• Świąteczne życzenia

     • Zdrowych, pogodnych  i pełnych radości

      świąt Bożego Narodzenia

      a także wielu wspaniałych chwil

      spędzonych w gronie najbliższych

      życzy Dyrektor wraz z Pracownikami Publicznej Szkoły Podstawowej im J. Długosza

      w Dobrowodzie 

     • Ubierzmy Razem Choinkę

     • W piątek 16 grudnia 2022 r. odbyła się kolejna, już VIII edycja konkursu pn. "Ubierzmy razem choinkę" organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy skierowanego do placówek oświatowych. Kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych to główne założenie tej inicjatywy.

      Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI pod opieką Pani Renaty Bugdalskiej i Pana Radosława Sędzielewskiego.

     • Anielskie Kolędowanie

     • Piąta edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie", organizowanego przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Broninie i Stowarzyszenie "Daj Dziecku Nadzieję", to kolejny raz edycja wyjątkowa  i magiczna. Stanowi jedną z największych uroczystości o charakterze bożonarodzeniowym w powiecie buskim.

      Po dwóch latach występów on-line , przegląd odbył się na żywo. Tegoroczna edycja odbyła się 14 grudnia 2022 roku we współpracy z Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wzięło w niej udział 24 uczniów reprezentujących 17 szkół z powiatu buskiego.

      Naszą szkołę reprezentowała Julia Kubala uczennica klasy VI w kolędzie „Mizerna cicha”

      Występ Julii będzie można usłyszeć na tegorocznych szkolnych jasełkach.

      Renata Bugdalska

     • Bezpieczni w przestrzeni publicznej

     • Razem Bezpieczniej”


       

      Nasza szkoła wzięła udział w projekcie pt. „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój”. Projekt ten został przeprowadzony w ośmiu publicznych szkołach podstawowych naszej gminy w ramach rządowego Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka w roku 2022.

      Jednym z działań, które w ramach w/w projektu odbyły się w naszej szkole, było przeprowadzenie w czasie godzin wychowawczych pogadanek z uczniami i rozdanie im odblasków.

      Uczniowie klas I-III w ramach tych spotkań podnieśli swoją świadomość na temat konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego na rowerze lub hulajnodze oraz bycia widocznym na drodze, przyswoili prawidłowe zachowania, także w sieci internetowej, nauczyli się rozpoznawać niebezpieczeństwa na drodze oraz w ewentualnych kontaktach z nieznajomymi.

      Kolejnym działaniem było zorganizowanie warsztatów przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, których celem było zaznajomienie uczniów z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia oraz przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

      Ostatnim działaniem w ramach realizacji projektu było przeprowadzenie konkursu plastycznego skierowanego do uczniów kl. I-III pt. „Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej”.

      15 grudnia 2022r.nasi laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w BSCK w Busku-Zdroju wręczone przez pana Burmistrza Waldemara Sikorę. Byli to:

      I msc. Marcel Lechowski kl.III

      Wyróżnienia: Lena Czerw kl.II

      Bartosz Świątek kl.II


       

      Warto podejmować takie działania dla podniesienia naszej świadomości w zakresie unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Gratulujemy laureatom.


       

      Marta Skowrońska


       

     • Wyjazd do kina Helios

     • W niewielkim szwedzkim mieście trwa Boże Narodzenie. Dużo śniegu, piękne światełka i pięknie ozdobione drzewka tworzą magiczną atmosferę. Nastoletni Karl pomaga ojcu, który jest właścicielem dużego domu towarowego. To tam spotyka Verę, biedną dziewczynę w jego wieku, która razem z młodszą siostrą mieszka w sierocińcu. Uświadamia sobie, że niektórzy ludzie mają znacznie mniej szczęścia niż jego rodzina. Zainspirowany Robin Hoodem postanawia ukraść co nieco bogatszym i przekazać to biednym. Zgłasza się do pracy na poczcie, gdzie odkłada paczki świąteczne. W Wigilię przebiera się za Świętego Mikołaja i wyrusza rozdać bożonarodzeniowe prezenty ubogim.

      Tak zaczyna się fabuła filmu pt. „Świąteczny cud”, na który wybrali się do kina „Helios” w Kielcach uczniowie klas 4-8. Wyjazd ten był niezwykłym prezentem mikołajkowym od rodziców, który przypomniał wszystkim o tym, co jest najważniejsze w życiu.

      Wychowawcy

     • Obudź w sobie Mikołaja

     • Obudź w sobie Mikołaja- poczuj moc dawania

      Okres przedświąteczny to bardzo szczególny czas związany z wieloma pięknymi zwyczajami. W grudniowe wieczory dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a potem czekają na upragnione prezenty. W naszej szkole po raz kolejny przygotowaliśmy z tej okazji paczki do Domu Dziecka do Pacanowa. Dzieci przyniosły bardzo dużo słodyczy, były też gry i pluszami.

      Dziewczynki ze szkolnego koła PCK przygotowały, aż  28 paczek i 5 grudnia pod opieką rodziców wyruszyliśmy do Pacanowa. Tego wyjątkowego dnia dzieci ubrane były na czerwono i każde  z nich miało piękne mikołajowe czapki, a nawet najmłodszy uczestnik Aron był przebrany za św. Mikołaja. Delegacja dzieci z naszej szkoły przygotowała kilka wierszyków o św. Mikołaju, które zaprezentowała swoim rówieśnikom z Pacanowa. Mikołaj rozpoczyna czas oczekiwania na najmilsze i najbardziej wyczekiwane święta w roku, dlatego też dzieci zaśpiewały pastorałkę: „ Spójrz na Jezusa”, wprowadzając w nastrój świąteczny. Następnie  złożyły życzenia siostrom, wychowawcom i wszystkim podopiecznym wręczając stoik                       i  choinkę wykonaną przez rodziców naszych dzieci. Siostry również przekazały nam ciepłe życzenia i obdarowały nas pięknym aniołem wykonanym przez dzieci z Domu Dziecka. Później nasze śnieżynki obdarowały upominkami dzieciaki i siostry oprowadziły nas po nowym budynku do którego i myśmy dołożyli małą cegiełkę na jego budowę. Na zakończenie naszego pobytu Julka Kubala zaśpiewała kolędę Mizerna cicha i tym miłym akcentem pożegnaliśmy się z dziećmi  i opiekunami. Było miło i sympatycznie.

      Wszystkim dzieciom i rodzicom za wsparcie tej akcji dziękuję, a szczególnie rodzicom, którzy nie szczędzili swojego czasu i służyli nam pomocą w transporcie dzieci i paczek.

      Pani katechetka

     • Wizyta Mikołaja w przedszkolu

     • Mikołajki w naszym przedszkolu

      Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia naszych przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Wizyta ta sprawiła dzieciom wiele radości. Święty Mikołaj z siwą brodą, pojawił się w pięknym czerwonym stroju i oczywiście z workiem pełnym prezentów. Przedszkolacy, pomimo dużej absencji, doskonale zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Mikołaj to najbardziej wyczekiwany gość, jego wizyta wprowadza nas magicznie w świąteczny nastrój, bardzo się cieszymy , że kolejny raz mogliśmy go gościć w progach naszego przedszkola.      M. Sobczak

      M. Nowocień

     • Dzień Patrona

     • Dzień Patrona

      Dnia 1 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły – Jana Długosza przygotowany przez klasę V. Licznie zgromadzeni uczniowie szkoły najpierw przypomnieli sobie, kim był ich patron, a następnie obejrzeli inscenizację, która była sentymentalna podróżą w dawne czasy. Na początku młodzi aktorzy wcielili się w postaci stryja i ojca Jana Długosza. Ich rozmowa dotyczyła konieczności wysłania młodego i obiecującego chłopca „w świat”, do szkół.

      Kolejna scena przeniosła widzów na średniowieczny jarmark, po którym przechadzał się Jan oglądąjący zgromadzone na kramach towary. Zostaje rozpoznany przez dwie mieszczki krakowskie, które plotkują na jego temat, wyliczając niezwykłe zasługi dla Korony, m.in. pracę nad historią Polski, budowę domu dla kanoników w Wiślicy czy kościoła w Chotlu Czerwonym.

      Akcja ostatniej części toczyła się we współczesnej szkole. Dwaj uczniowie na lekcji informatyki zbierali wiadomości na temat Jana Długosza, wyrażając przy tym podziw dla jego niezwykłego dzieła, historii Polski.

      1 grudnia to dzień urodzin Jana Długosza. Z tej okazji każda klasa miała do wykonania zadanie, które przybliży nam Jego postać, z tej okazji powstały m.in. niezwykłe portrety historyka wykonane dowolna techniką czy kaligraficzna kopia hymnu szkoły.

      Był to dzień pełen wrażeń.

      Przedstwienie zostało udokumentowane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Projektu 
      "Laboratoria przyszłości".

      Ewa Nowaczkiewicz

     • Pierwszaki 2022/23

     • Klasy pierwsze szkół podstawowych z Województwa Świętokrzyskiego stanęły do walki o tytuł Najsympatyczniejszej Klasy Pierwszej w roku szkolnym 2022/23.

      Zachęcamy do głosowania na klasę pierwszą z naszej szkoły.

      SMS 7303 o treści KPN.180

      Dziękujemy!

     • Konkurs kolęd i pastorałek

     •  

      Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

       

      W dniu 29 listopada w naszej szkole odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek dla klas I-VIII.

      W jury zasiedli: Pani Dyrektor Barbara Guzińska, Pani Danuta Dziadek, Pani Joanna Chudzińska . Konkurs miał na celu kultywowanie zwyczaju śpiewania kolęd, rozbudzanie zainteresowania muzyką, docenianie dzieci uzdolnionych muzycznie.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce – Julia Kubala kl.VI

      II miejsce (duet)- Klara Woś i Aleksandra Ozdoba kl.VIII

      II miejsce (duet) – Julia Kubala i Nikola Obcowska kl.VI

      II miejsce (duet) Zofia Ficek i Natalia Chrzanowska kl.III

      II miejsce – Alicja Gwóźdź – kl.II

      II miejsce – Amelia Gwóźdź – kl.IV

      III miejsce – Nikola Obcowska – kl.VI

      III miejsce – Maja Miształ – kl.VI

      III miejsce – Maja Wleciał – kl.IV

      Wyróżnienie

      Hanna Wąsik i Emilia Nowak9duet) – kl.III

      Anita Maj – kl.II

      Klaudia Kosałka – kl.IV

      Zwycięzca konkursu szkolnego Julia Kubala , będzie reprezentowała naszą szkołę w V Przeglądzie Kolęd

      i Pastorałek„Anielskie Kolędowanie” organizowanym przez Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Broninie.

      Wszystkim nauczycielom i opiekunom, którzy włączyli się w przygotowania konkursu Dyrektor szkoły oraz organizator składają serdeczne podziękowania.

      Renata Bugdalska

     • Konkurs "Upcykling- nowe życie starych rzeczy"

     • Dnia 15 listopada uczennica klasy III Alicja Stanek odebrała nagrodę - wyróżnienie w konkursie "Upcykling - nowe życie starych  rzeczy" edycja II pt. Nowe życie papierowego pudełka" . Gratulujemy. Ala zrobiła z pudełka statek wyklejany patyczkami do lodów. Brawo! 

      Dorota Olszowa

   • Kontakty

    • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
    • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
    • Tel: 41 378 15 25
    • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
    • mgr Renata Bugdalska
   • Logowanie