• Wycieczka klas 0-3 do Buska-Zdroju

     • W dniu 01 czerwca 2022r. klasa I, II, III i 0 wraz z wychowawcami wybrali się do Buskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Pan Kleks” zrealizowany na motywach książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Przygotowany został przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

      Aktorzy przenieśli widzów w świat fantazji, sztuki i muzyki. Wykorzystano wiele efektów specjalnych, rekwizytów i wesołych piosenek. Cytowano także inne wiersze znanego autora, np. „Katar”. Oprócz aktorów na scenie wystąpiły również lalki, np. szpak Mateusz czy Alojzy.
      Dzieci świetnie się bawiły i stwierdziły, że było to naprawdę rewelacyjne przedstawienie. Wiedzę zdobytą podczas tego spotkania z teatrem wykorzystamy na zajęciach języka polskiego.

      Po spektaklu uczestnicy wycieczki udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju.  Dzieci  miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. Dzięki życzliwości panów Strażaków mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy oraz motorówkę. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków i próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru.

         Dorota Olszowa

      W kinie i w straży pożarnej.

      zeróweczka gościnnie w straży pożarnej

     • Dzień Matki w klasie II.

     • 26 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. To wyjątkowe święto, podczas którego mamy okazję podziękować wszystkim mamom za trud włożony w wychowanie dzieci.    We wtorek 31 maja w klasie  drugiej odbyły się wielkie uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Mamusie, które eleganckie i dumne z radością czekały na ten dzień. Dyrektor szkoły Pani Barbara Guzińska  powitała zebranych i złożyła im serdeczne życzenia. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.

      Życzenia i wierszyki na Dzień Mamy to wyjątkowy sposób, aby przekazać mamom ciepłe słowa.  Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki z okazji ich święta.  Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przy pięknie zastawionym stole. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników. Dorota  Olszowa

       

       

      fot. D. Olszowa

     • Wycieczka w Beskid Żywiecki

     • W dniach 30-31 maja uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Beskid Żywiecki. Pierwszym punktem programu był przejazd do Korbielowa i wejście z przewodnikiem szlakiem turystycznym na Halę Miziową. Następnie  po trudach wspinaczki odpoczęliśmy przy schronisku PTTK i podziwialiśmy  panoramę Beskidu Żywieckiego. Później przejechaliśmy do Węgierskiej Górki, gdzie zwiedziliśmy Fort Wędrowiec - schron drużyny piechoty w kampanii wrześniowej. Obecnie w obiekcie mieści się muzeum, w którym mogliśmy obejrzeć militaria, a także zbiór dokumentacji fotograficznej, związanej z obroną Węgierskiej Górki, pochodzącej ze zbiorów żywieckiego Klubu Miłośników Oręża Polskiego Lech.

      Wieczorem nastąpił  przejazd do miejsca zakwaterowania, gdzie pokrzepiliśmy się obiadokolacją. Pobudka następnego dnia nastąpiła już o 7 rano, by wcześnie przejechać do Wisły, na górę skoczni wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowych. Następnie podjechaliśmy pod Górę Żar koleją linowo – terenową, by podziwiać panoramę Jeziora Żywieckiego. Około godziny 16:00 pełni niezwykłych wrażeń wyjechaliśmy w drogę powrotną.

      Wycieczka bardzo nam się podobała.

      Ewa Nowaczkiewicz

     • Dzień Mamy i Taty w Zeróweczce

     • Dnia 31.05.2022r. od samego rano w zerówce panował duży ruch i odświętny nastrój. Trwały ostatnie przygotowania przed przybyciem ważnych gości. Na ten dzień dzieci zaprosiły swoje mamusie i swoich tatusiów. W programie był występ, na który składały się piosenki, wiersze i życzenia. Dzieci wręczyły rodzicom przepiękne laurki, które wykonały samodzielnie wkładając w to wiele pracy i miłości. Dużo śmiechu było gdy rodzice musieli się rozpoznać na portretach namalowanych przez ich pociechy. Nie zabrakło też łez wzruszenia. Następnie wszyscy udali się na słodko owocowy poczęstunek. W tym dniu panowała bardzo miła atmosfera. Dziękuję wszystkim za przybycie i pomoc w przydotowaniach.

