• Wizyta gościnna Mikołaja w zerówce

     • Dzień 6 grudnia to jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci dni w roku.

      Od samego rana wszystkie nasłuchiwały czy już nadchodzi wyczekiwany gość. Wcześniej ustroiły choinkę, nauczyły się piosenki i wiersza, przygotowały laurki. Wreszcie zjawił się Św. Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Dzieci z ogromnym przejęciem prezentowały swoje umiejętności .Zostały obdarowane prezentami i zaprosiły Mikołaja na kolejny rok.

      Danuta Dziadek

     • Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu

     • „Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko
      poruszyły się zasłonki ! 
      Chyba już go widzę, chyba już go słyszę , 
      zabrzęczały jego sanek dzwonki! 
      Dzyń, dzyń, dzyń -Mikołaju Święty ! 
      Dzyń , dzyń, dzyń – przynieś nam prezenty!” 
      (M.Tomaszewska)

      6 grudnia to szczególna data dla wielu dzieci, to właśnie wtedy odwiedza je Święty Mikołaj. Nam udało się zaprosić go do naszego przedszkola.  
      W tym dniu od rana panował gwar i radość. Dzieci z niecierpliwością czekały na przyjście tego szczególnego gościa i bardzo ciężko pracowały nad tym, aby go godnie przywitać. Najpierw wykonywaliśmy zadania, które zostawił nam w liście Święty Mikołaj, a kiedy to już się udało, pojawił się On! - Święty Mikołaj w asyście Pani Dyrektor.  Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja– troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał paczki. Przedszkolaki też miały upominek dla Świętego - specjalny występ artystyczny oraz własnoręcznie wykonaną książkę . 
          Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze. Odejście św. Mikołaja wcale nie oznaczało końca niespodzianek. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja przedszkolaki rozpakowały prezenty znajdujące się pod przedszkolną choinką. Znalazły tam zabawki i gry edukacyjne do sal przedszkolnych. 
          Kolejną niespodzianką jaka spotkała przedszkolaki w tym dniu, była wizyta wolontariuszy z PCK, którzy przeczytali im opowiadanie o tym, jak to się stało, że Mikołaj został Świętym. 
          To był wyjątkowy dzień! Pełen radości i niespodzianek!


      Renata Bugdalska 
      Martyna Nowocień 

      Żabki i Biedronki

     • Mikołajki w klasie 4

     • Dnia 6 grudnia zagościł w naszej klasie świąteczny nastrój. W tym wyjątkowym dniu dominował kolor czerwony, nie zabrakło również mikołajkowych czapek.
      Uczniowie nie mogli doczekać się wspaniałych prezentów. I  wreszcie je dostali! Radości nie było końca. Wśród  mikołajkowych niespodzianek znalazły się mięciutkie i bardzo wygodne poduszeczki, które na pewno będą miłą pamiątką po wizycie ulubionego przez dzieci Mikołaja.

      Dziękujemy pomocnikom Świętego Mikołaja!

      Ewa Nowaczkiewicz

      klasa 4

     • Drukarka 3D w naszej szkole

     • 2 grudnia 2021r. klasy VII i VIII gościły nauczycieli przedmiotów zawodowych i branżowych SOSW w Busku – Zdroju, panów Tomasza Lalewicza i Tomasza Wojtysia. Spotkanie było okazją do zaprezentowania technologii druku 3D, modelowania brył trójwymiarowych oraz wykorzystania robota z kamerą do programowania mikrorobotów. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie przedstawicielki Klubu Wolontariusza z naszej szkoły podarowały gościom świąteczne upominki - aniołki z masy solnej.

      Ewa Borecka

      warsztaty w kl.8

     • Mikołajki w klasie I

     • 6 grudnia jak co roku do naszej szkoły przybył Mikołaj. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Uczniowie  kl.1 z niecierpliwością nasłuchiwali  dzwonków Mikołaja.  Jaka była  wielka radość, gdy ok. godz.9.00 zawitał do naszej klasy . Przybył z wielkim workiem prezentów na plecach . 
      Dzieci przywitały go z ogromnym entuzjazmem. Następnie, każde dziecko przedstawiło  się i każdy otrzymał swój prezent. W podziękowaniu za upominki uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. 
                 Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami  uczniów klasy 1 .


      Marta Skowrońska

      Zdjęcia z Mikołajem

     • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia

     • Szanowni Państwo,

      w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

       

     • Andrzejki w klasie I

     • Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi cudowna, magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb.
       To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do cudownej zabawy.

      26 listopada uczniowie  klas 1 wspólnie z wychowawcą zorganizowali w swojej klasie zabawę andrzejkową. W tym dniu mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć?. Były wróżby min. kolorowe gwiazdki, magiczna walizka z zawodami, rzuty monetą przez ramię i oczywiście buty.
      Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka przy której były wspólne zabawy i tańce. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci z całej klasy.
      Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy show. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

       Marta Skowrońska

     • Andrzejki w klasie III

     • Dzisiaj był dzień pełen śmiechu i wspaniałej zabawy. Zabawa andrzejkowa wprawdzie tylko w naszej III klasie jednak w milej atmosferze i w gronie przyjaciół. Rozpoczęliśmy od wróżb, pysznych przekąsek a później śpiew,tańce i świetna zabawa.

      Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym! 

      Humory wszystkim dopisywały. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże.  My zmęczeni lecz szczęśliwi myślimy już o kolejnej zabawie.

      Niebawem Mikołaj!!!

      Wykonaliśmy dla niego prace. Podziękowaliśmy za otrzymane dotychczas prezenty. Życzyliśmy zdrowia i sił. Przecież dzieci na całym świecie czekają na prezenty. My też. Uczymy się i byliśmy grzeczni. Napisaliśmy o wymarzonych prezentach -to na wypadek, gdyby się zastanawiał. Na pewno o nas nie zapomni!

                                                                                                       Barbara Wielgo

     • Wróżby andrzejkowe

     • W tym roku szkolnym z powodu pandemii zabawy andrzejkowe odbyły się w klasach na godzinach wychowawczych. Jednak nie przeszkodziło to uczniom naszej szkoły w dobrej zabawie. Zgodnie z tradycją odbyły się również wróżby andrzejkowe. Chętnych do powróżenia nie brakowało. Wykorzystując magiczną moc wróżb uczestnicy mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższym czasie (niebawem dostaniesz piękny prezent, czeka Cię niespodziewany wyjazd) to tylko niektóre przepowiednie. Były też bardziej poważne wróżby, w których uczestnicy dowiadywali się jak będzie miał na imię ich przyszły mąż lub żona.

      Uczestnikom zabaw dopisywał wspaniały andrzejkowy nastrój. A dzięki rodzicom, którzy zapewnili poczęstunek było jeszcze bardziej imprezowo.

      Skotnicka Anita

      Wiśniewska Urszula

     • Andrzejkowe wróżby w zerówce

     • Inaczej niż zwykle ale również wesoło dzieci z kl 0 bawiły się z okazji andrzejek .Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje. 26.11.2021r. dzieci przebrały się w bajkowe postacie, wróżyły sobie za pomocą butów, losów,serduszek. Mamy Było przy tym dużo śmiechu. Każdy liczy na to aby jego wróżby się spełniły. Rodzice przygotowali poczęstunek aby nie zabrakło siły zwłaszcza,że nie obyło się bez zabaw pląsów i tańców przy muzyce.

      Zabawa była super już planujemy kolejne imprezy.

       

      Danuta Dziadek

     • Stypendyści Burmistrza UMiG w Busku-Zdroju

     • Najzdolniejsi uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój odebrali 28.XI.21 z rąk Burmistrza Waldemara Sikory oraz Zastępcy Burmistrza Michała Marońskiego stypendia za znakomite wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie swojej szkoły. Młodzież będzie je pobierać przez cały rok szkolny 2021/2022.

