• Bezpieczeństwo w sieci

          • W   kl. IV – VIII  na godzinach wychowawczych przeprowadzone zostały zajęcia poruszające treści           bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie na podstawie prezentacji zostali zapoznani co jest w ich wieku głównym źródłem zagrożeń i gdzie mają możliwość sięgania o pomoc w przypadku zetknięcia się online ze szkodliwymi i nielegalnymi treściami.  Następnie w grupach uczniowie otrzymali karty pracy gdzie mieli podane trzy historie dotyczące różnych sytuacji przedstawiających szkodliwe treści  między innymi:  publikowanie online treści przedstawiające przemoc i okrucieństwo nad zwierzętami, przemoc rówieśnicza poprzez naśmiewanie się z czyjegoś wizerunku w Internecie, a także historia przedstawiająca hejt w Internecie na tle narodowościowym. Każda z tych historii miała uświadomić uczniom, że szkodliwe treści, które się widziało powodują, że z ich powodu można czuć się źle, bardzo trudno jest też o nich zapomnieć. Publikowanie nielegalnych materiałów może spowodować, że będziemy mieli kłopot z prawem. Uczniowie rozwiązywali karty pracy do każdej sytuacji, a następnie utrwalali wiedzę poprzez gry  na stronie wordwall 
            Dzień ten ma na celu propagowanie działań i zachowań na rzecz bezpiecznego korzystania z internetu i jego zasobów.

            Uczniowie poznali następujące zasady bezpieczeństwa:

            Nie ufaj osobom poznanym w sieci.

            Szanuj innych w sieci.

            Chroń swoją prywatność.

            Mów, jeśli coś nie jest tak.

            Korzystaj z umiarem z internetu.

            Następnie uczniowie opracowali zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w internecie oraz obejrzeli prezentację na temat: Dekalog Cyfrowego Obywatela - prawa i obowiązki. Zwrócili też uwagę na liczne niebezpieczeństwa i zagrożenia, m.in. cyberprzemoc, wirusy komputerowe, uzależnienie i hejt oraz szukali właściwych rozwiązań.

            Wychowawcy IV-VIII

          • „Styl życia dzieci i młodzieży - żywienie.” – prelekcja dla uczniów klas IV- VIII

          • Dnia 25marca 2024r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Busku – Zdroju na temat zdrowego odżywiania się.

            Podczas prelekcji  przybliżono   uczniom zagadnienia z zakresu zdrowego stylu życia.  Omówiono aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości wśród dzieci. Zwrócono uwagę, że powinniśmy pamiętać o tym, aby każdego dnia jeść pięć posiłków oraz nie zapominać o śniadaniu. Warto też zrezygnować ze słodyczy, chipsów i fastfoodów  oraz  dużo się ruszać i uprawiać sport. Panie prelegentki podkreśliły jak ważne jest spożywanie  5 porcji owoców  i warzyw dziennie. Reasumując, warto trzymać się zasad zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania się, bo zdrowie  w dużej mierze  zależy od nas samych.

          • XXXIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. Wandy Łyczkowskiej

          • „Świętokrzyskie wierszowanie” – wyniki etapu wojewódzkiego.

            22 marca 2024r. w  Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie i rozdanie nagród finalistom i laureatom konkursu recytatorskiego. Organizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oraz Filia Biblioteczna w Busku-Zdroju.

            Zadaniem uczestników konkursu była recytacja  utworów lub fragmentów utworów poetyckich, których tematem - lub motywem jest historia, tradycja, kultura, walory przyrodnicze, folklor oraz sztuka regionu świętokrzyskiego.

            Konkurs był objęty Patronatem Honorowym: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów.

            Spotkanie rozpoczął Dyrektor Biblioteki – Sylwester Kasprzyk, który w imieniu organizatorów Konkursu (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie) przywitał wszystkich zebranych.

            FINALIŚCI

            Kategoria: klasy 0-III szkoły podstawowej

            Wiktoria Guździoł  uczennicakl.III (Zespół Placówek w Dobrowodzie – powiat buski);

            Kategoria: klasy IV-VI szkoły podstawowej

            Wiktoria Pechcińska uczennica kl.VI (Zespół Placówek w Dobrowodzie - powiat buski);

            Nagrody w Konkursie ufundowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

            Laureatom i Finalistom serdecznie gratulujemy!

            Marta Skowrońska

            Ewa Nowaczkiewicz

          • OTWP - podium należało do NAS!!!

          • W poniedziałek 25.03.2024 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowychw Dobrowodzie wzięli udział u Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje gminne odbyły się w Busku Zdroju w 2 grupach wiekowych.

            W I grupie wiekowej - uczniowie szkół podstawowych - klasy I-IV II miejsce zajął - Mikołaj Wielgo - uczeń klasy I.

            W II grupie wiekowej - uczniowie szkół podstawowych - klasy V-VIII :

            I miejsce - zajęła Wiktoria Pechcińska uczennica klasy VI,

            III miejsce - zajął Hubert Górak uczeń klasy V.

            Dzieci wezmą udział w eliminacjach powiatowych OTWP, które odbędą się w 12 kwietnia w PSP w Busku-Zdroju.

            Serdeczne podziękowania dla Kamili Lechowskiej i Bartosza Matusika za pracę włożoną w przygotowania do turnieju. Niewiele zabrakło do podium.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                          mgr Barbara Wielgo

          • Wiosna...

          • to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

            21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.

            Uczniowie klas I-III i „0” pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój wiosenny. Reprezentanci poszczególnych klas w takt muzyki prezentowali się w swoich kolorowych strojach. Jury wyróżniło kilka ciekawych propozycji i wręczyło pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa. Następnie klasa I wyrecytowała wiersz i zaśpiewała wiosenną piosenkę. Dalsza część imprezy przebiegała pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Najpierw uczniowie zmagali się w rozgrywkach sportowych, a po dwóch lekcjach punktem programu było przygotowanie w klasach wiosennych kanapek, które były kolorowe i smakowały wyśmienicie, bo wiadomo ,,Śniadanie daje moc”.

            Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.

          • Nieśmiało, po cichu przyszła …………….nareszcie Wiosna.

          • Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego zgotowaliśmy jej huczne powitanie. Całą imprezę poprowadzili uczniowie z kl. VII. 

            21 marca w naszej szkole świętowaliśmy  pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia nie było zajęć lekcyjnych. Świętowanie rozpoczęliśmy od  projekcji filmu pt: Noc w muzeum”.  

            Później wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali wiosenne kanapki promując zdrowe odżywianie się. Po tak pysznym śniadaniu, pełni sił udaliśmy się na salę gimnastyczną gdzie prowadzący zaprosili nas na apel o wiośnie pt: WIOSNA NA WESOŁO. 

            Wyczekując na Wiosnę każda klasa brała udział w niezwykłym pokazie mody zaprojektowanym przez wspaniałą projektantkę Coco szaloną. Kolejną konkurencją był wybór Miss i Mistera Wiosny.  

            Tegoroczną Miss Wiosny została uczennica kl. VII Nikola, a Misterem  Wiosny-  Daniel  uczeń kl. VII.   

            Następnie klasy przystąpiły do zrobienia wytypowanym osobom wiosennej fryzury, żeby wiosna przekonała się na dobre , aby z nami zostać. Kolejną konkurencją były zagadki wiosenne i kalambury oraz konkurencje sportowe, które przyniosły wszystkim najwięcej frajdy. Na koniec Pani Dyrektor nagrodziła wszystkich zwycięzców nagrodami, a MISS i MISTER Wiosny otrzymali specjalne dyplomy. Były też dla wszystkich słodkości. 

            Dziękujemy wszystkim za bardzo fajny pierwszy Dzień Wiosny. 

             

             

             

          • Przedszkolaki witają wiosnę

          • „Kto wiosną na spacer wyruszy

            – niech szeroko otwiera oczy i uszy”

            21 marca przedszkolaki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola w pięknych wiosennych przebraniach. Najważniejszym zadaniem przedszkolaków tego dnia było odnalezienie wiosny. Dzieci najpierw szukały wiosny  w sali przedszkolnej rozwiązując wiosenne zagadki, rozpoznawały i układały według kodów – kwiaty, rozwiązywały zadania matematyczne oraz wymyślały wiosenne historie. Za każde rozwiązane zadanie przedszkolaki otrzymywały jeden punkt- wiosenny kwiat. Jednak największą atrakcją okazał się spacer po najbliższej okolicy. Przedszkolaki radośnie maszerowały
            w wiosennym
            korowodzie, bacznie obserwując piękno budzącej się do życia przyrody. Wypatrywały pączków na drzewach oraz
            pierwszych kwiatów i owadów. Po powrocie do przedszkola Pani dyrektor wręczyła każdemu przedszkolakowi dyplom oraz medal. Ten dzień z pewnością był dla każdego przedszkolaka radosnym i niezapomnianym wydarzeniem.

            M. Nowocień

            M. Sobczak

          • Sportowy pierwszy dzień wiosny!

