• Szkolne Jasełka

     • Jasełka

      Święta Bożego Narodzenia to piękny czas zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka przygotowane przez uczniów kl. VIII, VI, IV pod opieką Pani Joanny Zych i Pani Renaty Bugdalskiej. 21 grudnia o godz. 10.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pani Dyrektor, ks. Proboszcz, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

      Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską i przepięknym śpiewem kolęd i pastorałek.

      Przedstawienie rozpoczęło się wystąpieniem Pani Dyrektor, która zaprosiła wszystkich do obejrzenia widowiska. Wiele emocji wywołało przedstawienie, ponieważ po raz pierwszy w naszych jasełkach było nawiązanie do współczesności, gdzie mieliśmy sceny polskiej rodziny, która przygotowuje się do Wieczerzy Wigilijnej i jej perypetie z młodym pokoleniem, a także zgodnie z tradycją byli Maryja z Józefem, którzy szukali miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach przenocowali w stajni. Byli też Pasterze i Mędrcy, którzy przybyli do Betlejem by złożyć Dzieciątku Jezus pokłon i ofiarować dary. Całość przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek. Występ był niezwykłym przeżyciem dla wszystkich aktorów i publiczności. Jasełka pozwoliły wprowadzić wszystkich w ten niezwykły klimat Świąt Bożego Narodzenia. Po Jasełkach były życzenia świąteczne dla wszystkich, a także Pani Dyrektor rozdała nagrody za konkursy organizowane w ostatnim czasie.
       

      Pani katechetka

     • Wigilia

     • Klasowe wigilie

      W dniu 21.12 2022r. w naszej szkole odbyły się spotkania klasowe przy wigilijnym stole.

      Okres Bożonarodzeniowy to czas szczególny, rodzinny. My tworząc taką szkolną rodzinę łamaliśmy się opłatkiem i wspólnie śpiewaliśmy kolędy.

     • eTwinning

     • eTwinning -Kartki świąteczne

      Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w wymianie Kartek Świątecznych w ramach międzynarodowego projektu eTwinning. Partnerami projektu są szkoły europejskie, a naszym partnerem była szkoła z Grecji z małej miejscowości obok Aten. Realizacja tego projektu polegała na przygotowaniu kartek świątecznych z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia  oraz napisanie krótkiego listu o sobie i ich wymianie z krajem partnerskim. Językiem komunikacji jest język angielski. Dzieci mają możliwość rozwijać swoją kreatywność, doskonalić język angielski, poznawać kulturę i zwyczaje innych krajów oraz budować wspólną świadomość europejską.  Kartki otrzymane od partnerów projektu sprawiły wiele radości naszym uczniom. Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. W przyszłym roku z pewnością będziemy chcieli ten projekt powtórzyć.

      Wiśniewska Urszula


     • Wizyta Św. Mikołaja

     •           Wizyta św. Mikołaja czyli dzień na, który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Prezenty, upominki, wspaniałe wspomnienia i moc radości. Każde dziecko marzy o wizycie Świętego. Od samego rana po korytarzach szkolnych kręcili się uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak najwięcej emocji i radości niecodzienny gość wzbudził u dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz u najmłodszych uczniów klas I – III. Dzieci zachwycone wizytą Niebiańskiego Gościa śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila –  rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem.  by móc się spotkać z tym wyjątkowym człowiekiem  i chwilę porozmawiać.  

      Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

      Do następnego roku drogi święty Mikołaju!!!

     • Pierwsza pomoc

     •              W dniu 6 grudnia oprócz wizyty Św. Mikołaja,  uczniowie klas I-III wzięli udział      w warsztatach nauki pierwszej pomocy. Podczas pokazu i części teoretycznej, dowiedzieli się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz poznali procedury postępowania w sytuacjach trudnych. Część praktyczna, wzbogaciła dzieci o umiejętności praktyczne, bowiem sami mogli wcielić się w rolę ratownika i osoby potrzebującej pomocy, a także ćwiczyli na fantomach. Pokaz został przeprowadzony przez Harcerską Drużynę Ratowniczą -ratownika medycznego dh Szymona Wójcika i dh  Adrianna Kłuskiewicz.

      Serdecznie dziękujemy prowadzącym za miłe chwile i zdobyte umiejętności.

     • Najpiękniejsza Kartka Świąteczna

     • Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsza kartkę bożonarodzeniową

      W dniu 21 grudnia odbył się szkolny konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową, w której wzięli udział uczniowie klas I-VIII.

      Jury przyznało następujące miejsca w dwóch kategoriach wiekowych.

      Kl. I-III

      I miejsce

      Wiktoria Góździoł kl. II

      Franek Sieradzki kl. I

      Weronika Kolarz kl. II

      II miejsce- Emilia Nowak kl. III

      Zofia Ficek kl. III

      Giordano Matteo kl. III

      Marcel Lechowski kl. III

      III miejsce- Lena Czerw kl. II

      Franek Kubala kl. II

      Wyróżnienia: Anita Maj Kl. II, Michał Konopka kl. II, Nikola Zaczyk kl. II, Ala Gwóźdź kl. II, Malwina Maj kl. O.


       

      W kategorii wiekowej kl. IV-VIII

      I miejsce- Wiktoria Pechcińska kl. V

      Julia Kuta kl. V

      II miejsce- Joanna Milewska kl. VIII

      Zuzanna Smorga kl. VIII

      III miejsce- Kamila Lechowska kl. V

      Bartosz Matusik kl. V

      Wyróżnienie: Daniel Dulik kl. V

      Daniel Nizioł kl. V

      Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty za udział w konkursie, a laureaci tego konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i oceny. Wszystkim dziękuję za pomysłowość, oryginalność wykonania przepięknych kartek, które zostały przekazane dla Seniorów w Stopnicy z życzeniami Świątecznymi.


       

      Pani katechetka


       

     • Bądźmy Razem Na Święta

     • AKCJA: „ BĄDŹMY RAZEM NA ŚWIĘTA”.

      Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy i podjąć działania na rzecz społeczności lokalnych.

      W ramach tej akcji uczniowie z naszej szkoły przygotowali własnoręcznie zrobione kartki świąteczne z życzeniami Świątecznymi i Noworocznymi dla osób z Domu Seniora w Stopnicy. Kartki zostały przekazane w okresie przedświątecznym i mamy nadzieję, że sprawiły choć odrobinę radości ich odbiorcom.

      Chcemy również, aby okres Bożego Narodzenia był dla tych osób jeszcze piękniejszy i radośniejszy i już po Nowym Roku mamy przedstawić Jasełka dla podopiecznych Domu Seniora w Stopnicy. Z wielką radością wszyscy czekają na to spotkanie.

      Pani katechetka

     • Świąteczny czas w przedszkolu

     • Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu

      Okres przedświąteczny to czas intensywnych przygotowań do Świąt. W przedszkolu, również jest to bardzo pracowity okres. Wiele czasu poświęciliśmy na zapoznanie się i przypomnienie tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych oraz wprowadzenie dzieci w magiczny nastrój zbliżających się świąt. Przedszkolaki wykonywały świąteczne prace plastyczne i dekoracje. W każdej sali została ubrana choinka, którą przystroiły ozdoby choinkowe wykonane przez przedszkolaków. Dzieci uczyły się śpiewania tradycyjnych kolęd. Obejrzały piękne widowisko jasełkowe, przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej. Bardzo dużo radości sprawiło przedszkolakom dekorowanie pierniczków.

      Zgodnie z naszą przedszkolną przedświąteczną tradycją, przedszkolaki pamiętały też o innych . Wykonały śliczne kartki świąteczne dla mieszkańców sąsiadujących z budynkiem naszego przedszkola. I jak co roku inni pamiętali też o nas-nie zabrakło słodkich prezentów od naszych sąsiadów. W tym roku przedszkolaki wykonały również kartki świąteczne dla obrońców naszych granic.

