• Obchody 3 Maja w Busku - Zdroju

     • W środę, 3 maja, w Busku-Zdroju mieszkańcy świętowali 232. rocznicę uchwalenia konstytucji. Obchody rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzili się tam mieszkańcy, władze, młodzież, strażacy, harcerze policjanci i żołnierze. Po mszy pochód wyruszył przez Plac Zwycięstwa. Grała orkiestra strażacka, za nią szły mażoretki, potem poczty sztandarowe, mieszkańcy i zaproszeni goście. Pod Willą Polonia złożono kwiaty na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa, pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Później wszyscy ruszyli na plac przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz mażoretek i orkiestry dętej.

      Wiwat maj!

     • Szkolny apel z okazji 3 Maja


     •  

      27 kwietnia 2023 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym wyjątkowym apelu . Święto to upamiętnia przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Na początku uroczystości odśpiewane zostały hymny: narodowy oraz szkolny, następnie uczniowie klas I, II i III , przypomnieli wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Pod opieką pani Danuty Dziadek, pani Marty Skowrońskiej, pani Doroty Olszowej zaprezentowali inscenizację słowno - muzyczną dotyczący tych ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny.

      Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

      Marta Skowrońska

     • Eliminacje do konkursu recytatorskiego

     • Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego.

      W dniu 18.04.2023r. W naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do „ Małego”

       Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „ Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój” W  konkursie udział wzięło 11 uczniów z klas 0-III. Dzieci pięknie recytowały wiersze o przyjaźni ,pokoju, słońcu. Komisja wyłoniła zwycięzców. Naszą szkołę w konkursie gminnym reprezentować będą: w kategorii klas 0-I Mikołaj Wielgo i Lena Putek. W kategorii klas II-III Alicja Gwóźdź i Franciszek Kubala. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia.

       

      Danuta Dziadek

       

       

       

       

     • Przedszkolaki są Eko!

     • Przedszkolaki są Eko !

      Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Dobrowodzie aktywnie włączają się w jego obchody, aby pokazać, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i przypomnieć dorosłym, że Ziemia jest w naszych rękach. Przedszkolaki jak co roku celebrowały to święto cały tydzień. Zdobywały wiedzę z zakresu ekologii, wykonywały w domu specjalne ekologiczne zadania, przynosiły zużyte baterie i plastikowe zakrętki, a w piątek 21.04.2023r. przyłączyły się do akcji „Sprzątania świata”. W piątek, każdy przedszkolak , który zaangażował się w pomoc naszej planecie otrzymał dyplom przyjaciela Ziemi, Mamy nadzieję, że postawa proekologiczna zostanie z przedszkolakami na dłużej.

       

      M. Nowocień

      M. Sobczak

       

       

      .

       

     • Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach

     • Dnia 20 kwietnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach odbył się XVIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O SŁAWNYCH POLAKACH pt. ,,Szukamy autorytetów”. Uczestnicy napisali test dotyczący życia i działalności 10 sławnych Polaków: Jana Kochanowskiego, Józefa Wybickiego, Tadeusza Kościuszki, Aleksandra Fredry, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz świętego Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z pięciu szkół podstawowych, których do konkursu przygotowali nauczyciele języka polskiego bądź historii.

      Decyzją jury III miejsce zajął Bartosz Górak, natomiast IV miejsce zdobyły uczennice Joanna Milewska i Zuzanna Smorga. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilił słodki poczęstunek. Po rozdaniu nagród i dyplomów Pan Dyrektor Przemysław Nowak podziękował organizatorkom za zorganizowanie konkursu, uczniom za udział, a nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.

      Gratulujemy uczestnikom konkursu, gdyż wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat postaci sławnych Polaków i godnie reprezentowali naszą szkołę.
      Ewa Nowaczkiewicz
       


       

     • Pamiętamy!

     • Pamiętamy !

      A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa”

                                                                                                                                     Jan Paweł II

             Drugiego kwietnia obchodziliśmy 18 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka Jana Pawła II. W naszej szkole ten dzień co roku  upamiętniamy  uroczystą akademią.

            Akademię przygotowali  uczniowie klas IV-VI-VIII pod kierunkiem Pani Joanny Zych i Pani Renaty Bugdalskiej.   Przedstawiciele starszych klas   ukazali całej społeczności szkolnej sylwetkę papieża- Polaka. W ciszy i zadumie brzmiały słowa kolejnych recytatorów. Nastrojowe piosenki wykonywane przez uczniów, dopełniały tej uroczystości. Przywołaliśmy również treści, które kierował do nas sam Papież Jan Paweł II i dawał nam Polakom wskazówki jak mamy postępować i według jakich zasad i wartości budować swoje życie. Prezentacje te stworzyły właściwy klimat uroczystości.

           Z wielką pokorą i wdzięcznością dziękujemy Bogu Najwyższemu za niewyobrażalny skarb, jaki nam został dany, w postaci Jana Pawła II.

      Święty Jan Paweł II to człowiek wielkiego formatu, którego wiara, wiedza, uczciwość, moralność i dokonania są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.

      Pani Katechetka

     • Easter cards

     • EASTER CARDS

      Uczniowie klasy 5 brali udział w projekcie wymiany Wielkanocnych kartek anglojęzycznych zorganizowanym przez PSP nr 1 w Busku- Zdroju. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne i napisały życzenia dla kolegów i koleżanek z innych szkół. Wiktoria Pechcińska zrobiła najpiękniejszą kartkę Wielkanocną. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w projekcie.

      Gratulujemy!

      Wiśniewska Urszula

     • Wyjazd do kina

     • Dnia 03.04.2023r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami wybrały się na krótką, ale jakże ekscytującą wycieczkę do Buskiego Centrum Kultury w Busku gdzie uczestniczyły w lekcji pt. „ Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”.

      Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak powstawały pierwsze filmy animowane; odkryli na czym polega praca animatora i jak można nim zostać; przekonali się co łączy zwykłą konturówkę z filmem animowanym; dowiedzieli się co to jest latarnia magiczna; zobaczyli jak ożywić  postacie z bajek, a także dowiedzieli się jak powstają współczesne filmy animowane, na które z chęcią wybierają się do kin. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali tego co mówi prowadząca, oraz śledzili informacje zawarte w prezentacji multimedialnej. Dzięki tej ciekawej lekcji dowiedzieli się, że film animowany, który oglądają w kinie powstaje bardzo długo i jest dziełem kilkunastu albo i nawet kilkudziesięciu osób. Ponadto każdy uczeń nauczył się tworzyć podstawową animację rysunkową, oraz komputerową.

       Drugą częścią lekcji była prezentacja filmu animowanego „Urwis”. To była bardzo interesująca multimedialna lekcja. Był to ciekawie i przyjemnie spędzony czas.

      Dorota Olszowa


       

     • Dni Otwarte Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

     • Udział uczniów klas VII i VIII w Dniach Otwartych Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

       

           W dniach 3-5 kwietnia 2023r. w Szkołach Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju zostały zorganizowane Dni Otwarte, których głównym celem jest przedstawienie ofert edukacyjnych
      i promocja szkoły. Oferta  skierowana została  głównie do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, gdyż już w najbliższym czasie to właśnie oni staną przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji życiowych jakim jest wybranie właściwej ścieżki edukacyjnej do wymarzonego zawodu. Aby ta decyzja była przemyślana, a wybór trafiony muszą oni rozwiać wiele towarzyszących im wątpliwości, dlatego też nie mogło na  Dniach Otwartych zabraknąć uczniów naszej szkoły. Korzystając z zaproszenia Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Dyrekcji szkół w dniu 04.04.2023r. uczniowie klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza udali się na Dni Otwarte do 4 szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.

            Uczniowie mieli okazję poznać kierunki kształcenia, terminy i zasady rekrutacji do każdej ze szkół, mogli także osobiście porozmawiać z uczniami (często absolwentami naszej szkoły) i nauczycielami danej placówki. Mieli możliwość  poznania zasad funkcjonowania szkoły, bazy dydaktycznej , zaplecza technicznego oraz warunki pracy. Nasi uczniowie w szkołach, które odwiedzili zostali bardzo miło
      i sympatycznie przyjęci, oprowadzani przez uczniów lub nauczycieli placówki, zobaczyli niemal każdy najmniejszy zakątek szkoły, mogli zadawać pytania i zgromadzić niezbędne informacje, które ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. Mieli okazję sprawdzić jak wygląda dzień pracy placówki, jakie zajęcia dodatkowe odbywają się na terenie szkoły, mogli uczestniczyć
      w zajęciach edukacyjnych szkoły, a także  spróbować swoich umiejętności w różnych zajęciach praktycznych przygotowujących do wykonywania danego zawodu m.in. geodety, hotelarza, logistyka, informatyka, mechanika i innych.

