• „KAŻDY Z NAS JEST INNY WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI”

          • Dzień 16 listopada jest Międzynarodowym dniem tolerancji. Tolerancja w ówczesnym świecie jest kluczowym pojęciem do kształtowania osobowości ludzkiej, zwłaszcza u młodego człowieka.

             

            Niezwykle ważne jest, byśmy uczyli nasze dzieci, że każdy człowiek, niezależnie od tego skąd pochodzi, w jakim języku się porozumiewa, czy jakiego jest wyznania, jest człowiekiem. Każdy z nas ma równe prawo do życia, przeżywania radości, szczęścia, realizowania swoich marzeń i celów. Cechy, które różnicują nas między sobą sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni. Możemy w ten sposób wzajemnie się poznawać, czerpać wiedzę o rzeczywistości od drugiego człowieka.

            Tolerancja jest sposobem na spokojne życie obok siebie. Nie musimy się lubić, musimy natomiast tolerować siebie nawzajem.

            Pani pedagog specjalny – Sylwia Gajocha tego dnia przeprowadziła wśród dzieci i młodzieży pogadankę dotyczącej tego czym jest tolerancja, jakie są korzyści dla nas i dla otoczenia z bycia tolerancyjnym i w jaki sposób tolerancji można się nauczyć.

             

          • Wielki sukces przedszkolaków!!! 

          • Film z wystepu przedszkolaków w linku poniżej. 

            Przedszkolaki - hymn

            Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło dzieci z całej Polski do udziału w ko nkursie odśpiewania hymnu narodowego i nagranie tego występu. Głównym celem konkursu było propagowanie  patriotyzmu i podtrzymywanie polskich tradycji.  

            Z ogromną przyjemnością informujemy, że spośród ponad 380 przesłanych nagrań od utalentowanych dzieci, komisja konkursowa wyróżniła naszych przedszkolaków. Jest to ogromny sukces naszych małych patriotów. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im dalszych sukcesów artystycznych oraz pełnych radości chwil na przedszkolnej scenie.  

            M. Sobczak

            M. Nowocień

            M. Gryszówka

          • „Mała książka – wielki człowiek” 

          • W tym roku już po raz szósty Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnym wieku. 

            13 listopada uczniowie kl. I odwiedzili bibliotekę szkolną. Tu czekał na nich książkowy prezent. Wszyscy otrzymali  na własność książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Pani dyrektor ZPO Renata Bugdalska wręczyła wszystkim uczniom kl. I Wyprawki Czytelnicze. 

            Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”. 

             

            Marta Skowrońska

          • Konkurs "Bezpieczeństwo na piątkę"

          • W świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju odbyły się powiatowe eliminacje XV edycji konkursu ,,Bezpieczeństwo na piątkę”. W tegorocznej edycji rywalizowało 6 drużyn piątoklasistów reprezentujących szkoły podstawowe w Brzostkowie, Busku – Zdroju, Dobrowodzie, Solcu – Zdroju, Ratajach Słupskich oraz Zborowie. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom przygotowania do rywalizacji.

            Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Gwóźdź, Maja Wleciał, Hubert Górak.

            Uczestnicy eliminacji musieli rozwiązać test wiedzy między innymi z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym oraz wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w skład której wchodzili buscy policjanci oraz przedstawicielka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Busku – Zdroju. Rywalizacja była bardzo zacięta. Po zliczeniu wszystkich punktów, komisja sędziowska ogłosiła swój werdykt. 

            Zwycięzcą tegorocznej edycji powiatowego konkursu została drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie!!!

            Gratulacje!!!

            Drużyna będzie reprezentowała szkołę w etapie wojewódzkim.

            Dyrekcja szkoły składa podziękowania rodzicom za pomoc w transporcie i Pani Pedagog  za opiekę nad uczniami.

            Renata Bugdalska

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W sobotę 11 listopada mieszkańcy Buska - Zdroju uczcili tłumnie Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. NPNMP w Busku-Zdroju.

            Po niej odbył się uroczysty przemarsz uczestników ulicami miasta, w kierunku placu przed Buską Galerią Sztuki Willa Polonia. Tu złożono wiązanki i kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa oraz pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Następna część uroczystości odbyła się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie trwała warta kosynierów, legionistów i harcerzy. Obecni zaśpiewali hymn w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Młodzież z I Liceum zatańczyła poloneza, a tancerze ze studia "Mimesis" zaprezentowali widowiskowy pokaz. Wystąpiła orkiestra dęta, swoje umiejętności pokazały mażoretki.

