Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • "Rekord dla Niepodległej"

  Dnia 8 listopada nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było wspólne odśpiewanie tego dnia o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego.

  Do akcji w naszej szkole przystąpili wszyscy nauczyciele, uczniowie  i przedszkolacy, którzy z dumą zamanifestowali swoje uczucia narodowe i uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

                                                                                                                                         Ewa Nowaczkiewicz

 • OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  PRZEZ POLSKĘ  

  8 listopada 2018 roku dwa dni przed uroczystościami krajowymi  obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbyła się akademia z tej okazji. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego. Przemówienie wygłosiła pani Barbara Guzińska - dyrektor ZPO w Dobrowodzie. Przybliżyła  ona atmosferę okresu sprzed 100 lat , kiedy to Polacy wyrażali niebywałą radość z odzyskanej niepodległości po 123 latach zniewolenia naszego kraju. Pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom  za uroczysty wygląd, przypomniała o zachowaniu powagi w czasie trwania akademii  i zachęciła wszystkich do obchodów Dnia Niepodległości 11 listopada. Pani dyrektor  oznajmiła również, że po skończonej akademii  wszyscy otrzymają niespodziankę w postaci symbolicznego ołówka z napisem # Moja NIEPODLGŁA.

  Program artystyczny rozpoczął się od tańca w wykonaniu czterech uczennic  z klasy ósmej (M. Koziary, K. Szcześniak, G. Jasiak, N. Walasek) uosabiających trzech zaborców i Polskę. Następnie recytacje wierszy, odśpiewanie patriotycznych pieśni przeplatały się z narracją stanowiącą historię okresu niewoli i dążenia Polaków do stania się suwerennym krajem. Wzruszającym momentem akademii była inscenizacja strajku dzieci ze szkoły w Wrześni przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. W rolę nauczyciela pruskiego znakomicie  wcielił się Kamil Skotnicki a w rolę uczniów Patrycja Baran, Maciej Czekaj, Klaudia Elias, Radosław Judasz, Natalia Walasek, Kamil Koziara obecni uczniowie klasy ósmej. Cały spektakl poprowadził Jakub Farmas uczeń klasy ósmej.

  Ważnym punktem akademii była także oprawa muzyczna wykonana przez chór szkolny przygotowany przez p. Renatę Bugdalską.

  W spektaklu utwory liryczne zaprezentowali uczniowie z klasy IV: Julia Gwóżdż, Klara Woś i Bartosz Górak; z  klasy VI:  Kinga Gadawska, Gabriela Klepacz, Oliwia Kowalska, Aleksandra Milewska, Zofia Myszk, Martyna Wardzichowska; z klasy VII: Adam Koładziński, Wiktor Skiba; z klasy: VIII Marta Koziara, Klaudia Szcześniak, Natalia Pudło i Konrad Fetela. Akademia utrzymana była w podniosłym stylu, a uczniowie naszej szkoły usłyszeli pochwałę od pani Dyrektor za swoje przykładne zachowanie podczas uroczystości.

  Artyści zostali przygotowani pod okiem:  p. Anny  Rak i p. Ewy Nowaczkiewicz.

  Szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zakończył występ artystyczny  przedszkolaków, którzy odśpiewali piosenkę: „Jesteśmy Polką i Polakiem” przygotowanych przez  p. Renatę Bugdalską. 

   

   A.Rak

 •  „Śniadanie Daje Moc”

        8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodziliśmy w naszej szkole w klasach I, II i III „Dzień Śniadanie Daje Moc”. Z tej okazji przygotowaliśmy wspólne klasowe śniadanie oraz mówiliśmy o zdrowym odżywianiu i roli śniadania w żywieniu dzieci.

  Najważniejszymi celami tego programu są:

  • zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
  • przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

      W tym dniu uczniowie razem z wychowawcami: panią Danutą Dziadek, Martą Skowrońską oraz Dorotą Olszową robili kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki oraz jogurtowe koktajle. Wszyscy mięli piękne czapki kucharskie, fartuszki oraz kolorowe produkty spożywcze, owoce i warzywa. Na wspólne śniadanie zaprosiliśmy również panią dyrektor Barbarę Guzińską, która wręczyła dzieciom upominki za takie przygotowanie akcji.

