Dnia 25.09.2015 roku zuchy z 15 Buskiej Drużyny Zuchowej pod opieką dh Doroty Olszowej, dh Marty Skowrońskiej i dh Barbary Wielgo wybrały się na XXXII Rajd Nocny „Po Omacku”. Najliczniejsza była grupa dzieci z klasy trzeciej, ale mieliśmy też sześcioletnią Julkę z klasy pierwszej. Trasa tegorocznego rajdu to: Busko - Wełecz - Busko. Mimo, że padał deszcz to zuchy w dobrych nastrojach zebrały się pod Domem Harcerza w oczekiwaniu na wyjście na trasę. Z niecierpliwością wszyscy oczekiwali czy Rajd się odbędzie, bo pogoda nie sprzyjała wędrówce. Wszyscy zaopatrzeni w płaszcze, kurtki przeciwdeszczowe i dobry humor wyruszyli na trasę. Nie straszny był nam deszcz. Maszerowało się bardzo dobrze. Po dotarciu do Wełcza odbył się uroczysty apel, a później ognisko i pieczenie kiełbasek. Każdy uczestnik otrzymał snikersa i pamiątkową plakietkę. Szkoda, że deszcz trochę skrócił trasę Rajdu, bo maszerowało się nam bardzo dobrze i już czekamy na następny czyli Zmarzlaczek.
Rajd nocny "Po Omacku"
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania organizowany jest w Polsce już po raz piętnasty. Ogłoszony został w 2001 roku przez Polską Izbę Książki, aby podkreślić zalety głośnego czytania. A zalet tych możemy wymienić mnóstwo, m.in. to, że rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ułatwia samodzielne czytanie, chroni przed uzależnieniem od telewizji i Internetu, buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem.
29 września 2015r. w naszej szkole takie święto zostało zorganizowane po raz pierwszy przez opiekuna biblioteki szkolnej p. Martę Skowrońską oraz uczniów należących do aktywu bibliotecznego.
W uroczystości wzięli udział uczniowie klas najmłodszych od I do III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie kl. I odwiedzili szkolną bibliotekę wraz z wychowawcą p.Barbarą Wielgo i wspólnie zostały odczytane fragmenty lektury pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Klasa II również wzięła udział w głośnym czytaniu w bibliotece, tu jednak należy pochwalić uczennicę Natalię Łabaj, która pięknie czytała fragment pt. „ Jak Kubuś Puchatek Świętował Przyjaźń”. Do akcji została zaproszona pani dyrektor Barbara Guzińska, która odczytała uczniom kl. III oraz najmłodszym w oddziale „0” wiersz pt.: „ Paweł i Gaweł”.
Z uwagi na duże zainteresowanie najmłodszych i tych nieco starszych tą akcją, planujemy powtórzyć ją za rok.
Marta Skowrońska
XIV Międzynarodowy Bieg Zdrojowy w Busku Zdroju – 20.09.2015r
XIV Międzynarodowy Bieg Zdrojowy w Busku Zdroju – 20.09.2015r.
20 września do Buska przyjechało blisko 300 zawodników i zawodniczek z całej Polski , w tym 5 osób niepełnosprawnych by wziąć udział w XIV Edycji Biegu Zdrojowego w Busku-Zdroju. Startowali w różnych kategoriach wiekowych na dystansach od 60 m do 10km. Organizatorem zawodów był: Klub Sportowy „Słoneczko” w Busku-Zdroju.
Patronat honorowy nad zawodami objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Patronat medialny: TVP Kielce, Busko.com.pl, Tygodnik Ponidzie, Echo Dnia, Radio Kielce, Maratony Polskie.
W biegu tym uczestniczyli także uczniowie z naszej szkoły zajmując następujące miejsca:
Klasa 0 - Daniel Dulik - miejsce 2
Klasa 2 - Dawid Dulik - miejsce 6
Klasa 3 - Gabryjela Klepacz - miejsce 11
Klasa 4 - Marcel Gadawski - miejsce 4
Natalia Pudło - miejsce 6
Klasa 5 - Maciej Czekaj - miejsce 5
Kamil Skotnicki - miejsce 6
Radosław Judasz – miejsce 8
Klasa 6 - Dominika Durnaś – miejsce 4
Barłomiej Klepacz - miejsce 4
W biegach poza konkursem brał udział również nasz pan Radosław Sędzielewski dopingując Dominikę.
Gratulujemy wszystkim, którzy brali udział w zawodach.
Wszyscy jesteśmy zwycięzcami, bo przecież SPORT TO ZDROWIE !!!!!!!!!!!!
Sprzątanie Świata
Akcja - Sprzątanie Świata
Jak co roku dnia 17.09.2015 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji.
Przy okazji tej akcji uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku i podczas przejścia przez ulicę. Dzieci z ochotą wypowiadały się na temat napotykanych znaków, przejeżdżających pojazdów i przejścia dla pieszych. Spacer miał na celu kształtowanie właściwych nawyków w zakresie prawidłowego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Serdeczne podziękowania dla rodziców uczniów klas młodszych składają wychowawcy.
Marta Skowrońska
Wspomnienia z wycieczki po Ponidziu
Wspomnienia z wycieczki po Ponidziu
We wtorek 15 września uczniowie klasy V i VI pod opieką P. Anity Skotnickiej i Ewy Nowaczkiewicz wybrali się na wycieczkę po Ponidziu. Naszym przewodnikiem był Pan Dariusz Wiech - pracownik Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który z niezwykłą pasją przekazywał nam wiedzę o walorach przyrodniczo – historycznych naszej Małej Ojczyzny.
Naszym celem był Garb Pińczowski – wypiętrzenie o długości ok. 42 km i szerokości 6 km, porozcinane głębokimi, malowniczymi dolinkami lub wąwozami, stanowiącymi charakterystyczny element nadnidziańskiego krajobrazu.
Warunki klimatyczne sprzyjają rozwojowi roślinności ciepłolubnej. Najciekawsze z nich to gatunki wymienione w „Polskiej czerwonej księdze roślin": m.in. ostnica Jana czy dziewięćsił popłocholistny. Obserwowaliśmy też zarośla tarninowe i leszczynowe z krzewami takimi jak np.: róże, dereń, głóg i kalina.
Wielkie wrażenie zrobiła na nas Kaplica św. Anny – stoi na wzgórzu, któremu dała nazwę. U jej stóp rozłożyło się miasto, a dalej, pośród rozległych łąk płynie Nida. Dzięki przepięknej pogodzie mogliśmy nacieszyć oczy wspaniałymi pejzażami nadnidziańskimi.
Na zakończenie odwiedziliśmy Krzyżanowice, gdzie z wielkim apetytem spałaszowaliśmy przepyszne kiełbaski z ogniska i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły planując już kolejny wyjazd!
Ewa Nowaczkiewicz
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyła się 1 września (wtorek) 2015 roku o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej. Nowa pani Dyrektor - mgr Barbara Guzińska powitała zebranych na sali: gości, nauczucieli, dzieci oraz rodziców.
Minutą ciszy uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie pani Dyrektor przekazała zebranym ważne informacje dotyczące organizacji roku szkolnego, przedstawiła wychowawców klas i nauczycieli. Głos zabrał również Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury Społecznej - Mirosław Wieczorek, który na ręce pani Dyrektor złożył list w imieniu Burmistrza MiG w Busku-Zdroju - Waldemara Sikory zawierający serdeczne życzenia dla uczniów, nauczycieli, rodziców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Na koniec rozeszliśmy się do swoich klas na spotkanie z wychowawcą. Następnie cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami udała się na mszę świetą do Kościeła w Dobrowodzie na godzinę 10.00, podczas której odbyło się uroczyste poświęcenie tornistrów.
Pływalnia w Busku Zdroju zaprasza - wstęp wolny
Dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych dla których organem założycielskim jest Gmina Busko Zdrój są zwolnieni z opłat za korzystanie z Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w okresie wakacji letnich 2015r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00.
Serdecznie zachęcamy do korzystania.
Wykaz Podręczników w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie na rok szkolny 2015/2016
Kl. O
Kraina przedszkolaka - Roczne przygotowanie przedszkolne.
Autor Beata Szurowska
KL.I
"Nasza Szkoła" Podręcznik zintegrowany i Edukacja matematyczna autorzy: Maria Lorek, Agata Ludwa i Monika Zatorska
"Moje Ćwiczenia" Klasa 1 - Grupa Edukacyjna SA - Autorzy E. Dulemba, J. Faliszewska, G. Lech, A. Opala, I. Parlicka, A. Ziewiecka.
"Moje Ćwiczenia" Matematyka - Grupa Edukacyjna SA - Autorzy E. Dulemba, J. Faliszewska, G. Lech, A. Opala, I. Parlicka, A. Ziewiecka.Kl. II
"Nasza Szkoła" Podręcznik zintegrowany i Edukacja matematyczna autorzy: Maria Lorek, Agata Ludwa i Monika Zatorska
"Moje Ćwiczenia" Klasa 2 - Grupa Edukacyjna SA - Autorzy E. Dulemba, J. Faliszewska, G. Lech, A. Opala, I. Parlicka, A. Ziewiecka.
"Moje Ćwiczenia" Matematyka - Grupa Edukacyjna SA - Autorzy E. Dulemba, J. Faliszewska, G. Lech, A. Opala, I. Parlicka, A. Ziewiecka.KL.III
„Nasza klasa” Klasa 3.
Autorzy: Andrzej Pustuła, Balbina Piechocińska, Czesław Cyrański, Dorota Baścik-Kołek, Ewa Misiorowska, Grażyna Śliwa, Marzena Pucińska
W skład pakietu wchodzą: Podręcznik z ćwiczeniami .Podręcznik z tekstami do czytania . Wycinanki. Elementarz małego informatyka z płytą CD .
Kl. IV-VI
PRZEDMIOT
KLASA
AUTOR, TYTUŁ
WYDAWNICTWO
Język polski
IV
M. Derlukiewicz „Słowa na start”
Nowa Era
Język polski
V
H.Dobrowolska, U. Dobrowolska „Jutro pójdę w świat”
WSiP
Język polski
VI
H.Dobrowolska, U. Dobrowolska „Jutro pójdę w świat”
WSiP
Historia
IV
G.Wojciechowski
„Wczoraj i dziś”
Nowa Era
Historia
V
G.Wojciechowski „Wczoraj i dziś”
Nowa Era
Historia
VI
G.Wojciechowski „Wczoraj i dziś”
Nowa Era
KLASA
PRZEDMIOT
AUTOR
TYTUŁ
WYDAWNICTWO
I V
Matematyka
Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, Małgorzata Paszyńska
„Matematyka z kluczem”
(podręcznik +2 zeszyty ćwiczeń)NOWA PODSTAWA PROGRAMOWANOWA ERA
Przyroda
M. Marko- Worłowska,
F. Szlajfer,
J. Stawarz„Tajemnice przyrody”
( podręcznik +2 zeszyty ćwiczeń)NOWA PODSTAWA PROGRAMOWANOWA ERA
KLASA
PRZEDMIOT
AUTOR
TYTUŁ
WYDAWNICTWO
V
Matematyka
H. Lewicka,
M. Kowalczyk„Matematyka wokół nas”
(podręcznik +2 zeszyty ćwiczeń)NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
WSiP
Przyroda
Janina Ślósarczyk, Ryszard Kozik, Feliks Szlajfer
„Tajemnice przyrody”
( podręcznik +2 zeszyty ćwiczeń)NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
NOWA ERA
KLASA
PRZEDMIOT
AUTOR
TYTUŁ
WYDWNICTWO
VI
Matematyka
H. Lewicka,
M. Kowalczyk„Matematyka wokół nas”
(podręcznik +2 zeszyty ćwiczeń)NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
WSiP
Przyroda
Joanna Stawarz,
Feliks Szlajfer,
Hanna Kowalczyk„Tajemnice przyrody”
(podręcznik + 2 zeszyty ćwiczeń)
NOWA PODSTAWA PROGRAMOWANOWA ERA
Podręczniki do języka angielskiego na rok szkolny 2015/ 2016
Klasa
Autor
Wydawnictwo
Klasa I
Podręcznik + zeszyt ćwiczeń
Super Sparks 1
M. Szpotowicz, M. Szulc- Kurpaska
Oxford
Klasa II
Podręcznik
Super Sparks 2
Zeszyt ćwiczeń Super Sparks 2
Paul A. Davies, C. Graham, M. Szpotowicz, M. Szulc- Kurpaska
Viv Lambert, Paul A. Davies
Oxford
Klasa III
Podręcznik + zeszyt ćwiczeń
Super Sparks 3
M. Szpotowicz, M. Szulc- Kurpaska
Oxford
Klasa IV