            W uroczystości uczestniczył też poczet sztandarowy naszej szkoły.

             

          • "Szkoła do hymnu" 2023

          • ​​​​​​​W piątek, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja “Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 9 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie klas  IV – VIII poprzez recytacje różnych utworów i śpiewanie piosenek patriotycznych przypomnieli że przez  123 Rzeczpospolita była zniewalana przez Rosję, Prusy i Austrię. Pomimo, że czasy rozbiorów były bardzo trudne i ciężkie dla naszych rodaków, to Polacy zawsze rozumieli co to znaczy być patriotą, nie dali się wynarodowić  nie wyzbyli się tożsamości narodowej, własnego języka, kultury , tradycji, flagi biało – czerwonej i Orła Białego jako symboli narodowych.  Walczyli o wolność Polski za którą oddawali swoje życie. To dzięki naszym przodkom i ich chęci walki żyjemy dziś w wolnej Polsce. Mamy własną kulturę, język, obyczaje i religię. W czasie występu artystycznego chór śpiewał pieśni patriotyczne: „Niepodległa niepokorna”, „Marsz I Brygady”,  „Co to jest niepodległość”, ,,Żeby Polska była Polską’’, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość  rodaków.

            To była wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności –  społeczności szkolnej.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w akademii.

                Organizatorzy:

            p. A. Rak i p. J. Chudzińska

             

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Świat bajek otwiera przed nami drzwi do świata,  w którym wszystko może się zdarzyć. Bajki w szczególności te czytane odgrywają ważną rolę w życiu małego człowieka. 

            6 listopada przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w bajkowych przebraniach. Na dzieci czekało w tym dniu wiele „bajkowych” atrakcji.

            Przedszkolaki wykazały się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, a także zabawy taneczne przy muzyce z bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił naszym przedszkolakom wiele radości.

             

            M. Nowocień

            M. Sobczak

            M. Gryszówka

             

          • Akcja: "Szkoła pamięta"

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji: "Szkoła pamięta". Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

            Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

            Nasza szkoła przystąpiła do akcji: "Szkoła pamięta", podczas której uczniowie z wychowawcami oraz należący do Szkolnego Koła PCK wraz z Panią Dyrektor Renatą Bugdalską i opiekunem Panią Joanną Zych oraz z Panią Ewą Nowaczkiewicz udali się na pobliski cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie pod Broniną we wrześniu 1939 roku. Większość poległych polskich żołnierzy spoczywa na cmentarzu w pobliskim Szczaworyżu, pozostali na cmentarzu w Busku- Zdroju i w Dobrowodzie. Nie zapomnieli także o modlitwie i zapaleniu światełka na pomniku Grzegorzewskich. Uczniowie uczcili również pamięć bohatera II Wojny Światowej i kampanii wrześniowej– Jana Wawro, którego tablica pamiątkowa znajduje się przy szkole. Przed zapaleniem symbolicznego znicza przy pomniku uczniowie poznali sylwetkę Polaka zamordowanego  w Charkowie w 1940 roku.

            Czas spędzony na cmentarzu był czasem refleksji i zadumy. Stał się on również prawdziwą lekcją historii, dzięki której uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, że warto jest walczyć o swoje poglądy, stawać w obronie słabszych i pokrzywdzonych oraz walczyć o honor ojczyzny. Dzięki takim postawom stajemy się bowiem nie tylko lepszymi ludźmi, ale również patriotami i „bohaterami” naszej małej lokalnej społeczności.


            Opiekun PCK

          • ,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko-Zdrój’’

          • Sukcesy naszych uczennic 

            W dniu 31.10.2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej ,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko- Zdrój’’.

            Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych młodych ludzi oraz doskonalenie znajomości roślin i zwierząt chronionych na terenach gminy Busko-Zdrój.

             

            Komisja konkursowa doceniła pracę Malwiny Maj, uczennicy klasy I, która zajęła II miejsce oraz Wiktorię Pechcińską, uczennicę klasy VI, która uzyskała III miejsce.

             

            Dziewczęta poprzez swoją pracę wykazały dużą wrażliwość ekologiczną i artystyczną. 

            W nagrodę  otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz wartościowe nagrody.

             

            Dziewczętom serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości oraz życzymy kolejnych sukcesów!

             

             

          • Dzień Misyjny w Parafii Dobrowoda

          • 29 października grupa misyjna przygotowała w kościele parafialnym Dzień Misyjny. Dzieci i młodzież w pięknych strojach czytały na Mszy św. czytania, śpiewały psalm oraz modliły się za misjonarzy i swoich rówieśników w różnych zakątkach świata. Przed mszą św. czytały rozważania misyjne odmawiając różaniec w intencji misji i misjonarzy. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z ks. Proboszczem.

            Dziękuję rodzicom za wykonanie przepięknych strojów misyjnych, a dzieciom za zaangażowanie w sprawy misji, bo dzięki Wam Kościół stał się prawdziwie misyjny.

            Joanna Zych

          • Kolorowy Tydzień Misyjny

          • W dniach 25-29 października obchodziliśmy „Kolorowy Tydzień Misyjny” zorganizowany przez grupę misyjną dzieci należącą do szkolnego koła PCK.

            W ramach obchodów Tygodnia Misyjnego poprzez naukę i zabawę, budowaliśmy świadomość oraz wrażliwość uczniów na potrzeby innych, szczególnie ich rówieśników z najuboższych zakątków świata.

            Akcja „Kolorowy Tydzień Misyjny” polegała na tym, by w każdym dniu tygodnia ubrać się w kolor symbolizujący dany kontynent świata:

             

            • Poniedziałek (25.10) – Ameryka – Czerwony

            • Wtorek (26.10) – Oceania – Niebieski

            • Środa (27.10) – Afryka – Zielony

            • Czwartek (28.10) – Europa – Biały

            • Piątek (29.10) – Azja – Żółty

            Również w modlitwie dodawaliśmy intencję za dzieło misyjne, misjonarzy i miejscową ludność z kontynentu, którego kolor był w tym dniu.

            Udział w tym wydarzeniu był odpowiedzią na słowa Jezusa,
            które są hasłem tegorocznego Tygodnia Misyjnego:

            Misje sercem Kościoła”

          • NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC

          • W naszej szkole został zorganizowany konkurs na ,,Najładniejszy Różaniec” wykonany dowolną techniką, z różnych materiałów, przez uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci.

            W konkursie wzięli udział uczniowie klas I- VIII . Specjalne powołane jury konkursowe wyłoniła zwycięzców, którym przyznano nagrody i dyplomy pamiątkowe.

            LISTA LAUREATÓW

            I miejsce w kategorii klas I-III

            1. Sieradzki Franciszek

            2. Bartosz Świątek

            II miejsce

            1. Zuzanna Koziara

            2. Malwina Maj

            III miejsce

            1. Aron Gwóźdź

            2. Cezary Lipiec

            Wyróżnienie

            Lena Czerw

            I miejsce w kategorii klas IV-VI

            1. Julia Kuta

            2. Daniel Nizioł

            II miejsce

            1. Wiktoria Pechcińska

            2. Kamil Stępień

            III miejsce

            1. Amelia Gwóźdź

            2. Bartosz Matusik

            3. Zuzanna Jurecka

            Wyróżnienie

            Marcel Lechowski

            I miejsce w kategorii klas VII-VIII

            1. Filip Farmas

            2. Maja Misztal

            3. Adrian Kuta

            II miejsce

            1. Daniel Dulik

            2. Michał Stępień

            III miejsce

            1. Wojciech Warzecha

            Wyróżnienie

            Bartłomiej Furgoł

             

            Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom gratulujemy pomysłu i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

            Pani Katechetka


             

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • Szkolne Koło PCK włączyło się w obchody Światowego Dnia Zwierząt, które przypada 4 października. Wiąże się ściśle z obchodzonym w Kościele katolickim świętem wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologów.

            Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi ludzi na los zwierząt, szczególnie na los bezdomnych i sytuację w schroniskach.

            Przez cały miesiąc październik w naszej Szkole przeprowadzona była zbiórka karmy, którą wsparliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.

            Szkolną delegację uczniów pod opieką pani Joanny Zych oraz przedstawiciela rodziców powitała kierownik schroniska, która opowiedziała o losie przebywających tam zwierząt, a także oprowadziła nas po schronisku, gdzie mogliśmy zobaczyć jak mieszkają tam psy i kociaki.

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom, za okazane serce i zaangażowanie w zbiórkę.

            Ta wizyta to znakomity przykład tego, jak ważnym jest uwrażliwianie dzieci na los czworonożnych przyjaciół.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję. 


            Opiekun koła PCK - Joanna Zych


             

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
        • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
        • Tel: 41 378 15 25
        • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
        • mgr Renata Bugdalska
      • Logowanie