      Danuta Dziadek

     • XVII Mały Gminny Konkurs Recytatorski - Eko znaczy zdrowo.

     • Dnia 17.05.2022r. W naszej szkole odbył się Mały Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem Eko-znaczy zdrowo w ramach eliminacji do Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół: w Dobrowodzie, Siesławicach, Szańcu i Zbludowicach. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach 0-I i II-III. Komisja oceniała min. dobór i opanowanie tekstu, wymawianie końcówek, ogólne wrażenie artystyczne, strój.

      W kategorii pierwszej według komisji najlepiej zaprezentowali się:Dominika Zawadzińska i Bartosz Grąbka ze szkoły w Zbludowicach oraz Zuzanna Mrożek ze szkoły w Siesławicach. W kategorii drugiej : Laura Kosela ze szkoły w Szańcu ,Zuzanna Stępień i Katarzyna Skawska ze szkoły w Zbludowicach.

      Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

      Danuta Dziadek

     • Dzień Dziecka w przedszkolu

     • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni  w całym roku, na który czekają wszystkie dzieci te małe i te duże.

      Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Dzieci miały okazje obejrzeć spektakl teatralny p. t.  „Lokomotywa Pana Tuwima”  w wykonaniu profesjonalnych aktorów, który przedszkolaki oglądały jak zaczarowane.

      W budynku naszego przedszkola czekały na nas kolejne niespodzianki. Podczas naszej nieobecności przedszkole odwiedziła mieszkanka naszej miejscowości i zostawiła słodki poczęstunek w podziękowaniu za kartki świąteczne, które otrzymała od przedszkolaków. Dodatkowo na dzieci czekała jeszcze jedna torba prezentowa wypełniona po brzegi  słodkościami oraz piękny list, również od mieszkanki Dobrowody. Pani także chciała się odwdzięczyć za życzenia świąteczne, które otrzymała i które sprawiły jej ogromną radość. Przedszkolaki były strasznie zaskoczone i bardzo zadowolone, za co dziękujemy serdecznie. Cieszymy się , że możemy liczyć na naszych sąsiadów!

      Niespodzianek w tym dniu nie było końca. Nawet zamiast obiadu pojawiła się kochana przez wszystkie dzieci-pizza oraz lody. To był naprawdę niezwykły dzień.

      M. Nowocień

      M. Sobczak

     • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

     • Uroczyste występy z okazji Święta Mamy i Taty za nami. Przedszkolaki podziękowały rodzicom za bezwarunkową miłość, opiekę i wychowanie najpiękniej jak potrafiły- wierszami, piosenkami i tańcami.

      Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.  Były chwile wzruszenia i radości. Po części artystycznej przedszkolaki podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane upominki . Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca.


      M. Nowocień

      M. Sobczak

     • Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty

     • Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty już napisany. Uczniowie klasy III zmierzyli się z testami:

      • z języka polskiego słuchanie – po wysłuchaniu informacji dzieci musiały odpowiedzieć na pytania zamknięte – 15 min.;
      • z języka polskiego czytanie ze zrozumieniem i wiedza z tego przedmiotu oraz napisać - Gdzie chcesz mieszkać w przyszłości ?– 35 min.
      • z matematyki zadania obejmujące swym zakresem całą wiedzę jaka powinni posiadać uczniowie po klasie III – 45 min.
      • z przyrody pytania zamknięte i  -20 min.

       

      Umiejętności,  wiedza i zastosowanie jej w praktyce. Logiczne myślenie, skupienie, bardzo dobre tempo pracy – to przepis na sukces!

      Oczywiście gdzie 2 osoby tam 3 opinie - dla jednych sprawdzian łatwy, dla innych trudny, dla pozostałych bardzo trudny. Jak było? Dowiemy się kiedy otrzymamy wyniki.

      Spokojni powinni być ci, którzy systematycznie uczyli się i solidnie pomimo pandemii pracowali przez 3 lata.

             Barbara Wielgo

     • XVII "Mały" Konkurs Recytatorski - Jesteśmy eko - znaczy zdrowo.

