• Andrzejki w klasie III

     • Dzisiaj był dzień pełen śmiechu i wspaniałej zabawy. Zabawa andrzejkowa wprawdzie tylko w naszej III klasie jednak w milej atmosferze i w gronie przyjaciół. Rozpoczęliśmy od wróżb, pysznych przekąsek a później śpiew,tańce i świetna zabawa.

      Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym! 

      Humory wszystkim dopisywały. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże.  My zmęczeni lecz szczęśliwi myślimy już o kolejnej zabawie.

      Niebawem Mikołaj!!!

      Wykonaliśmy dla niego prace. Podziękowaliśmy za otrzymane dotychczas prezenty. Życzyliśmy zdrowia i sił. Przecież dzieci na całym świecie czekają na prezenty. My też. Uczymy się i byliśmy grzeczni. Napisaliśmy o wymarzonych prezentach -to na wypadek, gdyby się zastanawiał. Na pewno o nas nie zapomni!

                                                                                                       Barbara Wielgo

     • Stypendyści Burmistrza UMiG w Busku-Zdroju

     • Najzdolniejsi uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój odebrali 28.XI.21 z rąk Burmistrza Waldemara Sikory oraz Zastępcy Burmistrza Michała Marońskiego stypendia za znakomite wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie swojej szkoły. Młodzież będzie je pobierać przez cały rok szkolny 2021/2022.

      W tym roku było 9 stypendystów, w tym Julia Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie,

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

      Stypendyści

     • Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

     • 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Biedronki „  uczestniczyły w uroczystych obchodach tego święta. Świętowanie rozpoczęliśmy już we wtorek razem z Panią Anią, która zabrała nas w podróż razem z „Panem Języczkiem” do krainy Kubusia Puchatka. W krainie tej, czekało nas mnóstwo ćwiczeń logopedycznych. Następnie Pani Ania opowiedziała dzieciom,  jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiedziała również, krok po kroku, jak to się dzieje, że miód z ula trafia do słoika. Przedszkolacy poznali także zasady zachowania się w obecności pszczół. Pani Ania przyniosła ze sobą wiele pszczelarskich akcesoriów, które były dla dzieci wielką atrakcją. 
      25 listopada dzieci z obu grup przyniosły ze sobą ukochane misie. Przybyły misie małe, duże , średnie, białe , brązowe i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Cały dzień misie towarzyszyły dzieciom we wspólnych zabawach i aktywnościach , a wśród nich były: 

      * poznanie historii pluszowego misia
      * zagadki słuchowe i obrazkowe
      * matematyczne zabawy z misiami
      * gimnastyka z misiem
      * wspólne tańce przy  piosenkach o tematyce misiowej
      * wspólne zabawy z chustą animacyjną
      * wykonanie misiowych opasek

      Ten dzień był pełen radości i uśmiechu. Przedszkolaki na pewno z niecierpliwością będą czekały na kolejne święto naszych pluszowych przyjaciół. 

      M. Nowocień
      R. Bugdalska 
      A . Musiał  

     • Konkursy biblioteczne

     • 22 listopada  w bibliotece szkolnej zakończyła się akcja czytelnicza z Gangiem Swojaków. Chętni uczniowie prowadzili Dziennik Troskliwego Odkrywcy zdobywając naklejki. Do ich zadań należało min.: założenie Zielnika, wykonanie karmnika, spacer po lesie i słuchanie śpiewu ptaków.

      Dyplom Troskliwego Odkrywcy Gangu Swojaków zdobyli:

      • Aleksandra Zielińska
      • Filip Nowocień
      • Jan Zieliński
      • Igor Smak
      • Hubert Górak
      • Gwóźdź Amelia
      • Kosałka Klaudia
      • Patrycja Myłek

      W bibliotece trwa konkurs czytelniczy  na Czytelnika Miesiąca.Po podliczeniu wypożyczonych książek w październiku Czytelnikiem Miesiąca zostały:

      • Amelia Gwóźdź
      • Julia Gwóźdź

             Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach czytelniczych.

