraną kolędę i pastorałkę. Jury w składzie:Pani Dyrektor i pani Joanna Zych miało duży problem w wyłonieniu zwycięzcy. 

  I miejsce  zajęła ucznnica klasy III - Julia Kubala.

  Pozostałe uczestniczki otrzymały dyplom i  upominki.

                      Gratulujemy

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć