Zapraszamy na uroczyste zakończenie Roku Szkolnego w dniu 23.06.2023r. o godzinie 8.00
w sali gimnastycznej.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Zapraszamy na uroczyste zakończenie Roku Szkolnego w dniu 23.06.2023r. o godzinie 8.00
w sali gimnastycznej.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Powiatowy konkurs „ Moje Ponidzie”
Ewa Złotnik
W dniu 7 czerwca 2023 szkolne koło PCK pod kierownictwem pani Asi wraz z uczniami z samorządu uczniowskiego przygotowali ciekawą imprezę szkolną.
Uczniowie przyszli ubrani do szkoły w wylosowany wcześniej kolor i dodatkowo przynieśli owoce lub warzywa w określonym kolorze. Ponadto uczestnicy zabawy przygotowali wiersze, rymowanki, zgadywanki oraz ciekawostki na temat poszczególnych owoców lub kolorów. Następnie każdy mógł skosztować przyniesionych świeżych i pachnących owoców i warzyw. Dzieci z apetytem zajadały kolorowe smakołyki. Takie wydarzenia to sposób na promowanie zdrowego odżywiania się i zachęcania dzieci do jedzenia owoców i warzyw.
SU
Dnia 26 czerwca w słoneczne piątkowe popołudnie w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny z Janem Długoszem. W organizację imprezy plenerowej zaangażowana była cała społeczność szkolna. Organizując imprezę chcieliśmy uświadomić dzieciom, jak również ich rodzicom, czym jest rodzina, jaka jest jej waga i moc, bo przecież rodzina to podstawa społeczeństwa. Rodzice są pierwszymi nauczycielami, których dziecko poznaje.
Piknik rozpoczął się o godzinie 15.30 wystąpieniem pani dyrektor Barbary Guzińskiej, która powitała wszystkich gorąco i podziękowała rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowania. Po zakończeniu części oficjalnej na uczniów czekały liczne niespodzianki: „dmuchańce”, stoisko z ciastami, lody, a także pieczone kiełbaski z grilla.
Przybyłych gości, wśród których nie zabrakło uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli przywitał patron szkoły, Jan Długosz, który przypomniał zgromadzonym gościom swoje zasługi dla Korony i dla naszej małej Ojczyzny – Ponidzia. Następnie dziewczynki zatańczyły taniec, który nawiązał do czasów średniowiecza. Wtedy nadszedł czas na występy wszystkich pozostałych uczniów. Budynek szkoły i jego najbliższe otoczenie zmieniły się w tym dniu z miejsca nauki i pracy w teren beztroskiej zabawy, śmiechu i radości. To był niezwykły dzień…
Mamy zaszczyt poinformować, że uczennica klasy V – Wiktoria Pechcińska wzięła udział w XXIV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem „Geologiczna różnorodność Ziemi” i zajęła I miejsce, pokonując wielu rywali z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. W poniedziałek 29 maja 2023 roku Wiktoria uczestniczyła w uroczystej gali, w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach, podczas której laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody. Wiktoria, zajmując I miejsce w konkursie w finale regionalnym, zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w Warszawie. Serdecznie gratulujemy Wiktorii osiągniętego wyniku i trzymamy za nią kciuki w kolejnym etapie zmagań konkursowych.
Ewa Złotnik
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzacych publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski. Przyznane przez MEN, w formie dotacji docelowej środki finansowe przyznawane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych. Nasza szkola otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 tys. złotych na organizację dwudniowej wycieczki do Warszawy.
W dniach 15 - 16 maja starsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 12:00, następnie udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, aby podziwiać m.in. Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, Belweder, Teatr na Wyspie i Pałac Myślewicki. Pomimo niesprzyjającej pogody rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Zobaczyliśmy Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, Gnojną Górę, Barbakan z murami miejskimi i Pomnikiem Małego Powstańca, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza i uroczystą zmianę warty.
Następnego dnia spędziliśmy cudowne chwile w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Nas najbardziej zainteresował najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie! Ma twarz Mikołaja Kopernika. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami.
Zwiedziliśmy nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który zdobył liczne, prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych oraz plebiscytach mieszkańców stolicy. Elewacji od ulicy Dobrej nadano monumentalny charakter poprzez instalację ośmiu tablic (4 x7 m) zwieńczonych fryzem z napisem Biblioteka Uniwersytecka.
Dzieci były na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest on bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15000 m2), gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby.
Z dachu uczniowie mogli podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby wjechać na XXX piętro i podziwiać panoramę stolicy. Wróciliśmy do Dobrowody ok. godziny 18:00.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Wychowawcy
Gminny Konkurs Recytatorski
W dniu 20.04.2023r. W naszej szkole odbył Gminny konkurs recytatorski, którego hasło brzmiało:„ Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój” W konkursie udział wzięło 22 uczniów z 6 szkół z terenu naszej gminy. Były to: ZPO w Dobrowodzie, ZPO w Kołaczkowicach, SP w Siesławicach, SSP w Słabkowicach, ZPO w Szańcu, PSP w Zbludowicach. Uczniowie z klas 0-III rywalizowali w dwóch kategoriach klasy 0-I i klasy II-III. Dzieci pięknie recytowały wiersze o przyjaźni ,pokoju, słońcu. Komisja wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą gminę w Międzypowiatowym konkursie recytatorskim w Wiślicy. Naszą szkołę w konkursie będzie reprezentować Franciszek Kubala. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Danuta Dziadek
W środę, 3 maja, w Busku-Zdroju mieszkańcy świętowali 232. rocznicę uchwalenia konstytucji. Obchody rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzili się tam mieszkańcy, władze, młodzież, strażacy, harcerze policjanci i żołnierze. Po mszy pochód wyruszył przez Plac Zwycięstwa. Grała orkiestra strażacka, za nią szły mażoretki, potem poczty sztandarowe, mieszkańcy i zaproszeni goście. Pod Willą Polonia złożono kwiaty na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa, pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Później wszyscy ruszyli na plac przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz mażoretek i orkiestry dętej.
Wiwat maj!
27 kwietnia 2023 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym wyjątkowym apelu . Święto to upamiętnia przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Na początku uroczystości odśpiewane zostały hymny: narodowy oraz szkolny, następnie uczniowie klas I, II i III , przypomnieli wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Pod opieką pani Danuty Dziadek, pani Marty Skowrońskiej, pani Doroty Olszowej zaprezentowali inscenizację słowno - muzyczną dotyczący tych ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny.
Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Marta Skowrońska
Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego.
W dniu 18.04.2023r. W naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do „ Małego”
Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „ Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój” W konkursie udział wzięło 11 uczniów z klas 0-III. Dzieci pięknie recytowały wiersze o przyjaźni ,pokoju, słońcu. Komisja wyłoniła zwycięzców. Naszą szkołę w konkursie gminnym reprezentować będą: w kategorii klas 0-I Mikołaj Wielgo i Lena Putek. W kategorii klas II-III Alicja Gwóźdź i Franciszek Kubala. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia.
Danuta Dziadek
Przedszkolaki są Eko !
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Dobrowodzie aktywnie włączają się w jego obchody, aby pokazać, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i przypomnieć dorosłym, że Ziemia jest w naszych rękach. Przedszkolaki jak co roku celebrowały to święto cały tydzień. Zdobywały wiedzę z zakresu ekologii, wykonywały w domu specjalne ekologiczne zadania, przynosiły zużyte baterie i plastikowe zakrętki, a w piątek 21.04.2023r. przyłączyły się do akcji „Sprzątania świata”. W piątek, każdy przedszkolak , który zaangażował się w pomoc naszej planecie otrzymał dyplom przyjaciela Ziemi, Mamy nadzieję, że postawa proekologiczna zostanie z przedszkolakami na dłużej.
M. Nowocień
M. Sobczak
.
Dnia 20 kwietnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach odbył się XVIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O SŁAWNYCH POLAKACH pt. ,,Szukamy autorytetów”. Uczestnicy napisali test dotyczący życia i działalności 10 sławnych Polaków: Jana Kochanowskiego, Józefa Wybickiego, Tadeusza Kościuszki, Aleksandra Fredry, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz świętego Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z pięciu szkół podstawowych, których do konkursu przygotowali nauczyciele języka polskiego bądź historii.
Decyzją jury III miejsce zajął Bartosz Górak, natomiast IV miejsce zdobyły uczennice Joanna Milewska i Zuzanna Smorga. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilił słodki poczęstunek. Po rozdaniu nagród i dyplomów Pan Dyrektor Przemysław Nowak podziękował organizatorkom za zorganizowanie konkursu, uczniom za udział, a nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.
Gratulujemy uczestnikom konkursu, gdyż wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat postaci sławnych Polaków i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Ewa Nowaczkiewicz
Pamiętamy !
„ A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa”
Jan Paweł II
Drugiego kwietnia obchodziliśmy 18 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka Jana Pawła II. W naszej szkole ten dzień co roku upamiętniamy uroczystą akademią.
Akademię przygotowali uczniowie klas IV-VI-VIII pod kierunkiem Pani Joanny Zych i Pani Renaty Bugdalskiej. Przedstawiciele starszych klas ukazali całej społeczności szkolnej sylwetkę papieża- Polaka. W ciszy i zadumie brzmiały słowa kolejnych recytatorów. Nastrojowe piosenki wykonywane przez uczniów, dopełniały tej uroczystości. Przywołaliśmy również treści, które kierował do nas sam Papież Jan Paweł II i dawał nam Polakom wskazówki jak mamy postępować i według jakich zasad i wartości budować swoje życie. Prezentacje te stworzyły właściwy klimat uroczystości.
Z wielką pokorą i wdzięcznością dziękujemy Bogu Najwyższemu za niewyobrażalny skarb, jaki nam został dany, w postaci Jana Pawła II.
Święty Jan Paweł II to człowiek wielkiego formatu, którego wiara, wiedza, uczciwość, moralność i dokonania są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Pani Katechetka
EASTER CARDS
Uczniowie klasy 5 brali udział w projekcie wymiany Wielkanocnych kartek anglojęzycznych zorganizowanym przez PSP nr 1 w Busku- Zdroju. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne i napisały życzenia dla kolegów i koleżanek z innych szkół. Wiktoria Pechcińska zrobiła najpiękniejszą kartkę Wielkanocną. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w projekcie.
Gratulujemy!
Wiśniewska Urszula
Dnia 03.04.2023r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawczyniami wybrały się na krótką, ale jakże ekscytującą wycieczkę do Buskiego Centrum Kultury w Busku gdzie uczestniczyły w lekcji pt. „ Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak powstawały pierwsze filmy animowane; odkryli na czym polega praca animatora i jak można nim zostać; przekonali się co łączy zwykłą konturówkę z filmem animowanym; dowiedzieli się co to jest latarnia magiczna; zobaczyli jak ożywić postacie z bajek, a także dowiedzieli się jak powstają współczesne filmy animowane, na które z chęcią wybierają się do kin. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali tego co mówi prowadząca, oraz śledzili informacje zawarte w prezentacji multimedialnej. Dzięki tej ciekawej lekcji dowiedzieli się, że film animowany, który oglądają w kinie powstaje bardzo długo i jest dziełem kilkunastu albo i nawet kilkudziesięciu osób. Ponadto każdy uczeń nauczył się tworzyć podstawową animację rysunkową, oraz komputerową.
Drugą częścią lekcji była prezentacja filmu animowanego „Urwis”. To była bardzo interesująca multimedialna lekcja. Był to ciekawie i przyjemnie spędzony czas.
Dorota Olszowa
Powered by aSc EduPage