          • Recenzja Afterparty autorstwa Sascha Ende
            Bezpłatne pobieranie: https://filmmusic.io/song/2962-afterparty-review
            Licencja (CC BY 4.0): https://filmmusic.io/standard-license
          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

            To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

          • Gminny Konkurs Czytelniczy „Dobry humor mam, bo lektury szkolne znam”

          • Dnia 18 marca uczennice klasy 4 wzięły udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Dobry humor mam, bo lektury szkolne znam” zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju.

            Cele konkursu:

            - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych promujących pozytywne wzorce zachowań, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. - kształtowanie wrażliwości moralnej i estetycznej przez kontakt z literaturą. - uwrażliwienie uczniów na odbiór słowa pisanego.
            - zachęcanie i mobilizowanie do regularnego czytania.
            - właściwe zagospodarowanie wolnego czasu.
            - uatrakcyjnienie form pracy z lekturą.

            Naszą szkołę reprezentował zespół składający się z trzech uczennic: Wiktoria Ficek, Hanna Wąsik i Emilia Nowak. Konkurs miał formę testu sprawdzającego znajomość dwóch lektur: Akademia Pana Kleksa i Kajko i Kokosz. Szkoła latania.

            Dziękujemy za udział w konkursie.


             

          • DNI MATEMATYKI

          • W dniach 14-20 marca w naszej szkole odbyły się Dni Matematyki. Organizatorzy, pani Anita Skotnicka i Danuta Dziadek zaproponowały wychowawcom klas 0-3 formę gier, zabaw i quizów na lekcjach matematyki. Same też prowadziły zajęcia z wykorzystaniem prezentacji i ćwiczeń multimedialnych. Uczniowie klas starszych poznali ciekawostki o „tajemniczej liczbie pi”. Brali udział w zabawach i grach logicznych. Przeprowadzono też turniej szachowy w klasach I- III i IV- VIII . Wszystko po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce. Taka forma zajęć miała na celu pokazanie, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Rzeczywiście tak było. Dzieci świetnie się bawiły. Wszystkie podejmowane aktywności pomogły ćwiczyć pamięć, rozwijać logiczne myślenie i poprawić koncentrację. Dzięki udziałowi w konkursach i zabawach uczniowie nie tylko nabyli wiele nowych umiejętności, ale także otrzymali pochwały i dodatkowe punkty za swoją pracę i zaangażowanie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

          • Szkolny konkurs na „ Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”- rozstrzygnięty! 

          • W dniu 8 marca odbył się konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Celem tego konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy                            w obrzędowości ludowej, integracja członków rodzin reprezentujących różne pokolenia: dzieci, rodzice, dziadkowie. Udział w konkursie  to również promowanie dziecięcych talentów, stworzenie okazji do reprezentowania własnych pomysłów i technik wykonania prac oraz form ich zdobienia oraz doskonalenie sprawności manualnej dziecka. 

            W konkursie mogli brać udział uczniowie klas 0-VIII. Jury oceniając prace przyznało następujące miejsca. 

            W kategorii wiekowej klas 0-III 

            I miejsce 

            Anita Maj  kl. III  

            Bartosz Świątek kl. III 

             

            II miejsce  

            Mikołaj Pechciński kl. 0 

            Zuzanna Koziara kl. II 

             

            III miejsce  

            Kuba Chrzanowski kl. II 

            Lena Smorga kl. II 

             

            Wyróżnienie:  Maj Malwina kl. I  

             

            W kategorii  klas IV-VIII 

            I miejsce 

            Adrian Kuta kl. VII i Julia Kuta kl. VI 

            Wiktoria Pechcińska kl. VI 

            Lechowska Kamila kl. VI 

             

            II miejsce 

            Natalia Chrzanowska kl. IV 

            Daniel Dulik kl. VII 

             

            III miejsce  

            Nikola Obcowska kl. VII 

             

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję i gratuluję pomysłowości i kreatywności. Palemki, które zajęły I miejsce będą reprezentować naszą Szkołę na konkursie w BSCK w Busku Zdroju. Bardzo dziękuję rodzicom za przygotowanie tak pięknych prac.  

          • Dzień Języków Obcych

          • W dniu 07.03.2024 odbył się w szkole Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.

            Aby uczcić ten dzień uczniowie przebierali się w postaci bajek anglojęzycznych lub niemieckojęzycznych, kolory flagi brytyjskiej i niemieckiej, był też Król Artur, Sherlock Holmes, Hermiona,  Leprechaun (irlandzki skrzat), Eminem i sławny piosenkarz Michael Jackson. Na lekcjach uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na quizizz dotyczącą wiadomości kulturowych o Zjednoczonym Królestwie i Niemczech. Tłumaczyli nazwy zwierząt, przyborów szkolnych i kolorów z angielskiego na niemiecki i odwrotnie.

            Śpiewali piosenki i dowiedzieli się jak jest „kocham cię” i „dziękuję” w różnych językach.

            Ewa Borecka

            Urszula Wiśniewska

          • MALI CHEMICY

          • Wychodząc naprzeciw dziecięcej ciekawości 5 marca 2024 roku w przedszkolu został zorganizowany Dzień Eksperymentów. Dzięki eksperymentowaniu przedszkolaki w atrakcyjny sposób przyswajają wiedzę z zakresu chemii i fizyki.  Dzieci z niecierpliwością czekały na pierwsze doświadczenia, jednak przed eksperymentowaniem wspólnie z Paniami ustaliły kodeks zasad małego naukowca. Przedszkolaki poznały tajniki chemii poprzez uważne obserwacje między innymi takich doświadczeń jak: tęcza na mleku i na wodzie, bańka w bańce, skaczący popcorn, pieprz i płyn, gasnący płomień, olejowe bąbelki oraz najbardziej atrakcyjne wybuchające wulkany. Przedszkolaki z Dobrowody doskonale wiedzą , że nauka jest fajna!

          • Patria

          • We wtorek 27 lutego do naszej szkoły przybyły panie z  Grupy Rekonstrukcyjnej „Patria” z pogadanką na temat Żałoby Narodowej zainicjowanej w 1861 r., która była odpowiedzią na gwałtownie stłumioną manifestację patriotycznoreligijną. Uczniowie mieli okazję zobaczyć (a nawet przymierzyć) stroje damskie i męskie z tej epoki.  

            Czarne suknie przywdziewane przez Polki były znakiem protestu i manifestem patriotyzmu. Stroje bywały proste, a biżuteria miała charakter symboliczny, jak krzyże i łańcuchy nasuwające na myśl cierpienie narodu polskiego pod zaborami. Po wybuchu powstania styczniowego władze rosyjskie                   i pruskie postanowiły zwalczać polskie ruchy niepodległościowe, w tym również oznaki Żałoby narodowej. Polski noszące czerń w miejscu publicznym narażone były na więzienie lub publiczne upokorzenie. Aby unikać takich sytuacji, czerń zastępowano innymi kolorami nawiązującymi do żałoby, jak fiolet, granat czy szarość. 

            Z prawdziwym wzruszeniem obejrzeliśmy też autentyczną biżuterię: metalowy krzyż i medalion z białym orzełkiem.  

            Dziękujemy za tę niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu! 

          • PIERWSZA POMOC 

          • W dniu 8 lutego  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w pokazie przeprowadzonym przez ratowników medycznych, którzy udzielili instruktażu oraz zademonstrowali  sposób  postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownicy pokazali uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej orazjak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. 

            Przypomnieli  uczniom ważne telefony alarmowe . 

            Po omówieniu zasad pierwszej pomocy uczniowie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników  medycznych. 

          • Warsztaty psychoedukacyjne z Akademią Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień

          • Początkiem lutego gościliśmy w szkole Pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który przeprowadził w naszej szkole warsztaty rozwojowe, edukacyjne oraz profilaktyczne dla uczniów rodziców.

            Dzięki zajęciom dzieci w klasach I-III mogły popracować nad ważną funkcją, jaką jest koncentracja uwagi. Spotkania skoncentrowały się na kontroli budowania umiejętność skupienia uwagi na określonym zagadnieniu lub zadaniu oraz weryfikowaniu napływających do mózgu bodźców, a także pomijaniu tych, które uznane zostają za nieistotne.

            W klasach IV-VIII dzieci i młodzież podjęły temat agresji i przemocy we współczesnej szkole oraz świadomości negatywnych skutków brutalizacji mediów. Podczas spotkań młodzież miała możliwość poszerzyć wiedzę dotyczącą zjawiska agresji i przemocy. Kształtowali dobry klimat społeczny w klasach oraz wzmacniali zdrowe relacje interpersonalne.

            W warsztatach wzięli również rodzice uczniów. Szkolenie dotyczyło problemowych zachowań związanych z byciem on-line oraz psychologicznych mechanizmów uzależnień behawioralnych. Podczas spotkania rodzicom przekazano niezbędną wiedzę potrzebną do tego, żeby zauważyć niepokojące objawy uzależnień od technologii. Warsztaty miały za zadanie zwiększyć zdolność rodziców do rozpoznawanie nadmiernego zaangażowania w technologie informacyjno-komunikacyjne oraz problemowe zachowania związane z byciem on-line. Wskazano ponadto mechanizmy angażujące stosowane w grach i aplikacjach oraz przykładowe strategie zaradcze i pożyteczne nawyki.

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
        • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
        • Tel: 41 378 15 25
        • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
        • mgr Renata Bugdalska
      • Logowanie