        Po zjedzonym smacznym i zdrowym posiłku, dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju ich organizmu. Ponadto nauczyciele przypomnieli uczniom o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które specjalnie na potrzeby programu zostały opracowane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.

            Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

                                                                                                                                                    Marta Skowrońska

 • Wycieczka klas I-III do Krakowa

  Wycieczka do ZOO była kolejną ciekawą przygodą  dla dzieci z naszej szkoły. 7 listopada 2018 r. dzieci z klas młodszych razem ze swoimi wychowawczyniami  i 3 mamami odwiedziły Ogród Zoologiczny w Krakowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Zoo w Krakowie otwarto w 1929 roku, ale już wcześniej istniała tu Bażantarnia. Dziś na terenie zoo mogliśmy zobaczyć najpopularniejsze i najbardziej pożądane zwierzęta - lwy, żyrafy, słonie, zebry, kilka gatunków antylop, małpy czy kangury, zaś z mniej popularnych: jaguara, lamparta chińskiego oraz nasze rodzime rysie i wilki. Są też ptaki drapieżne, papugi i mieszkańcy dużego stawu. Najbardziej urzekły nas pingwiny, gdzie ich wybieg był fantastyczny To wielka przyjemność przebywać w tym ogrodzie. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Następnie, ruszyliśmy na Rynek Główny. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich.  Przy pomniku Adama  Mickiewicza zrobiliśmy wspólne zdjęcie upamiętniające wycieczkę i karmiliśmy gołębie. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

                                                                                                                                  Dorota Olszowa

 • Pamiętamy...

  1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dla wielu osób dzień zadumy, refleksji, pamięci o tych , których  już nie ma wśród nas. „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

  W dniu 29 października uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli złożyli kwiaty, zapalili znicze na mogiłach żołnierzy spoczywających na  cmentarzu  grzebalnym  w Dobrowodzie. Chwilą ciszy, zadumy i modlitwą uczciliśmy pamięć poległych powstańców i żołnierzy.

 • PODSUMOWANIE PROJEKTU PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA.

  PODSUMOWANIE PROJEKTU PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA. - Obrazek 1Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

        Dzień 29 października był w naszej szkole szczególnym dniem. Uczniowie klas  I- VIII z okazji podsumowania projektu „Pracownia Ekologiczno- Przyrodnicza”, przygotowali FESTIWAL NAUKI, na który zostali zaproszeni: uczniowie, rodzice oraz  przedstawiciele władz lokalnych w osobie zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój, pana Henryka Radosza. W programie uroczystości zaplanowaliśmy:

  1. konkurs poezji o tematyce ekologicznej „NASZA ZIEMIA”,
  2.  prezentację fotografii uczniów biorących udział w konkursie fotograficznym: „NASZE ŚRODOWISKO” oraz ich nagrodzenie,
  3. pokaz doświadczeń w wykonaniu uczniów uczestniczących  w projekcie „PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA”

  Pierwsza część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie dzieci mogły prezentować swoje talenty recytatorskie. Konkurs został poprzedzony występem uczennicy kl.0 Amelki Gwóźdź. Był to przepiękny taniec żabki  z elementami akrobatycznymi, nagrodzony gromkimi brawami.                                                               

              Następnie uczennice klasy VI, Natalia Kolarz i Aleksandra Milewska lpoprowadziłylkonkurslrecytatorski. Na tle pięknej scenerii, w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców wystąpili uczniowie klas I- V.  Każdy z nich zaprezentował  wybrany utwór o tematyce przyrodniczo- ekologicznej, ukazujący piękno i niezwykłość środowiska naturalnego oraz promujący postawy ekologiczne. Występy uczniów oglądali wszyscy zaproszeni goście oraz jury w składzie: Dyrektor Barbara Guzińska , pan burmistrz Henryk Radosz, pani Ewa Nowaczkiewicz, pani Urszula Wiśniewska. Po wspaniałych występach, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady, panie koordynatorki projektu : Anita Skotnicka i Joanna Zych wyświetliły fotografie uczniów, nagrodzonych w konkursie fotograficznym „ Nasze środowisko”, a następnie uczniowie zaśpiewali piosenkę ekologiczną pt. „Zdrowa woda”. I wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego. Komisja przyznała:

  W kategorii klas I-III:

  • Wiktoria Pechcińska – I miejsce
  • Nikola Obcowska – I miejsce
  • Julia Kubala , Maja Misztal (duet)- II miejsce
  • Szymon Kolarz – III miejsce
  • Antoni Meuś i Jakub Skiba- wyróżnienie

  W kategorii klas IV-V:

  • Julia Gwóźdź, Mateusz Matusik (duet)- I miejsce
  • Milena Gwóźd- II miejsce
  • Dawid Dulik- III miejsce
  • Amelia Majewska- wyróżnienie

  Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez panią dyrektor Barbarę Guzińską. Nagrodzono również uczestników konkursu fotograficznego z klas VII- VIII:

  1. Natalię Walasek i Kamila Skotnickiego – miejsce I
  2. Klaudię Szcześniak – miejsce II
  3. Klaudię Elias – miejsce III
  4. Amelię Gwóźdź, Natalię Pudło, Daniela Klepacza- wyróżnienia.

              Na druga część spotkania goście zostali zaproszeni do nowej pracowni Ekologiczno- Przyrodniczej, gdzie odbyły się pokazy eksperymentów i doświadczeń w wykonaniu uczniów klas IV- VIII.

  • Klasa IV, zespół w składzie: Mateusz Matusik, Milena Gwóźdź, Julia Gwóźdź- prezentacja wykonania preparatu mikroskopowego i jego oglądanie.
  • Klasa V, zespół w skladzie: Amelia Majewska, Dawid Dulik, Natalia Łabaj- prezentacja modelu anatomicznego człowieka.
  • Klasa VI, zespół w składzie: Martyna Wardzichowska, Patryk Dusza, Grzegorz Drechnowicz- doświadczenie pt.”Badanie ph gleby”.
  • Klasa VII,VIII ,zespół w składzie: Amelia Gwóźdź, Łukasz Dulik, Jakub Farmas- pokaz „Działanie turbiny wodnej” z wytłumaczeniem mechanizmu działania i zastosowania.
  • Klasa VIII, zespół w składzie: Kamil Koziara, Maciej Czekaj, Radosław Judasz, Kamil Skotnicki- prezentacja działania autka napędzanego wodorem z omówieniem zasady działania i jego zalet ekologicznych.
  • Klasa VIII, zespół w składzie: Natalia Pudło, Marta Koziara, Klaudia Elias, Patrycja Baran- eksperyment „Bateria słoneczna- pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca i jej zamiana w energię mechaniczną poruszającą urządzenia”.
  • Klasy I-III, zespół w składzie: Antoni Meuś, Julia Kubala, Maja Misztal, Szymon Kolarz - ułożenie puzzli tematycznych pt. „ Segregacja i recykling”

   

       Po tych prezentacjach głos zabrał pan burmistrz Henryk Radosz, który  pochwalił młodzież za ich zaangażowanie w realizację projektu, zainteresowanie nauką i tematyką ekologiczną. Następnie pani dyrektor Barbara Guzińska podziękowała uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za realizację projektu. Podkreśliła to, że wszystkie działania jakie były realizowane w naszej szkole, takie jak: wycieczki, warsztaty, bezpośrednie obserwacje, doświadczenia, gry  i zabawy, pogłębiły kontakt dzieci ze środowiskiem przyrodniczym, odkryły nowe oblicza nauki, co ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju świadomości ekologicznej uczniów i podnoszenia efektów nauczania.                                                                          

  Był to niezwykły dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, mamy nadzieję, że zaszczepiłyśmy w naszych uczniach bakcyla odkrywania świata.  W dalszym ciągu będziemy realizować zajęcia z wykorzystaniem pomocy  z naszej pracowni. Dziękujemy za wsparcie i pomoc pani dyrektor, naszym koleżankom i kolegom nauczycielom oraz rodzicom.