          Mamy nadzieję, że odbyte spotkania pomogą naszym uczniom w wyborze kierunku, w którym powinni zmierzać planując swoją przyszłości edukacyjno–zawodową.


                                                                                                                                                       Joanna Chudzińska
                                                                                                                                   doradca edukacyjno-zawodowy

     • "W krainie mitów"

     • Spektakl pt. „W krainie mitów”

      Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 4-6 mieli okazję obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. „W krainie mitów”.

      Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp., zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. Jak głęboko sięgają korzenie naszych życiowych postaw? Przeważnie spotykamy się z pełnym wyższości i lekceważenia stosunkiem do historii, a przecież to ona jest nauczycielką życia. Warto więc zapoznać się                     z podstawowymi chociażby mitami, by nabrać pokory i szacunku do mądrości                   w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne.

      W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Spotyka w nich zapomnianych już dziś: Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Nasi bohaterowie ulegają nietypowym                      i zabawnym perypetiom, które przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Aby wrócić do swoich czasów, muszą znaleźć klucz-rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza. Zadanie to wymaga jednak od pary urwisów odwagi, mądrości, pracowitości i wzajemnego szacunku.

      Czy mimo wszystko uda im się wrócić do współczesności? Czy spotkanie                                  z mitologią wpłynie w znaczący sposób na edukację naszych bohaterów, zmieni ich postawy i charaktery? Na te pytania uzyskaliśmy odpowiedzi w trakcie uważnego oglądania przedstawienia.

     • Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 Kwietnia – Dzień Świadomości Autyzmu

       

      W poniedziałek 3 kwietnia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i „świeciliśmy na niebiesko”. Działania edukacyjne mają głównie na celu zapoznanie dzieci z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują
      u osób z tym zaburzeniem, ale przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej się rozwijają i inaczej dostrzegają świat.  Przedszkolaki z obu grup obejrzały film edukacyjny autorstwa Pani Moni „Dzień świadomości autyzmu”, który pozwolił dzieciom spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Dzieci wykonywały różne zadania, które przybliżyły im świat takim, jakiem odbiera je dziecko cierpiące na spectrum autyzmu. Bardzo dużo rozmawialiśmy w tym dniu o emocjach. Na zakończenie zajęć na znak solidarności dzieci wykonały piękne niebieskie motyle.

      M. Sobczak

      M. Nowocień  

     • Kreatywne jajko wielkanocne

     •  

                       Konkurs plastyczny  „Na kreatywne jajko wielkanocne”

       

       Uczniowie naszej szkoły z klas „0”, 1,2 i 3 wzięli udział w konkursie plastycznym „ Na kreatywne jajko wielkanocne”, którego organizatorem było Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.

      Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych oraz aktywne przygotowanie się do świąt Wielkanocnych, promowanie pozytywnych postaw wobec tradycji i kultury ludowej ,inspirowanie dzieci oraz młodzieży do pracy twórczej oraz rozwijanie technik plastycznych, pobudzenie wyobraźni i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.

      Przedmiotem konkursu było wykonanie pisanki wielkanocnej dowolną techniką o minimalnej wysokości 40 cm.

                 3 kwietnia wszystkie dzieci zostały zaproszone po odbiór dyplomów i nagród. Konkursowe kreatywne jajka stanowiły ciekawą  atrakcję dla mieszkańców i turystów w tym kuracjuszy w Domu Zdrojowym w Busku -Zdroju .

      Z Oddziału przedszkolnego „0” Malwinka Maj otrzymała wyróżnienie, Gabriela Stępień, Aleksandra Zielińska i Hania Misztal –dyplomy.

            Z kl.1 uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to: Zuzia Koziara( wyróżnienie), Jan Domagała ( wyróżnienie), Franciszek Sieradzki, Kuba Chrzanowski.

      Z kl.2 Nowocień Filip ( I msc.), Franciszek Kubala, Kornel Woś, Jan Zieliński, Wilk Wiktor, Maj Anita, Wiktoria Guździoł (wyróżnienie), Świątek Bartosz.

      Z kl.3  Natalia Chrzanowska ( wyróżnienie) ,Igor Smak (wyróżnienie), Oleg Kaszuba, Marcel Lechowski.

       

                                                    Gratulujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie.

       

                                                                                                                      Marta Skowrońska

       

     • Kodeks Kumpla

     • Realizując jedno z zadań wynikających z planu profilaktyczno – wychowawczego na zajęciach z pedagogiem specjalnym został przeprowadzony cykl spotkań mających na celu rozwijanie postaw społecznych: szacunku do drugiego człowieka, odpowiedzialności za siebie i innych, potrzeby pomocy słabszym i potrzebującym. Formą działań profilaktycznych było stworzenie „Kodeksu Dobrego Kumpla”.

      Uczniowie podczas zajęć zapisywali takie cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry kumpel.

      Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno jest jednym z kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/23.

      Renata Bugdalska

     • XXXI Tydzień Kultury Języka

     • XXXI Tydzień Kultury Języka

      W dniach 13 - 18 marca 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole XXXI Tydzień Kultury Języka. Jego nadrzędnym celem jest uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska). Z tej okazji została przygotowana gazetka okolicznościowo, dzięki której uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawostek dotyczących czytelnictwa w Polsce, w jaki sposób czytanie wpływa na funkcjonowanie mózgu, jakie są najpopularniejsze odmiany gatunkowe literatury pięknej oraz poznać zasady korzystania z książek w czasie czytania. Dodatkowo na drzwiach pracowni lekcyjnych pojawiły się „zrywki” z archaizmami oraz hasłem: „Ocal słowo od zapomnienia”.

      Był to tydzień tradycyjnie poświęcony zagadnieniom poprawności ortograficznej i językowej. Uczniowie klasy VIII przygotowywali się do Wojewódzkiego Dyktanda pn. „Oko w oko z ortografią” czytając legendy świętokrzyskie, które były inspiracją dla autorów konkursu. Dodatkowo trwało też intensywne przygotowanie do Powiatowego Konkursu Mitologicznego. Wybrani uczniowie z klasy V i VI poznawali opowieści o bogach i bohaterach, pochodzenie i znaczenie związków frazeologicznych oraz wyrazów, które są zapożyczeniami z języka greckiego.


       

     • Palma Wielkanocna

     • Szkolny konkurs „Najpiękniejsza palma wielkanocna” rozstrzygnięty-20.03.2023

      To są palmy przewspaniałe
      Zrobione z wierzbowych gałązek, z suszonych kwiatów i wstążek
      Dajemy wam palmy w darze, bo tak stary zwyczaj każe.
      Bo dawno temu wierzono, że palmy złe moce odgonią.”

      Palma to jeden z symboli zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną

      Celem zorganizowanego konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów  związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej  oraz  integracja społeczności szkolnej.

      Konkurs skierowany był do uczniów z klas I – VIII.

      Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór i różnorodność materiałów, samodzielność, staranność i ogólne wrażenie artystyczne.

      Wszystkie zgłoszone palmy były wyjątkowo piękne, kolorowe i pomysłowe. Ich stworzenie wymagało dużo pracy i poświęconego czasu. Efekty  końcowe przeszły nasze oczekiwania.

      Jury przyznało następujące miejsca:

      W kategorii klas I-III

      I miejsce- Koziara Zuzanna

      Bartosz Świątek

      II miejsce- Jan Domagała

      Emilia Nowak

      III miejsce- Łukasz Kopeć

      Lena Putek

      Marcel Lechowski

      W kategorii klas IV-VIII

      I miejsce- Wiktoria Pechcińska

      Kuta Julia i Adrian

      Zuzanna Smorga

      II miejsce- Szymon Lechowski

      Kamila Lechowska

      III miejsce- Daniel Nizioł

      Kamil Kopeć

      Matusik Bartosz

      Uczniowie, którzy zajęli I miejsca w szkolnym konkursie wzięli udział w Konkursie organizowanym przez BSCK, który miał miejsce 30 marca w Busku Zdroju. Z naszej szkoły Palma Zuzanny Smorgi zastała nagrodzona.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy laureatom !

      Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na Apelu z okazji 18 Rocznicy Śmierci Jana Pawła II 5 kwietnia.

      Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
   • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
   • Tel: 41 378 15 25
   • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
   • mgr Renata Bugdalska
  • Logowanie