• Jasełka bożonarodzeniowe w szkole

     • Dnia 17 grudnia jak co roku w naszej szkole odbyły się Jasełka bożonarodzeniowe pod tytułem: „ Nie było miejsca dla Ciebie”.

      O godz. 11 wszystkie klasy wraz z wychowawcami udały się na salę gimnastyczną na której miało odbyć się przedstawienie. Od razu w oczy rzuciła się nam przepiękna sceneria. Na pierwszym planie widniała szopka ze żłóbkiem.  Zanim rozpoczęliśmy przedstawienie uczeń Szymon Kolarz z klasy VI zaprezentował  nam swoje umiejętności grając na saksofonie kolędę Cicha Noc Jest to najpiękniejsza spośród wszystkich kolęd- śpiewana we wszystkich językach świata. W trakcie przedstawienia również Wojciech Warzecha wykonał  na tym samym instrumencie kolędę pt: „ Gdy się Chrystus rodzi”. To przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ zamiast tradycyjnych znanych kolęd, pojawiły się zupełnie nowe takie jak: Pastorałka: „  Od serca do ucha” , która wszystkim przypadła do gustu oraz Ciemna nocy jak również utwór Noel z płyty kolędy świata w wykonaniu Kasi Cerekwickiej do którego uczennice grające rolę aniołów pod kierunkiem pani Renaty Bugdalskiej przygotowały układ taneczny, który zachwycił wszystkich oglądających. Takie układy taneczne są już tradycją w naszych Jasełkach. Przedstawienie ukazywało treści dobrze nam znane z Ewangelii św. Łukasza gdzie uczniowie przedstawili Maryję i Józefa szukających noclegu w Betlejem, narodzenie Jezusa, scenę z Herodem i składanie darów przez pasterzy i Mędrców, a także dzieci współczesnych niosących swoje dary i prośby Nowonarodzonemu Jezusowi. Uczennice z klasy III zaprezentowały pastorałkę od serca do ucha, którą zaśpiewała Amelia Gwóźdź.

      Cała publiczność wynagrodziła aktorów gromkimi brawami. Należało im się, ponieważ uczniowie wykazali się świetną grą aktorską. Te Jasełka będą zapamiętane przez wszystkich podkreśliła pani Dyrektor , a na kolejne czekamy z niecierpliwością za rok.

      Joanna Zych

      fot. R. Sędzielewski

     • Życzenia świąteczne przedszkolaków

     • Okres przedświąteczny to w naszym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Przedszkolaki chętnie angażują się we wszystkie zajęcia, które mają związek ze świętami. Wykonują świąteczne ozdoby – łańcuchy,  kartki świąteczne, proste ozdoby.  Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo –świątecznej, oglądały jasełka w wykonaniu starszych kolegów ze szkoły. W ten sposób pragniemy przybliżyć każdemu z dzieci ideę świąt i ważnych uroczystości w otaczającym nas świecie. Tuż przed świętami dzieci dekorowały pierniczki, które zaniosły do domu jako słodki upominek, oraz tworzyły kartki z życzeniami świątecznymi, które przekazaliśmy  naszym sąsiadom wrzucając do skrzynek pocztowych.

      Renata Bugdalska

      Martyna Nowocień

     • Wigilia w klasie 5-6

     • Grudzień to wyjątkowy miesiąc.

      Od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój wyczekiwania…

       Najpierw na przybycie ulubionego Świętego - Mikołaja, a następnie na magiczne święta  Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek.  W klasach odbyły się wigilie. Może, ze względu na pandemię trochę inne niż zwykle, ale na pewno wnoszące wiele radości i tak bardzo potrzebnych wzajemnych rozmów i wewnętrznych przeżyć.