      W tym roku było 9 stypendystów, w tym Julia Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie,

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

      Stypendyści

     • Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

     • 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Biedronki „  uczestniczyły w uroczystych obchodach tego święta. Świętowanie rozpoczęliśmy już we wtorek razem z Panią Anią, która zabrała nas w podróż razem z „Panem Języczkiem” do krainy Kubusia Puchatka. W krainie tej, czekało nas mnóstwo ćwiczeń logopedycznych. Następnie Pani Ania opowiedziała dzieciom,  jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiedziała również, krok po kroku, jak to się dzieje, że miód z ula trafia do słoika. Przedszkolacy poznali także zasady zachowania się w obecności pszczół. Pani Ania przyniosła ze sobą wiele pszczelarskich akcesoriów, które były dla dzieci wielką atrakcją. 
      25 listopada dzieci z obu grup przyniosły ze sobą ukochane misie. Przybyły misie małe, duże , średnie, białe , brązowe i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Cały dzień misie towarzyszyły dzieciom we wspólnych zabawach i aktywnościach , a wśród nich były: 

      * poznanie historii pluszowego misia
      * zagadki słuchowe i obrazkowe
      * matematyczne zabawy z misiami
      * gimnastyka z misiem
      * wspólne tańce przy  piosenkach o tematyce misiowej
      * wspólne zabawy z chustą animacyjną
      * wykonanie misiowych opasek

      Ten dzień był pełen radości i uśmiechu. Przedszkolaki na pewno z niecierpliwością będą czekały na kolejne święto naszych pluszowych przyjaciół. 

      M. Nowocień
      R. Bugdalska 
      A . Musiał  

     • Dzień Pluszowego Misia w zerówce

     • Dzień, który lubią wszystkie dzieci. Każdy maluch ale i ci trochę starsi z ogromną przyjemnością przytula się do takiego miękkiego przyjaciela jak pluszowy miś. To on staje się pocieszycielem gdy jest smutno często bywa powiernikiem naszych tajemnic. Dzieci z kl 0 wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bajkowy-Miś. Przygotowały piosenkę „Wyprawa Miśka”. Uczestniczyły w zajęciach logopedycznych tematycznie związanych z misiami i ich przysmakiem jakim jest miód. Dnia 25.11.2021r. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, opowiadały o nich urządziły pokaz, było przy tym wiele śmiechu i zabawy.

      Danuta Dziadek

     • Konkursy biblioteczne

     • 22 listopada  w bibliotece szkolnej zakończyła się akcja czytelnicza z Gangiem Swojaków. Chętni uczniowie prowadzili Dziennik Troskliwego Odkrywcy zdobywając naklejki. Do ich zadań należało min.: założenie Zielnika, wykonanie karmnika, spacer po lesie i słuchanie śpiewu ptaków.

      Dyplom Troskliwego Odkrywcy Gangu Swojaków zdobyli:

      • Aleksandra Zielińska
      • Filip Nowocień
      • Jan Zieliński
      • Igor Smak
      • Hubert Górak
      • Gwóźdź Amelia
      • Kosałka Klaudia
      • Patrycja Myłek

      W bibliotece trwa konkurs czytelniczy  na Czytelnika Miesiąca.Po podliczeniu wypożyczonych książek w październiku Czytelnikiem Miesiąca zostały:

      • Amelia Gwóźdź
      • Julia Gwóźdź

             Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach czytelniczych.

                                                                                             Marta Skowrońska

     • Klasa III DZIĘKUJE obrońcom naszych granic!

     • Uczniowie klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie wraz z wychowawcą wzięli udział w akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”. Dla uczczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, aby wlać otuchę w ich serca mówimy, że - ,,Stoimy murem za polskim mundurem”.

      Wykonując prace chcemy podziękować tym, którzy narażając zdrowie i życie, bronią polskiej granicy.

      Wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych jesteśmy niezmiernie WDZIĘCZNI za to, że możemy spokojnie żyć, uczyć się, pracować i odpoczywać.

      Żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej i policji jesteśmy z Was DUMNI! Wszystkim życzymy zdrowia i SZACUNKU za trud i poświęcenie w naszej obronie!

       

      Dzięki Wam w Polsce - naszym kochanym kraju - czujemy się bezpiecznie!

       

      Z całego serca DZIĘKUJEMY!!!

       

                                                                                                                                                    mgr Barbara Wielgo

     • "Prawa Dziecka - Ważna Sprawa" w przedszkolu

     • Prawa Dziecka – ważna sprawa !

      „Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym
      ,że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały” J. Korczak

      20 listopad to dzień, w którym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ustanowienie tego dnia, ma za zadanie uświadomienie dzieciom i dorosłym ,że dzieci mają swoje prawa i trzeba je respektować i o nich pamiętać.

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie pod patronatem organizacji UNICEF. Jest to wydarzenie , które jednoczy wszystkie dzieci, nie ważny jest wiek czy miejsce zamieszkania.

      W tym dniu wszystkie dzieci oraz pracownicy  przedszkola przyszli ubrani na niebiesko.  Utrwalaliśmy poznane  prawa dzieci na postawie wiersza oraz ilustracji.  Przedszkolaki wzięły udział w quizie dydaktycznym „Moje prawa” podczas którego buźką uśmiechniętą lub smutną zaznaczały swoją odpowiedź. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną podsumowującą  poznane prawa dziecka.

       

      Martyna Nowocień

     • Prawa dziecka w klasie III

     • Klasa III aktywnie wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka. Tego dnia 19 listopada wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. W czasie zajęć przypomnieliśmy m. in. Prawa Dziecka, historię związaną z obchodzeniem tego dnia. Poznaliśmy warunki życia dzieci na całym świeci  i instytucje, organizacje, które im pomagają. Obejrzeliśmy film promujący Prawa Dzieci. Nauczyliśmy się też ,,Piosenki   o prawach dzieci” autorstwa Jerzego Kobylińskiego. 
      Dzieci wiedzą, nikt nie może bezkarnie ich krzywdzić i że muszą mówić o swoich problemach. Porozmawialiśmy  też o tym co zrobić, kogo powiadomić czy poprosić o pomoc, gdy nasze prawa są łamane.  Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. 
      Ten wyjątkowy dzień uświadomił dzieciom, że mają ogromne szczęście – bo:

      • ,,W tym momencie żyć im przyszło w kraju nad Wisłą”  
      • w Polsce bez wojen, zaborów i komunizmu,
      • mają kochających rodziców, którzy dbają o ich potrzeby i stworzyli dla nich bezpieczny dom. 

      Wychowawca przypomniał o Prawach Dzieci w czasie spotkania z rodzicami. 

          Barbara Wielgo

     • Znamy "Prawa Dziecka" w zerówce

     • „Dziecka prawa to nie zabawa” - wiedzą to nawet najmłodsze dzieci. W ubiegłym tygodniu klasa 0 zapoznała się z prawami dziecka, rozmawialiśmy na temat tego co powinno nas zaniepokoić w działaniu wobec dzieci, gdzie należy szukać pomocy gdy dzieje nam się coś złego. Nauczyliśmy się piosenki pt.” Dziecka prawa to nie zabawa”  19.11.2021r., podsumowaliśmy nasze wiadomości na temat praw dziecka. Wszystkie dzieci były ubrane w kolorze błękitnym, obejrzeliśmy prezentację, kolorowaliśmy kolorowanki, wykonaliśmy flagi z logp UNICEF. Nasze prace umieściliśmy na specjalnej gazetce. Śpiewaliśmy też piosenkę o prawach dziecka. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

      Danuta Dziadek

      prace uczniów