      Boże Narodzenie jest dla dzieci ogromnym przeżyciem i doświadczeniem pełnym wrażeń. Niewątpliwie to najbardziej rodzinny magiczny czas.      Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
      Jest taka moc, co smutek w radość przemienia
      Jest taka siła, co spełnia marzenia….
      To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia”


          Takich magicznych Świąt
      pełnych spokoju, refleksji, rodzinnego ciepła
      bez pośpiechu, trosk i zmartwień,
      spędzonych w gronie najbliższych osób
       

        życzą:

                
      Dyrekcja, Pracownicy i Dzieci Publicznego Przedszkola w Dobrowodzie     • Świąteczne życzenia

     • Zdrowych, pogodnych  i pełnych radości

      świąt Bożego Narodzenia

      a także wielu wspaniałych chwil

      spędzonych w gronie najbliższych

      życzy Dyrektor wraz z Pracownikami Publicznej Szkoły Podstawowej im J. Długosza

      w Dobrowodzie 

     • Ubierzmy Razem Choinkę

     • W piątek 16 grudnia 2022 r. odbyła się kolejna, już VIII edycja konkursu pn. "Ubierzmy razem choinkę" organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy skierowanego do placówek oświatowych. Kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych to główne założenie tej inicjatywy.

      Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI pod opieką Pani Renaty Bugdalskiej i Pana Radosława Sędzielewskiego.

     • Anielskie Kolędowanie

     • Piąta edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie", organizowanego przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Broninie i Stowarzyszenie "Daj Dziecku Nadzieję", to kolejny raz edycja wyjątkowa  i magiczna. Stanowi jedną z największych uroczystości o charakterze bożonarodzeniowym w powiecie buskim.

      Po dwóch latach występów on-line , przegląd odbył się na żywo. Tegoroczna edycja odbyła się 14 grudnia 2022 roku we współpracy z Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wzięło w niej udział 24 uczniów reprezentujących 17 szkół z powiatu buskiego.

      Naszą szkołę reprezentowała Julia Kubala uczennica klasy VI w kolędzie „Mizerna cicha”

      Występ Julii będzie można usłyszeć na tegorocznych szkolnych jasełkach.

      Renata Bugdalska

     • Bezpieczni w przestrzeni publicznej

     • Razem Bezpieczniej”


       

      Nasza szkoła wzięła udział w projekcie pt. „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój”. Projekt ten został przeprowadzony w ośmiu publicznych szkołach podstawowych naszej gminy w ramach rządowego Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka w roku 2022.

      Jednym z działań, które w ramach w/w projektu odbyły się w naszej szkole, było przeprowadzenie w czasie godzin wychowawczych pogadanek z uczniami i rozdanie im odblasków.

      Uczniowie klas I-III w ramach tych spotkań podnieśli swoją świadomość na temat konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego na rowerze lub hulajnodze oraz bycia widocznym na drodze, przyswoili prawidłowe zachowania, także w sieci internetowej, nauczyli się rozpoznawać niebezpieczeństwa na drodze oraz w ewentualnych kontaktach z nieznajomymi.

      Kolejnym działaniem było zorganizowanie warsztatów przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, których celem było zaznajomienie uczniów z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia oraz przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

      Ostatnim działaniem w ramach realizacji projektu było przeprowadzenie konkursu plastycznego skierowanego do uczniów kl. I-III pt. „Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej”.

      15 grudnia 2022r.nasi laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w BSCK w Busku-Zdroju wręczone przez pana Burmistrza Waldemara Sikorę. Byli to:

      I msc. Marcel Lechowski kl.III

      Wyróżnienia: Lena Czerw kl.II

      Bartosz Świątek kl.II


       

      Warto podejmować takie działania dla podniesienia naszej świadomości w zakresie unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Gratulujemy laureatom.


       

      Marta Skowrońska


       

     • Wyjazd do kina Helios

     • W niewielkim szwedzkim mieście trwa Boże Narodzenie. Dużo śniegu, piękne światełka i pięknie ozdobione drzewka tworzą magiczną atmosferę. Nastoletni Karl pomaga ojcu, który jest właścicielem dużego domu towarowego. To tam spotyka Verę, biedną dziewczynę w jego wieku, która razem z młodszą siostrą mieszka w sierocińcu. Uświadamia sobie, że niektórzy ludzie mają znacznie mniej szczęścia niż jego rodzina. Zainspirowany Robin Hoodem postanawia ukraść co nieco bogatszym i przekazać to biednym. Zgłasza się do pracy na poczcie, gdzie odkłada paczki świąteczne. W Wigilię przebiera się za Świętego Mikołaja i wyrusza rozdać bożonarodzeniowe prezenty ubogim.