                                                                                             Marta Skowrońska

     • Klasa III DZIĘKUJE obrońcom naszych granic!

     • Uczniowie klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie wraz z wychowawcą wzięli udział w akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”. Dla uczczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, aby wlać otuchę w ich serca mówimy, że - ,,Stoimy murem za polskim mundurem”.

      Wykonując prace chcemy podziękować tym, którzy narażając zdrowie i życie, bronią polskiej granicy.

      Wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych jesteśmy niezmiernie WDZIĘCZNI za to, że możemy spokojnie żyć, uczyć się, pracować i odpoczywać.

      Żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej i policji jesteśmy z Was DUMNI! Wszystkim życzymy zdrowia i SZACUNKU za trud i poświęcenie w naszej obronie!

       

      Dzięki Wam w Polsce - naszym kochanym kraju - czujemy się bezpiecznie!

       

      Z całego serca DZIĘKUJEMY!!!

       

                                                                                                                                                    mgr Barbara Wielgo

     • "Prawa Dziecka - Ważna Sprawa" w przedszkolu

     • Prawa Dziecka – ważna sprawa !

      „Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym
      ,że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały” J. Korczak

      20 listopad to dzień, w którym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ustanowienie tego dnia, ma za zadanie uświadomienie dzieciom i dorosłym ,że dzieci mają swoje prawa i trzeba je respektować i o nich pamiętać.

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie pod patronatem organizacji UNICEF. Jest to wydarzenie , które jednoczy wszystkie dzieci, nie ważny jest wiek czy miejsce zamieszkania.

      W tym dniu wszystkie dzieci oraz pracownicy  przedszkola przyszli ubrani na niebiesko.  Utrwalaliśmy poznane  prawa dzieci na postawie wiersza oraz ilustracji.  Przedszkolaki wzięły udział w quizie dydaktycznym „Moje prawa” podczas którego buźką uśmiechniętą lub smutną zaznaczały swoją odpowiedź. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną podsumowującą  poznane prawa dziecka.

       

      Martyna Nowocień

     • Prawa dziecka w klasie III

     • Klasa III aktywnie wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka. Tego dnia 19 listopada wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. W czasie zajęć przypomnieliśmy m. in. Prawa Dziecka, historię związaną z obchodzeniem tego dnia. Poznaliśmy warunki życia dzieci na całym świeci  i instytucje, organizacje, które im pomagają. Obejrzeliśmy film promujący Prawa Dzieci. Nauczyliśmy się też ,,Piosenki   o prawach dzieci” autorstwa Jerzego Kobylińskiego. 
      Dzieci wiedzą, nikt nie może bezkarnie ich krzywdzić i że muszą mówić o swoich problemach. Porozmawialiśmy  też o tym co zrobić, kogo powiadomić czy poprosić o pomoc, gdy nasze prawa są łamane.  Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. 
      Ten wyjątkowy dzień uświadomił dzieciom, że mają ogromne szczęście – bo:

      • ,,W tym momencie żyć im przyszło w kraju nad Wisłą”  
      • w Polsce bez wojen, zaborów i komunizmu,
      • mają kochających rodziców, którzy dbają o ich potrzeby i stworzyli dla nich bezpieczny dom. 

      Wychowawca przypomniał o Prawach Dzieci w czasie spotkania z rodzicami. 

          Barbara Wielgo

     • Znamy "Prawa Dziecka" w zerówce

     • „Dziecka prawa to nie zabawa” - wiedzą to nawet najmłodsze dzieci. W ubiegłym tygodniu klasa 0 zapoznała się z prawami dziecka, rozmawialiśmy na temat tego co powinno nas zaniepokoić w działaniu wobec dzieci, gdzie należy szukać pomocy gdy dzieje nam się coś złego. Nauczyliśmy się piosenki pt.” Dziecka prawa to nie zabawa”  19.11.2021r., podsumowaliśmy nasze wiadomości na temat praw dziecka. Wszystkie dzieci były ubrane w kolorze błękitnym, obejrzeliśmy prezentację, kolorowaliśmy kolorowanki, wykonaliśmy flagi z logp UNICEF. Nasze prace umieściliśmy na specjalnej gazetce. Śpiewaliśmy też piosenkę o prawach dziecka. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

      Danuta Dziadek

      prace uczniów

     • Warsztaty kulinarne dla uczniów klasy IV

     • TEMAT: Kolorowa kuchnia.

      Scenariusz zajęć  został przygotowany w ramach realizacji celów „Programu dla szkół”.

      CELE DYDAKTYCZNE: Podniesienie poziomu wiedzy uczniów i rodziców, w jaki sposób wykorzystać owoce, warzywa i produkty mleczne do samodzielnego komponowania zbilansowanych, prostych i smacznych posiłków.

      Cele szczegółowe:

      Uczeń:

      1. Rozpoznaje owoce i warzywa, uwzględniając te występujące w danym regionie.
      2. Zwiększył świadomość żywieniową w zakresie przygotowywania zbilansowanych w składniki odżywcze posiłków.
      3. Zna różnorodność i możliwości zastosowania warzyw i owoców oraz produktów mlecznych w diecie.
      4. Bada cechy owoców i warzyw z wykorzystaniem różnych zmysłów (wzrok, węch, smak, dotyk).
      5. Zna wartości odżywcze owoców i warzyw oraz ich znaczenie w codziennej diecie.
      6. Zna walory prozdrowotne owoców i warzyw, uwzględniając ich kolor.
      7. Zna wpływ wybranych witamin na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka.
      8.  Przyswoił nawyk uwzględniania owoców, warzyw i produktów mlecznych w codziennej diecie.
      9. Promuje zdrowy styl odżywiania wśród społeczności szkolnej oraz w środowisku rodzinnym.
      10. Umie tworzyć odpowiednią atmosferę wspólnego spożywania posiłków w grupie.

      Uczniowie klasy IV najpierw obejrzeli film na temat grup owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych, jako bazy do przygotowania zdrowego posiłku. Nauczyciel poruszył  temat dotyczący otrzymywania przez uczniów w szkole porcji owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w ramach „Programu dla szkół” oraz  zachęcał  do wspólnego spożywania posiłków oraz brania przykładu z rówieśników i dzielenia się wrażeniami na temat smaków owoców, warzyw, produktów mlecznych i potraw z nich przygotowywanych. Następnie omówił zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących podczas przygotowywania do spożycia owoców, warzyw, produktów mlecznych i potraw z ich wykorzystaniem. Na koniec uczniowie przygotowali smaczne drugie śniadanie wykorzystując następujące  produkty: ciemne pieczywo, kolorowe warzywa i owoce, żółty ser, jogurt naturalny, itp. Najprzyjemniejszą częścią zajęć była degustacja przygotowanych potraw. Dzieci bardzo się ucieszyły z możliwości wspólnego posiłku w szkole.

      Dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu zajęć. Ewa Nowaczkiewicz

     • Obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Busku-Zdroju

     •     11 listopada  2021r. mszą św. o 9.30  w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju rozpoczęły się Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

            Po nabożeństwie przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie Amelia i Julia Gwóźdź z mama Justyną wspólnie z innymi uczestnikami przemaszerowały ulicami miasta, aż do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości wysłuchaliśmy  okolicznościowego przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój pana Waldemara Sikory. Również z tej okazji  delegacje m.in. instytucji czy zakładów pracy złożyły kwiaty w barwach biało-czerwonych przy pomnikach Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Obejrzeliśmy występ formacji mażoretek, a  pieśni patriotyczne zagrała orkiestra dęta.  W przemarszu brał udział także Poczet Sztandarowy OSP w Dobrowodzie.

      W niedalekiej przyszłości w uroczystościach szkolnych i państwowych będzie uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły!

      Punktualnie o godzinie 12.00 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji ,,Niepodległa do Hymnu”. To wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Na pewno ją powtórzymy.

                                                                                                                                   Barbara Wielgo

     • Rozśpiewana przerwa patriotyczna

     • W dniu 09.11. 2021 uczniowie klas 4 -8 podczas długiej przerwy zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w organizowanej w szkole od kilku lat „rozśpiewanej przerwie”.

      W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości śpiewali pieśni patriotyczne.

      Renata Bugdalska

     • IX Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

     • W  październiku 2021r. w  naszej szkole odbyły się  wewnątrzszkolne eliminacje do IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego pt. „Po polsku o historii”, którego organizatorami są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ

      W tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4 – 8, którzy w trakcie pisania dyktanda mieli okazję do poznania i przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Polski  oraz sprawdzenia się w niełatwej sztuce ortografii i interpunkcji. Aż siedmioro uczniów osiągnęło wynik powyżej wymaganych 75 punktów. Ostatecznie mistrzem patriotycznej ortografii okazała się uczennica klasy VII – Natalia Kuc, która 26 października reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim tego konkursu, osiągając dobry wynik.

      Gratulujemy!

     • "Przedszkole Pamięta" - udział w ogólnopolskiej akcji MEN

     • W tym roku Przedszkolaki po raz pierwszy wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci  o ważnych rocznicach, wydarzeniach i postaciach historycznych. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

      26 października Przedszkolaki  poznały znaczenie w/w świąt, symbolikę światła, rozmawialiśmy o potrzebie pamiętania o zmarłych przodkach i ważnych postaciach historycznych. Żabki wyklejały plasteliną znicze, zaś Biedronki malowały farbami kwiaty, które najczęściej zanosimy na cmentarz oraz przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę ścienną na głównym korytarzu szkolnym..

       

      M. Nowocień

      B. Krupa

     • Szkoła Pamięta 21

     • „SZKOŁA PAMIĘTA” to akcja zaproponowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której celem jest uczczenie ważnych postaci i wydarzeń, które zapisały się w historii naszego regionu i kraju.

      Uczniowie naszej szkoły już od wielu lat czynnie włączają  się do tej akcji. W dniu 29 października 2021 roku odwiedzili miejscowy cmentarz, złożyli wieńce i zapali znicze na grobie NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA.

      To bardzo ważne, aby uwrażliwiać na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, a przede wszystkim po prostu ludzi, którzy walczyli w słusznej sprawie i byli związani z historią naszej, okolicy, kraju.  To wzruszająca i piękna lekcja patriotyzmu i będzie kultywowana każdego roku przed 1 listopada. A zatem PAMIĘTAJMY…

      Joanna Zych

     • "Szkoła Pamięta 21"- udział w akcji ogólnopolskiej MEN

     • Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta21”. Dnia 25 października uczniowie klas 5 i 6 pod opieką wychowawcy odwiedziły cmentarz parafialny w Dobrowodzie. Uczniowie zapalili znicze na grobie żołnierzy 203 Pułku Piechoty Rezerw Wojska Polskiego, poległych na polu chwały we wrześniu 1939r.

       Dzięki udziału w akcji  młodzi ludzie mają okazję pielęgnować pamięć o osobach, które odeszły, a które zasłużyły się dla naszej historii.

      Renata Bugdalska

     • Kiermasz Taniej Książki

     • W dniach 15-23 10.2021 r.  odbył się w naszej szkole Kiermasz Taniej Książki. Oferta wydawnicza obejmowała zarówno książki dla najmłodszych takie jak bajki, kolorowanki, jak również książki dla dzieci starszych tj. testy, repetytoria, książki kulinarne i przygodowe. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. Sprzedano dużą ilość książek i dzięki temu biblioteka pozyskała kilka darmowych woluminów. Dziękujemy i zapraszamy na kiermasz w przyszłym roku.
                                                                                                                                M.Skowrońska

     • Z wizytą w schronisku

     • Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października. To wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie o tym, jak bardzo zwierzęta są dla nas ważne. Pamiętać powinniśmy jednak nie tylko o naszych pupilach, ale też i o zwierzętach, które potrzebują naszej pomocy. Dlatego w tym roku uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym psiakom i postanowili wesprzeć Schronisko w Dyminach.

             Uczniowie zebrali karmy, koce, zabawki, miseczki, aby polepszyć podopiecznym schroniska ich psi los. Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów i ich rodziców wzięło udział w akcji. Szkolną delegację pod opieką pani Joanny Zych oraz przedstawiciela rodziców pani Barbary Topór powitała kierownik schroniska, która opowiedziała o losie przebywających tam zwierząt. Ta wizyta to znakomity przykład tego, jak ważnym jest uwrażliwianie dzieci na los nie tylko ich czworonożnych przyjaciół, ale i wszystkich zwierząt.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję. 

     • "Najpiękniejszy Różaniec"- konkurs szkolny

     • W październiku odbył się w naszej szkole konkurs na: „ Najpiękniejszy Różaniec”. Jak co roku uczniowie chętnie biorą udział w konkursie różańcowym. W tym roku również nie zabrakło chętnych uczniów, by zaprezentować pomysły swoje i swoich rodziców. Wybór był trudny, ale ostatecznie zwyciężyli w swoich klasach następujący uczniowie:

      W kategorii klas młodszych:

      I miejsce:

      • Hubert Górak
      • Marcel Lechowski

      II miejsce:

      • Filip Nowocoień
      • Wiktoria Gwóździoł

      III miejsce:

      • Bartek Świątek
      • Jan Zieliński

      W kategorii klas starszych:

      I miejsce:

      • Julia Kuta
      • Wiktoria Pechcińska

      II miejsce:

      • Oliwer Woś
      • Klara Woś

      III miejsce:

      • Bartek Górak
      • Mateusz Matusik

      Dziękujemy uczniom, którzy zechcieli podzielić się z nami pomysłami i wziąć udział w tym wydarzeniu. Wszyscy uczniowie, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie różańca, zostali nagrodzeni oceną celującą do dziennika, a także zostały wręczone nagrody i dyplomy.

      Zwycięzcom gratulujemy, a całą społeczność szkolną zachęcamy do obejrzenia efektów ich pracy na wystawce na korytarzu szkolnym i w kościele parafialnym.

     • Udział w Niedzieli Misyjnej

     • Mali misjonarze z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie w miesiącu październiku nie mogli zapomnieć słów Papieża, który wzywał do modlitwy za misje. Realizując to wezwanie w pięknych, kolorowych strojach wzięli udział  24 X w Niedzieli Misyjnej przygotowując Liturgię Mszy św.: czytania, modlitwę powszechną w intencji misjonarzy oraz złożyli dary na ołtarzu: chleb, świecę, chleb i wino, aby poprzez modlitwę wyrazić solidarność z rówieśnikami w krajach misyjnych. Poprowadzili także rozważania różańcowe, dzięki temu aktywnie uczestniczyli  w nabożeństwie różańcowym do którego zachęcał ks. Bp. Ordynariusz Jan Piotrowski mówiąc, że Różaniec jest pasem bezpieczeństwa  wspieraniu misyjnego dzieła Kościoła.  Każdy z nich odmawiając Pozdrowienie Anielskie  zanosił jedną różę Maryi  modląc się  w intencji misjonarze  i misjonarek oraz  tych do których są posłani.  

      Wszystkim bardzo dziękuję za modlitwę i obecność. Rodzicom składam podziękowanie za przygotowanie pięknych strojów misyjnych.

      Pani Katechetka.

     • XXI Dzień Papieski

     • 10 października w całej Polsce obchodzono po raz XXI Dzień Papieski. Z tej okazji nie mogło zabraknąć zaangażowania uczniów z naszej szkoły. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświecało hasło: „ Nie lękajcie się”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział 22 X 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Powiedział je Kościołowi, krajom oddzielonym od reszty Europy murem. I nie lękajcie się – powiedział nam, Polakom. Uczniowie z naszej szkoły w tym dniu kwestowali przy Kościele parafialnym w Dobrowodzie na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

      Dziękuję uczniom za zaangażowanie i rodzicom za wszelką pomoc.

      Pani Katechetka