     • Dnia 16.05 2022r. odbył się międzyszkolny szkolny konkurs recytatorski. Były to eliminacje do XVII Małego Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Eko- znaczy zdrowo". Udział brało 12 uczniów z klas 0-III.
      Dzieci pięknie recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Komisja zdecydowała, że naszą szkołę będą reprezentować : Lena Smorga kl 0, Alicja Gwóźdź kl I, Amelia Gwóźdź i Hubert Górak kl III.
      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Danuta Dziadek

     • Dzień Matki w klasie I

     •        W dniu 20 maja 2022r. w klasie pierwszej obchodziliśmy Dzień Matki. O godzinie 10.00 cała nasza klasa pod kierunkiem pani Marty Skowrońskiej wzięła udział w uroczystym przedstawieniu, poświęconym  naszym kochanym Mamom. Wszystkie zebrane mamy powitała pani dyrektor Barbara Guzińska. Uczniowie zaprezentowali   przygotowany  program słowno-muzyczny, w którym mogli wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje Mamy, przeprosić za wszelkie wybryki i przewinienia, a przede wszystkim przekazać swoje najgorętsze życzenia z okazji ich święta.

      Dzieci wręczyły mamom przygotowane własnoręcznie laurki oraz bukiety. Odbył się również quiz dla zaproszonych gości, w którym należało się odgadnąć po portrecie i opisie przez dziecko. Po występie mamy mogły przy kawie, herbacie i ciastku porozmawiać. Podczas programu nie zabrakło łez wzruszenia i uśmiechu na twarzach naszych Mam.

           Życzymy Im, aby Dzień Matki trwał cały rok!

      Marta Skowrońska

     • W Mlecznej Krainie...

     • 18 maja w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mleka. Przedszkolaki dowiedziały się jak to się dzieje, że mamy mleko na sklepowej półce, poznały produkty mleczne ale przede wszystkim dowiedziały się, jak bardzo zdrowo jest pić mleko i jeść nabiał oraz jakie to ma znaczenie dla organizmu każdego człowieka. Nie zabrakło degustacji mleka i jego przetworów, jednak najwięcej emocji wywołało dojenie krowy Balbinki wykonanej z kartonu i lateksowej rękawiczki. 

      M.Nowocień, M.Sobczak

     • I Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny – “Mój zawód – moja przyszłość”

     • 11 maja 2022 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego – “Mój zawód – moja przyszłość” w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobrażeniem zawodu, jaki dany uczeń chciałby wykonywać w przyszłości.  Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych dla  klas I – III szkół podstawowych - temat: „W przyszłości będę…”  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 345 prac uczniów z 25 szkół.  Z naszej szkoły również wiele osób brało  udział w tym konkursie. Jednak największy sukces osiągnął Marcel Lechowski z klasy II, który został wyróżniony. Jego praca przedstawiała zawód rolnika.  Brawo Marcel! Tylko tak dalej.

       

      Dnia 11 maja 2022r. uczniowie klasy drugiej Zosia Ficek i Mateusz Wolicki wzięli udział w IX Powiatowym XX Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Buskie legendy” organizowanym Publiczną Szkołę  Podstawową  im. Jana Pawła II w  Zbludowicach 

      Uczniowie  musieli  wykazać  się  znajomością tematyki przedstawionych niżej legend:

      • Legenda o Byczej Górze,
      • Legenda o powstaniu Buska,
      • Legenda o Leszku Czarnym i tarczy cudownej,
      • Legenda o herbie Buska,
      • Legenda o Kwiatkowej Górze,
      • Legenda o Szymku i Królowej Jadwidze.

      Uczniom z naszej szkoły udało się doskonale wykazać znajomością tych legend. Musieli włożyć wiele pracy i poświęcić dużo czasu. Mateusz zajął II miejsce, a Zosia została wyróżniona. 

      Wielkie gratulacje i dalszych sukcesów dla Was!

      Dorota Olszowa

     • 231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     •    W dniu 28.04.2022 r. w PSP w Dobrowodzie im. Jana Długosza odbyła się akademia poświęcona obchodom 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To szczególna uroczystość, która wszystkim Polakom kojarzy się z radością i nadzieją. Uczy patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

          Część oficjalna akademii rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły  i odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej   -  Mazurka Dąbrowskiego, a następnie hymnu szkoły – „Bądź jak Długosz”.

      Ciekawą forma przekazu w czasie akademii była postać ducha historycznego, który przenosił widzów w czasy trwania obrad Sejmu Wielkiego jego reform i znaczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywołując różne postacie historyczne z tego okresu. W roli ducha wystąpił Dawid Dulik ucz. kl.8. Ważnymi postaciami, które duch przywołał była postać  samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ówczesnego Marszałka Sejmu Czteroletniego - Stanisława Małachowskiego.

      Król przypomniał wszystkim  o wydarzeniach, które prowadziły Polskę do nieustannego upadku o obudzeniu się sumienia narodowego Polaków widzących zbawienie i nadzieję w reformach społeczno – politycznych Sejmu Wielkiego i uchwalonej Ustawie Rządowej. W roli króla wystąpił ucz. kl.7 - Mateusz Matusik. Natomiast Marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski  ( w tej roli Jakub Kolarz - ucz. kl. 8),  zapoznał zebranych widzów z 11 artykułami Ustawy Rządowej uchwalonej 3 Maja 1791 rok.  Relacje prowadzących w tych rolach wystąpiły uczennice klasy 7 - Milena Gwóźdź i Natalia Kuc przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne w wykonaniu uczniów klas: 5, 7 i 8 oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 maja”. Natomiast piosenkę „Taki kraj” zaśpiewała solo  uczennica klasy 7 – Julia Gwódź. Część artystyczną zwieńczyła współczesna, o radosnym charakterze piosenka pt. „Młody maj …” w wykonaniu chóru szkolnego.

      Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Barbara Guzińska, która przypomniała zebranym uczniom i nauczycielom jak ważnym dokumentem była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku regulująca ustrój naszego państwa. Z racji dłuższego wolnego Pani Dyrektor pożyczyła też uczniom i nauczycielom udanego i bezpiecznego wypoczynku.

      Dla upamiętnienia tego wydarzenia z historii Polski część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klas: 5, 6, 7, 8,  pod opieką p. Anny Rak.             

      Serdeczne podziękowania za wykonanie dekoracji na sali gimnastycznej składamy - Pani Joannie Chudzińskiej.

      A.Rak

      Zdjęcia z akademii szkolnej - 3 Maja

      Zdjęcia z uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Busku-Zdroju

       

      Mieszkańcy, władze samorządowe, duchowni oraz uczniowie szkół gminy Busko – Zdrój uczestniczyli w wydarzeniach związanych z 231 rocznicą uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Rozpoczęła je Msza święta za Ojczyznę w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju.                                                                                                      Po uroczystej mszy świętej odbył się przemarsz ulicą Bohaterów Warszawy i al. Mickiewicza pod pomnik Tadeusza Kościuszki. W przemarszu wzięli udział harcerze  i mażoretki. Prowadziła go Buska Orkiestra Dęta. Pod pomnikiem odbyło się przemówienie burmistrza Waldemara Sikory, składanie wiązanek i występy artystyczne orkiestry dętej oraz mażoretek. Był też polonez w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Następnie koncerty zagrały zespoły "Echo" oraz "Belferek", a w muszli koncertowej Parku Zdrojowego miał miejsce występ Buskiej Orkiestry Zdrojowej.                                           NnZ okazji rocznicy nasze miasto zostało przystrojone w barwy narodowe. Flagi powiewały m.in. wzdłuż alei Mickiewicza, Placu Zwycięstwa,  na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych.

      Niech się święci 3 Maja!

     • WIELKI SUKCES MATEUSZA MATUSIKA z klasy VII

     • 25 kwietnia 2022r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych  województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym  2021/2022. Na tę uroczystość zostali zaproszeni laureaci konkursów przedmiotowych z całego województwa świętokrzyskiego ( 193 uczniów), nauczyciele, rodzice,  dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów. 

      Publiczną Szkołę Podstawową  w Dobrowodzie  im. Jana Długosza  reprezentował uczeń klasy siódmej  Mateusz Matusik, który w bieżącym roku szkolnym został  laureatem  III Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022. Nagrody w postaci pamiątkowych złotych medali, dyplomy i zaświadczenia oraz słodkie piernikowe serca wręczali tegorocznym  laureatom wojewoda świętokrzyski -  Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty -  Pan Kazimierz Mądzik,  Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum  Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.

      Mateusz Matusik aby osiągnąć taki sukces musiał wziąć udział w 3 etapach w/w konkursu.

      W pierwszym  etapie szkolnym Mateusz uzyskał 94% najwyższy wynik w szkole.                          ( 25.XI.2021r.)

      W drugim  etapie rejonowym uzyskał 74% ( 10.02.2022r.)

      W etapie wojewódzkim zdobył 94% ( 21.03.2022r.)  tj.  ex aequo  trzeci wynik w naszym  województwie.

      Mateusz znalazł się w gronie 18 najlepszych uczniów w województwie świętokrzyskim, którzy uczestniczyli w III Wojewódzkim Konkursie z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022 i uzyskał tytuł LAUREATA.

      Warto podkreślić, że w trzecim etapie oprócz materiału klasy 5,6 i 7 obowiązywał także materiał nauczania z zakresu historii II wojny światowej i historii powojennej Polski i świata realizowany dopiero w klasie ósmej, a Mateusz jest dopiero w klasie 7, więc musiał  opanować ten materiał  w ciągu bardzo krótkiego czasu bo w ciągu 2 miesięcy.

      Mateusz wykazał się wyróżniającą wiedzą i umiejętnościami myślenia przyczynowo– skutkowego czytając trudne  historyczne teksty źródłowe, pracując z infografiką i mapami historycznymi, oglądając filmy historyczne.

      Zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego jest bardzo trudnym osiągnięciem i daje uczniowi dużo korzyści i satysfakcji.  Tytuł laureata konkursu przedmiotowego zwalnia uczniów z pisania z tej części egzaminu, z której dany uczeń zdobył laur i często otwiera drogę do najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale w całej Polsce. Żeby go zdobyć to trzeba jednak przejść aż trzy etapy - rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim - wojewódzkim, do którego trafiają tylko najlepsi uczniowie  jak uczeń Mateusz Matusik.

      Gratulujemy i życzymy Mateuszowi dalszych  sukcesów.

                                                                                                                                 

      Nauczyciel historii

      Anna Rak

      Zdjęcia z uroczystej gali podsumowującej Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

     • Przedszkolaki dbają o naszą planetę.

     • „Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem”.

      W celu uwrażliwienia dzieci na otaczające środowisko i uczenia jak można je chronić oraz co mu zagraża, w przedszkolu został przeprowadzony cykl zajęć o tematyce proekologicznej. 22 kwietnia przedszkolaki z obu grup obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Z okazji tak ważnego dla nas wszystkich święta, w przedszkolu odbyły się ciekawe zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci oglądały model naszej Ziemi-globus, przeniosły się w podróż multimedialną , najpierw oglądały film p.t. „Ekologiczny dom „ w którym rodzina Brudasińskich postanowiła zmienić swoje nawyki i stworzyć dom przyjazny środowisku. Następnie Pan Śmietnik przypomniał przedszkolakom zasady segregacji śmieci. Dzieci z naszego przedszkola dowiedziały się również, co to jest smog oraz jak ważne dla naszej planety jest oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Przedszkolaki przyłączyły się także do akcji „Sprzątania świata” oraz zaangażowały się w zbiórkę plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii. Na zakończenie cyklu dzieci na podstawie własnych doświadczeń oraz obejrzanych filmów edukacyjnych, wymieniły co możemy zrobić żeby nasza planeta była zawsze uśmiechnięta. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał specjalną odznakę przyjaciela Ziemi.

      Martyna Nowocień, Małgorzata Sobczak

      Zdjęcia - M.Nowocień

     • XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego w PSP w Siesławicach

     • 28 kwietnia 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego na najciekawszą i najładniejszą prezentację multimedialną wykonaną w programie PowerPoint. W konkursie udział wzięli uczniowie klas V – VI ze szkół podstawowych Gminy Busko – Zdrój. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać w czasie 2 godzin zegarowych prezentację w programie Microsoft Office 2013 na jeden z trzech tematów do wyboru. Po wykonaniu prezentacji należało ją przedstawić /zaprezentować/ w czasie 10 minut.