    

  Anita Skotnicka, Joanna Zych

 • Cyberprzemoc - spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju

  26 października odbyło się spotkanie wszystkich uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszmi z buskiej komendy policji na temat cyberprzemocy i cyberprzestępstwa. Funkcjonariuszka prowadziła pogadankę w klasach I-IV opartą na filmie "Internet.3,2,1.." dotyczącą bezpieczeństwa w sieci Internet oraz omówiała zasady, w jaki sposób uniknąć zagrożeń. 

  W starszych klasach funkcjonariusz policji przedstawił za pomocą filmików z zaaranżowanymi scenkami jakie zagrożenia mogą występować podczas użytkowania sieci Internet.  Uczniowie dowiedzieli się co to jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość. Policjant przestrzegał przed podawniem swoich danych osobowych, umieszczaniem zdjęć czy umiesczaniem informacji o aktualnym miejscu pobytu.

  Spotkania były bardzo interesujące i pouczające.

  Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom policji za spotkanie.

                                                                                                                                                      Bożena Krupa

 • Szkolny konkursu recytatorski  „Kocham Cię, Polsko”

  Dnia  25.10. 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrowodzie odbył się  konkurs recytatorski poezji patriotycznej przeznaczony dla uczniów klas IV – VIII, zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięło w nim udział 20 uczestników wyłonionych w klasowych eliminacjach.

  Komisja Konkursowa w składzie:

  • Barbara Guzińska – przewodnicząca Komisji Konkursowej
  • Ewa Nowaczkiewicz
  • Marta Skowrońska
  • Mariusz Kapusta

  przyznała nagrody książkowe i dyplomy w dwóch kategoriach wiekowych:

  Kategoria I  -  klasy IV - V

  I miejsce  Julia Gwóźdź – klasa IV
  II. miejsce Dawid Dulik – klasa V
  III miejsce Bartosz Górak – klasa IV

  Kategoria II -  Klasy VI – VIII

  I miejsce  Wiktor Skiba – klasa VII

  II miejsce Natalia Kolarz – klasa VI

  III miejsce Aleksandra Milewska – klasa VI

  III miejsce Klaudia Szcześniak – klasa VIII

  Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki – przybory szkolne.

  Laureatom konkursu gratulujemy!

                                                                                                                                                  Ewa Nowaczkiewicz

 • "Pan Tadeusz" - edukacja teatralna

  Dnia 22 października uczniowie klas VI – VIII w Buskim Samorządowym Centrum Kultury uczestniczyli w spektaklu Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. „Pan Tadeusz” , opartym na słynnej epopei narodowej Adama Mickiewicza.

  Nasi uczniowie  mieli przyjemność zawitać  do szlacheckiego dworku Soplicowo na Litwie, w którym rozgrywały się niezwykłe wydarzenia: urocza Zosia po raz pierwszy została wprowadzona na salony, Telimena walczyła o względy Tadeusza, hrabia poznawał historię zamku Horeszków, Jacek Soplica wyznawał swoją mroczną tajemnicę, Jankiel wygrywał swój koncert, a między Tadeuszem a Zosią rodziło się prawdziwe uczucie. Ze wzruszeniem posłuchaliśmy  Mickiewiczowskiej mowy i daliśmy się ponieść czarowi Soplicowa…

                                                                                                                                                        Ewa Nowaczkiewicz

 • Wycieczka młodszych klas do Buska

  Dnia 22 października dzieci z klas I- III wyjechały  na wycieczkę do Buska. Najpierw odwiedziły  Miejską Bibliotekę Publiczną gdzie P. Bożena Jałocha poprowadziła  zajęcia edukacyjne integrujące grupę. Następnie udały się do  BSCK  tam  miały  przyjemność obejrzeć rozśpiewane przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował”, gdzie twórcy przedstawienia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali odbiorców na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Dzieciom bardzo spodobał się wspaniały humor i barwne, baśniowe postacie. Bardzo ważne było przesłanie płynące z przedstawienia, a stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzinę oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Czekamy z niecierpliwością na kolejne takie spektakle. Kolejną atrakcją było obejrzenie wystawy prac wykonanych z recyklingu.