Podręcznik
Steps Forward 1
Zeszyt ćwiczeń Steps Forward 1
Sylvia Wheeldon, Paul A Davies, Tim Falla, Paul Shipton
Sylvia Wheeldon, Paul Shipton
Oxford
Klasa V
Podręcznik + zeszyt ćwiczeń
Steps in English 2
Tim Falla, Paul A Davies, Paul Shipton, Ewa Palczak
Oxford
Klasa VI
Podręcznik + zeszyt ćwiczeń
Steps in English 3
Tim Falla, Paul A Davies, Sylvia Wheeldon, Paul Shipton, Ewa Palczak
Oxford
Klasa IV
Muzyka "I gra muzyka" 4-6 M. Gromek G. Kilbach
Podręcznik i ćwiczenia
wyd. Nowa Era
Plastyka " Do dzieła" 4-6 J. Lukas, K. Onak
Podręcznik i ćwiczenia
wyd. Nowa Era
Zajęcia techniczne " Jak to działa" 4-6 L. Łabecki, M. Łabecka
Podręcznik i ćwiczenia
wyd. Nowa EraZajęcia komputerowe: "Komputerowe opowieści"- Podręcznik do zajęć komputerowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Marek Gulkowski, Jarosław Lipski, wyd. Migra (Nowa podstawa programowa)
Klasa V
Muzyka
Klucz do muzyki K. Jakóbczak, A. Sołtysik, U. Smoczyńska - książka i ćwiczenia, wyd. WSiP
Plastyka
Lubię tworzyć M. Kwiecień, W. Sygut -książka i ćwiczenia, wyd. MAC
Zajęcia techniczne
Odkrywam na nowo, część komunikacyjna U. Białka, J. Chrabąszcz, wyd. OperonZajęcia komputerowe: "Komputerowe opowieści"- Podręcznik do zajęć komputerowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Marek Gulkowski, Jarosław Lipski, wyd. Migra (Nowa podstawa programowa)
Klasa VI
Muzyka
Klucz do muzyki K. Jakóbczak, A. Sołtysik, U. Smoczyńska - książka i ćwiczenia, wyd. WSiP
Plastyka
Lubię tworzyć M. Kwiecień, W. Sygut - książka i ćwiczenia, wyd. MAC
Zajęcia techniczne
Odkrywam na nowo, część techniczna ( kontynuacja podręcznika z klasy V} U. Białka, J. Chrabąszcz
wyd. OperonZajęcia komputerowe: "Komputerowe opowieści"- Podręcznik do zajęć komputerowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Marek Gulkowski, Jarosław Lipski, wyd. Migra (Nowa podstawa programowa)
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/15 odbędzie się 26 czerwca 2015r.
Przebieg uroczystości:
- godz. 8.00 msza św. w kościele parafialnym w Dobrowodzie
- godz.9.00 rozdanie świadectw w szkole
Autobus szkolny rano bez zmian, odwóz po zakończeniu uroczystości.
Sukces naszych młodych szachistów
W roku szkolnym 2014 2015 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Edukacja przez szachy” Celem projektu jest podniesienie umiejętności matematycznych polskich uczniów oraz zainteresowanie ich wspaniałą grą jaką są szachy. Podsumowaniem pierwszego etapu nauki był Turniej szachowy, który odbył się 17.06.2015r. w Chęcinach naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów klasy I ;Dawid Dulik, Natalia Łabaj, Alicja Nowak, Barbara Nowak. Uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z rywalami w siedmiu rundach. Po podliczeniu wyników okazało się że uczennica naszej szkoły Natalia Łabaj zajęła I miejsce.Rówie dobrze zaprezentowali się inni uczestnicy turnieju Barbara Nowak zajęła IX miejsce, Alicja Nowak X a Dawid Dulik XII. Sukces jest tym większy, że w turnieju brało udział ponad 200 uczniów z całego województwa.
