• Pamiętamy

     • dziWszystkich Świętych to czas kiedy z zadumą i refleksją zatrzymujemy się nie tylko przy mogiłach najbliższych, zapalamy znicze, składamy kwiaty, modlimy się i wspominamy. Odwiedzamy też miejsca spoczynku ludzi znanych i cenionych. Uczniowie klasy VI i VII pod opieką wychowawcy oraz Pani Psycholog odwiedzili cmentarz parafialny w Dobrowodzie. .Odwiedzili miejsca spoczynku ludzi znanych i cenionych. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Żołnierzy Pułku Piechoty Rezerwy Wojska Polskiego, poległych na polu chwały we wrześniu 1939.Uczniowie złożyli również kwiaty na grobie księży, którzy służyli w parafii Dobrowoda.3 P

     • Ankieta z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • zDzi

      Kilka dni przed Dniem Edukacji Narodowej wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie przeprowadzono ankietę. Dzieci i młodzież miały możliwość wypowiedzieć się w kwestii szczególnie lubianych cech swoich wychowawców i nauczycieli oraz umiejętności, które dzięki nim zdobyli w czasie nauki szkolnej. Ponadto złożyli szczere i przemiłe życzenia na ten szczególny dla Nauczycieli dzień, jak i na cały rok szkolny.
      Uczniowie od tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się pisać, aż do najstarszych, którzy obszernie wypowiadali się na pytania ankietowe, wzięli udział we wspólnej inicjatywie. Budujące jest to, że tak jak na co dzień uczniowie zdobywają pochwały i oceny, to także uczą się bardzo ważnej umiejętności doceniania czyichś starań i pracy.

      Agnieszka Bucka

     • Ślubowanie Klasy Pierwszej i Dzień Edukacji Narodowej

     • Ślubujemy.

       

      W dniu 13. 10. 2022r. nasza szkolna społeczność powiększyła się o nowych uczniów. W tym dniu dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie. Ślubowali być dobrymi Polakami. Dbać o dobre imię swojej szkoły. Zanim jednak mogli złożyć ślubowanie musieli odpowiedzieć na pytania przygotowane przez uczniów klasy III, które sprawdzały czy pierwszaki są gotowe do podjęcia czekających je zadań. Dzieci pięknie odpowiadały na stawiane i m pytania i wszyscy zgodnie stwierdzili, że są godni miana uczniów naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło pasowanie, którego dokonała p. dyrektor B. Guzińska. Dzieci otrzymały drobne upominki przygotowane przez panią dyrektor, rodziców i uczniów z klasy III. W tym dniu świętowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy III przygotowali wiersze i życzenia dla naszych nauczycieli. Każdy nauczyciel otrzymał pamiątkowego „Oskara dla najlepszego nauczyciela”. Dziewczynki z kółka tanecznego zatańczyły piękny taniec. Świętowanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      Danuta Dziadek, Dorota Olszowa

     • Zajęcia w bibliotece

     • Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”      Uczniowie kl.I wzięli udział w Projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”, który ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

      20 października uczniowie kl. I razem z wychowawczynią panią Danutą Dziadek odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Marta Skowrońska przeczytała dzieciom wiersz pt. „Ja jestem książką”, dzieci powtórzyły alfabet i poznały piosenkę „Mała Książka Wielki Człowiek” Mietka Szcześniaka.

      Wszyscy otrzymali książki:

      • Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

      • Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

      • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

      Na zakończenie dzieci wykonały wspólny plakat „ Moje abecadło”.

      Marta Skowrońska

     • Święto drzewa u przedszkolaków

     • Święto Drzewa w naszym przedszkolu

       

      Dnia 10 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Drzewa. Rodzice zadbali o to by ich pociechy były ubrane na zielono, a panie przygotowały piękne opaski z emblematem naszej planety. Obchody Dnia Drzewa przyczyniają się do krzewienia szacunku dla środowiska naturalnego w dorosłym życiu. Tego dnia w obu grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew , dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dzieci dowiedziały się również jakie wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka. „Biedronki założyły w sali hodowlę dębu i sosny”. Przedszkolaki złożyły także obietnice małego ekologa, że zawsze będą dbać o wszystkie rośliny, nigdy nie będą łamać gałązek, drzew i krzewów. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie i w parku dzieci oglądały drzewa, dotykały kory, liści i gałązek. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i pięknych prac plastycznych.

       

      M. Sobczak

      M. Nowocień

     • Przedszkolne kółko plastyczne

     • Kółko plastyczne „Mały artysta”


      Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych wychowanków, w naszym przedszkolu zostało utworzone kółko plastyczne pt. „Mały artysta”. Został opracowany program autorski z zakresu edukacji plastycznej, realizowany raz w tygodniu, we wtorek po godzinie 13.00. Opiekunką kółka jest p. M. Nowocień. Inicjatywą założenia kółka było, również poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola. Zajęcia realizowane w ramach pracy kółka plastycznego mają na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Udział w zajęciach stwarza okazję do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania różnym materiałem; do wyrażania swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń poprzez twórczość plastyczną; do kształtowania twórczej postawy i kreatywności , a także do odkrywania i budzenia wiary we własne możliwości. Dzieci są bardzo zaangażowane w wykonywanie prac plastycznych i technicznych , zajęcia te sprawiają im wiele radości i czekają na nie z niecierpliwością. A oto kilka naszych prac: ​​​​​​​

     • "Ubierz się w książkę"

     • I edycja konkursu  „Ubierz się w książkę”.

           Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie kl. IV-VIII wzięli udział w konkursie fotograficznym: „Ubierz się w książkę”. Celem konkursu była popularyzacja książek i czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań, możliwości twórczych oraz zachęcanie do fotograficznych poszukiwań i rozwijania zmysłu obserwacji. 26 września Pani Marta Skowrońska z biblioteki  szkolnej oraz pani psycholog Agnieszka Bucka  ogłosiły konkurs fotograficzny „Ubierz się w książkę”. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.

       10 października zebrała się Komisja powołana do rozstrzygnięcia konkursu, na który wpłynęło 10 prac. Wszystkie fotografie zostały nagrodzone.

      Wyniki konkursu

      I miejsce : Alicja Ozdoba, Maja Misztal.

      II miejsce : Zuzanna Szcześniak, Aleksandra Ozdoba.

      III miejsce : Kamila Lechowska, Nikola Obcowska.

      Wyróżnienia: Julia Kubala, Natalia Stanek , Andżelika Adamczyk, Oliwia Lipiec.

      13 października na apelu szkolnym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień.

      Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

      Organizatorzy:

      Marta Skowrońska

      Agnieszka Bucka.

     • Musical Teatru Muzycznego Forte

     • Dnia 10 października starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym musicalu dydaktycznym dla dzieci i młodzieży Teatru Muzycznego Forte pod nazwą „Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat?” Twórcy tego przedstawienia postarali się wskazać młodemu widzowi, w jaki sposób poszerzać swoje horyzonty, a także jak może kształtować swoją przyszłość. Uczniowie, wraz z główną bohaterką Marysią, odbyli niezwykłą podróż do przeszłości, która pomogła nam zdobyĆ odpowiedzi na pytania: Czy Maria Skłodowska – Curie „MOŻE OCALIĆ” Twoją babcię? Czy Mikołaj Kopernik byłby pierwszym youtuberem? Czy Adam Mickiewicz lub Juliusz Słowacki mogliby stanąć na scenie z najbardziej znanym hip – hopowcem lub raperem? To było niezwykłe widowisko muzyczne o sławnych rodakach z elementami dobrego humoru i świetnej muzyki, które może pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy młody człowiek może zmienić świat.

     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów.  Również nasza szkoła przyłączyła się do tego europejskiego „święta sportu”. Odbyły się różnego rodzaju  zawody sportowe, lekcje pokazowe, nietypowe zajęcia WF i zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie naszej szkoły mogli połączyć świetną zabawę z aktywnością fizyczną na różne sposoby. Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo i rywalizację sportową w duchu „Fair-play”.

     • VII Wojewódzki Konkurs Ekonomiczny „Zostań Mistrzem Oszczędzania”

     • Konkurs organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zbludowicach przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. 

      Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział 2 zespoły uczniowskie z klasy VIII.

      I ZESPÓŁ W SKŁADZIE: Julia Gwóźdź, Natalia Stanek, Zuzanna Smorga.

      II ZESPÓŁ W SKŁADZIE: Mateusz Matusik, Szymon Lechowski, Michał Curyło.

      W I etapie uczniowie rozwiązywali test on-line składający się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Tematyka testu, to:historia , zadania  i funkcje NBP, historia polskiej waluty od XX wieku, zagadnienia matematyczne dotyczące obliczeń procentowych.

      Oba zespoły wykazały się bardzo dobrą wiedzą. Zespół chłopcówzakwalifikował się do II etapu konkursu. Gratulujemy!!!!

      Mamy nadzieję, że w drugiej części wykażą się kreatywnością i pomysłowością  nagrywając autorski film na temat „Mój pomysł na oszczędzanie”. Trzymamy kciuki                           i życzymy dalszych sukcesów.

        Anita Skotnicka

     • Noc bibliotek

     • Noc Bibliotek 2022 - To musi się powieść!

          W dniach 01-05  października odbyła się w naszej bibliotece po raz kolejny ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. Celem akcji jest pokazanie mocy literatury i siły społeczności lokalnej.

      Dzięki połączeniu sił Biblioteki Szkolnej z filią Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju mogliśmy naszym Czytelnikom zaoferować ciekawy program. W sobotę 1 października uczennice z klasy II wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt.” Księżniczka na ziarnku grochu” w MGBP w Busku -Zdroju. Podczas spektaklu było dużo zabawy i śmiechu z aktorami. Uśmiechy na twarzach małych i dorosłych widzów oraz gromkie oklaski najlepiej świadczyły o dobrym odbiorze teatrzyku. Nocne spotkanie w bibliotece zostało uwieńczone na zdjęciach w fotobudce. W tych dniach w naszej bibliotece uczniowie kl.1-3 wzięli udział w projekcji filmu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.  Dzieci zabawiły się w małych detektywów szukając tropów odgadywały tajemnicę zniknięcia księgi. Uczennice kl. IV-VIII wzięły udział w projekcji filmu pt.: „Comedy Queen”.

                 Dziękujemy naszym Czytelnikom za liczne przybycie i udział w imprezie. Do zobaczenia za rok na kolejnej Nocy Bibliotek!

                                                                                            Marta Skowrońska

     • Konsultacje nauczycielskie

     • Planowane terminy konsultacji nauczycielskich dla Rodziców

      w roku szkolnym 2022/2023 ,godzina 14.30

       

      11.10.2022

      08.11.2022

      13.12.2022

      10.01.2023

      14.02.2023

      14.03.2023

      18.04.2023

      09.05.2023

      13.06.2023

       

     • Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki

     • Klasa 2 w Pacanowie


            30 września z okazji Dnia Chłopaka klasa 2 razem z wychowawczynią panią Martą Skowrońską oraz panią psycholog Agnieszką Bucką pojechała na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Naszym przewodnikiem była pszczółka  z którą przeszliśmy przez „mysią norkę” w świat bajek i baśni. Mieliśmy tam możliwość odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w okienkach, „przenoszenia” na tablicy interaktywnej bajkowych bohaterów do krajów, z których pochodzą. Potem ze stacji Pacanów  wraz z Koziołkiem Matołkiem pojechaliśmy w podróż pociągiem, z którego okien oglądaliśmy różne piękne krajobrazy.
      W pewnym momencie pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Tam wysłuchaliśmy opowieści, a potem mogliśmy pospacerować po tym przepięknym miejscu, w którym nawet kwiaty do nas mówiły. Obejrzeliśmy również w mini kinie jeden odcinek przygód Koziołka Matołka.

              W zaczarowanej komnacie w szklanych kulach byli bohaterowie znanych i mniej popularnych bajek i baśni – musieliśmy odgadnąć ich tytuły i w nagrodę wysłuchaliśmy jedną z wybranych baśni.

              Następnie obejrzeliśmy w Małym Teatrze spektakl teatralny pt. „Mała Syrenka”. Mały Teatr, to kameralna scena lalkowa, jej zaletą jest bliski kontakt widzów z lalkami i animatorami. Dzieci zgromadzone w małej, przytulnej salce, wczuły się w oglądaną historię i przeżywały ją wraz z bohaterami.

      Po spektaklu dzieci uczestniczyły w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Oglądali lalki, zobaczyli jak działają i jak nazywają się różne techniki ich uruchamiania. Na koniec nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek. Niektóre dzieci w tym celu skorzystały z bogatej oferty Magicznej księgarni.


                   Wizyta w Europejskim Centrum Bajek to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.

                                                                                                        Marta Skowrońska


     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece

        29 września w bibliotece  szkolnej  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

      Udział w akcji wzięli uczniowie klas I, II i III z wychowawcami, dzieci przebywające na świetlicy oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

       Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

      Głośne Czytanie rozpoczęła pani dyrektor ZPO w Dobrowodzie pani Barbara Guzińska  czytając książkę pt. „ Kto przytuli Misia Tulisia”a słuchaczami byli najmłodsi uczniowie . Lektorem była również pani psycholog Agnieszka Bucka, która przeczytała dzieciom książkę pt.: „Kto się boi lisa?”.

      Dzieciom z klasy I i II książkę pt.; „Miś Tuliś bawi się  w chowanego” czytała pani Marta Skowrońska i pani Danuta Dziadek. W tym dniu lektorami byli również uczniowie klasy drugiej i trzeciej.

      Akcja ta co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie kontynuowana nadal.

       

                                                                                                                                      Marta Skowrońska