Historia szkoły
Spotkanie z Mikołajem w Kopalni Soli w Bochni
Uczniowie klasy I, IV i VI Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie 6 grudnia 2023 r. pojechali zwiedzać Kopalnię Soli w Bochni.
Dzieci w ciekawy i nowoczesny sposób poznały historię powstania i działalności kopalni soli. Bogaty program, min.: zwiedzanie kopalni pod okiem przewodników, gra terenowa z zagadkami, mecz piłki nożnej, zabawy na boisku, placu zabaw, zajęcia plastyczne, foto budka. Było też spotkanie ze św. Mikołajem podczas, którego dzieci poznały historię jego życia i otrzymały upominki. Radość i śmiech towarzyszyły nam przez cały czas.
Dzień Patrona Szkoły
Na początku grudnia obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście
Dzień Patrona, który wypada w 608 urodziny kronikarza. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się w czasy średniowiecza i zostać uczestnikami uczty, na której pojawili się znakomici goście: król Kazimierz Jagiellończyk, biskup Zbigniew Oleśnicki, damy dworu, a nawet nadworny błazen. Wszyscy sławili zalety i zasługi kronikarza Jana, który chętnie opowiadał o swoich młodych latach, rodzicach, nauce w szkole parafialnej w Nowym Mieście Korczynie i w Akademii Krakowskiej na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, a także o fascynacji historią. Wspominał też o zaszczytnej roli wychowawcy czterech synów króla: Władysława, Kazimierza, Jana Olbrachta i Aleksandra. A sam był przecież bardzo pilnym i gorliwym uczniem – wstawał rano o świcie i ze łzami w oczach, na klęczkach prosił straż zamkową, aby go wpuszczono do miasta,
Wieczór andrzejkowych wróżb
Wieczorem 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, nadszedł czas na tradycyjne andrzejkowe wróżby. Jak co roku Samorząd Uczniowski i uczniowie starszych klas przygotowali ciekawe wróżby i zabawy przepowiadające przyszłość, by następnie bawić się podczas dyskoteki szkolnej. Nie zabrakło popularnej „belgijki” czy „chusteczki haftowanej” oraz smacznego poczęstunku przygotowanego przez mamy z Rady Rodziców.
Andrzejki 2023
Andrzejki już na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i integracji szkolnej społeczności.
29 listopada jak co roku uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki wzięli udział w długo oczekiwanej zabawie andrzejkowej, którą oficjalnie rozpoczęła pani dyrektor szkoły Renata Bugdalska.
Anielskie śpiewanie
1227.12.2023r. Odbyły się szkolne eliminacje do VI Przeglądu Kolęd i Pastorałek „ Anielskie Kolędowanie".
W eliminacjach brało udział 13 uczestników w dwóch grupach wiekowych kl I-III i IV – VIII. Dzieci prezentowały różnorodny repertuar. Były to tradycyjne znane kolędy i bardziej współczesne pastorałki. Uczestnicy pokazali wysoki poziom przygotowania. Komisja z trudem wytypowała zwycięzców.
Bądź życzliwy w każdy dzień!
4Z końcem listopada w naszej szkole obchodziliśmy bardzo miłe święto: Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
„Mój przyjaciel - Miś”
Od 2002 roku obchodzony jest w dniu 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta 28.XI. 2023 rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem: „Mój przyjaciel - Miś.”, którego bohaterem był pluszowy miś - bohater literacki i filmowy.
Celem konkursu było
-
przybliżenie najmłodszym historii powstania pluszowego misia
-
Wycieczka do kina
W czwartek 23 listopada 2023 roku, uczniowie klas „0”, II i III pojechali do kina Helios w Kielcach na seans filmowy pod tytułem ,,Życzenie”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej. Film ,Życzenie” to historia dziewczynki, która chce odzyskać marzenia. Asha mieszka w królestwie Rosas, którego dobry król jest również czarodziejem i potrafi spełniać marzenia swoich podwładnych, które ci oddają mu pod opiekę, kiedy kończą osiemnaście lat. Lecz kiedy dowie się, że jej władca najbardziej na świecie kocha nie swoich poddanych, a samego siebie, stanie na głowie, byle tylko odzyskać marzenia swoich bliskich i reszty mieszkańców
„KAŻDY Z NAS JEST INNY WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI”
Dzień 16 listopada jest Międzynarodowym dniem tolerancji. Tolerancja w ówczesnym świecie jest kluczowym pojęciem do kształtowania osobowości ludzkiej, zwłaszcza u młodego człowieka.
Niezwykle ważne jest, byśmy uczyli nasze dzieci, że każdy człowiek, niezależnie od tego skąd pochodzi, w jakim języku się porozumiewa, czy jakiego jest wyznania, jest człowiekiem. Każdy z nas ma równe prawo do życia, przeżywania radości, szczęścia, realizowania swoich marzeń i celów. Cechy, które różnicują nas między sobą sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni. Możemy w ten sposób wzajemnie się poznawać, czerpać wiedzę o rzeczywistości od drugiego człowieka.
Wielki sukces przedszkolaków!!!
Film z wystepu przedszkolaków w linku poniżej.
Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło dzieci z całej Polski do udziału w ko nkursie odśpiewania hymnu narodowego i nagranie tego występu. Głównym celem konkursu było propagowanie patriotyzmu i podtrzymywanie polskich tradycji.
„Mała książka – wielki człowiek”
W tym roku już po raz szósty Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnym wieku.
13 listopada uczniowie kl. I odwiedzili bibliotekę szkolną. Tu czekał na nich książkowy prezent. Wszyscy otrzymali na własność książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Pani dyrektor ZPO Renata Bugdalska wręczyła wszystkim uczniom kl. I Wyprawki Czytelnicze.
Konkurs "Bezpieczeństwo na piątkę"
W świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju odbyły się powiatowe eliminacje XV edycji konkursu ,,Bezpieczeństwo na piątkę”. W tegorocznej edycji rywalizowało 6 drużyn piątoklasistów reprezentujących szkoły podstawowe w Brzostkowie, Busku – Zdroju, Dobrowodzie, Solcu – Zdroju, Ratajach Słupskich oraz Zborowie. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom przygotowania do rywalizacji.
„Szopka bożonarodzeniowa oczami dziecka”
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w międzyszkolnym konkursie szopek bożonarodzeniowych
Narodowe Święto Niepodległości
W sobotę 11 listopada mieszkańcy Buska - Zdroju uczcili tłumnie Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. NPNMP w Busku-Zdroju.
Po niej odbył się uroczysty przemarsz uczestników ulicami miasta, w kierunku placu przed Buską Galerią Sztuki Willa Polonia. Tu złożono wiązanki i kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa oraz pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Następna część uroczystości odbyła się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie trwała warta kosynierów, legionistów i harcerzy. Obecni zaśpiewali hymn w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Młodzież z I Liceum zatańczyła poloneza, a tancerze ze studia "Mimesis" zaprezentowali widowiskowy pokaz. Wystąpiła orkiestra dęta, swoje umiejętności pokazały mażoretki.
"Szkoła do hymnu" 2023
W piątek, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja “Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
5Dnia 9 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas IV – VIII poprzez recytacje różnych utworów i śpiewanie piosenek patriotycznych przypomnieli że przez 123 Rzeczpospolita była zniewalana przez Rosję, Prusy i Austrię. Pomimo, że czasy rozbiorów były bardzo trudne i ciężkie dla naszych rodaków, to Polacy zawsze rozumieli co to znaczy być patriotą, nie dali się wynarodowić nie wyzbyli się tożsamości narodowej, własnego języka, kultury , tradycji, flagi biało – czerwonej i Orła Białego jako symboli narodowych. Walczyli o wolność Polski za którą oddawali swoje życie. To dzięki naszym przodkom i ich chęci walki żyjemy dziś w wolnej Polsce. Mamy własną kulturę, język, obyczaje i religię. W czasie występu artystycznego chór śpiewał pieśni patriotyczne: „Nie
Klasa I do hymnu!
Zgłoszenie konkursowe uczniów klasy I do konkursu „DO HYMNU Z MINISTERSTWEM SPRAWIEDLIWOŚCI”.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
9Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Świat bajek otwiera przed nami drzwi do świata, w którym wszystko może się zdarzyć. Bajki w szczególności te czytane odgrywają ważną rolę w życiu małego człowieka.
6 listopada przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w bajkowych przebraniach. Na dzieci czekało w tym dniu wiele „bajkowych” atrakcji.
Akcja: "Szkoła pamięta"
4Nasza szkoła przystąpiła do akcji: "Szkoła pamięta". Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko-Zdrój’’
Sukcesy naszych uczennic
W dniu 31.10.2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej ,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko- Zdrój’’.
Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych młodych ludzi oraz doskonalenie znajomości roślin i zwierząt chronionych na terenach gminy Busko-Zdrój.
Rekrutacja