Życzymy dalszych sukcesów Danuta Dziadek
Matematyczna liga zadaniowa
MATEMATYCZNA LIGA ZADANIOWA
WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS KLAS IV-VI
Od kilku już lat jest to działanie innowacyjne w naszej szkole, za realizację którego jest odpowiedzialny nauczyciel matematyki. Konkurs ten ma na celu rozwijanie zdolności matematycznych uczniów, wdraża do systematycznej pracy i daje możliwość osiągania lepszych wyników w nauce.
W roku szkolnym 2014/2015 do finału matematycznej ligi przystąpiło:
< trzech uczniów klasy VI
- Jan Rogowski
- Joanna Molenda
< dwóch uczniów klasy V
- Zuzanna Kuc
- Wiktoria Ficek
< siedmiu uczniów klasy IV
- Piotr Nowak
- Maciej Czekaj
- Kamil Skotnicki
- Jakub Farmas
- Marta Koziara
- Kamil Koziara
- Marcin Drechnowicz
Najlepsze wyniki uzyskali:
- Piotr Nowak (10p/12p)
- Maciej Czekaj (10p/12p)
- Kamil Skotnicki (9p/12p)
- Patrycja Piła (9p/12p)
- Zuzanna Kuc (9p/12p)
- Wiktoria Ficek (6p/12p)
- Jan Rogowski (6p/12p)
Zgodnie z regulaminem konkursu osiągnięcie minimum 75% punktacji przewidzianej w finale daje uczniowi możliwość podwyższenia oceny z przedmiotu. Oczywiście wszyscy uczestnicy otrzymali cząstkowe oceny celujące z matematyki, za udział w konkursie i całoroczną systematyczną pracę polegającą na rozwiązywaniu dodatkowych zadań matematycznych. Gratuluję wytrwałości i zachęcam wszystkich chętnych do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym. Naprawdę warto. Rozwijajcie swoje zainteresowania! Uczcie się logicznego myślenia!
Anita Skotnicka- nauczyciel matematyki
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego Panda 2015
MAMY LAUREATA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO !
BRAWO PIOTR !
W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym „ EDI PANDA”.
Do konkursu z przyrody przystąpiło 13 uczestników klas IV-VI, z matematyki 7 uczestników klas IV-VI.
Najlepszy wynik z przyrody osiągnął uczeń klasy IV- Piotr Nowak, który uzyskał maksymalną ilość punktów (60p). Tym samym zajął I miejsce i otrzymał grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Jesteśmy z niego bardzo dumni i gratulujemy Piotrowi oraz jego rodzicom, którzy wspaniale współpracowali z nauczycielem przyrody i matematyki. Dzięki staraniom tych osób, a najbardziej samego Piotra mamy tak rewelacyjny wynik. Pragnę również dodać, że z matematyki Piotr zajął 11 miejsce w swojej kategorii (na 1090 uczestników). To także duży sukces!
Na wyróżnienia zasługują też :
- Patrycja Piła kl.VI – 11 miejsce ( przyroda)
- Jan Rogowski kl.VI- 11 miejsce ( przyroda)
- Kamil Skotnicki kl. IV – 15 miejsce ( przyroda), 19 miejsce (matematyka)
- Jakub Farmas kl. IV – 17 miejsce ( przyroda)
- Krystian Kaleta kl. V- 17 miejsce (przyroda)
Zestawienie wyników oraz miejsca wszystkich uczestników tegorocznego konkursu przedstawia poniższa tabela:
Imię i nazwisko
Ilość uzyskanych punktów ( maksymalna ilość 60p)
Liczba uczestni-
Piotr Nowak
Kamil Skotnicki
Jakub Farmas
Kamil Koziara
Wiktoria Ficek
Patrycja Piła
Joanna Molenda
PRZYRODA
Piotr Nowak
Kamil Skotnicki
Jakub Farmas
Michał Nowak
Kamil Koziara
Krystian Kaleta
Bartłomiej Klepacz
Wiktoria Ficek
Dawid Sobczak
Anita Kruk
Patrycja Piła
Jan Rogowski
Wiktoria Skiba
Wszystkim gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że za rok znów spróbujecie swoich sił. Jesteśmy z Was bardzo zadowoleni.
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowego Panda 2015 umożliwił uczniom sprawdzenie
swoich wiadomości i umiejętności z kluczowych przedmiotów. Konkurs Panda 2015 został przeprowadzony wśród uczniów naszej szkoły podstawowej. Każdy test składał sie z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odpowiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielanie odpowiedzi – 0 punktów.
Wyniki – Ranking
JĘZYK POLSKI – KLASA IV
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Kamil Skotnicki
42
19
Dyplom uznania
Piotr Nowak
38
23
Dyplom uznania
Jakub Farmas
24
37
Dyplom uznania
JĘZYK POLSKI – KLASA V
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Dominika Durnaś
42
19
Dyplom uznania
Wiktoria Ficek
32
29
Dyplom uznania
Krystian Kaleta
30
31
Dyplom uznania
Kinga Kanicka
26
35
Dyplom uznania
JĘZYK POLSKI – KLASA VI
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Patrycja Piła
38
23
Dyplom uznania
Joanna Molenda
26
35
Dyplom uznania
Wiktoria Skiba
22
39
Dyplom uznania
HISTORIA – KLASA IV
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Piotr Nowak
44
17
Dyplom uznania
Kamil Skotnicki
42
19
Dyplom uznania
Klaudia Szcześniak
32
29
Dyplom uznania
Marta Koziara
26
35
Dyplom uznania
HISTORIA – KLASA V
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Krystian Kaleta
24
37
Dyplom uznania
Bartłomiej Klepacz
22
39
Dyplom uznania
Wiktoria Ficek
20
41
Dyplom uznania
Julia Smorga
12
49
Dyplom uznania
HISTORIA – KLASA VI
IMIĘ I NAZWISKO
SUMA PUNKTÓW
MIEJSCE
OPIS
Patrycja Piła
44
17
Dyplom uznania
Jan Rogowski
30
31
Dyplom uznania
Ogólne Statystyki
Test
Maksimum
Minimum
Średnia
Liczba
uczestników
JĘZYK POLSKI - KL. IV
60
12
38
715
JĘZYK POLSKI – KL.V
60
9
39
746
JĘZYK POLSKI – KL.VI
60
10
37
697
HISTORIA – KLASA IV
60
14
36
343
HISTORIA – KLASA V
60
6
29
414
HISTORIA – KLASA VI
60
7
32
366
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach.
Anita Skotnicka
Ewa Nowaczkiewicz
Edukacja regionalna
Dnia 22 maja 2015 r. dwie uczennice klasy VI - Patrycja Piła i Wiktoria Skiba – wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy Regionalnej pn. „Moje Ponidzie”.
Cele konkursu:
- popularyzacja wiedzy o Ponidziu;
- rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej;
- kształtowanie postaw proekologicznych;
- rozwijanie umiejętności zespołowej współpracy. - kształtowanie postaw proekologicznych;
- rozwijanie umiejętności zespołowej współpracy.Dwuosobowe zespoły pochodzące z 9 szkół powiatu buskiego przystąpiły do sprawdzianu wiedzy z zakresu:
- znajomości walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych Ponidzia;
- ukształtowania terenu;
- form ochrony przyrody na Ponidziu;
- charakterystycznej flory i fauny;
- zabytków kultury materialnej;
- legend Ponidzia;
- ludzi zasłużonych dla Ponidzia;
- znajomości mapy Ponidzia i heraldyki miast;
- wiadomości dotyczących miejscowości: Busko-Zdrój, Stopnica, Nowy Korczyn, Wiślica, Pińczów, Jędrzejów.
Konkurs przeprowadzony w ZPO nr 1 w Busku – Zdroju miał niezwykłą oprawę – wspaniały udział zespołu regionalnego „Zlepce”, którego członkowie przedstawili inscenizację legend buskich, a na zakończenie zaprosili wszystkich uczestników, opiekunów i gości na wspólny taniec popularnego tańca belgijskiego.
Nasze uczennice wykazały się rozległą wiedzą dotyczącą Naszej Małej Ojczyzny zajmując
4 miejsce w powiecie. Serdecznie gratulujemy!
Ewa Nowaczkiewicz
Wycieczka do Bałtowa
Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie 02 czerwca 2015roku odwiedziły krainę dinozaurów w Bałtowie.
Swoją przygodę rozpoczęły wizytą w Oceanarium. Mając na oczach okulary 3D przeniosły się w świat, gdzie pływały wokół ogromne dinozaury, żółwie, węże. Dzieci z lekkim przerażeniem oglądały jakby zaczarowany świat. Następnie przeszły trasę Jura Parku. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu, zwyczajach i świecie, w którym żyły dinozaury.
Po chwili odpoczynku dzieci miały warsztaty plastyczno-archeologiczne. Malowały muszle i dinozaury. Opiekun zadawała ciekawe pytania z życia dinozaurów, a dzieci popisywały się wiedzą. Po ciekawym i interesującym zajęciu wszyscy poszli na zasłużony posiłek. Zjedli z apetytem dobrą kiełbaskę z grilla, a na deser były lody.
Nadszedł czas na zabawę w Parku Rozrywki. Tutaj największym powodzeniem cieszyły się: huśtawki, kulkolandia, łódź, pociągi, park linowy, itd. … Wielokrotnie dzieci korzystały przez kilka godzin z dowolnych urządzeń. Radość mieszała się ze strachem, jednak na każdej twarzy widać było zachwyt i niedosyt. Wspaniale bawili się także rodzice, którzy pojechali ze swoimi pociechami.
W Bałtowie przeżyliśmy niezapomniane chwile. Piękna pogoda służyła integracji i poznaniu własnych możliwości.
Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomagali w organizacji i w czasie wycieczki opiekunom.
Barbara Wielgo
Dzień Dziecka
Dnia 1 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka zorganizowany w tym roku pod hasłem „Trzymaj formę”. Celem tego ogólnopolskiego programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program jest realizowany w naszej szkole w klasach IV-VI. W ramach programu szkoła organizuje zajęcia, które mają rozwijać zainteresowania uczniów, w szczególności te dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.
W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo - ruchowe dla poszczególnych klas. Po emocjonujących rozgrywkach sportowych przyszedł czas na popisy taneczne i wokalne. Nasi uczniowie sami przygotowali samodzielnie dynamiczne i wesołe tańce, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami i pysznymi lodami. W tym dniu nie zabrakło też kiełbasek z grilla, które zostały w mgnieniu oka „spałaszowane” przez dzieci. Zabawa zakończyła się tańcem belgijskim w wykonaniu wszystkich uczniów.
BAW SIĘ ZDROWO I TRZYMAJ FORMĘ!!!
Koordynator projektu Anita Skotnicka i wychowawcy klas
Dzień Mamy i Taty
Jeden z najpiękniejszych dni w roku 26 maja „Dzień Matki”. W tym dniu uczniowie klasy I zaprosili swoje mamy na program artystyczny. W tym roku mamy stawiły się razem z tatusiami, którzy swoje święto będą mieli 23 czerwca. W pięknie udekorowanej klasie przy nakrytych stołach rodzice podziwiali program artystyczny przygotowany z okazji ich święta. Były wiersze, piosenki, upominki przygotowane przez dzieci. Na twarzach malowało się ogromne wzruszenie. Następnie każdy miał okazję skosztować słodkości przygotowanych na ten dzień. Nie obyło się również bez wspólnej zabawy i konkursów. Sporo uśmiechu dostarczył konkurs gdzie mamy i tatusiowie musieli rozpoznać się na portretach, które narysowały dla nich dzieci. To były bardzo przyjemne chwile. Wszystkim mamom i tatusiom składamy serdeczne życzenia.
Danuta Dziadek
„UPS ! Arka odpłynęła”
Dnia 27 maja uczniowie kl. I i II pod opieką wychowawców p.D.Dziadek i M.Skowrońskiej byli na wycieczce w kinie Helios w Galerii „Echo”. Obejrzeli film pt. „„UPS! Arka odpłynęła” w którym nadciągał potop i wkrótce całą Ziemię miała zalać woda. Jedynym ratunkiem dla zwierząt było miejsce na Arce Noego, której kapitanem został wyniosły Król Lew. Niestety, paru nieboraków nie znalazło się na liście upoważniającej do wejścia na pokład i teraz mieli… przechlapane. Uroczy stwór o imieniu Fini, przedstawiciel tajemniczego gatunku pluszczaków, wspierany przez trójkę innych pechowców bez biletu wstępu na Arkę, zmagał się z nadciągającą powodzią oraz stadem gryfów-głodomorów, które… miały smaka na pluszczaka. Dzieciom film bardzo się podobał a następnie zaspokoili pragnienie w McDonaldzie jedząc frytki i lody.
Marta Skowrońska
Dzień Matki w Oddziale Przedszkolnym
26 maja 2015 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie zaprosiły do szkoły swoje mamy. W odświętnie przybranej sali przedstawiły przygotowany z tej okazji montaż słowno - muzyczny. Mamy jedząc ciasto i popijając kawę czy herbatę oglądały swoje pociechy. Łzy wzruszenia widoczne w oczach matek i gromkie brawa nagradzały małych artystów. Miła dla wszystkich uroczystość zakończyła się wspólnymi zabawami. Dzieci wiedzą, że mamy należy kochać i szanować przez cały rok, jednak w tym szczególnym dniu trzeba tą miłość podkreślić wręczając własnoręcznie przygotowany upominek.
Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości.
Barbara Wielgo
Powiatowy Konkurs Mitologiczny
Dnia19 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju odbył się powiatowy etap Konkursu mitologicznego. Najpierw uczestnicy mieli okazję obejrzeć ciekawe przedstawienie o tematyce mitologicznej pt. „Demeter i Kora”. Gości zachwyciła przepiękna scenografia, świetna gra młodych aktorów prezentująca znaną mitologiczną historię o utraconej córce i rozpaczy matki, będącą starożytnym objaśnieniem odwiecznych praw przyrody związanych z następstwem pór roku.
Następnie uczniowie przystąpili do części konkursowej, która miała formę testu składającego się z 9 pytań otwartych i zamkniętych. Zadania wymagały od uczestników wykazania się szeroką wiedzą na temat zagadnień mitologicznych. Zgodnie z zamierzeniami organizatorów konkurs zrealizował następujące cele edukacyjne:
- wykazanie się znajomością treści mitów greckich (w tym historii wojny trojańskiej),
- poznanie interesujących zjawisk kultury duchowej i życia mieszkańców starożytnej Grecji,
- szukanie związków między mitologią grecką a współczesnym językiem,
- propagowanie czytelnictwa, zachęta do zdrowej rywalizacji.
Na spotkanie z olimpijskimi bogami udało się 21 uczniów. W wyniku zaciętej rywalizacji wśród laureatów konkursu znalazła się nasza uczennica – Patrycja Piła. Choć drugiemu uczestnikowi – Jankowi Rogowskiemu niewiele zabrakło, by mógł się również cieszyć z udanego występu, szczerze mu gratulujemy zdobytej wiedzy i umiejętności!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział w szkolnych eliminacjach, a Panu Ryszardowi Rogowskiemu za przywiezienie dzieci na konkurs.
Zapraszamy do spotkania z kulturą antyku za rok!
Ewa Nowaczkiewicz
Konkurs ekologiczny
W dniu 14.05. odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów, Patryk Dusza przygotowany przez Panią Martę Skowrońską oraz Adam Koładziński przygotowany przez Panią Dorotę Olszową. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii, Adam Koładziński zdobył wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Danuta Dziadek
Archiwum Aktualności