                                                                                                                                                                  Dorota Olszowa

 • Lekcje patriotyczne w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

  22 października 2018 r. Ewa Tarapata, nauczyciel bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, odwiedziła uczniów klasy IV i V Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie, gdzie przeprowadziła dwie lekcje o charakterze patriotycznym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Podczas pierwszej części spotkania pięciu uczniów, dzięki wykorzystaniu metody inscenizacji, przybrało rolę aktorów i zaprezentowało na podium klasy przedstawienie pt. „Pieśń spełnionych nadziei” autorstwa Edwarda Wojtuściszyna. Wysłuchując prezentacji uczniów, reszta klasy poznała historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz jego rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości.

  Natomiast w drugiej części - w trakcie zajęć warsztatowych - uczniowie, pracując z księgozbiorem podręcznym: słownikami, leksykonami i encyklopediami, uczyli się wyszukiwać informacji, odpowiadając na przygotowane dla nich zestawy pytań, dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”. Na sam koniec prezentowali oni publicznie efekty swojej owocnej pracy.

                Serdeczne podziękowania dla pani Ewy Tarapaty za wizytę w naszej szkole oraz przeprowadzone zajęcia.

                                                                                                                                                                     Marta Skowrońska

 • „ Najpiękniejszy Różaniec”.- konkurs

  Dnia 5 października w naszej szkole odbył się konkurs na „ Najpiękniejszy Różaniec”.  W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III , klas IV - VI i VII -VIII. Różańce wykonane były   z przeróżnych materiałów, ale najciekawsze pomysły mieli uczniowie, którzy wykonali różańce biało-czerwone, w barwach narodowych nawiązując do 100- lecia Niepodległości naszego Narodu. Jury przyznało następujące miejsca.

  W kategorii klas I-III: 

  • I miejsce - Wiktoria Pechcińska kl. I
  • II miejsce - Maja Misztal kl. II
  • III miejsce - Julia Kuta kl. I

  Wyróżnienia:

  • Olivier Woś kl. I
  • Mateusz Curyło kl. I
  • Bartuś Matusik kl. I

  W kategorii kl. IV –VI:

  I miejsce:

  • Julia Gwóźdź kl. IV
  • Klara Woś kl. I

  II miejsce:

  • Wojtek Kopeć kl. IV
  • Dawid Dulik kl. V

  III miejsce:

  • Natalia Kuc kl. IV

  Wyróżnienie -  Michał Curyło kl. IV

   W kategorii kl. VII -VIII

  I miejsce:

  • Natalia Pudło kl. VIII
  • Kamil Skotnicki kl. VIII

  Wszystkie różańce zostały nagrodzone upominkami, a za zajęcie I miejsca uczniowie otrzymali specjalny różaniec biało-czerwony jako pamiątka 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Różańce zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej i w naszym parafialnym Kościele. Wszyscy uczestnicy otrzymali ocenę celującą z religii.

  Dziękuję za zaangażowanie w tegorocznym konkursie i zapraszam za rok.

                                                                                                                                                   Joanna Zych

 • " Milion dzieci modli się na różańcu" - udział w akcji

  18 października o godz.  9:00 cały świat łączył się w modlitwie w ramach akcji: " Milion dzieci modli się na różańcu". Jest to międzynarodowa inicjatywa, która została zapoczątkowana  w Wenezueli. W Polsce akcję promuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi  w Potrzebie.  Jak wiemy na świecie toczy się wiele konfliktów. Stąd też wezwanie, aby milion dzieci wzięło do ręki Różaniec i pomodliło się w intencji pokoju na świecie. Wiara dzieci ma moc zmienić oblicze tej Ziemi.

  W tym dniu również i nasza szkoła przyłączyła się do wspólnej modlitwy. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Piotr Rojewski, który zaszczycił nas swoją obecnością. W modlitwie wzięli udział uczniowie kl. III - VIII,  Pani Dyrektor i nauczyciele uczący w tych klasach. Wszyscy uczniowie przynieśli różańce i stanęli w kręgu do wspólnej modlitwy.  Na początku przewodnicząca szkoły Marta Koziara przedstawiła historię tej akcji, a później ksiądz rozpoczął modlitwę. Uczniowie klasy VIII przygotowali rozważania do tajemnic różańcowych. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali pieśń Ofiaruję Tobie Panie mój. Wierzymy, że wspólnie możemy zmieniać świat, szczególnie tam gdzie dochodzi do ciągłych ataków na chrześcijan.

  Dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę.

                                                                                                                                                                    Joanna Zych

 • Stypendium Burmistrza dla Zofii Myszk

  17 października podczas uroczystego spotkania w urzędzie miasta Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój wręczył 13 'stypendiów burmistrza" najzdolniejszym uczniom placówek oświatowych prowadzonych przez gminę. Wśród stypendystów znalazła się nasza uczennica z klasy VI – Zofia Myszk. Zosi towarzyszyła mama i pani Dyrektor.

  Burmistrz Waldemar Sikora, złożył gratulacje stypendystom, ich rodzicom i dyrektorom szkół., Podkreślił, jak ważna jest wiedza, wytrwałość i ciężka praca. Powiedział:  „Drodzy uczniowie, jesteście naszą dumą i dowodem na to, że nauka się opłaca. Mam nadzieję, że w przyszłości wybierzecie zawód zgodny z waszymi predyspozycjami i zainteresowaniami.”

                                                              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                         Bożena Krupa

  zdjęcia są ze strony UMiG Busko-Zdrój

 • Wycieczka przyrodnicza do Skorocic i Krzyżanowic

  17 października 2018r. klasa V i VI wraz z opiekunami, panią Joanną Zych oraz Anitą Skotnicką wybrały  się na wycieczkę do rezerwatu przyrody „Skorocice” , znajdującego się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych Ponidzia  oraz ciekawych form geologicznych w rezerwacie skalno- stepowym. Rezerwat został utworzony w celu ochrony unikatowej roślinności kserotermicznej i wyjątkowo pięknych form krasu gipsowego. Naszym przewodnikiem po tych malowniczych terenach był pan Dariusz Wiech, zaprzyjaźniony ze szkołą pracownik Zespołu Nadnidziańskich i Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych. Wyposażeni w lornetki i lupy z naszej pracowni ekologiczno- przyrodniczej, wędrując malowniczą doliną lub wspinając się na wzgórza mogliśmy podziwiać unikatowe gatunki roślin i zwierząt oraz przepiękne  formy krasowe. Najciekawsze z nich, to most skalny, który jest unikatem w skali europejskiej oraz Jaskinia Skorocicka (352m długości) i Jaskinia Dzwonów.             

      Drugim etapem naszej wycieczki były warsztaty przyrodnicze w Krzyżanowicach. Dzieci mogły pod czujnym okiem pana Darka przeprowadzić badanie ph gleby, zmierzyć jej temperaturę, testować twardość minerałów oraz zbadać zawartość  ozonu w powietrzu. Wszystko to mogliśmy wykonać przy użyciu zestawów i sprzętu będącego częścią naszej projektowej pracowni ekologiczno- przyrodniczej. Cieszymy się, że mamy takie wspaniałe pomoce!  Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu. Dopełnieniem naszej edukacji ekologicznej było zobaczenie kolekcji roślin rzadkich i chronionych w warunkach uprawy ogrodowej, były to min.: wisienka stepowa, dyptam jesionolistny, czy dziewięćsił popłocholistny. Na zakończenie wycieczki dzieci mogły upiec kiełbaski na ognisku, pobawić się i odpocząć, wygrzewając w ciepłym październikowym słonku. Po tych atrakcjach wróciliśmy do szkoły. To była niezwykła lekcja przyrody, będziemy ją długo pamiętać.

                                                                                                                                          Anita Skotnicka, Joanna Zych

 • „Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły"- udział w akcji

  Dnia 15.10.2018r. kl I wzięła udział w akcji „Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły" , która odbyła się w BSCK w Busku-Zdroju. 
  Organizatorem akcji jest "Echo Dnia". Partnerem strategicznym - Galeria Korona Kielce. Akcji patronują: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Oddział Regionalny w Kielcach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, Magia Karmelu - Manufaktura Słodyczy, Magiczna Bawialnia Czary Mary. Multikino Kielce. Sponsor: Trzuskawica SA. 
  Buska policja przeprowadzi pogadankę na temat bezpiecznych zachowań - w domu, w szkole, w drodze do szkoły, a także specjalny pokaz kierowania ruchem na skrzyżowaniu. W rolę policjanta "drogówki" wcieliła się Zuzia Jurecka uczennica naszej szkoły. Duże zainteresowanie wzbudziły stroje przedstawione przez strażaków. 
  Piękny i pouczający spektakl "Krusikowo" przygotowała buska placówka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
  Największą sensacją był Jeż Edek do, którego tym razem dołączył Koziołek Matołek z Pacanowa.

