• Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty

     • Ogólnopolski Test Kompetencji Trzecioklasisty już napisany. Uczniowie klasy III zmierzyli się z testami:

      • z języka polskiego słuchanie – po wysłuchaniu informacji dzieci musiały odpowiedzieć na pytania zamknięte – 15 min.;
      • z języka polskiego czytanie ze zrozumieniem i wiedza z tego przedmiotu oraz napisać - Gdzie chcesz mieszkać w przyszłości ?– 35 min.
      • z matematyki zadania obejmujące swym zakresem całą wiedzę jaka powinni posiadać uczniowie po klasie III – 45 min.
      • z przyrody pytania zamknięte i  -20 min.

       

      Umiejętności,  wiedza i zastosowanie jej w praktyce. Logiczne myślenie, skupienie, bardzo dobre tempo pracy – to przepis na sukces!

      Oczywiście gdzie 2 osoby tam 3 opinie - dla jednych sprawdzian łatwy, dla innych trudny, dla pozostałych bardzo trudny. Jak było? Dowiemy się kiedy otrzymamy wyniki.

      Spokojni powinni być ci, którzy systematycznie uczyli się i solidnie pomimo pandemii pracowali przez 3 lata.

             Barbara Wielgo

     • XVII "Mały" Konkurs Recytatorski - Jesteśmy eko - znaczy zdrowo.

     • Dnia 16.05 2022r. odbył się międzyszkolny szkolny konkurs recytatorski. Były to eliminacje do XVII Małego Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Eko- znaczy zdrowo". Udział brało 12 uczniów z klas 0-III.
      Dzieci pięknie recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Komisja zdecydowała, że naszą szkołę będą reprezentować : Lena Smorga kl 0, Alicja Gwóźdź kl I, Amelia Gwóźdź i Hubert Górak kl III.
      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Danuta Dziadek

     • Dzień Matki w klasie I

     •        W dniu 20 maja 2022r. w klasie pierwszej obchodziliśmy Dzień Matki. O godzinie 10.00 cała nasza klasa pod kierunkiem pani Marty Skowrońskiej wzięła udział w uroczystym przedstawieniu, poświęconym  naszym kochanym Mamom. Wszystkie zebrane mamy powitała pani dyrektor Barbara Guzińska. Uczniowie zaprezentowali   przygotowany  program słowno-muzyczny, w którym mogli wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje Mamy, przeprosić za wszelkie wybryki i przewinienia, a przede wszystkim przekazać swoje najgorętsze życzenia z okazji ich święta.

      Dzieci wręczyły mamom przygotowane własnoręcznie laurki oraz bukiety. Odbył się również quiz dla zaproszonych gości, w którym należało się odgadnąć po portrecie i opisie przez dziecko. Po występie mamy mogły przy kawie, herbacie i ciastku porozmawiać. Podczas programu nie zabrakło łez wzruszenia i uśmiechu na twarzach naszych Mam.

           Życzymy Im, aby Dzień Matki trwał cały rok!

      Marta Skowrońska

     • W Mlecznej Krainie...

     • 18 maja w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mleka. Przedszkolaki dowiedziały się jak to się dzieje, że mamy mleko na sklepowej półce, poznały produkty mleczne ale przede wszystkim dowiedziały się, jak bardzo zdrowo jest pić mleko i jeść nabiał oraz jakie to ma znaczenie dla organizmu każdego człowieka. Nie zabrakło degustacji mleka i jego przetworów, jednak najwięcej emocji wywołało dojenie krowy Balbinki wykonanej z kartonu i lateksowej rękawiczki. 

      M.Nowocień, M.Sobczak

     • I Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny – “Mój zawód – moja przyszłość”

     • 11 maja 2022 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego – “Mój zawód – moja przyszłość” w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobrażeniem zawodu, jaki dany uczeń chciałby wykonywać w przyszłości.  Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych dla  klas I – III szkół podstawowych - temat: „W przyszłości będę…”  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 345 prac uczniów z 25 szkół.  Z naszej szkoły również wiele osób brało  udział w tym konkursie. Jednak największy sukces osiągnął Marcel Lechowski z klasy II, który został wyróżniony. Jego praca przedstawiała zawód rolnika.  Brawo Marcel! Tylko tak dalej.

       

      Dnia 11 maja 2022r. uczniowie klasy drugiej Zosia Ficek i Mateusz Wolicki wzięli udział w IX Powiatowym XX Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Buskie legendy” organizowanym Publiczną Szkołę  Podstawową  im. Jana Pawła II w  Zbludowicach 

      Uczniowie  musieli  wykazać  się  znajomością tematyki przedstawionych niżej legend:

      • Legenda o Byczej Górze,
      • Legenda o powstaniu Buska,
      • Legenda o Leszku Czarnym i tarczy cudownej,
      • Legenda o herbie Buska,
      • Legenda o Kwiatkowej Górze,
      • Legenda o Szymku i Królowej Jadwidze.

      Uczniom z naszej szkoły udało się doskonale wykazać znajomością tych legend. Musieli włożyć wiele pracy i poświęcić dużo czasu. Mateusz zajął II miejsce, a Zosia została wyróżniona. 

      Wielkie gratulacje i dalszych sukcesów dla Was!

      Dorota Olszowa

     • 231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     •    W dniu 28.04.2022 r. w PSP w Dobrowodzie im. Jana Długosza odbyła się akademia poświęcona obchodom 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To szczególna uroczystość, która wszystkim Polakom kojarzy się z radością i nadzieją. Uczy patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

          Część oficjalna akademii rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły  i odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej   -  Mazurka Dąbrowskiego, a następnie hymnu szkoły – „Bądź jak Długosz”.

      Ciekawą forma przekazu w czasie akademii była postać ducha historycznego, który przenosił widzów w czasy trwania obrad Sejmu Wielkiego jego reform i znaczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywołując różne postacie historyczne z tego okresu. W roli ducha wystąpił Dawid Dulik ucz. kl.8. Ważnymi postaciami, które duch przywołał była postać  samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ówczesnego Marszałka Sejmu Czteroletniego - Stanisława Małachowskiego.

      Król przypomniał wszystkim  o wydarzeniach, które prowadziły Polskę do nieustannego upadku o obudzeniu się sumienia narodowego Polaków widzących zbawienie i nadzieję w reformach społeczno – politycznych Sejmu Wielkiego i uchwalonej Ustawie Rządowej. W roli króla wystąpił ucz. kl.7 - Mateusz Matusik. Natomiast Marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski  ( w tej roli Jakub Kolarz - ucz. kl. 8),  zapoznał zebranych widzów z 11 artykułami Ustawy Rządowej uchwalonej 3 Maja 1791 rok.  Relacje prowadzących w tych rolach wystąpiły uczennice klasy 7 - Milena Gwóźdź i Natalia Kuc przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne w wykonaniu uczniów klas: 5, 7 i 8 oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 maja”. Natomiast piosenkę „Taki kraj” zaśpiewała solo  uczennica klasy 7 – Julia Gwódź. Część artystyczną zwieńczyła współczesna, o radosnym charakterze piosenka pt. „Młody maj …” w wykonaniu chóru szkolnego.

      Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły - Pani Barbara Guzińska, która przypomniała zebranym uczniom i nauczycielom jak ważnym dokumentem była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku regulująca ustrój naszego państwa. Z racji dłuższego wolnego Pani Dyrektor pożyczyła też uczniom i nauczycielom udanego i bezpiecznego wypoczynku.

      Dla upamiętnienia tego wydarzenia z historii Polski część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klas: 5, 6, 7, 8,  pod opieką p. Anny Rak.             

      Serdeczne podziękowania za wykonanie dekoracji na sali gimnastycznej składamy - Pani Joannie Chudzińskiej.

      A.Rak

      Zdjęcia z akademii szkolnej - 3 Maja

      Zdjęcia z uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Busku-Zdroju

       

      Mieszkańcy, władze samorządowe, duchowni oraz uczniowie szkół gminy Busko – Zdrój uczestniczyli w wydarzeniach związanych z 231 rocznicą uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Rozpoczęła je Msza święta za Ojczyznę w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju.                                                                                                      Po uroczystej mszy świętej odbył się przemarsz ulicą Bohaterów Warszawy i al. Mickiewicza pod pomnik Tadeusza Kościuszki. W przemarszu wzięli udział harcerze  i mażoretki. Prowadziła go Buska Orkiestra Dęta. Pod pomnikiem odbyło się przemówienie burmistrza Waldemara Sikory, składanie wiązanek i występy artystyczne orkiestry dętej oraz mażoretek. Był też polonez w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Następnie koncerty zagrały zespoły "Echo" oraz "Belferek", a w muszli koncertowej Parku Zdrojowego miał miejsce występ Buskiej Orkiestry Zdrojowej.                                           NnZ okazji rocznicy nasze miasto zostało przystrojone w barwy narodowe. Flagi powiewały m.in. wzdłuż alei Mickiewicza, Placu Zwycięstwa,  na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych.

