• "Szkoła do hymnu" 2023

          • ​​​​​​​W piątek, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja “Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 9 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie klas  IV – VIII poprzez recytacje różnych utworów i śpiewanie piosenek patriotycznych przypomnieli że przez  123 Rzeczpospolita była zniewalana przez Rosję, Prusy i Austrię. Pomimo, że czasy rozbiorów były bardzo trudne i ciężkie dla naszych rodaków, to Polacy zawsze rozumieli co to znaczy być patriotą, nie dali się wynarodowić  nie wyzbyli się tożsamości narodowej, własnego języka, kultury , tradycji, flagi biało – czerwonej i Orła Białego jako symboli narodowych.  Walczyli o wolność Polski za którą oddawali swoje życie. To dzięki naszym przodkom i ich chęci walki żyjemy dziś w wolnej Polsce. Mamy własną kulturę, język, obyczaje i religię. W czasie występu artystycznego chór śpiewał pieśni patriotyczne: „Niepodległa niepokorna”, „Marsz I Brygady”,  „Co to jest niepodległość”, ,,Żeby Polska była Polską’’, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość  rodaków.

            To była wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności –  społeczności szkolnej.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w akademii.

                Organizatorzy:

            p. A. Rak i p. J. Chudzińska

             

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Świat bajek otwiera przed nami drzwi do świata,  w którym wszystko może się zdarzyć. Bajki w szczególności te czytane odgrywają ważną rolę w życiu małego człowieka. 

            6 listopada przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w bajkowych przebraniach. Na dzieci czekało w tym dniu wiele „bajkowych” atrakcji.

            Przedszkolaki wykazały się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, a także zabawy taneczne przy muzyce z bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił naszym przedszkolakom wiele radości.

             

            M. Nowocień

            M. Sobczak

            M. Gryszówka

             

          • Akcja: "Szkoła pamięta"

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji: "Szkoła pamięta". Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

            Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

            Nasza szkoła przystąpiła do akcji: "Szkoła pamięta", podczas której uczniowie z wychowawcami oraz należący do Szkolnego Koła PCK wraz z Panią Dyrektor Renatą Bugdalską i opiekunem Panią Joanną Zych oraz z Panią Ewą Nowaczkiewicz udali się na pobliski cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie pod Broniną we wrześniu 1939 roku. Większość poległych polskich żołnierzy spoczywa na cmentarzu w pobliskim Szczaworyżu, pozostali na cmentarzu w Busku- Zdroju i w Dobrowodzie. Nie zapomnieli także o modlitwie i zapaleniu światełka na pomniku Grzegorzewskich. Uczniowie uczcili również pamięć bohatera II Wojny Światowej i kampanii wrześniowej– Jana Wawro, którego tablica pamiątkowa znajduje się przy szkole. Przed zapaleniem symbolicznego znicza przy pomniku uczniowie poznali sylwetkę Polaka zamordowanego  w Charkowie w 1940 roku.

            Czas spędzony na cmentarzu był czasem refleksji i zadumy. Stał się on również prawdziwą lekcją historii, dzięki której uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, że warto jest walczyć o swoje poglądy, stawać w obronie słabszych i pokrzywdzonych oraz walczyć o honor ojczyzny. Dzięki takim postawom stajemy się bowiem nie tylko lepszymi ludźmi, ale również patriotami i „bohaterami” naszej małej lokalnej społeczności.


            Opiekun PCK

          • ,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko-Zdrój’’

          • Sukcesy naszych uczennic 

            W dniu 31.10.2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej ,,Fauna i flora chroniona na terenach Gminy Busko- Zdrój’’.

            Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych młodych ludzi oraz doskonalenie znajomości roślin i zwierząt chronionych na terenach gminy Busko-Zdrój.

             

            Komisja konkursowa doceniła pracę Malwiny Maj, uczennicy klasy I, która zajęła II miejsce oraz Wiktorię Pechcińską, uczennicę klasy VI, która uzyskała III miejsce.

             

            Dziewczęta poprzez swoją pracę wykazały dużą wrażliwość ekologiczną i artystyczną. 

            W nagrodę  otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz wartościowe nagrody.

             

            Dziewczętom serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości oraz życzymy kolejnych sukcesów!

             

             

          • Dzień Misyjny w Parafii Dobrowoda

          • 29 października grupa misyjna przygotowała w kościele parafialnym Dzień Misyjny. Dzieci i młodzież w pięknych strojach czytały na Mszy św. czytania, śpiewały psalm oraz modliły się za misjonarzy i swoich rówieśników w różnych zakątkach świata. Przed mszą św. czytały rozważania misyjne odmawiając różaniec w intencji misji i misjonarzy. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z ks. Proboszczem.

            Dziękuję rodzicom za wykonanie przepięknych strojów misyjnych, a dzieciom za zaangażowanie w sprawy misji, bo dzięki Wam Kościół stał się prawdziwie misyjny.

            Joanna Zych

          • Kolorowy Tydzień Misyjny

          • W dniach 25-29 października obchodziliśmy „Kolorowy Tydzień Misyjny” zorganizowany przez grupę misyjną dzieci należącą do szkolnego koła PCK.

            W ramach obchodów Tygodnia Misyjnego poprzez naukę i zabawę, budowaliśmy świadomość oraz wrażliwość uczniów na potrzeby innych, szczególnie ich rówieśników z najuboższych zakątków świata.

            Akcja „Kolorowy Tydzień Misyjny” polegała na tym, by w każdym dniu tygodnia ubrać się w kolor symbolizujący dany kontynent świata:

             

            • Poniedziałek (25.10) – Ameryka – Czerwony

            • Wtorek (26.10) – Oceania – Niebieski

            • Środa (27.10) – Afryka – Zielony

            • Czwartek (28.10) – Europa – Biały

            • Piątek (29.10) – Azja – Żółty

            Również w modlitwie dodawaliśmy intencję za dzieło misyjne, misjonarzy i miejscową ludność z kontynentu, którego kolor był w tym dniu.

            Udział w tym wydarzeniu był odpowiedzią na słowa Jezusa,
            które są hasłem tegorocznego Tygodnia Misyjnego:

            Misje sercem Kościoła”

          • NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC

          • W naszej szkole został zorganizowany konkurs na ,,Najładniejszy Różaniec” wykonany dowolną techniką, z różnych materiałów, przez uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci.

            W konkursie wzięli udział uczniowie klas I- VIII . Specjalne powołane jury konkursowe wyłoniła zwycięzców, którym przyznano nagrody i dyplomy pamiątkowe.

            LISTA LAUREATÓW

            I miejsce w kategorii klas I-III

            1. Sieradzki Franciszek

            2. Bartosz Świątek

            II miejsce

            1. Zuzanna Koziara

            2. Malwina Maj

            III miejsce

            1. Aron Gwóźdź

            2. Cezary Lipiec

            Wyróżnienie

            Lena Czerw

            I miejsce w kategorii klas IV-VI

            1. Julia Kuta

            2. Daniel Nizioł

            II miejsce

            1. Wiktoria Pechcińska

            2. Kamil Stępień

            III miejsce

            1. Amelia Gwóźdź

            2. Bartosz Matusik

            3. Zuzanna Jurecka

            Wyróżnienie

            Marcel Lechowski

            I miejsce w kategorii klas VII-VIII

            1. Filip Farmas

            2. Maja Misztal

            3. Adrian Kuta

            II miejsce

            1. Daniel Dulik

            2. Michał Stępień

            III miejsce

            1. Wojciech Warzecha

            Wyróżnienie

            Bartłomiej Furgoł

             

            Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom gratulujemy pomysłu i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

            Pani Katechetka


             

          • XXI gminny konkurs ekologiczny - „Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT” dla uczniów klas III

          • 26 października uczennica klasy III Wiktoria Guździołwzięła  udział w gminnym konkursie ekologicznym w SP nr 3. Organizatorem Konkursu był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, przy współudziale Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju. Tematem wiodącym w tym roku była „zielona energia”, odnawialne i nieodnawiolane źródła energii oraz sposoby oszczędzania energii i wody.

            Celem konkursu było:

            1. Kształtowanie postaw i wrażliwości proekologicznej, oraz zdobywanie wiedzy w zakresie edukacji przyrodniczej.

            2. Rozumienie konieczności ochrony środowiska dla zdrowia i życia własnego oraz przyszłych pokoleń.

            3. Dostrzeganie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

            4. Zwrócenie uwagi na największe zagrożenia ekologiczne współczesnego świata.

            5. Rozumienie znaczenia ”zielonej energii”.

            6. Wyróżnianie odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii.

             

            Wiktoria zajęła I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Marta Skowrońska

          • Ślubowanie I klasy

          • „Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś nasze pasowanie…” – takie między innymi słowa popłynęły z ust pierwszoklasistów w czasie jednej z ważniejszych uroczystości szkolnych jakąjest uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów.Odbyła się ona w naszej szkole dnia 18 października 2023 roku.  

            Uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawcy przez wiele dni solidnie, z pełnym zaangażowaniem przygotowywali się do tego szczególnego dnia, chcąc jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w okolicznościowym programie. Odświętnie ubrani, uśmiechnięci, podekscytowani bohaterowie dnia stanęli przed przedszkolakami, uczniami nauczycielami i gośćmi zebranymi na sali gimnastycznej. Najmłodsi musieli udowodnić, że zasługują na miano uczniów naszej szkoły. Zostali poddani kilku niełatwym „egzaminom”. Pierwszoklasiści zdali je celująco, czym potwierdzili gotowość do przyjęcia ich do grona pełnoprawnych uczniów.

            Tak więc tradycji mogło stać się zadość. Uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły Po ślubowaniu Pani Dyrektor Renata Bugdalska dokonała symbolicznego aktu pasowania ich na uczniów. Po czym nie szczędziła dzieciom miłych słów.Świadkami tego doniosłego wydarzenia byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech Rodzice i Dziadkowie. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolną, koszulki na grupowe wyjazdy czy zawody sportowei wspaniałe upominki, a po uroczystości pozowały do wspólnej fotografii.Na zakończenie tego miłego dnia rodzice zorganizowali dzieciom poczęstunek.

            Kochanym Pierwszoklasistom serdecznie życzymy, żeby zawsze przychodzili do naszej szkoły z przyjemnością, żeby spędzanie w niej czasu – wśród kolegów, koleżanek, nauczycieli sprawiało im jak najwięcej radości, a wspólna nauka szła „jak z płatka” i była prawdziwą przygodą.

            Szanownym Rodzicom życzymy,  żeby dzieci  jak najczęściej dostarczały im powodów do dumy, satysfakcji i radości.

                                                                                                                   mgr Barbara Wielgo

          • Nauczycielom w dniu ich święta…

          • W piątek 13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta KEN przygotowany przez uczniów klasy 5 i 6. Po części oficjalnej, czyli po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, głos zabrała pani dyrektor Renata Bugdalska, która złożyła nauczycielom serdeczne życzenia oraz przedstawiła nagrodzonych. Oprócz wierszy i piosenek, którymi uczniowie wyrażali swoją wdzięczność, nie zabrakło też sporej dawki humoru. Prowadzący, świadomi tego, jak  trudno jest stworzyć idealnego ucznia,  poprosili nauczycieli o przyjęcie kilku życzliwych rad. Na scenie pojawił się uczeń – kucharz, który zaprezentował, jak można uformować najlepszego ucznia przy pomocy sprzętów i składników, które można znaleźć w kuchni. Następnie na scenie pojawili się chłopcy z klasy VI, którzy wypowiedzieli się na temat naszego szkolnego raju, nad którym czuwa kilkunastu archaniołów. Szkolnym rajem i archaniołami rozporządza serafin, który uczy  „wiedzy o globalnej sieci”, czyli informatyki.

            Akademia zakończyła się życzeniami złożonymi przez przewodniczącą Rady Rodziców – panią Justynę Gwóźdź.

          • Odbiór techniczny boiska

          • W dniu 12 października odbył się odbiór techniczny boiska wielofunkcyjnego przy ZPO w Dobrowodzie, które zostało sfinansowane w ramach PROGRAMU SPORTOWA POLSKA – PROGRAM ROZWOJU LOKALNEJ INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ – EDYCJA 2022.

            Już niebawem z obiektu będą mogły korzystać dzieci i młodzież.

            Wykonawca budowy przekazał, w ramach prezentu na dobry start, zestaw sprzętu sporotwego.

          • 10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nie radzenia sobie z problemami rodzinnymi czy szkolnymi.

            Ważne jest, aby w takich sytuacjach umieć zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie załamywać się, znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi (choć to trudne w czasach epidemii), spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów.

            Jeżeli pomimo tego zauważycie, że dzieje się  z Wami  coś niepokojącego zwróćcie się o pomoc do fachowców bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.

            W naszej szkole w ramach porad i konsultacji dzieci, rodzice i opiekunowie mogą korztać ze wspracia psychologa, pedagoga oraz pedagogas pecjalnego.

            W ramach rozwoju świadomości i edukacji dzieci Pani pedagog specjalny  przeprowadziła na terenie szkoły akcję profilaktyczną, przekazała uczniom ulotki informacyjne oraz udostępniła nauczycielom wychowawcą filmy edukacyjne na temat zdrowia psychicznego.

          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • Dnia 6 października przedszkolaki rywalizowały w III Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, która odbyła się w Szkole Podstawowej numer 1 w Busku-Zdroju.

            Rywalizowało ze sobą 8 drużyn z różnych placówek.

            „Nasze” przedszkolaki zaprezentowały się doskonale. Ich upór i zaangażowanie były widoczne podczas każdej z 4 konkurencji.

            Otrzymaliśmy pamiątkowe medale i dyplom dla szkoły za godne reprezentowanie placówki.

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • Szkolne Koło PCK włączyło się w obchody Światowego Dnia Zwierząt, które przypada 4 października. Wiąże się ściśle z obchodzonym w Kościele katolickim świętem wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologów.

            Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi ludzi na los zwierząt, szczególnie na los bezdomnych i sytuację w schroniskach.

            Przez cały miesiąc październik w naszej Szkole przeprowadzona była zbiórka karmy, którą wsparliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.

            Szkolną delegację uczniów pod opieką pani Joanny Zych oraz przedstawiciela rodziców powitała kierownik schroniska, która opowiedziała o losie przebywających tam zwierząt, a także oprowadziła nas po schronisku, gdzie mogliśmy zobaczyć jak mieszkają tam psy i kociaki.

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom, za okazane serce i zaangażowanie w zbiórkę.

            Ta wizyta to znakomity przykład tego, jak ważnym jest uwrażliwianie dzieci na los czworonożnych przyjaciół.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję. 


            Opiekun koła PCK - Joanna Zych


             

          • Wycieczka do Wiślicy śladami Jana Długosza 

          • We wtorek 3 października uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wiślicy. Celem wyjazdu było poznanie zabytków Wiślicy oraz działalność patrona szkoły Jana Długosza na Ponidziu. Mieliśmy okazje poznać następujące zabytki: 

            Pawilon archeologiczny: Wybudowany w latach 60. Pawilon Archeologiczny przykrywa relikty wczesno-romańskiego kościółka pw. św. Mikołaja wraz z przyległą kaplicą grobową datowaną na XI wiek. Od strony północnej przy ścianie kościoła znajduje się hipotetyczne baptysterium pochodzące prawdopodobnie z roku 880! 

            Podziemia: Rezerwat archeologiczny w podziemiach Bazyliki kryje pozostałości dwóch świątyń romańskich. Pierwsza z nich datowana jest na XII w. W jej obrębie znajduje się unikatowa w skali świata rytowana posadzka krypty zwana Płytą Orantów. Jest ona zaliczana do grona najważniejszych i najpiękniejszych przykładów sztuki romańskiej.

            Drugi kościół datowany jest na XIII w. Obecnie jedyną jego pozostałość stanowią fragmenty murów i posadzka wykonana z emaliowanych płytek ceramicznych bogato zdobionych przedstawieniami rozet. Ciekawostką jest również oryginalny przekrój przez cmentarzysko przykościelne.

            Dom Długosza: Gotycka kamienica, tzw. Dom Długosza, ufundowana została przez Jana Długosza w 1460 roku. Budynek został wzniesiony dla 12 kanoników i 12 wikariuszy czyniących posługę w ówczesnej Kolegiacie. Swoją funkcję spełnia po dziś dzień i funkcjonuje jako plebania. Pomieszczenia udostępnione dla turystów to: piwnice, w których znajduje się kawiarenka i wystawa rzeźby sakralnej, przykryta dębowym stropem kasetonowym sień z zachowanymi gotyckimi portalami jak również sala ekspozycyjna Muzeum. Zobaczyć w niej można oryginalne XV-wieczne polichromie oraz XV-wieczny zdobiony modrzewiowy strop belkowany.                                                                                                                                                                  

            Bazylika: Najokazalszym obiektem zabytkowym w Wiślicy jest dwunawowa świątynia fundacji Kazimierza Wielkiego. Należąca do serii kościołów ekspiacyjnych, powstałych w ramach pokuty króla za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki, jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. W jego wnętrzu kryją się niezwykle cenne przykłady sztuki sakralnej. Najważniejszym z nich jest figura Matki Bożej Łokietkowej. Wykonana na styku stylu romańskiego i gotyckiego pół-płaskorzeźba w II poł. XIII w. W 1347 r. świątynia była świadkiem jednego z najistotniejszych momentów w dziejach średniowiecznej Polski, wprowadzenia w życie tzw. Statutów Wiślickich czyli pierwszej kodyfikacji prawa, która stworzona została z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Na szczególną uwagę zasługują również freski rusko-bizantyjskie z 1398 r. fundacji Władysława Jagiełły oraz autentyczny program heraldyczny na zwornikach sklepień świątyni reprezentujący ideę Korony Królestwa Polskiego z XIV w. Od 2005 roku kościół posiada status Bazyliki Mniejszej.

            Tablica Erekcyjna: Tablica erekcyjna z 1464 roku fundacji Jana Długosza usadowiona na południowej ścianie Bazyliki przedstawia postać biskupa krakowskiego Bodzanty i Kazimierza Wielkiego oddającego Matce Bożej z Dzieciątkiem model wiślickiej świątyni pod opiekę.

            Dzwonnica: Przylegająca do Bazyliki dzwonnica została ufundowana w 1460 r. przez Jana Długosza. Jej pierwsze dwie kondygnacje wykonane są z ciosów kamiennych, kolejne natomiast już z cegły. Bezpośrednio pod dachem znajduje się fryz, na którym przedstawiono szereg herbów. Uszkodzona w trakcie I wojny światowej, dziś odrestaurowana. 

            Po kilku godzinach pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. 

          • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 4

          • Ten dzień w naszej klasie przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy z trójki klasowej przygotowałydla wszystkich dzieci poczęstunek -pyszną pizzę. Dziewczynki wraz z wychowawczynią złożyły chłopcom życzenia oraz zorganizowały ciekawe zabawy. Chłopcy mogli pograć w grępiłkarzyki,  własnoręcznie wykonaną przez jedną z koleżanek. Potem wszyscy w kręgu bawilisię w zabawę integracyjną „ Poznajmy się” oraz w  kalambury.

            Te wspólne zajęcia  dały dzieciom  dużo radości  i sprawiły, że to był naprawdę wspaniały dzień.

            Anita Skotnicka

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie