Uczennica klasy V Klaudia Kosałka zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową.
Uczennica przygotowana pod kierunkiem Pani Renaty piwowarczyk.
Gratulacje!!!
Uczennica klasy V Klaudia Kosałka zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową.
Uczennica przygotowana pod kierunkiem Pani Renaty piwowarczyk.
Gratulacje!!!
W czwartek, 14 grudnia, na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju odbyła się IX edycja konkursu „Ubierzmy razem choinkę”. Inicjatywa, organizowana przez Urząd Miasta i Gminy, skierowana jest do placówek oświatowych w Busku-Zdroju.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych. W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 10 placówek. Każda z nich przygotowała własnoręcznie wykonane ozdoby, które zawisły na zielonych miejskich drzewkach. Nasi uczniowie po raz dziewiąty ubierali choinkę w mieście.
Ozdoby świąteczne przygotowywane były pod kierunkiem naszego szkolnego plastyka Pani Renaty Piwowarczyk .
Pani Joanna Chudzińska i Pan Radosław Sędzielewski wspierali uczniów w dekorowaniu świątecznego drzewka.
Dyrekcja składa podziękowania rodzicom za transport uczniów na konkurs.
Najzdolniejsi uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój otrzymali "Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój”.
W naszej szkoły stypendium otrzymała Amelia Gwóźdź z klasy 5. Uczennica uzyskała najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2022/2023 oraz godnie reprezentowała naszą szkołę w różnych konkursach. Stypendium będzie otrzymywać przez cały rok szkolny 2023/2024.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Jak tradycja nakazuje 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja. Każdemu z nas imię to kojarzy się ze świętym, który obdarowuje ludzi podarkami.
Jak co roku wolontariusze ze szkolnego koła PCK zorganizowali akcję: Mikołaj dla Dzieci z Domu Dziecka w Pacanowie. Akcja polegała na tym, że dzieci przynosiły słodycze z których później wolontariusze z klasy VII i VIII przygotowali 29 paczek, by obdarować każde dziecko.
11 grudnia delegacja dzieci wraz z rodzicami udała się do Pacanowa z prezentami. Siostry i podopieczni serdecznie nas przyjęli i ugościli. Dzieci zaprezentowały krótki występ, recytowały wiersze o św. Mikołaju i zaśpiewały pastorałki wprowadzając w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Później śnieżynki rozdały prezenty dzieciom i złożyły życzenia świąteczne przekazując na ręce siostry przełożonej stroik świąteczny. Siostry również złożyły życzenia i dzieci przekazały nam pięknego mikołaja wykonanego przez dzieci pod kierunkiem wychowawcy Domu Dziecka. Na zakończenie naszego pobytu wspólnie pokolędowaliśmy przy herbatce i ciasteczku. Było miło i sympatycznie.
Wszystkim rodzicom dziękuję za wsparcie i pomoc, a szczególnie rodzicom, którzy swoimi samochodami udali się do Pacanowa.
Joanna Zych
Opis przedmiotu zamówienia:
Załączniki:
11.12.23 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku- Zdroju odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji Bożonarodzeniowej dla uczniów kl. I-III.
Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie poezją, prezentacja umiejętności dzieci, zachęcanie do występów na scenie, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, kształtowanie wrażliwości estetycznej.
Klasę I reprezentował Mikołaj Wielgo przygotowany przez panią Barbarę Wielgo a klasę III Franciszek Kubala przygotowany przez panią Martę Skowrońską.
I msc. za wiersz pt.” Zaczarowane drzewko” zdobył Franciszek Kubala z kl.3.
Wszyscy zwycięzcy za włożony trud zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Marta Skowrońska
8 grudnia uczniowie klas 4-8 mieli okazję poczuć magię nadchodzących świąt uczestnicząc w projekcji filmu pt. Jak zostać Świętym Mikołajem.
Fabuła filmu jest intrygująca. Główna bohaterka - Łucja kontynuuje naukę w Szkole Świętych Mikołajów. Czuje się w niej coraz pewniej. Niespodziewanie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dyrektor zwołuje pilne zebranie. Ogłasza, że Święta w tym roku zostały odwołane. Łucja z przyjaciółmi ruszają na wyprawę, której celem jest ocalenie Bożego Narodzenia. Będzie wyjątkowo ciekawie – podróże w czasie, szczypta magii, wspaniałe miejsca… A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w Świętach najważniejsze.
Po krótkim odpoczynku wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń.
W dniu 7.12.2023 r. W BSCK odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowali Franciszek Kubala i Nikola Obcowska. Wysęp naszych uczniów zakończył się sukcesem. Franek zajął III miejsce a Nikola wyróżnienie.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów.
Gratulujemy.
Danuta Dziadek
7 grudnia 2023 r. odbyły się eliminacje szkolne na najpiękniejszy wieniec bożonarodzeniowy.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 0-III. Dzieci wykonały piękne wieńce, które ozdobione były w bardzo pomysłowy sposób (orzechy, szyszki, suszone owoce).
I miejsca zajęli: Mikołaj Wielgo, Lena Putek, Bartosz Świątek, Hanna Misztal.
II miejsca zajęli: Malwina Maj, Jan Domagała, Franciszek Sieradzki, Lena Czerw, Anita Maj, Filip Kosałka.
III miejsca zajęli: Maria Curyło, Wiktoria Guździoł, Iga Pietrzak.
Wieńce, które zdobyły I miejsca zostały wysłane na Na Gminny Konkurs Ozdoby Bożonarodzeniowe do PSP nr 2 Mamy nadzieję, że prace naszych uczniów zostaną docenione przez komisję konkursową.
Danuta Dziadek
Uczniowie klasy I, IV i VI Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie 6 grudnia 2023 r. pojechali zwiedzać Kopalnię Soli w Bochni.
Dzieci w ciekawy i nowoczesny sposób poznały historię powstania i działalności kopalni soli. Bogaty program, min.: zwiedzanie kopalni pod okiem przewodników, gra terenowa z zagadkami, mecz piłki nożnej, zabawy na boisku, placu zabaw, zajęcia plastyczne, foto budka. Było też spotkanie ze św. Mikołajem podczas, którego dzieci poznały historię jego życia i otrzymały upominki. Radość i śmiech towarzyszyły nam przez cały czas.
To spotkanie z tradycją, utrwalenie pozytywnych wartości,z pewnością wpłynie na wzbogacenie wiedzy i właściwy rozwój społeczno-emocjonalny uczestników wycieczki.Moc pozytywnych emocji na długo zostanie w naszej pamięci.
Barbara Wielgo
Na początku grudnia obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście
Dzień Patrona, który wypada w 608 urodziny kronikarza. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się w czasy średniowiecza i zostać uczestnikami uczty, na której pojawili się znakomici goście: król Kazimierz Jagiellończyk, biskup Zbigniew Oleśnicki, damy dworu, a nawet nadworny błazen. Wszyscy sławili zalety i zasługi kronikarza Jana, który chętnie opowiadał o swoich młodych latach, rodzicach, nauce w szkole parafialnej w Nowym Mieście Korczynie i w Akademii Krakowskiej na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, a także o fascynacji historią. Wspominał też o zaszczytnej roli wychowawcy czterech synów króla: Władysława, Kazimierza, Jana Olbrachta i Aleksandra. A sam był przecież bardzo pilnym i gorliwym uczniem – wstawał rano o świcie i ze łzami w oczach, na klęczkach prosił straż zamkową, aby go wpuszczono do miasta, gdzie była szkoła… A pewnego dnia potopił w stawie swoje zabawki, by te nie przeszkadzały mu w pilnej nauce.
Jan Długosz wspomniał o swoim największym dziele - „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego”, które obejmują czasy od najdawniejszych, bajkowych, do nam współczesnych. Obiecał też wybudować dom dla kanoników w Wiślicy i kościół na gipsowym wzgórzu w Chotlu Czerwonym.
Na zakończenie przedstawienia uczniowie wyrazili nadzieję, że przyszłe pokolenia będą z wdzięcznością kontynuować dzieło kanonika Jana.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dekoracji i strojów.
Wieczorem 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, nadszedł czas na tradycyjne andrzejkowe wróżby. Jak co roku Samorząd Uczniowski i uczniowie starszych klas przygotowali ciekawe wróżby i zabawy przepowiadające przyszłość, by następnie bawić się podczas dyskoteki szkolnej. Nie zabrakło popularnej „belgijki” czy „chusteczki haftowanej” oraz smacznego poczęstunku przygotowanego przez mamy z Rady Rodziców.
Teraz w ciszy i skupieniu oczekujemy nadchodzących świąt.
Rodzicom zaś dziękujemy za przygotowanie przekąsek i słodkich poczęstunków.
Andrzejki już na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i integracji szkolnej społeczności.
29 listopada jak co roku uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki wzięli udział w długo oczekiwanej zabawie andrzejkowej, którą oficjalnie rozpoczęła pani dyrektor szkoły Renata Bugdalska.
Wychowawcy wspólnie zorganizowali zabawę andrzejkową dla wszystkich uczniów, którzy mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć ? Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka.
Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci z różnych klas, a poczęstunek w klasach uczył przede wszystkim umiejętności dzielenia się i radością tego, co możemy z serca dać innym.
Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla wszystkich dzieci.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy show. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.
Skowrońska Marta
27.12.2023r. Odbyły się szkolne eliminacje do VI Przeglądu Kolęd i Pastorałek „ Anielskie Kolędowanie".
W eliminacjach brało udział 13 uczestników w dwóch grupach wiekowych kl I-III i IV – VIII. Dzieci prezentowały różnorodny repertuar. Były to tradycyjne znane kolędy i bardziej współczesne pastorałki. Uczestnicy pokazali wysoki poziom przygotowania. Komisja z trudem wytypowała zwycięzców.
I tak w grupie I-III:
I miejsce zajął Franciszek Kubala
II miejsce duet Aron Gwóźdź i Maja Lebida
III miejsce Alicja Gwóźdź
W grupie IV -VIII:
I miejsce zajęła Nikola Obcowska
II miejsce Amelia Gwóźdź, Maja Wleciał
III miejsce Maja Misztal
Franciszek Kubala i Nikola Obcowska będą reprezentować naszą szkołę w dniu 07.12. 2023r. Na przeglądzie w BSCK w Busku – Zdroju.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Danuta Dziadek
Z końcem listopada w naszej szkole obchodziliśmy bardzo miłe święto: Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi.
Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości uczciliśmy akcją: miłe słowo dla mojego kolegi. W każdej klasie uczniowie losowali imiona swoich kolegów i zapisywali na karteczkach z imionami miłe słowa, uwagi i życiowości, które później znalazły się na tablicy.
Kto napisał mi to miłe słowo?
Tajemnica!
Mnóstwo radości i uśmiechu.
Przerwy umilały nam informacje na zrywkach z miłymi słowami, które mnożna było dać każdemu w szkole. Otrzymali je zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i kadra niepedagogiczna. Przypomnieliśmy sobie, jak ważnym zwrotem jest powitanie: Dzień Dobry, które powinniśmy kierować do każdej napotkanej osoby jako wyraz życzliwości i kultury.
Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
Od 2002 roku obchodzony jest w dniu 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta 28.XI. 2023 rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem: „Mój przyjaciel - Miś.”, którego bohaterem był pluszowy miś - bohater literacki i filmowy.
Celem konkursu było
przybliżenie najmłodszym historii powstania pluszowego misia
kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
rozwijanie umiejętności manualnych uczniów,
rozwijanie wrażliwości estetycznej,
inicjowanie zainteresowań czytelniczych dzieci najmłodszych - przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich,
możliwość skonfrontowania swoich umiejętności na tle grupy rówieśniczej,
kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas 0-III szkoły podstawowej i dzieci z przedszkola
Konkurs został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych :
uczniowie klas 0-I,
uczniowie klas II-III.
dzieci z przedszkola
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego pluszaka, nawiązującej do tematu „ Mój przyjaciel – Miś”. Uczestnicy konkursu wykonali prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, kolage, itp.) na kartce o powierzchni A3 lub A4.
Kategoria klas 0 – 1
I miejsce - Oskar Kaszuba, Filip Kosałka, Hanna Misztal, Antoni Myszk.
II miejsce – Mikołaj Kępiński, Alicja Ruda, Szymon Sikora, Malwina Maj, Mikołaj Wielgo, Kinga Wróbel.