      Tak zaczyna się fabuła filmu pt. „Świąteczny cud”, na który wybrali się do kina „Helios” w Kielcach uczniowie klas 4-8. Wyjazd ten był niezwykłym prezentem mikołajkowym od rodziców, który przypomniał wszystkim o tym, co jest najważniejsze w życiu.

      Wychowawcy

     • Obudź w sobie Mikołaja

     • Obudź w sobie Mikołaja- poczuj moc dawania

      Okres przedświąteczny to bardzo szczególny czas związany z wieloma pięknymi zwyczajami. W grudniowe wieczory dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a potem czekają na upragnione prezenty. W naszej szkole po raz kolejny przygotowaliśmy z tej okazji paczki do Domu Dziecka do Pacanowa. Dzieci przyniosły bardzo dużo słodyczy, były też gry i pluszami.

      Dziewczynki ze szkolnego koła PCK przygotowały, aż  28 paczek i 5 grudnia pod opieką rodziców wyruszyliśmy do Pacanowa. Tego wyjątkowego dnia dzieci ubrane były na czerwono i każde  z nich miało piękne mikołajowe czapki, a nawet najmłodszy uczestnik Aron był przebrany za św. Mikołaja. Delegacja dzieci z naszej szkoły przygotowała kilka wierszyków o św. Mikołaju, które zaprezentowała swoim rówieśnikom z Pacanowa. Mikołaj rozpoczyna czas oczekiwania na najmilsze i najbardziej wyczekiwane święta w roku, dlatego też dzieci zaśpiewały pastorałkę: „ Spójrz na Jezusa”, wprowadzając w nastrój świąteczny. Następnie  złożyły życzenia siostrom, wychowawcom i wszystkim podopiecznym wręczając stoik                       i  choinkę wykonaną przez rodziców naszych dzieci. Siostry również przekazały nam ciepłe życzenia i obdarowały nas pięknym aniołem wykonanym przez dzieci z Domu Dziecka. Później nasze śnieżynki obdarowały upominkami dzieciaki i siostry oprowadziły nas po nowym budynku do którego i myśmy dołożyli małą cegiełkę na jego budowę. Na zakończenie naszego pobytu Julka Kubala zaśpiewała kolędę Mizerna cicha i tym miłym akcentem pożegnaliśmy się z dziećmi  i opiekunami. Było miło i sympatycznie.

      Wszystkim dzieciom i rodzicom za wsparcie tej akcji dziękuję, a szczególnie rodzicom, którzy nie szczędzili swojego czasu i służyli nam pomocą w transporcie dzieci i paczek.

      Pani katechetka

     • Wizyta Mikołaja w przedszkolu

     • Mikołajki w naszym przedszkolu

      Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia naszych przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Wizyta ta sprawiła dzieciom wiele radości. Święty Mikołaj z siwą brodą, pojawił się w pięknym czerwonym stroju i oczywiście z workiem pełnym prezentów. Przedszkolacy, pomimo dużej absencji, doskonale zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Mikołaj to najbardziej wyczekiwany gość, jego wizyta wprowadza nas magicznie w świąteczny nastrój, bardzo się cieszymy , że kolejny raz mogliśmy go gościć w progach naszego przedszkola.      M. Sobczak

      M. Nowocień

     • Dzień Patrona

     • Dzień Patrona

      Dnia 1 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły – Jana Długosza przygotowany przez klasę V. Licznie zgromadzeni uczniowie szkoły najpierw przypomnieli sobie, kim był ich patron, a następnie obejrzeli inscenizację, która była sentymentalna podróżą w dawne czasy. Na początku młodzi aktorzy wcielili się w postaci stryja i ojca Jana Długosza. Ich rozmowa dotyczyła konieczności wysłania młodego i obiecującego chłopca „w świat”, do szkół.

      Kolejna scena przeniosła widzów na średniowieczny jarmark, po którym przechadzał się Jan oglądąjący zgromadzone na kramach towary. Zostaje rozpoznany przez dwie mieszczki krakowskie, które plotkują na jego temat, wyliczając niezwykłe zasługi dla Korony, m.in. pracę nad historią Polski, budowę domu dla kanoników w Wiślicy czy kościoła w Chotlu Czerwonym.