      Renata Bugdalska

     • Anielskie kolędowanie

     • 21 grudnia 2021r. odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród uczestniczkom IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek Anielskie Kolędowanie. To już czwarta edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek, organizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie i Stowarzyszenie „Daj Dziecku Nadzieję". Patronat nad Przeglądem objęli Starosta Buski i Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a patronat medialny – regionalny portal busko.com.pl. Ta muzyczna inicjatywa dała też możliwość młodym wykonawcom zaprezentowania swoich talentów wokalnych dla szerszego grona odbiorców. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kubala uczennica klasy 5. Julia  zdobyła I miejsce  w Szkolnym konkursie kolęd w którym brali udział   również:

      Julia Gwóźdź kl.7 – II miejsce

      Amelia Gwóźdź kl.2 – II miejsce

      Nikola Obcowska kl.5 – III miejsce

      Maja Misztal kl.5 – III miejsce

      Daniel Dulik kl.5 – III miejsce

       Julia Kubala zaśpiewała  „ Pastorałkę od serca do ucha".  Z naturalną interpretacją, kreatywnością, uśmiechem, w świątecznej zimowej scenerii zaprezentowała się wspaniale.

      Wszystkim uczestnikom Szkolnego konkursu bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszystkim naszym szkolnym artystom składamy Gratulacje.

      Renata Bugdalska

     • Wycieczka do Miechowa

     • Dzisiaj uczniowie ZPO w Dobrowodzie pojechali na wycieczkę do Fabryki Bombek w Miechowie. Zwiedzanie rozpoczęli od poznania sposobu tworzenia bombek. Dowiedzielisię, że cykl zaczyna się od pomysłu, następnie jest projekt, wyrzeźbiony wzór, z którego powstajeżeliwny odlew, wydmuchiwanie ze szkła, srebrzenie wnętrza, malowanie, ozdabianie.  Wysuszone bombki trafiają do magazynu, gdzie są pakowane, sprzedawane lub wysyłane do sklepów.

      Z ogromnym zaciekawieniem obserwowalikolejne  etapy.Osoby, które ręczne robią te cudeńka muszą z ogromną precyzją i dokładnością zrealizować projekt. Co wymaga talentu i cierpliwości. Po czym przyszedł czas,aby sami stworzyli swoje bombki. Z obserwatorów dzieci stały się twórcami. Wykorzystując swoje talenty ozdobili bombki, które trafiły do suszenia i pakowania. Ich miały tradycyjny, okrągły kształt, ale w magazynach widzieli bombki różnej wielkości, przypominające m.in.: mikołaje, bałwany, choinki, domki, dzwonki, grzybki, piłki i piłkarze, wielbłądy, samochody, traktory, postacie z bajek, pianina, ptaki, pieski, kotki, zajączki i inne zwierzęta, …

      Dzieci poznały nowe zawody, poszerzyły wiedzę, nabyły nowe umiejętności, nauczyły się nowych technik plastycznych i przeżyły  ciekawą przygodę. Z pewnością tam wrócią.

                                                                                                      Barbara Wielgo

     • Dzień Wolontariusza w naszej szkole

     • 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, by pokazać światu jak ważną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.

      Nasi wolontariusze z koła PCK włączyli się w obchody tego święta zachęcając wszystkich uczniów do czynnego udziału w niesieniu pomocy innym.

      6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja Biskupa Mirry wszyscy przyszli do szkoły ubrani w kolorze czerwieni, w kolorze serca, aby upamiętnić, że praca wolontariusza to dar serca, który możemy ofiarować drugiemu człowiekowi oraz wszystkim, którzy są w potrzebie.

      Uczniowie z klas I-III wykonali prace plastyczne na temat: „ Warto pomagać”, które rozwieszone były na sali gimnastycznej, na której odbył się kiermasz słodkości i owoców. W ten sposób wyciągnęliśmy pomocną dłoń  i wspomogliśmy budowę Hospicjum Dom Aniołków w Zaleszanach w województwie podkarpackim. Jest to hospicjum dla dzieci chorych na raka. Braliśmy już udział  w I edycji pomocy, teraz przystąpiliśmy do II edycji. Udało nam się  z kiermaszu zebrać  492 złote i 57groszy. Wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy przynieśli słodkości i owoce na kiermasz jak i kupującym serdecznie dziękuję za życzliwość i pomocną dłoń.

      W tym dniu nasi wolontariusze nie zapomnieli o najmłodszych kolegach i koleżankach.  Udali się z wizytą do przedszkolaków i zerówki gdzie  czytająli im bajki między innymi o Świętym Mikołaju, który czynił dobro. Wszyscy ten dzień spędzili w radosnej i życzliwej atmosferze.

      Joanna Zych

     • Wizyta gościnna Mikołaja w zerówce

     • Dzień 6 grudnia to jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci dni w roku.

      Od samego rana wszystkie nasłuchiwały czy już nadchodzi wyczekiwany gość. Wcześniej ustroiły choinkę, nauczyły się piosenki i wiersza, przygotowały laurki. Wreszcie zjawił się Św. Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Dzieci z ogromnym przejęciem prezentowały swoje umiejętności .Zostały obdarowane prezentami i zaprosiły Mikołaja na kolejny rok.

      Danuta Dziadek

     • Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu

     • „Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko
      poruszyły się zasłonki ! 
      Chyba już go widzę, chyba już go słyszę , 
      zabrzęczały jego sanek dzwonki! 
      Dzyń, dzyń, dzyń -Mikołaju Święty ! 
      Dzyń , dzyń, dzyń – przynieś nam prezenty!” 
      (M.Tomaszewska)

      6 grudnia to szczególna data dla wielu dzieci, to właśnie wtedy odwiedza je Święty Mikołaj. Nam udało się zaprosić go do naszego przedszkola.  
      W tym dniu od rana panował gwar i radość. Dzieci z niecierpliwością czekały na przyjście tego szczególnego gościa i bardzo ciężko pracowały nad tym, aby go godnie przywitać. Najpierw wykonywaliśmy zadania, które zostawił nam w liście Święty Mikołaj, a kiedy to już się udało, pojawił się On! - Święty Mikołaj w asyście Pani Dyrektor.  Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja– troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał paczki. Przedszkolaki też miały upominek dla Świętego - specjalny występ artystyczny oraz własnoręcznie wykonaną książkę . 
          Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze. Odejście św. Mikołaja wcale nie oznaczało końca niespodzianek. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja przedszkolaki rozpakowały prezenty znajdujące się pod przedszkolną choinką. Znalazły tam zabawki i gry edukacyjne do sal przedszkolnych. 
          Kolejną niespodzianką jaka spotkała przedszkolaki w tym dniu, była wizyta wolontariuszy z PCK, którzy przeczytali im opowiadanie o tym, jak to się stało, że Mikołaj został Świętym. 
          To był wyjątkowy dzień! Pełen radości i niespodzianek!


      Renata Bugdalska 
      Martyna Nowocień 

      Żabki i Biedronki

     • Mikołajki w klasie 4

     • Dnia 6 grudnia zagościł w naszej klasie świąteczny nastrój. W tym wyjątkowym dniu dominował kolor czerwony, nie zabrakło również mikołajkowych czapek.
      Uczniowie nie mogli doczekać się wspaniałych prezentów. I  wreszcie je dostali! Radości nie było końca. Wśród  mikołajkowych niespodzianek znalazły się mięciutkie i bardzo wygodne poduszeczki, które na pewno będą miłą pamiątką po wizycie ulubionego przez dzieci Mikołaja.

      Dziękujemy pomocnikom Świętego Mikołaja!

      Ewa Nowaczkiewicz

      klasa 4

     • Drukarka 3D w naszej szkole

     • 2 grudnia 2021r. klasy VII i VIII gościły nauczycieli przedmiotów zawodowych i branżowych SOSW w Busku – Zdroju, panów Tomasza Lalewicza i Tomasza Wojtysia. Spotkanie było okazją do zaprezentowania technologii druku 3D, modelowania brył trójwymiarowych oraz wykorzystania robota z kamerą do programowania mikrorobotów. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie przedstawicielki Klubu Wolontariusza z naszej szkoły podarowały gościom świąteczne upominki - aniołki z masy solnej.

      Ewa Borecka

      warsztaty w kl.8

     • Mikołajki w klasie I

     • 6 grudnia jak co roku do naszej szkoły przybył Mikołaj. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Uczniowie  kl.1 z niecierpliwością nasłuchiwali  dzwonków Mikołaja.  Jaka była  wielka radość, gdy ok. godz.9.00 zawitał do naszej klasy . Przybył z wielkim workiem prezentów na plecach . 
      Dzieci przywitały go z ogromnym entuzjazmem. Następnie, każde dziecko przedstawiło  się i każdy otrzymał swój prezent. W podziękowaniu za upominki uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. 
                 Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami  uczniów klasy 1 .


      Marta Skowrońska

      Zdjęcia z Mikołajem

     • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia

     • Szanowni Państwo,

      w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

       

     • Andrzejki w klasie I

     • Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi cudowna, magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb.
       To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do cudownej zabawy.

      26 listopada uczniowie  klas 1 wspólnie z wychowawcą zorganizowali w swojej klasie zabawę andrzejkową. W tym dniu mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć?. Były wróżby min. kolorowe gwiazdki, magiczna walizka z zawodami, rzuty monetą przez ramię i oczywiście buty.
      Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka przy której były wspólne zabawy i tańce. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci z całej klasy.
      Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy show. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

       Marta Skowrońska

     • Wróżby andrzejkowe

     • W tym roku szkolnym z powodu pandemii zabawy andrzejkowe odbyły się w klasach na godzinach wychowawczych. Jednak nie przeszkodziło to uczniom naszej szkoły w dobrej zabawie. Zgodnie z tradycją odbyły się również wróżby andrzejkowe. Chętnych do powróżenia nie brakowało. Wykorzystując magiczną moc wróżb uczestnicy mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższym czasie (niebawem dostaniesz piękny prezent, czeka Cię niespodziewany wyjazd) to tylko niektóre przepowiednie. Były też bardziej poważne wróżby, w których uczestnicy dowiadywali się jak będzie miał na imię ich przyszły mąż lub żona.

      Uczestnikom zabaw dopisywał wspaniały andrzejkowy nastrój. A dzięki rodzicom, którzy zapewnili poczęstunek było jeszcze bardziej imprezowo.

      Skotnicka Anita

      Wiśniewska Urszula

     • Andrzejkowe wróżby w zerówce

     • Inaczej niż zwykle ale również wesoło dzieci z kl 0 bawiły się z okazji andrzejek .Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje. 26.11.2021r. dzieci przebrały się w bajkowe postacie, wróżyły sobie za pomocą butów, losów,serduszek. Mamy Było przy tym dużo śmiechu. Każdy liczy na to aby jego wróżby się spełniły. Rodzice przygotowali poczęstunek aby nie zabrakło siły zwłaszcza,że nie obyło się bez zabaw pląsów i tańców przy muzyce.

      Zabawa była super już planujemy kolejne imprezy.

       

      Danuta Dziadek

     • Dzień Pluszowego Misia w zerówce

     • Dzień, który lubią wszystkie dzieci. Każdy maluch ale i ci trochę starsi z ogromną przyjemnością przytula się do takiego miękkiego przyjaciela jak pluszowy miś. To on staje się pocieszycielem gdy jest smutno często bywa powiernikiem naszych tajemnic. Dzieci z kl 0 wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bajkowy-Miś. Przygotowały piosenkę „Wyprawa Miśka”. Uczestniczyły w zajęciach logopedycznych tematycznie związanych z misiami i ich przysmakiem jakim jest miód. Dnia 25.11.2021r. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, opowiadały o nich urządziły pokaz, było przy tym wiele śmiechu i zabawy.

      Danuta Dziadek

   • Kontakty

    • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
    • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
    • Tel: 41 378 15 25
    • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
    • mgr Renata Bugdalska
   • Logowanie