II miejsce – Gabriela Stępień, Maja Lebida , Alan Nowak, Stanisław Ruda.
Wyróżnienia – Jakub Baran, Amelia Kolarz, Maja Kolarz, Zuzanna Lis, Marcin Skotnicki, Aron Gwóźdź, Cezary Lipiec, Bianka Majewska, Martyna Orzeł, Aleksandra Zielińska.
Kategoria klas II – III
I miejsce – Jan Domagała, Nadia Kuc, Alicja Gwóźdź, Weronika Kolarz, Michał Konopka, Anita Maj, Filip Nowocień, Kacper Śledzik, Bartosz Świątek,Wiktor Wilk.
II miejsce – Kuba Chrzanowski, Lena Putek, Franciszek Sieradzki, Lena, Czerw, Marcin Łukasik, Mateusz Wilk, Kornel Woś, Jan Zieliński.
III miejsce – Nikodem Jaros, Łukasz Kopeć, Lena Smorga, Hanna Wilk, Wiktoria Guździoł, Ksawery Lipiec, Rafał Sawczuk, Nicola Zaczyk.
Wszystkim gratuluję pięknie wykonanych prac. Wychowawcom dziękuję za przygotowanie z dziećmi prac konkursowych.
W czwartek 23 listopada 2023 roku, uczniowie klas „0”, II i III pojechali do kina Helios w Kielcach na seans filmowy pod tytułem ,,Życzenie”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej. Film ,Życzenie” to historia dziewczynki, która chce odzyskać marzenia. Asha mieszka w królestwie Rosas, którego dobry król jest również czarodziejem i potrafi spełniać marzenia swoich podwładnych, które ci oddają mu pod opiekę, kiedy kończą osiemnaście lat. Lecz kiedy dowie się, że jej władca najbardziej na świecie kocha nie swoich poddanych, a samego siebie, stanie na głowie, byle tylko odzyskać marzenia swoich bliskich i reszty mieszkańców królestwa.
Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do restauracji Mc Donalds na małe co nieco .
Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany
Dzień 16 listopada jest Międzynarodowym dniem tolerancji. Tolerancja w ówczesnym świecie jest kluczowym pojęciem do kształtowania osobowości ludzkiej, zwłaszcza u młodego człowieka.
Niezwykle ważne jest, byśmy uczyli nasze dzieci, że każdy człowiek, niezależnie od tego skąd pochodzi, w jakim języku się porozumiewa, czy jakiego jest wyznania, jest człowiekiem. Każdy z nas ma równe prawo do życia, przeżywania radości, szczęścia, realizowania swoich marzeń i celów. Cechy, które różnicują nas między sobą sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni. Możemy w ten sposób wzajemnie się poznawać, czerpać wiedzę o rzeczywistości od drugiego człowieka.
Tolerancja jest sposobem na spokojne życie obok siebie. Nie musimy się lubić, musimy natomiast tolerować siebie nawzajem.
Pani pedagog specjalny – Sylwia Gajocha tego dnia przeprowadziła wśród dzieci i młodzieży pogadankę dotyczącej tego czym jest tolerancja, jakie są korzyści dla nas i dla otoczenia z bycia tolerancyjnym i w jaki sposób tolerancji można się nauczyć.
Film z wystepu przedszkolaków w linku poniżej.
Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło dzieci z całej Polski do udziału w ko nkursie odśpiewania hymnu narodowego i nagranie tego występu. Głównym celem konkursu było propagowanie patriotyzmu i podtrzymywanie polskich tradycji.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że spośród ponad 380 przesłanych nagrań od utalentowanych dzieci, komisja konkursowa wyróżniła naszych przedszkolaków. Jest to ogromny sukces naszych małych patriotów. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im dalszych sukcesów artystycznych oraz pełnych radości chwil na przedszkolnej scenie.
M. Sobczak
M. Nowocień
M. Gryszówka
W tym roku już po raz szósty Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnym wieku.
13 listopada uczniowie kl. I odwiedzili bibliotekę szkolną. Tu czekał na nich książkowy prezent. Wszyscy otrzymali na własność książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Pani dyrektor ZPO Renata Bugdalska wręczyła wszystkim uczniom kl. I Wyprawki Czytelnicze.
Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.
Marta Skowrońska
Powered by aSc EduPage