      Naszą szkołę reprezentowały: Maja Misztal (kl.V), która zajęła II miejsce za prezenatację na temat " Cudze chwalicie, swego nie znacie..." oraz Julia Kubala (kl.V) - zajęła III miejsce oraz nagrodę publiczności za prezentację na temat "Moje zainteresowania" 

      Dziękujemy Juli i Mai za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy sukcesu.

      Bożena Krupa

      Zdjęcia J. Wójcik

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy

     • KOLEJNY SUKCES!!!!

      26 kwietnia 2022r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,, Młodzież Zapobiega Pożarom".  W 43 edycji tego konkursu wzięli udział uczniowie ZPO w Dobrowodzie:

      • w I kategorii wiekowej - szkół podstawowych kl. I -IV:

      Hubert Górak - klasa III, Kamila Lechowska- klasa IV, Bartosz Matusik- klasa IV

      • w II kategorii wiekowej klas V-VIII :

      Mateusz Matusik – klasa VII, Szymon Lechowski – klasa VII

         W tych II kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 50 uczestników z powiatu buskiego. Wygrali eliminacje szkolne i gminne. Testy zarówno w eliminacjach szkolnych, gminnych jak                          i powiatowych składały się z 30 pytań i należało je rozwiązać w 20 minut.

          Pisanie testów przebiegło sprawnie. Po podliczeniu punktów okazało się, że poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywki we wszystkich kategoriach wiekowych. I tak:  w I kategorii wiekowej Kamila Lechowska i Hubert Górak pokonali po kilku dodatkowych pytaniach w dogrywce  2 uczniów z innych szkół. Ostatecznie

      II miejsce zajęła Kamila Lechowska

      III miejsce zajął Hubert  Górak

             W II kategorii wiekowej rywalizacja była również bardzo zacięta.  Mateusz Matusik toczył bój w dogrywce z inną uczestniczką. Po wielu dodatkowych pytaniach

       II miejsce zajął Mateusz Matusik

       III miejsce zajął Szymon Lechowski          

               Uczniowie z rąk p. Artura Brachowicza Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży  Pożarnej w Busku -Zdroju i organizatorów tych eliminacji otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody.

              Młodzież godnie reprezentowała naszą szkołę. Trud włożony  w przygotowania, opanowanie ogromu dodatkowej wiedzy, przepisów m.in. z ochrony PPOŻ, historii PSP i OSP, pierwszej pomocy, specjalistycznej wiedzy z zapobiegania pożarom  itp. zaowocował zdobyciem  przez uczniów naszej szkoły  4  z  6  miejsc na podium. Duma i radość przepełniała nasze serca.

      OGROMNY SUKCES, który z pewnością spowoduje dużą mobilizację w przyszłym roku.

                      Składam serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc  w przygotowaniach i w dowiezieniu dzieci na turniej.

                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!                              

      Barbara Wielgo

      Gratulacje i wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju.

     • Dzień Ziemi w bibliotece

     • Z okazji Światowego Dnia Ziemi  22 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece  odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko.

          W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl.1. Dzieci obejrzały książki o ekologii i przyrodzie przygotowane na wystawce czytelniczej, obejrzały prezentację  „Zielona Ziemia” a następnie wykonały prace plastyczne.

      W bibliotece odbył się również konkurs plastyczny pod hasłem” Ratujmy naszą planetę” dla wszystkich czytelników.

      Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotyczące świata przyrody oraz zabawa ruchowa, podczas której naśladowały zachowania roślin i zwierząt.

            Marta Skowrońska

     • Dzień Ziemi w klasie I-III

     •      W dniu 26.04.2022 r. uczniowie kl. I- III   z okazji Dnia Ziemi udali się sprzątać najbliższą okolicę wokół szkoły.

      Celem akcji  jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

      Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od kilku lat, ponieważ rozwiązanie nabrzmiałych problemów ekologicznych, wobec których stanęła współczesna ludzkość, nie będzie możliwe bez szerokiego udziału edukacji na wszystkich szczeblach i poziomach kształcenia.

             Wszyscy uczniowie kl1-3  zaangażowali się w tę akcję. Posprzątaliśmy teren wokół szkoły, pas zieleni do Olganowa i przystanki

      Marta Skowrońska