• "Ubierz się w książkę"

     • I edycja konkursu  „Ubierz się w książkę”.

           Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie kl. IV-VIII wzięli udział w konkursie fotograficznym: „Ubierz się w książkę”. Celem konkursu była popularyzacja książek i czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań, możliwości twórczych oraz zachęcanie do fotograficznych poszukiwań i rozwijania zmysłu obserwacji. 26 września Pani Marta Skowrońska z biblioteki  szkolnej oraz pani psycholog Agnieszka Bucka  ogłosiły konkurs fotograficzny „Ubierz się w książkę”. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.

       10 października zebrała się Komisja powołana do rozstrzygnięcia konkursu, na który wpłynęło 10 prac. Wszystkie fotografie zostały nagrodzone.

      Wyniki konkursu

      I miejsce : Alicja Ozdoba, Maja Misztal.

      II miejsce : Zuzanna Szcześniak, Aleksandra Ozdoba.

      III miejsce : Kamila Lechowska, Nikola Obcowska.

      Wyróżnienia: Julia Kubala, Natalia Stanek , Andżelika Adamczyk, Oliwia Lipiec.

      13 października na apelu szkolnym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień.

      Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

      Organizatorzy:

      Marta Skowrońska

      Agnieszka Bucka.

     • Musical Teatru Muzycznego Forte

     • Dnia 10 października starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym musicalu dydaktycznym dla dzieci i młodzieży Teatru Muzycznego Forte pod nazwą „Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat?” Twórcy tego przedstawienia postarali się wskazać młodemu widzowi, w jaki sposób poszerzać swoje horyzonty, a także jak może kształtować swoją przyszłość. Uczniowie, wraz z główną bohaterką Marysią, odbyli niezwykłą podróż do przeszłości, która pomogła nam zdobyĆ odpowiedzi na pytania: Czy Maria Skłodowska – Curie „MOŻE OCALIĆ” Twoją babcię? Czy Mikołaj Kopernik byłby pierwszym youtuberem? Czy Adam Mickiewicz lub Juliusz Słowacki mogliby stanąć na scenie z najbardziej znanym hip – hopowcem lub raperem? To było niezwykłe widowisko muzyczne o sławnych rodakach z elementami dobrego humoru i świetnej muzyki, które może pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy młody człowiek może zmienić świat.

     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów.  Również nasza szkoła przyłączyła się do tego europejskiego „święta sportu”. Odbyły się różnego rodzaju  zawody sportowe, lekcje pokazowe, nietypowe zajęcia WF i zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie naszej szkoły mogli połączyć świetną zabawę z aktywnością fizyczną na różne sposoby. Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo i rywalizację sportową w duchu „Fair-play”.

     • VII Wojewódzki Konkurs Ekonomiczny „Zostań Mistrzem Oszczędzania”

     • Konkurs organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zbludowicach przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. 

      Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział 2 zespoły uczniowskie z klasy VIII.

      I ZESPÓŁ W SKŁADZIE: Julia Gwóźdź, Natalia Stanek, Zuzanna Smorga.

      II ZESPÓŁ W SKŁADZIE: Mateusz Matusik, Szymon Lechowski, Michał Curyło.

      W I etapie uczniowie rozwiązywali test on-line składający się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Tematyka testu, to:historia , zadania  i funkcje NBP, historia polskiej waluty od XX wieku, zagadnienia matematyczne dotyczące obliczeń procentowych.

      Oba zespoły wykazały się bardzo dobrą wiedzą. Zespół chłopcówzakwalifikował się do II etapu konkursu. Gratulujemy!!!!

      Mamy nadzieję, że w drugiej części wykażą się kreatywnością i pomysłowością  nagrywając autorski film na temat „Mój pomysł na oszczędzanie”. Trzymamy kciuki                           i życzymy dalszych sukcesów.

        Anita Skotnicka

     • Noc bibliotek

     • Noc Bibliotek 2022 - To musi się powieść!

          W dniach 01-05  października odbyła się w naszej bibliotece po raz kolejny ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. Celem akcji jest pokazanie mocy literatury i siły społeczności lokalnej.

      Dzięki połączeniu sił Biblioteki Szkolnej z filią Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju mogliśmy naszym Czytelnikom zaoferować ciekawy program. W sobotę 1 października uczennice z klasy II wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt.” Księżniczka na ziarnku grochu” w MGBP w Busku -Zdroju. Podczas spektaklu było dużo zabawy i śmiechu z aktorami. Uśmiechy na twarzach małych i dorosłych widzów oraz gromkie oklaski najlepiej świadczyły o dobrym odbiorze teatrzyku. Nocne spotkanie w bibliotece zostało uwieńczone na zdjęciach w fotobudce. W tych dniach w naszej bibliotece uczniowie kl.1-3 wzięli udział w projekcji filmu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.  Dzieci zabawiły się w małych detektywów szukając tropów odgadywały tajemnicę zniknięcia księgi. Uczennice kl. IV-VIII wzięły udział w projekcji filmu pt.: „Comedy Queen”.

                 Dziękujemy naszym Czytelnikom za liczne przybycie i udział w imprezie. Do zobaczenia za rok na kolejnej Nocy Bibliotek!

                                                                                            Marta Skowrońska

     • Konsultacje nauczycielskie

     • Planowane terminy konsultacji nauczycielskich dla Rodziców

      w roku szkolnym 2022/2023 ,godzina 14.30

       

      11.10.2022

      08.11.2022

      13.12.2022

      10.01.2023

      14.02.2023

      14.03.2023

      18.04.2023

      09.05.2023

      13.06.2023

       

     • Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki

     • Klasa 2 w Pacanowie


            30 września z okazji Dnia Chłopaka klasa 2 razem z wychowawczynią panią Martą Skowrońską oraz panią psycholog Agnieszką Bucką pojechała na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Naszym przewodnikiem była pszczółka  z którą przeszliśmy przez „mysią norkę” w świat bajek i baśni. Mieliśmy tam możliwość odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w okienkach, „przenoszenia” na tablicy interaktywnej bajkowych bohaterów do krajów, z których pochodzą. Potem ze stacji Pacanów  wraz z Koziołkiem Matołkiem pojechaliśmy w podróż pociągiem, z którego okien oglądaliśmy różne piękne krajobrazy.
      W pewnym momencie pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Tam wysłuchaliśmy opowieści, a potem mogliśmy pospacerować po tym przepięknym miejscu, w którym nawet kwiaty do nas mówiły. Obejrzeliśmy również w mini kinie jeden odcinek przygód Koziołka Matołka.

              W zaczarowanej komnacie w szklanych kulach byli bohaterowie znanych i mniej popularnych bajek i baśni – musieliśmy odgadnąć ich tytuły i w nagrodę wysłuchaliśmy jedną z wybranych baśni.

              Następnie obejrzeliśmy w Małym Teatrze spektakl teatralny pt. „Mała Syrenka”. Mały Teatr, to kameralna scena lalkowa, jej zaletą jest bliski kontakt widzów z lalkami i animatorami. Dzieci zgromadzone w małej, przytulnej salce, wczuły się w oglądaną historię i przeżywały ją wraz z bohaterami.

      Po spektaklu dzieci uczestniczyły w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Oglądali lalki, zobaczyli jak działają i jak nazywają się różne techniki ich uruchamiania. Na koniec nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek. Niektóre dzieci w tym celu skorzystały z bogatej oferty Magicznej księgarni.


                   Wizyta w Europejskim Centrum Bajek to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.

                                                                                                        Marta Skowrońska


     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece

        29 września w bibliotece  szkolnej  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

      Udział w akcji wzięli uczniowie klas I, II i III z wychowawcami, dzieci przebywające na świetlicy oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

       Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

      Głośne Czytanie rozpoczęła pani dyrektor ZPO w Dobrowodzie pani Barbara Guzińska  czytając książkę pt. „ Kto przytuli Misia Tulisia”a słuchaczami byli najmłodsi uczniowie . Lektorem była również pani psycholog Agnieszka Bucka, która przeczytała dzieciom książkę pt.: „Kto się boi lisa?”.

      Dzieciom z klasy I i II książkę pt.; „Miś Tuliś bawi się  w chowanego” czytała pani Marta Skowrońska i pani Danuta Dziadek. W tym dniu lektorami byli również uczniowie klasy drugiej i trzeciej.

      Akcja ta co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie kontynuowana nadal.

       

                                                                                                                                      Marta Skowrońska

     • Dzieci z oddziału "0" w bibliotece

     • W poniedziałek 19 września dzieci z oddziału”0” pod opieką pani wychowawczyni Barbary Wielgo odwiedziły bibliotekę. Tu czekała na nich pani bibliotekarka Marta Skowrońska.

      Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania biblioteki i poznania księgozbioru dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Następnie omówiliśmy zasady jakie trzeba spełnić, aby stać się użytkownikiem biblioteki.

      Chwilami stało się to ponad siły młodych uczestników spotkania. Książki działały jak magnes. Dlatego dzieci dostały „kwadrans” na samodzielne przeglądanie książek, które je tak bardzo interesowały.

      W tym czasie dzieci, które przyszły pierwszy raz do biblioteki założyły sobie kartę czytelnika i przystąpiły do Projektu „ Mała Książka Wielki Człowiek”.

      Po godzinie, z nieukrywanym żalem nadszedł czas powrotu do sali. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie w środę.

      W tym dniu ponownie dzieci odwiedziły bibliotekę i tym razem posłuchały wierszy Jana Brzechwy min. „ Na straganie”, „Pomidor” i wykonały wspólny plakat pod hasłem: „Warzywa”.


       

      Dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy ponownie.


       

      Marta Skowrońska

     • Spotkanie z Policją

     • 21 września 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły" uczniów klas II - VIII odwiedzili funkcjonariusze st. asp. Justyna Konopka i asp. Sebastian Wiśniewski z KPP w Busku – Zdroju..

      Policjanci przekazali podstawowe informacje o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na konieczność noszenia odblasków, by być lepiej widocznym na drodze. Przestrzegali również dzieci przed rozmowami z osobami obcymi i przyjmowaniem prezentów od nich, a także zapoznali uczniów z odpowiedzialnością karną za niewłaściwe zachowanie.

      Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

      Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

     • Europejski Tydzień Sportu

     • W dniach 28.09 - 05.10.2022r. nasza szkoła weźmie udział w 8 edycji Europejskiego Tygodnia Sportu. Podczas zajęć wychowania fizycznego będą organizowane rozgrywki w piłkę, w tenisa stołowego, bedmintona.

      Dla dzieci młodszych gry i zabawy oraz zajęcia taneczne.

      Taka akcja ma na celu uświadomić  jak ważny jest dla wszystkich aktywny tryb życia.

      W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch!!!

       

     • Narodowe czytanie 2022 „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz

     • W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez parę prezydencką. 

      Z okazji Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

       – Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…)

          3 września 2022r. (sobota) uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku –Zdroju, które odbyło się tradycyjnie w muszli koncertowej zabytkowego Parku Zdrojowego. Wydarzenie jak każdego roku rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, który przeczytał utwór „Romantyczność”. Wśród wielu lektorów znalazły się również władze miasta i gminy Busko-Zdrój, władze powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele Uzdrowiska Busko-Zdrój S. A., młodzież i mieszkańcy gminy oraz czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju. Uroczystość rozpoczęła dyrektor biblioteki Ewa Marciniec, witając gości oraz odczytując list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

      Wydarzenie uświetniły występy artystyczne uczniów naszej szkoły z kółka tanecznego przygotowane przez panią Renatę Bugdalską pod opieką pani Marty Skowrońskiej.

      Wystąpiły uczennice z klasy II, III i IV z młodzieżowymi układami tanecznymi oraz dziewczynki z kl.VI i VIII. Serdeczne podziękowania dla rodziców za przywiezienie dzieci na występ.

      Marta Skowrońska

      Narodowe czytanie

     • Rozkład jazdy Baranów - Dobrowoda - Bilczów

     • Godziny odbioru z przystanków

      7.15 - przystanek Chwalikówka

      7.17 - przystanek Baranów

      7.20 - przystanek Gadawa

      7.25 - Dobrowoda (wieś)

      7.32 - przystanek Budzyń

      7.39 - przystanek Bilczów

      7.48 - przystanek Dobrowoda (wieś)

      Godziny odwozu po lekcjach

      13.49 - przystanek Bilczów ( I odwóz)

      13.55 - przystanek Budzyń ( I odwóz)

      14.01 - przystanek Gadawa ( I odwóz)

      14.05 - przystanek Baranów ( I odwóz)

      14.10 - Chwalikówka (I odwóz)

      II odwóz

      14.44 - przystanek Bilczów, 15.39 (środa, czwartek)

      14.50 - przystanek Budzyń , 15.45 (środa, czwartek)

      14.56 - przystanek Gadawa, 15.51 (środa,czwartek)

      15.00 - przystanek Baranów, 15.55 (środa, czwartek)

      15.05 - przystanek Chwalikówka, 16.00 (środa, czwartek)

       

       

       

     • Harmonogram dowozu uczniów w dn.01.09.2022r.

     • Zgodnie z regulaminem odwozów w dniu 01.09.2022r. autobus kursuje wg.rozkładu

      8.00 - przystanek Chwalikówka

      8.10 - przystanek Baranów

      8.15 - przystanek Gadawa

      8.20 - przystanek Budzyń

      8.30 - przystanek Bilczów

      8.40 - przystanek Dobrowoda

      Odwóz godz. 11.00

     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się dn. 01.09.2022r. o godz. 8.45 w sali gimnastycznej.

      Msza Św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Dobrowodzie.

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

     •  

      ​​​Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 odbyło się na sali gimnastycznej o godz.8:00, gdzie wszystkich zebranych uczniów, nauczycieli, rodziców powitała uczennica klasy piątej - Julia Kubala. 

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego głos zabrała Pani Dyrektor - Barbara Guzińska, która krótko podsumowała miniony rok szkolny, odczytała pismo z podziękowaniami i zyczeniami dla nauczycieli i uczniów od Burmistrza MiG Busko-Zdrój oraz od Ministra Edukacji. Następnie uczniowie klasy ósmej podziękowali nauczycielom za trud włożony w wychowanie i nauczanie. Chór szkolny piękną piosenką - "Pożegnania nadszedł czas" oraz koleżanki i koledzy z klasy siódmej wręczając drobne upominki, pożegnali ósmoklasistów. Również kilka serdecznych, wzruszających słów skierowała wychowawczyni (będąca aktualnie na zwolnieniu lekarskim) pani Anita Skotnicka.

      Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła świadectwa, nagrody i dyplomy uczniom ze średnią ocen 4,75 i więcej oraz wzorowym zachowaniem, rodzicom listy gratulacyjne. Julia Gwóźdź z klasy siódmej uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole, co pretenduje Ją do stypendium burmistrza. Stypendium dyrektora otrzymają następujący uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5.00 i wzorowe zachowanie:

      1. Wiktoria Pechcińska - kl 4
      2. Kamila Lechowaska - kl. 4
      3. Bartosz Matusik - kl. 4
      4. Maja Misztal - kl. 5
      5. Julia Kubala - kl. 5
      6. Adrian Kuta -kl. 5
      7. Natalia Kuc - kl.7
      8. Bartosz Górak - kl.7
      9. Mateusz Matusik - kl. 7
      10. Dawid Dulik - kl. 8

      Podziękowania i dyplomy z rąk Pani Dyrektor otrzymali rodzice, którzy bardzo aktywnie udzielają się na rzecz szkoły i klasy.

      Po uroczystości na sali, wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcą.

      Absolwentami zostali:

      1. Kamil Grzegorz Burchan 
      2. Dawid Dulik 
      3. Jakub Filip Grudzień
      4. Maciej Andrzej Gwóźdź
      5. Filip Kałuża
      6. Jakub Wojciech Kolarz
      7. Szymon Kolarz
      8. Wiktor Marcin Lulko
      9. Natalia Łabaj
      10. Amelia Wioletta Majewska
      11. Patryk Paweł Majewski
      12. Bartosz Henryk Myłek
      13. Jakub Nowak
      14. Wojciech Skiba
      15. Daniel Piotr Szcześniak

      Wychowawczynie: mgr Anita Skotnicka, mgr Urszula Wiśniewska

      O 9.30 uczniowie z nauczycielami uczestniczyli w Mszy Świętej na zakończenie roku szkolnego w kościele w Dobrowodzie.

      Ósmoklasistom życzymy dostania się do wybranych szkół i dalszych sukcesów, wszystkim uczniom gratulujemy promocji do wyższej klasy oraz życzymy wspaniałych, bezpiecznych wakacji.

      Bożena Krupa

      Pożegnanie przez ósmoklasistów oraz wręczenie nagród i dyplomów najlepszym w nauce uczniom

      Wręczenie rodzicom listów gratulacyjnych oraz dyplomów z podziękowaniami.