• Jesień w przedszkolu.

     • Na bocianich skrzydłach odfrunęło lato
      przyszła do nas jesień strojna i bogata.
      W sadach dojrzewają soczyste owoce
      Skropione deszczykiem malowane słońcem.

      Jesień, Jesień, Jesień kolorowa
      hojnie skarby swoje nam rozdaje
      Jesień jesień, jesień kolorowa
      płynie ponad krajem…

       

       Grupy przedszkolne Żabki i Biedronki powitały jesień. Obserwowały zmieniająca się pogodę, a dzięki darom przyniesionym przez dzieci i rodziców, ta kolorowa pora roku zagościła także w kąciku przyrody. Dzieci miały okazję przekonać się jakie skarby przynosi jesień – próbowały jabłek, gruszek i śliwek. Robiły przepyszne soki z warzyw i owoców. Wiedzą, że z warzyw i owoców można przygotować przetwory na zimę.

      Dary jesieni posłużyły dzieciom do wykonania grzechotek, dzięki którym tworzyły rytmy do piosenki o jesiennych liściach. Przedszkolaki robiły jeżyki z kasztanów i wykorzystywały kolorowe liście w pracach plastycznych.

      Nasze dzielne przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności podczas szkolnej uroczystości Ślubowania klasy pierwszej połączonej z Świętem Edukacji Narodowej. Przepięknie zatańczyły i zaśpiewały piosenkę przed całą społecznością szkolną.

      Czas w przedszkolu upływa na zabawie i wspólnym poznawaniu świata.

      Renata Bugdalska

      Martyna Nowocień

     • Spotkanie z baśniami Andersena

     • Uczniów klasy III 19 października 2021r . odwiedziła pani Ewa Tarapata z Biblioteki Pedagogicznej w Busku -Zdroju. W czasie zajęć w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom twórczość Hansa Chrystiana Andersena.

       Dzieci m.in. rozwiązywały zagadki, krzyżówkę, układały puzzle, wcielały się w postacie, odgrywały role. Poprzez zabawę poznawały czy przypominały sobie postacie z baśni. Trafnie określały morał z nich płynący. Były zaangażowane i bardzo aktywne.Z radością uczestniczyły w zabawach.

      Pani Ewo bardzo dziękujemy za popularyzację czytelnictwa. Zawsze chętnie będziemy panią gościć.

                                                                                                               Barbara Wielgo

     • Ślubowanie pierwszoklasistów.

     • Dnia 13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

      Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, ksiądz Piotr Rojewski, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz cała społeczność szkolna. Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Barbara Guzińska.

      Pierwszoklasiści najpierw przedstawili to, czego jużnauczyli się w szkole. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Uczniowie kl. III razem z wychowawcą p. Barbarą Wielgo powitali pierwszoklasistów wierszami i piosenką. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

      Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor szkoły swoim pięknym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawcę p. Martę Skowrońską.

      Najmłodsi otrzymali wspaniałe upominki ufundowane przez rodziców i księdza, legitymacje od dyrekcji szkoły oraz piękne kubki od starszych kolegów i koleżanek z kl. III.

      Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                                                                                                      Marta Skowrońska

     • Noc Bibliotek

     • 8 października w naszej szkolnej bibliotece obchodziliśmy już po raz kolejny Noc Bibliotek. W tym roku pod hasłem „ Czytanie Wzmacnia”. Uczniowie z kółka bibliotecznego zaprosili na ten dzień panią dyrektor ZPO w Dobrowodzie oraz panią Ewę Tarapatę z Biblioteki Pedagogicznej w Busku oraz swoje koleżanki i kolegów ze szkoły. W obchodach wzięli udział uczniowie z kl. III, IV, V i VII. Najpierw odbyła się projekcja filmu pt. „Operacja: Człowiek w czerni”, następnie zagraliśmy w piracką grę, zdobyliśmy dużo wiadomości na temat piratów, zrobiliśmy czapki pirata i szablę. Na zakończenie akcji upiekliśmy kiełbaski na grillu i posłuchaliśmy piosenek żeglarskich. Dziękujemy pani Ewie za prowadzenie pirackiej gry.

      Czekamy na spotkanie za rok.

                                                                                                                   Marta Skowrońska

       

     • Innowacja pedagogiczna „Przedszkolak w świecie muzyki”

     • W roku szkolnym 2021| 2022  w kl 0  realizowana jest innowacja pedagogiczna „Przedszkolak w świecie muzyki”. Ma ona na celu wprowadzić dzieci w świat muzyki. W czasie zaplanowanych działań będą odbywać się zabawy muzyczne i teatralne. Wykorzystane zostaną pomoce audiowizualne, płytoteka zawierająca muzykę różnych stylów. Swoje osiągnięcia dzieci będą prezentować w czasie przedstawień i uroczystości szkolnych. Okazją do pierwszej prezentacji był „Jesienny  Piknik z Janem Długoszem”, który odbył się 03.10.2021r. Dzieci zaprezentowały piosenki i tańce przygotowane na tę okazję. Z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyły a następnie wykonały układy taneczne bawiąc się przy tym znakomicie.

      Danuta Dziadek.

     • Piknik rodzinny z Janem Długoszem

     • W ciepłe, niedzielne popołudnie przy Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie odbył się Jesienny Piknik z Janem Długoszem. Głównym celem spotkania społeczności szkolnej i lokalnej była zbiórka funduszy na zakup sztandaru dla szkoły.

      Od dłuższego czasu w szkole i w domach trwały przygotowania. Dzieci uczyły się: wierszy, piosenek, tańców, pląsów, a rodzice szykowali: przetwory, piekli ciasta, przekazywali gadżety na loterię fantową.

      3 października 2021 roku o godzinie 15.00 dyrektor szkoły pani Barbara Guzińska powitała zebranych na pikniku i życzyła wszystkim miłej i udanej zabawy. Słoneczna pogoda sprzyjała temu wydarzeniu. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje talenty przed licznie zgromadzoną publicznością.

      Przybyli na piknik mogli kupić: domowe przetwory, przepyszne ciasta, grillowaną kiełbaskę, swojską kromkę, napoje, herbatę czy kawę. Można było wylosować m.in. zabawki, maskotki, książki, puzzle itp. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z bańkami  i na dmuchańcu.

      W pikniku brali udział dzieci, rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie oraz przybyli goście ,,Jan Długosz” z giermkiem, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój p. Michał Maroński, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Robert Burchan, lekarz z naszej przychodni p. Kazimierz Komoniewski, księża:  z parafii w Dobrowodzie ks. Piotr Rojewski i z parafii w Piasku Wielkim ks. Sławomir Dalczyński. Wszyscy chętni wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

      Dobre humory dopisywały wszystkim przez cały czas trwania pikniku. Zrealizowaliśmy zamierzony cel m.in. dzięki hojności darczyńców: p. M. Sas, D. A. Chrząszcz, A. Sikora, D.D Walkiewicz, ks. Piotr Rojewski, ks. Sławomir Dalczyński, Ł. Biskup, Ł. Kulpa.

      Udało nam się zebrać 7062,81 zł i 2 euro centy!

      Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom, pracownikom szkoły za pomoc i zaangażowanie  w organizację pikniku.

                                                                                                                     Komitet:

                                                                                                                    Marta Skowrońska         Justyna Gwóźdź

                                                                                                                 Barbara Wielgo           Beata Gwóźdź

                                                                                                                     Radosław Sędzielewski   Ewa Woś

     • Akcja edukacyjna w klasie I "Dzieci uczą rodziców"

     •      Uczniowie kl.1 przystąpili do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”.
      27 września podczas pierwszej lekcji dzieci  utrwaliły zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poznały zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, poznały również najważniejsze znaki drogowe, a także zasady zachowania podczas zabawy na placu zabaw.
      Z dużym zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną: „Bezpieczny uczeń” w której przypomnieli sobie  jak być bezpiecznym  podczas podróży samochodem i po zmierzchu. Omówiliśmy również znaczenie odblasków i przypomnieliśmy numery alarmowe.

         Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki i zadanie do wykonania z rodzicami-przygotować rysunek z numerami alarmowymi. Zadaniem dzieci było również porozmawiać z rodzicami jak postąpić w przypadku, gdy zgubisz się w nieznanym miejscu.
      Czekamy na drugą lekcję.

      Marta Skowrońska
       

     • Zajęcia z pierwszej pomocy w zerówce

     • Wrzesień był dla kl 0 miesiącem,w którym  dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą. Uczyły się jak zachować się w czasie spaceru, jak przechodzić przez ulicę, poznały sygnalizację świetlną, ćwiczyły i zapamiętały numery alarmowe , dowiedziały się co to jest pierwsza pomoc. 01.10.2021r. Zaprosiliśmy na  spotkanie pielęgniarkę szkolną panią Elżbietę Gołębiowską, która opowiedziała nam o tym jak należy udzielać pierwszej pomocy, kiedy należy wezwać właściwe służby, co znajduje się w apteczce. Dzieci z dużym zainteresowań uczestniczyły w zajęciach.

      Danuta Dziadek

   • Kontakty

    • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
    • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
    • Tel: 41 378 15 25
    • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
    • mgr Renata Bugdalska
   • Logowanie