      Akcja ostatniej części toczyła się we współczesnej szkole. Dwaj uczniowie na lekcji informatyki zbierali wiadomości na temat Jana Długosza, wyrażając przy tym podziw dla jego niezwykłego dzieła, historii Polski.

      1 grudnia to dzień urodzin Jana Długosza. Z tej okazji każda klasa miała do wykonania zadanie, które przybliży nam Jego postać, z tej okazji powstały m.in. niezwykłe portrety historyka wykonane dowolna techniką czy kaligraficzna kopia hymnu szkoły.

      Był to dzień pełen wrażeń.

      Przedstwienie zostało udokumentowane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Projektu 
      "Laboratoria przyszłości".

      Ewa Nowaczkiewicz

     • Pierwszaki 2022/23

     • Klasy pierwsze szkół podstawowych z Województwa Świętokrzyskiego stanęły do walki o tytuł Najsympatyczniejszej Klasy Pierwszej w roku szkolnym 2022/23.

      Zachęcamy do głosowania na klasę pierwszą z naszej szkoły.

      SMS 7303 o treści KPN.180

      Dziękujemy!

     • Konkurs kolęd i pastorałek

     •  

      Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

       

      W dniu 29 listopada w naszej szkole odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek dla klas I-VIII.

      W jury zasiedli: Pani Dyrektor Barbara Guzińska, Pani Danuta Dziadek, Pani Joanna Chudzińska . Konkurs miał na celu kultywowanie zwyczaju śpiewania kolęd, rozbudzanie zainteresowania muzyką, docenianie dzieci uzdolnionych muzycznie.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce – Julia Kubala kl.VI

      II miejsce (duet)- Klara Woś i Aleksandra Ozdoba kl.VIII

      II miejsce (duet) – Julia Kubala i Nikola Obcowska kl.VI

      II miejsce (duet) Zofia Ficek i Natalia Chrzanowska kl.III

      II miejsce – Alicja Gwóźdź – kl.II

      II miejsce – Amelia Gwóźdź – kl.IV

      III miejsce – Nikola Obcowska – kl.VI

      III miejsce – Maja Miształ – kl.VI

      III miejsce – Maja Wleciał – kl.IV

      Wyróżnienie

      Hanna Wąsik i Emilia Nowak9duet) – kl.III

      Anita Maj – kl.II

      Klaudia Kosałka – kl.IV

      Zwycięzca konkursu szkolnego Julia Kubala , będzie reprezentowała naszą szkołę w V Przeglądzie Kolęd

      i Pastorałek„Anielskie Kolędowanie” organizowanym przez Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Broninie.

      Wszystkim nauczycielom i opiekunom, którzy włączyli się w przygotowania konkursu Dyrektor szkoły oraz organizator składają serdeczne podziękowania.

      Renata Bugdalska

     • Konkurs "Upcykling- nowe życie starych rzeczy"

     • Dnia 15 listopada uczennica klasy III Alicja Stanek odebrała nagrodę - wyróżnienie w konkursie "Upcykling - nowe życie starych  rzeczy" edycja II pt. Nowe życie papierowego pudełka" . Gratulujemy. Ala zrobiła z pudełka statek wyklejany patyczkami do lodów. Brawo! 

      Dorota Olszowa

     • Wieczór andrzejkowy w klasach 4-8

     • Wieczór andrzejkowy

      Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.  Jest to moment rozpoczynający Adwent, czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie w andrzejki Samorząd Uczniowski i uczniowie starszych klas przygotowali dla uczniów ciekawe wróżby i zabawy  przepowiadające przyszłość. Następnie wszyscy bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej. Nie zabrakło popularnej „belgijki” czy „chusteczki haftowanej oraz smacznego poczęstunku przygotowanego przez mamy z Rady Rodziców. Teraz w ciszy i skupieniu oczekujemy nadchodzących świąt. Naszym rodzicom dziękujemy za przygotowanie przekąsek i słodkich poczęstunków.

      Wychowawcy