11 marca uczniowie klas 1,2,3 wybrali się na wycieczkę do Buska-Zdroju. Pierwszym punktem programu były zajęcia w Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju. Głównym celem naszego spotkania była edukacja na temat bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia „Bezpieczny dom”. Na początku wizyty zobaczyliśmy jak funkcjonuje praca dyżurnego, który odbiera telefony alarmowe.
Następnie w sali edukacyjnej „Ognik” dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Obejrzeli film edukacyjny „Feralny dzień” z udziałem znanych postaci bajkowych Bolka i Lolka. Następnie udali się do pomieszczeń: łazienki, kuchni, pokoju dziennego i kotłowni. Dzieci miały okazję zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu i tlenku węgla, który jest bardzo niebezpieczny dla życia. Kolejnym punktem naszej wizyty było zapoznanie ze sprzętem strażackim. Wszyscy mogliśmy wsiąść do samochodu strażackiego i na łódź strażacką.
Na zakończenie naszego spotkania pięknie podziękowaliśmy panom strażakom za miłe spotkanie i bardzo interesującą lekcję edukacyjną.
Ze straży pojechaliśmy na spotkanie z panią Aleksandrą Imosą pracownikiem Muzeum Wsi Kieleckiej,które odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju. Tematem spotkania były tradycje i zwyczaje polskie, a zwłaszcza zbliżający się pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, kojarzony od niepamiętnych czasów z topieniem marzanny. Pani Ola poprowadziła ciekawe zajęcia o tradycjach wiosennych w sposób żywiołowy, zdumiewając szeroką wiedzą nie tylko z zakresu etnografii. Wystąpiła w stroju ludowym, co spotęgowało efekt autentyczności. Nie jest łatwo dotrzeć do uczniów najmłodszych klas, tym razem jednak dzieci słuchały z uwagą. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała i czekamy na następną.
Marta Skowrońska