• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa (początkowo Wiejska) istniała w Dobrowodzie już w 1827 r. o czym świadczy zapis w słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych słowiańskich z 1888 r. Budynek szkolny wybudowano w 1906 r. na miejscu obecnej szkoły podstawowej. Był to parterowy budynek, w którym mieściła się sala lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela.  W 1953 r. dobudowano piętro i tam urządzono 4 sale lekcyjne. W 1976 r. poszerzono plac szkolny. Najpierw dokupiono 13 arów pola, a następnie władze gminne przekazały 33 ary pola na urządzenie boiska szkolnego.  W 1981 r. dobudowano część gospodarczą i pomieszczenia na kotłownie CO.

Po objęciu funkcji dyrektora przez mgr Tadeusza Kwiatkowskiego do budynku szkoły doprowadzono bieżącą wodę. W każdej klasie zainstalowano umywalkę. Zakupiono telewizor i wideo. Następnie wyremontowano łazienki i wybudowano zastępczą salę gimnastyczną. Łazienki wyposażono w lustra, ogrzewacze wody, dozowniki mydła i suszarki do rąk. W sali audiowizualnej zamontowano 12 komputerów, aparaturę nagłaśniającą, telewizor, wideo, i w każdej klasie było radio. Sukcesywnie szkoła kupowała nowe meble, naprawiała ławki i krzesła, a klasy 0-2 oraz pracownia komputerowa otrzymały nowe meble. Każda klasa została wyposażona w pomoce naukowe, a najwięcej środków przeznaczało się na wychowanie fizyczne. W roku 2001 przy udziale rady rodziców przeprowadzono remont wewnętrzny całej szkoły, pomalowano wszystkie pomieszczenia. Wkład rodziców wyceniono na około 5 000 zł.

Po objęciu funkcji dyrektora przez panią Elżbietę Rasałę nastąpił dalszy ciąg prac przy modernizacji i rozbudowie szkoły. W latach 2005 - 2006 zostały wymienione stropy w starej części budynku oraz zostało wykonane nowe pokrycie dachu. Wyposażono w nowe książki bibliotekę szkolną oraz zakupiono dużą ilość sprzętu sportowego. Wymieniono stare okna na nowe. Utworzono salę audiowizualną z tablicą interaktywną. Wymieniono komputery na nowe, zainstalowano barierkę zabezpieczającą schody, wykonano podjazd dla wózków inwalidzkich, dokonano wymiany drzwi wejściowych do szkoły. W latach 2009-2010 przystąpiono do realizacji projektu rozbudowy szkoły. Wybudowano salę gimnastyczną z zapleczem i wyposażeniem sportowym, hol i klatkę schodową połączono ze starą częścią szkoły przewiązką, w której znalazł się gabinet dyrektora i pokój nauczycielski. Dodatkowo powstały nowoczesne sanitariaty, kabiny prysznicowe, zaplecze dla nauczyciela wychowania fizycznego, siłownia, szatnie dla uczniów, świetlica i dodatkowe sale lekcyjne. Zainstalowano monitoring dla bezpieczeństwa dzieci. W nowej części szkoły znalazło się również pomieszczenie na kotłownię z nowoczesnym piecem gazowym. Wokół szkoły wybudowano plac parkingowy dla samochodów osobowych, chodniki i plac zabaw dla dzieci, a także wykonano boiska szkolne o nawierzchni betonowej i jedno boisko trawiaste wyposażone w piłkochwyty. Szkoła we współpracy z radą rodziców organizuje różne imprezy środowiskowe takie jak: Dzień Babci, Dzień Sportu, Dzień Dziecka, Andrzejki, jasełka bożonarodzeniowe, choinka noworoczna, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz wycieczki krajoznawczo-turystyczne, rajdy i wiele innych. Społeczność szkolna udziela się również charytatywnie organizując zbiórki typu: „Góra grosza”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, która w tym roku zagrała w naszej szkole po raz dwunasty, „Szlachetna paczka” i inne. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach szkolnych, międzyszkolnych, olimpiadach przedmiotowych, turniejach i  zawodach sportowych zajmując często pierwsze miejsce.  Szkoła nieustannie dba o wszechstronny rozwój uczniów min. organizując im spotkania z „ciekawymi osobami” w szkole, wycieczki do teatru, kina, itp. W szkole od wielu lat działa drużyna zuchowa pod opieką dh Doroty Olszowej biorąca udział min. w imprezach patriotycznych, np. z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Szkoła rozwija się i zmienia zgodnie ze zmieniającym się światem i reformami edukacyjnymi, tak aby cały czas rozwijała, zaspakajała potrzeby uczniów.  W 2015 roku szkolnym Pani Dyrektor Barbara Guzińska wprowadziła w życie kolejne zmiany, a mianowicie dostosowanie warunków pracy oddziału przedszkolnego do potrzeb „zeróweczki” zgodnie z zaleceniami MEN i SANEPID-u. Bezpieczeństwo i higiena pracy - to nadrzędne cele, wszystkie zmiany, które zachodzą w szkole są nimi podyktowane. Stąd m.in. wydzielenie stref edukacyjnych, to znaczy podział: klasy 1-3 zajmują jeden korytarz na górze, klasy 4-6 zajmują  korytarz na dole. Utworzone zostały pracownie przedmiotowe dla uczniów klas starszych. Każda klasa wyposażona jest min. w tablice multimedialne z dostępem do Internetu.

KIEROWNICTWO SZKOŁY  i GRONO PEDAGOGICZNE:

Kazimierz Rzędowski - lata trzydzieste XX wieku

(brak danych o gronie nauczycielskim)

Zygmunt Kędzierski w latach 1945-1973

Krupa Bożena

Sędzielewski Radosław

mgr Barbara Guzińska w latach 2015-2023

Bugdalska Renata                                                                                                                                          ​​​​​

Krupa Bożena

Sędzielewski Radosław

Pożegnanie dyrektora szkoły – śp. Jana Prucnala

Ze smutkiem pożegnaliśmy zmarłego w dniu 28 X 2015 r. byłego dyrektora naszej szkoły – pana Jana Prucnala.

mgr Renata Budgalska od 1.09.2023 r.