      Niech się święci 3 Maja!

     • WIELKI SUKCES MATEUSZA MATUSIKA z klasy VII

     • 25 kwietnia 2022r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczysta gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych  województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym  2021/2022. Na tę uroczystość zostali zaproszeni laureaci konkursów przedmiotowych z całego województwa świętokrzyskiego ( 193 uczniów), nauczyciele, rodzice,  dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów. 

      Publiczną Szkołę Podstawową  w Dobrowodzie  im. Jana Długosza  reprezentował uczeń klasy siódmej  Mateusz Matusik, który w bieżącym roku szkolnym został  laureatem  III Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022. Nagrody w postaci pamiątkowych złotych medali, dyplomy i zaświadczenia oraz słodkie piernikowe serca wręczali tegorocznym  laureatom wojewoda świętokrzyski -  Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty -  Pan Kazimierz Mądzik,  Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum  Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.

      Mateusz Matusik aby osiągnąć taki sukces musiał wziąć udział w 3 etapach w/w konkursu.

      W pierwszym  etapie szkolnym Mateusz uzyskał 94% najwyższy wynik w szkole.                          ( 25.XI.2021r.)

      W drugim  etapie rejonowym uzyskał 74% ( 10.02.2022r.)

      W etapie wojewódzkim zdobył 94% ( 21.03.2022r.)  tj.  ex aequo  trzeci wynik w naszym  województwie.

      Mateusz znalazł się w gronie 18 najlepszych uczniów w województwie świętokrzyskim, którzy uczestniczyli w III Wojewódzkim Konkursie z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego 2021/2022 i uzyskał tytuł LAUREATA.

      Warto podkreślić, że w trzecim etapie oprócz materiału klasy 5,6 i 7 obowiązywał także materiał nauczania z zakresu historii II wojny światowej i historii powojennej Polski i świata realizowany dopiero w klasie ósmej, a Mateusz jest dopiero w klasie 7, więc musiał  opanować ten materiał  w ciągu bardzo krótkiego czasu bo w ciągu 2 miesięcy.

      Mateusz wykazał się wyróżniającą wiedzą i umiejętnościami myślenia przyczynowo– skutkowego czytając trudne  historyczne teksty źródłowe, pracując z infografiką i mapami historycznymi, oglądając filmy historyczne.

      Zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego jest bardzo trudnym osiągnięciem i daje uczniowi dużo korzyści i satysfakcji.  Tytuł laureata konkursu przedmiotowego zwalnia uczniów z pisania z tej części egzaminu, z której dany uczeń zdobył laur i często otwiera drogę do najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale w całej Polsce. Żeby go zdobyć to trzeba jednak przejść aż trzy etapy - rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim - wojewódzkim, do którego trafiają tylko najlepsi uczniowie  jak uczeń Mateusz Matusik.

      Gratulujemy i życzymy Mateuszowi dalszych  sukcesów.

                                                                                                                                 

      Nauczyciel historii

      Anna Rak

      Zdjęcia z uroczystej gali podsumowującej Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

     • Przedszkolaki dbają o naszą planetę.

     • „Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem”.

      W celu uwrażliwienia dzieci na otaczające środowisko i uczenia jak można je chronić oraz co mu zagraża, w przedszkolu został przeprowadzony cykl zajęć o tematyce proekologicznej. 22 kwietnia przedszkolaki z obu grup obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Z okazji tak ważnego dla nas wszystkich święta, w przedszkolu odbyły się ciekawe zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci oglądały model naszej Ziemi-globus, przeniosły się w podróż multimedialną , najpierw oglądały film p.t. „Ekologiczny dom „ w którym rodzina Brudasińskich postanowiła zmienić swoje nawyki i stworzyć dom przyjazny środowisku. Następnie Pan Śmietnik przypomniał przedszkolakom zasady segregacji śmieci. Dzieci z naszego przedszkola dowiedziały się również, co to jest smog oraz jak ważne dla naszej planety jest oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Przedszkolaki przyłączyły się także do akcji „Sprzątania świata” oraz zaangażowały się w zbiórkę plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii. Na zakończenie cyklu dzieci na podstawie własnych doświadczeń oraz obejrzanych filmów edukacyjnych, wymieniły co możemy zrobić żeby nasza planeta była zawsze uśmiechnięta. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał specjalną odznakę przyjaciela Ziemi.

      Martyna Nowocień, Małgorzata Sobczak

      Zdjęcia - M.Nowocień