Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzacych publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski. Przyznane przez MEN, w formie dotacji docelowej środki finansowe przyznawane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych. Nasza szkola otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 tys. złotych na organizację dwudniowej wycieczki do Warszawy.
W dniach 15 - 16 maja starsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 12:00, następnie udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, aby podziwiać m.in. Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, Belweder, Teatr na Wyspie i Pałac Myślewicki. Pomimo niesprzyjającej pogody rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Zobaczyliśmy Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Gnojną Górę, Barbakan z murami miejskimi i Pomnikiem Małego Powstańca, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza i uroczystą zmianę warty.
Następnego dnia spędziliśmy cudowne chwile w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Nas najbardziej zainteresował najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie! Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami.
Zwiedziliśmy nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który zdobył liczne, prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych oraz plebiscytach mieszkańców stolicy. Elewacji od ulicy Dobrej nadano monumentalny charakter poprzez instalację ośmiu tablic (4 x7 m) zwieńczonych fryzem z napisem Biblioteka Uniwersytecka.
Dzieci były na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest on bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15000 m2), gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby.
Z dachu uczniowie mogli podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby wjechać na XXX piętro i podziwiać panoramę stolicy. Wróciliśmy do Dobrowody ok. godziny 18:00.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Wychowawcy