                              
                                                                                                                                          Danuta Dziadek

 • Ślubowanie pierwszaków

  Wreszcie nastał ten dzień.Uczniowie kl I do tego dnia przygotowywali się bardzo pilnie. Ćwiczyli wiersze i piosenki oraz zdobywali wiedzę z zakresu ruchu drogowego i postaw patriotycznych. Poznawali literki i cyferki. 
       Dnia 17.10.2018r.17 uczniów kl I w odświętnych strojach razem ze swymi kolegami z kl II i III   zebrało się na sali gimnastycznej aby złożyc uroczyste ślubowanie. Na tę uroczystość przybyła cała szkoła, przedszkole, nauczyciele oraz rodzice kl I.Zanim nastąpił uroczysty moment uczniowie kl I, II III przedstawili wspniały program artystyczny, który wzbudził zainteresowanie widzów. Następnie nadszedł czas na ślubowanie. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Barbara Guzińska symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania każego pierwszoklasisty na ucznia Zespołu Placówek Oswiatowych w Dobrowodzie.Wychowawczyni Danuta Dziadek wręczyła pamiątkowe dyplomy, pani dyrektor upominki przypominające o ważnej rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległosci przez Polskę a rodzice rożki pełne słodyczy, które będą kojarzyć się naszym dzieciom z tak ważnym dla nich dniem. Nie zabrakło też upominków od kolegów z kl II i III.

    Po zakończeniu uroczystości uczniowie kl I,II i III udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
  Nowym uczniom życzymy wszysktiego najlepszego u progu nauki szkolnej. 
  Dziękuję wychowawczyniom kl II i III oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniach do tej ważnej uroczystości.

                                                                                                                                           Danuta Dziadek

 • "Kredki dla Afryki" - udział w akcji

  W ramach działalności naszego wolontariatu została przeprowadzona akcja " Kredki dla Afryki" organizowana przez Fundację Asante. Akcja polegała na zbieraniu przyborów szkolnych, które później zostały przesłane do koordynatora akcji do Bydgoszczy, a stamtąd do ośrodków misyjnych w Afryce i do szkół w Kenii, Zambii i na Wybrzeże Kości Słoniowej. Patronatem honorowym objął akcję prezydent Bydgoszczy. Najlepszą formą pomocy jaką możemy dać Afryce jest dostęp do edukacji. Dzieci w Afryce nie realizują zajęć z plastyki z prostego powodu ponieważ nie ma materiałów, za pomocą których mogą rozwijać swoje talenty.  Uczniowie i  nauczyciele naszej szkoły nie są obojętni na potrzeby innych i bardzo licznie włączyli się w tą akcję. Każdy kto wsparł to przedsięwzięcie otrzymał Dyplom. To niesamowite, ile radości daje pomoc innym. Ważne, że chcemy wnosić w ich życie  coś dobrego, coś miłego. Liczy się każdy choćby najmniejszy gest pomocy.

 • Gratulacje dla Gabriela

  Gratulacje dla Gabriela

  Nasz uczeń Gabriel Cerazy zawodnik Bokserskiego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego otrzymał Nagrodę Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej za wysokie osiągnięcia sportowe oraz promocję Powiatu Buskiego.

  Gabriel aktualnie jest Mistrzem Województwa Świętokrzyskiego w kat. kadet  do 60 kg  w przedziale wiekowym 15 – 16 lat.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa, upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm w dn. 14 października 1773 roku.

  W naszej szkole  uroczysta akademia odbyła się 12 października.  Przygotowany program poświęcony był wszystkim pracownikom  naszej szkoły. Uczniowie uczcili to święto wierszem, piosenką, tańcem oraz krótką inscenizacją. Było uroczyście i wesoło. W tym dniu Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi.

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć