• Easter cards

          • EASTER CARDS

            Uczniowie klasy 5 brali udział w projekcie wymiany Wielkanocnych kartek anglojęzycznych zorganizowanym przez PSP nr 1 w Busku- Zdroju. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne i napisały życzenia dla kolegów i koleżanek z innych szkół. Wiktoria Pechcińska zrobiła najpiękniejszą kartkę Wielkanocną. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w projekcie.

            Gratulujemy!

            Wiśniewska Urszula

          • Wyjazd do kina

          • Dnia 03.04.2023r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami wybrały się na krótką, ale jakże ekscytującą wycieczkę do Buskiego Centrum Kultury w Busku gdzie uczestniczyły w lekcji pt. „ Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”.

            Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak powstawały pierwsze filmy animowane; odkryli na czym polega praca animatora i jak można nim zostać; przekonali się co łączy zwykłą konturówkę z filmem animowanym; dowiedzieli się co to jest latarnia magiczna; zobaczyli jak ożywić  postacie z bajek, a także dowiedzieli się jak powstają współczesne filmy animowane, na które z chęcią wybierają się do kin. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali tego co mówi prowadząca, oraz śledzili informacje zawarte w prezentacji multimedialnej. Dzięki tej ciekawej lekcji dowiedzieli się, że film animowany, który oglądają w kinie powstaje bardzo długo i jest dziełem kilkunastu albo i nawet kilkudziesięciu osób. Ponadto każdy uczeń nauczył się tworzyć podstawową animację rysunkową, oraz komputerową.

             Drugą częścią lekcji była prezentacja filmu animowanego „Urwis”. To była bardzo interesująca multimedialna lekcja. Był to ciekawie i przyjemnie spędzony czas.

            Dorota Olszowa


             

          • Dni Otwarte Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

          • Udział uczniów klas VII i VIII w Dniach Otwartych Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

             

                 W dniach 3-5 kwietnia 2023r. w Szkołach Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju zostały zorganizowane Dni Otwarte, których głównym celem jest przedstawienie ofert edukacyjnych
            i promocja szkoły. Oferta  skierowana została  głównie do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, gdyż już w najbliższym czasie to właśnie oni staną przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji życiowych jakim jest wybranie właściwej ścieżki edukacyjnej do wymarzonego zawodu. Aby ta decyzja była przemyślana, a wybór trafiony muszą oni rozwiać wiele towarzyszących im wątpliwości, dlatego też nie mogło na  Dniach Otwartych zabraknąć uczniów naszej szkoły. Korzystając z zaproszenia Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Dyrekcji szkół w dniu 04.04.2023r. uczniowie klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza udali się na Dni Otwarte do 4 szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.

                  Uczniowie mieli okazję poznać kierunki kształcenia, terminy i zasady rekrutacji do każdej ze szkół, mogli także osobiście porozmawiać z uczniami (często absolwentami naszej szkoły) i nauczycielami danej placówki. Mieli możliwość  poznania zasad funkcjonowania szkoły, bazy dydaktycznej , zaplecza technicznego oraz warunki pracy. Nasi uczniowie w szkołach, które odwiedzili zostali bardzo miło
            i sympatycznie przyjęci, oprowadzani przez uczniów lub nauczycieli placówki, zobaczyli niemal każdy najmniejszy zakątek szkoły, mogli zadawać pytania i zgromadzić niezbędne informacje, które ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. Mieli okazję sprawdzić jak wygląda dzień pracy placówki, jakie zajęcia dodatkowe odbywają się na terenie szkoły, mogli uczestniczyć
            w zajęciach edukacyjnych szkoły, a także  spróbować swoich umiejętności w różnych zajęciach praktycznych przygotowujących do wykonywania danego zawodu m.in. geodety, hotelarza, logistyka, informatyka, mechanika i innych.

                Mamy nadzieję, że odbyte spotkania pomogą naszym uczniom w wyborze kierunku, w którym powinni zmierzać planując swoją przyszłości edukacyjno–zawodową.


                                                                                                                                                             Joanna Chudzińska
                                                                                                                                         doradca edukacyjno-zawodowy

          • "W krainie mitów"

          • Spektakl pt. „W krainie mitów”

            Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 4-6 mieli okazję obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. „W krainie mitów”.

            Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp., zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. Jak głęboko sięgają korzenie naszych życiowych postaw? Przeważnie spotykamy się z pełnym wyższości i lekceważenia stosunkiem do historii, a przecież to ona jest nauczycielką życia. Warto więc zapoznać się                     z podstawowymi chociażby mitami, by nabrać pokory i szacunku do mądrości                   w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne.

            W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Spotyka w nich zapomnianych już dziś: Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Nasi bohaterowie ulegają nietypowym                      i zabawnym perypetiom, które przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Aby wrócić do swoich czasów, muszą znaleźć klucz-rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza. Zadanie to wymaga jednak od pary urwisów odwagi, mądrości, pracowitości i wzajemnego szacunku.

            Czy mimo wszystko uda im się wrócić do współczesności? Czy spotkanie                                  z mitologią wpłynie w znaczący sposób na edukację naszych bohaterów, zmieni ich postawy i charaktery? Na te pytania uzyskaliśmy odpowiedzi w trakcie uważnego oglądania przedstawienia.

          • Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 Kwietnia – Dzień Świadomości Autyzmu

             

            W poniedziałek 3 kwietnia, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i „świeciliśmy na niebiesko”. Działania edukacyjne mają głównie na celu zapoznanie dzieci z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują
            u osób z tym zaburzeniem, ale przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej się rozwijają i inaczej dostrzegają świat.  Przedszkolaki z obu grup obejrzały film edukacyjny autorstwa Pani Moni „Dzień świadomości autyzmu”, który pozwolił dzieciom spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy. Dzieci wykonywały różne zadania, które przybliżyły im świat takim, jakiem odbiera je dziecko cierpiące na spectrum autyzmu. Bardzo dużo rozmawialiśmy w tym dniu o emocjach. Na zakończenie zajęć na znak solidarności dzieci wykonały piękne niebieskie motyle.

            M. Sobczak

            M. Nowocień  

          • Kreatywne jajko wielkanocne

          •  

                             Konkurs plastyczny  „Na kreatywne jajko wielkanocne”

             

             Uczniowie naszej szkoły z klas „0”, 1,2 i 3 wzięli udział w konkursie plastycznym „ Na kreatywne jajko wielkanocne”, którego organizatorem było Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.

            Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych oraz aktywne przygotowanie się do świąt Wielkanocnych, promowanie pozytywnych postaw wobec tradycji i kultury ludowej ,inspirowanie dzieci oraz młodzieży do pracy twórczej oraz rozwijanie technik plastycznych, pobudzenie wyobraźni i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.

            Przedmiotem konkursu było wykonanie pisanki wielkanocnej dowolną techniką o minimalnej wysokości 40 cm.

                       3 kwietnia wszystkie dzieci zostały zaproszone po odbiór dyplomów i nagród. Konkursowe kreatywne jajka stanowiły ciekawą  atrakcję dla mieszkańców i turystów w tym kuracjuszy w Domu Zdrojowym w Busku -Zdroju .

            Z Oddziału przedszkolnego „0” Malwinka Maj otrzymała wyróżnienie, Gabriela Stępień, Aleksandra Zielińska i Hania Misztal –dyplomy.

                  Z kl.1 uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to: Zuzia Koziara( wyróżnienie), Jan Domagała ( wyróżnienie), Franciszek Sieradzki, Kuba Chrzanowski.

            Z kl.2 Nowocień Filip ( I msc.), Franciszek Kubala, Kornel Woś, Jan Zieliński, Wilk Wiktor, Maj Anita, Wiktoria Guździoł (wyróżnienie), Świątek Bartosz.

            Z kl.3  Natalia Chrzanowska ( wyróżnienie) ,Igor Smak (wyróżnienie), Oleg Kaszuba, Marcel Lechowski.

             

                                                          Gratulujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie.

             

                                                                                                                            Marta Skowrońska

             

          • Kodeks Kumpla

          • Realizując jedno z zadań wynikających z planu profilaktyczno – wychowawczego na zajęciach z pedagogiem specjalnym został przeprowadzony cykl spotkań mających na celu rozwijanie postaw społecznych: szacunku do drugiego człowieka, odpowiedzialności za siebie i innych, potrzeby pomocy słabszym i potrzebującym. Formą działań profilaktycznych było stworzenie „Kodeksu Dobrego Kumpla”.

            Uczniowie podczas zajęć zapisywali takie cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry kumpel.

            Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno jest jednym z kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/23.

            Renata Bugdalska

          • XXXI Tydzień Kultury Języka

          • XXXI Tydzień Kultury Języka

            W dniach 13 - 18 marca 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole XXXI Tydzień Kultury Języka. Jego nadrzędnym celem jest uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska). Z tej okazji została przygotowana gazetka okolicznościowo, dzięki której uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawostek dotyczących czytelnictwa w Polsce, w jaki sposób czytanie wpływa na funkcjonowanie mózgu, jakie są najpopularniejsze odmiany gatunkowe literatury pięknej oraz poznać zasady korzystania z książek w czasie czytania. Dodatkowo na drzwiach pracowni lekcyjnych pojawiły się „zrywki” z archaizmami oraz hasłem: „Ocal słowo od zapomnienia”.

            Był to tydzień tradycyjnie poświęcony zagadnieniom poprawności ortograficznej i językowej. Uczniowie klasy VIII przygotowywali się do Wojewódzkiego Dyktanda pn. „Oko w oko z ortografią” czytając legendy świętokrzyskie, które były inspiracją dla autorów konkursu. Dodatkowo trwało też intensywne przygotowanie do Powiatowego Konkursu Mitologicznego. Wybrani uczniowie z klasy V i VI poznawali opowieści o bogach i bohaterach, pochodzenie i znaczenie związków frazeologicznych oraz wyrazów, które są zapożyczeniami z języka greckiego.


             

          • Palma Wielkanocna

          • Szkolny konkurs „Najpiękniejsza palma wielkanocna” rozstrzygnięty-20.03.2023

            To są palmy przewspaniałe
            Zrobione z wierzbowych gałązek, z suszonych kwiatów i wstążek
            Dajemy wam palmy w darze, bo tak stary zwyczaj każe.
            Bo dawno temu wierzono, że palmy złe moce odgonią.”

            Palma to jeden z symboli zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną

            Celem zorganizowanego konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów  związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej  oraz  integracja społeczności szkolnej.

            Konkurs skierowany był do uczniów z klas I – VIII.

            Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór i różnorodność materiałów, samodzielność, staranność i ogólne wrażenie artystyczne.

            Wszystkie zgłoszone palmy były wyjątkowo piękne, kolorowe i pomysłowe. Ich stworzenie wymagało dużo pracy i poświęconego czasu. Efekty  końcowe przeszły nasze oczekiwania.

            Jury przyznało następujące miejsca:

            W kategorii klas I-III

            I miejsce- Koziara Zuzanna

            Bartosz Świątek

            II miejsce- Jan Domagała

            Emilia Nowak

            III miejsce- Łukasz Kopeć

            Lena Putek

            Marcel Lechowski

            W kategorii klas IV-VIII

            I miejsce- Wiktoria Pechcińska

            Kuta Julia i Adrian

            Zuzanna Smorga

            II miejsce- Szymon Lechowski

            Kamila Lechowska

            III miejsce- Daniel Nizioł

            Kamil Kopeć

            Matusik Bartosz

            Uczniowie, którzy zajęli I miejsca w szkolnym konkursie wzięli udział w Konkursie organizowanym przez BSCK, który miał miejsce 30 marca w Busku Zdroju. Z naszej szkoły Palma Zuzanny Smorgi zastała nagrodzona.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy laureatom !

            Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na Apelu z okazji 18 Rocznicy Śmierci Jana Pawła II 5 kwietnia.

            Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

          • Powitanie wiosny w przedszkolu

          • Przedszkolaki witają wiosnę!


             

            Na promyku słońca tuż po pierwszej burzy

            Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.

            Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,

            Witały ją także wszystkie przedszkolaki…” (E. Budryk)


             

            21 i 22 marca dzieci z naszego przedszkola obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. To doskonała okazja, aby wspólnie świętować nadejście tej pięknej pory roku. W tych dniach wszyscy bawili się doskonale. Pierwszego dnia uroczyście żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę tylko w sali ze względu na złe warunki pogodowe. Były piosenki, tańce, quiz wiedzy dotyczący zwiastunów wiosny, układnie puzzli na tablicy interaktywnej oraz opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Niewątpliwie największą atrakcją dla przedszkolaków był spacer w towarzystwie Panny Marzanny i jej podpalenie zgodnie z tradycją. Przedszkolaki przywoływały wiosnę głośnymi okrzykami i stworzyły dla niej piękne kredowe prace.

            M. Nowocień

            M. Sobczak

          • Złote Szkoły NBP

          • Udział Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w III edycji Programu „ Złote Szkoły NBP”

            Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w Programie „ Złote Szkoły NBP” w tym roku to już trzecia edycja , której hasło przewodnie brzmiało:  „ Poznajemy Bank Centralny”

            W szkole, która ubiega się o tytuł „Złotej Szkoły NBP” i nagrody, zawiązuje się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Drużyna to minimum dwóch nauczycieli i od pięciu do dziesięciu uczniów. Na czele drużyny stoi nauczyciel-koordynator. Drużyna opracowuje pomysły na wykonanie 3 zadań, które następnie przeprowadza w szkole.

            Była to : Lekcja ekonomii, warsztaty oraz debata.

            Nasi uczniowie podczas zadań wykazali się niesamowitą wiedzą i kreatywnością. Do współpracy zaprosiliśmy również przedstawiciela Narodowego Banku Polskiego z  oddziału
            w Kielcach, który w ciekawy sposób opowiadał o roli Banku Centralnego o emisji pieniądza oraz jego zabezpieczeniach.

            Udział w programie to ciekawa pełna wiedzy i dobrej zabawy podróż w świecie ekonomii
            i finansów. Świecie, który jest jednym z ważnych elementów naszego codziennego życia. Chociaż z niecierpliwością czekamy na wyniki już wiemy, że dostaliśmy super nagrodę
            w postaci praktycznej wiedzy, która w przyszłości na pewno zaowocuje.

            Bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji zadań Pani Dyrektor Barbarze Guzińskiej, Pani Joannie Zych oraz Pani Anicie Skotnickiej, oraz przedstawicielowi Banku NBP oddział
            w Kielcach  Panu  Łukaszowi Pastuszyńskiemu. Ogromne podziękowania dla uczestników za  cudowną pracę zespołową i zaangażowanie w realizację programu .

             

            Nauczyciele Koordynatorzy: 

            Justyna Konopka , Joanna Chudzińska

          • 160. Rocznica Powstania Styczniowego

          • 160.ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

            W ramach upamiętnienia 160. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie klas IV - VI PSP w Dobrowodzie im. Jana Długosza wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym nt. „Powstanie styczniowe w interpretacji plastycznej”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej o tematyce powstańczej ze szczególnym uwzględnieniem postaci i bohaterów tego wydarzenia, sceny batalistycznej, sceny rodzajowej czy symboli powstania. Prace konkursowe wykonane zostały w technikach: malarskich i rysunkowych w formacie A3.

            Celem w/w konkursu było:

            - upamiętnienie wybuchu powstania, miejsc, postaci i wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i jego skutkami

            - popularyzacja tego zrywu narodowego za pomocą wypowiedzi plastycznej

            - kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku wobec bohaterów Ojczyzny

            - zachowanie pamięci o poległych Polakach w walce narodowowyzwoleńcze

            Prace plastyczne oceniła Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący - p. B. Guzińska - dyrektor szkoły członek p. A. Rak - nauczyciel historii , członek J. Chudzińska – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Komisja dokonała oceny według kryteriów:

            1. Zawartość merytoryczna i zgodność z tematem: „Powstanie Styczniowe w interpretacji plastycznej”

            2. Innowacyjność, pomysłowość podejścia do tematu

            3. Estetyka wykonania

            Laureatami zostali uczniowie:

            I miejsce – Wiktoria Pechcińska kl.5

            II miejsce – Bartosz Matusik kl. 5 i Zuzanna Jurecka kl. 5

            III miejsce – Małgorzata Wilk kl. 5 i Julia Kuta kl. 5

            Wyróżnienie:

            Adrian Kuta kl. 6 i Kamila Lechowska kl. 5

            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i nagrody rzeczowe.

            Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

            Organizatorami w/w konkursów były: p. A. Rak i p. J. Chudzińska.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujmy za udział zaś laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • OTWP

          • OTWP – kolejne wygrane!!!

                        23.03.2023 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych                                   w Dobrowodzie wzięli udział u Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.  Eliminacje gminne odbyły się w Busku Zdroju w 2 grupach wiekowych.

            W I grupie -uczniowie szkół podstawowych - klasy I-IV tylko jeden uczeń                      z naszej szkoły brał udział w rywalizacji.                                                                        Hubert Górak z IV klasy pokonał wszystkich i zajął  I miejsce.

            W II grupie wiekowej - uczniowie szkół podstawowych - klasy V-VIII                       PODIUM!!! należało do  dzieci z naszej szkoły:

            I miejsce - Mateusz Matusik uczeń klasy VIII

            II miejsce Szymon Lechowski uczeń klasy VIII

            III miejsce Bartosz Górak uczeń klasy VIII

            Kamila Lechowska, Bartosz Górak i uczennica z innej szkoły uzyskali ta samą ilość punktów. Dlatego o trzecie miejsce była dogrywka. Uczniowie  dostali dodatkowe 10 pytań. Tym razem panie musiały uznać wygraną Bartosza.

            Myślę, że u Kamili wiedza zdobyta w przygotowaniach zaowocuje w przyszłości. Tak jak i u Bartosza Matusika i Wiktorii Pechcińskiej, którzy w eliminacjach szkolnych zajęli IV miejsce.

            Wszyscy podkreślali dużą skalę trudności testów i wysoki poziom uczestników. Na uwagę zasługuje fakt,  że uczniowie przygotowani pod moim kierunkiem zajęli 4 z 6 miejsc godnie reprezentując naszą szkołę!

            Gratulacje!!!

            Dzieci wezmą udział w eliminacjach powiatowych OTWP, które odbędą się                     w kwietniu w PSP w Busku -Zdroju.

            Serdeczne podziękowania dla rodziców.

                                                                                                          mgr Barbara Wielgo

          • Laboratoria Przyszłości

          • Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. Drukarki 3D wkraczają na szeroką skalę do polskich szkół dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

             Biblioteka modeli 3D zawiera materiały dydaktyczne z kilku kategorii tematycznych. Mogą mieć one zastosowanie praktycznie na każdej lekcji czy kole zainteresowań, a ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Sprzęt zapewnia atrakcyjny, angażujący przekaz wiedzy, uczy projektowania 3D, przyczynia się do rozwoju kreatywności i umiejętności technicznych. Wdraża uczniów do obsługi nowoczesnych urządzeń i korzystania z niezbędnego oprogramowania.

            W klasach 4 -8 na lekcjach informatyki uczniowie poznawali zasady pracy z drukiem 3D.

          • Powstanie Styczniowe w oczach dziecka.

          • Udział uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie w Gminnym Konkursie Plastycznym  o tematyce powstańczej pod nazwą „Powstanie Styczniowe w oczach dziecka” dedykowane dla uczniów klas I-VII publicznych szkół podstawowych z Gminy Busko-Zdrój.

            Organizatorem Konkursu było Buskie Samorządowe Centrum Kultury .

            Myślą przewodnią  Konkursu było podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
            w szczególności wśród młodego pokolenia (uczniów publicznych szkół podstawowych z Gminy Busko-Zdrój) - nauka przez zabawę.

            W kategorii  klas I – III  szkołę reprezentowali :

            Bartosz Świątek uczeń klasy II  zajmując I miejsce 

            Wiktoria Guździoł  uczennica klasy II zajmując III miejsce

            natomiast w kategorii klas IV – VII  swój plakat przygotowała Wiktoria Pechcińska uczennica klasy V zajmując I miejsce .

            Gratulujemy laureatom, wychowańcom oraz  opiekunom  i  życzymy dalszych sukcesów.

          • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny „Oko w oko z ortografią”

          • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny „Oko w oko z ortografią”

            Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na etapie szkolnym i powiatowym konkursu wszyscy uczniowie z klasy VIII napisali dyktando przygotowane przez organizatorów i przesłane w dniu konkursu do szkoły. Do etapu powiatowego konkursu zakwalifikowała się uczennica klasy VIII Natalia, Kuc, która w etapie szkolnym otrzymała wymagane 80% punktów. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią. Tegoroczne teksty dyktanda dotyczyły legend świętokrzyskich.

            Dziękujemy Natalce za udział w etapie powiatowym.

            Ewa Nowaczkiewicz


             

          • Pierwszy dzień Wiosny w klasach 4-8

          • 21 marca to dzień rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, pory roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Wiosna to słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru, dlatego jest tak niecierpliwie wyczekiwana przez wszystkich. Początek astronomicznej wiosny wyznacza dzień równonocy wiosennej. W tym roku był to poniedziałek 20 marca. Następny dzień 21 marca to początek kalendarzowej wiosny.

            Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole to dzień, który pozwala uczniom wykorzystać kreatywność. W tym dniu uczniowie mieli przynieść wszystkie potrzebne akcesoria w czymś co zastąpi im plecak, uczniowie nasi wykazali się niezwykłą pomysłowością. Dobra zabawa, integrowanie szkolnej społeczności oraz rozluźnienie szkolnej atmosfery to nie jedyne cela dnia bez plecaka. Zadaniem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat trudnych warunków bytowych wielu uczniów oraz trudności w dostępie do edukacji.

            Na początku dnia wszyscy uczniowie spotkali się w  klasach w dwóch grupach na poranku filmowym. Następnie pod opieką wychowawców przygotowywali drugie śniadanie. Zależało nam, aby wspólnie spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.

            Od godziny 11.00 uczniowie klas 4-8 na sali gimnastycznej wykonywali zaplanowane zadania. Nastąpiła prezentacja klas. Klasy ubierały się w elementy związane z wiosną oraz przygotowywały przyśpiewki i wierszyki związane z tematem pierwszego dnia wiosny.

            Klasa 6 i 7 przygotowała spektakl profilaktyczny na temat szkodliwości dopalaczy. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Zespołu Downa, ta data nie jest przypadkiem i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Uczniowie włączając się w akcję założyli kolorowe, różne skarpetki.

            Zakończeniem tej części spotkania było wspólne zatańczenie Belgijki, która była rozgrzewką do rozgrywek międzyklasowych w piłkę nożną. Rywalizacja trwała od godziny 12.00

            Pan Sędzielewski sędziował mecze piłki nożnej między klasami. W rozgrywkach wzięły udział klasy 4 -8. Mecze były rozgrywane systemem każdy z każdym. Po emocjonujących i pełnych poświęceń meczach zostały wyłonione najlepsze drużyny:

            1 miejsce – klasa 6

            2 miejsce – klasa 8

            3 miejsce – klasa 5

            4 miejsce – klasa 7

            5 miejsce – klasa 4

            Gratulacje dla wszystkich klas za zaangażowanie podczas meczów.

            W godzinach od 12.00 – 14.00 uczniowie , którzy nie brali udziału w rozgrywkach w piłkę nożna mogli uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez nauczyciela chemii Pana Majchra. Podczas zajęć mogli obserwować zachowanie różnych substancji chemicznych podczas prezentowanych doświadczeń.

            Dziękujemy za tak aktywnie i mile spędzony dzień.

             

            Renata Bugdalska

          • Gminny Konkurs Mitologiczny

          • Gminny Konkurs Mitologiczny

            W poniedziałek 20 marca w SP nr 2 w Busku - Zdroju odbył się gminy etap Powiatowego Konkursu Mitologicznego.   

            Głównym celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci znajomości mitologii greckiej, tak ważnej dla europejskiego dziedzictwa kulturowego.  

            W zmaganiach konkursowych wzięły udział dwie uczennice klasy piątej, Zuzanna Jurecka                  i Kamila Lechowska oraz Adian Kuta z klasy szóstej. Musieli  dokładnie znać treść mitów poznanych na lekcjach języka polskiego i historii  oraz samodzielnie poznać mity spoza podstawy programowej. Na etapie gminnym uczestnicy rozwiązywali niełatwy test, który był okazją do sprawdzenia się z tej niełatwej dziedziny.

            Ewa Nowaczkiewicz

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie