Aktualności
"Ubierzmy razem choinkę"
Anielskie kolędowanie
21 grudnia 2021r. odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród uczestniczkom IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek Anielskie Kolędowanie. To już czwarta edycja Przeglądu Kolęd i Pastorałek, organizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie i Stowarzyszenie „Daj Dziecku Nadzieję". Patronat nad Przeglądem objęli Starosta Buski i Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a patronat medialny – regionalny portal busko.com.pl. Ta muzyczna inicjatywa dała też możliwość młodym wykonawcom zaprezentowania swoich talentów wokalnych dla szerszego grona odbiorców. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kubala uczennica klasy 5. Julia zdobyła I miejsce w Szkolnym konkursie kolęd w którym brali udział również:
Julia Gwóźdź kl.7 – II miejsce
Amelia Gwóźdź kl.2 – II miejsce
Nikola Obcowska kl.5 – III miejsce
Maja Misztal kl.5 – III miejsce
Daniel Dulik kl.5 – III miejsce
Julia Kubala zaśpiewała „ Pastorałkę od serca do ucha". Z naturalną interpretacją, kreatywnością, uśmiechem, w świątecznej zimowej scenerii zaprezentowała się wspaniale.
Wszystkim uczestnikom Szkolnego konkursu bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszystkim naszym szkolnym artystom składamy Gratulacje.
Renata Bugdalska
Wycieczka do Miechowa
Dzisiaj uczniowie ZPO w Dobrowodzie pojechali na wycieczkę do Fabryki Bombek w Miechowie. Zwiedzanie rozpoczęli od poznania sposobu tworzenia bombek. Dowiedzielisię, że cykl zaczyna się od pomysłu, następnie jest projekt, wyrzeźbiony wzór, z którego powstajeżeliwny odlew, wydmuchiwanie ze szkła, srebrzenie wnętrza, malowanie, ozdabianie. Wysuszone bombki trafiają do magazynu, gdzie są pakowane, sprzedawane lub wysyłane do sklepów.
Z ogromnym zaciekawieniem obserwowalikolejne etapy.Osoby, które ręczne robią te cudeńka muszą z ogromną precyzją i dokładnością zrealizować projekt. Co wymaga talentu i cierpliwości. Po czym przyszedł czas,aby sami stworzyli swoje bombki. Z obserwatorów dzieci stały się twórcami. Wykorzystując swoje talenty ozdobili bombki, które trafiły do suszenia i pakowania. Ich miały tradycyjny, okrągły kształt, ale w magazynach widzieli bombki różnej wielkości, przypominające m.in.: mikołaje, bałwany, choinki, domki, dzwonki, grzybki, piłki i piłkarze, wielbłądy, samochody, traktory, postacie z bajek, pianina, ptaki, pieski, kotki, zajączki i inne zwierzęta, …
Dzieci poznały nowe zawody, poszerzyły wiedzę, nabyły nowe umiejętności, nauczyły się nowych technik plastycznych i przeżyły ciekawą przygodę. Z pewnością tam wrócią.
Barbara Wielgo
10
Akcja "Przytul Misia"
Dzień Wolontariusza w naszej szkole
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, by pokazać światu jak ważną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych.
Nasi wolontariusze z koła PCK włączyli się w obchody tego święta zachęcając wszystkich uczniów do czynnego udziału w niesieniu pomocy innym.
6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja Biskupa Mirry wszyscy przyszli do szkoły ubrani w kolorze czerwieni, w kolorze serca, aby upamiętnić, że praca wolontariusza to dar serca, który możemy ofiarować drugiemu człowiekowi oraz wszystkim, którzy są w potrzebie.
Uczniowie z klas I-III wykonali prace plastyczne na temat: „ Warto pomagać”, które rozwieszone były na sali gimnastycznej, na której odbył się kiermasz słodkości i owoców. W ten sposób wyciągnęliśmy pomocną dłoń i wspomogliśmy budowę Hospicjum Dom Aniołków w Zaleszanach w województwie podkarpackim. Jest to hospicjum dla dzieci chorych na raka. Braliśmy już udział w I edycji pomocy, teraz przystąpiliśmy do II edycji. Udało nam się z kiermaszu zebrać 492 złote i 57groszy. Wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy przynieśli słodkości i owoce na kiermasz jak i kupującym serdecznie dziękuję za życzliwość i pomocną dłoń.
W tym dniu nasi wolontariusze nie zapomnieli o najmłodszych kolegach i koleżankach. Udali się z wizytą do przedszkolaków i zerówki gdzie czytająli im bajki między innymi o Świętym Mikołaju, który czynił dobro. Wszyscy ten dzień spędzili w radosnej i życzliwej atmosferze.
Joanna Zych
7
Wizyta gościnna Mikołaja w zerówce
Dzień 6 grudnia to jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci dni w roku.
Od samego rana wszystkie nasłuchiwały czy już nadchodzi wyczekiwany gość. Wcześniej ustroiły choinkę, nauczyły się piosenki i wiersza, przygotowały laurki. Wreszcie zjawił się Św. Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Dzieci z ogromnym przejęciem prezentowały swoje umiejętności .Zostały obdarowane prezentami i zaprosiły Mikołaja na kolejny rok.
Danuta Dziadek
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat na Covid-19.
Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:
[1].
Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
[2]. Zachęcamy do upowszechnienia treści listu wśród rodziców i opiekunów, aby dzięki sprawdzonym i rzetelnym informacjom, mogli podjąć świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Obecnie są do wykorzystania w szkołach podczas lekcji przedmiotowych lub zajęć z wychowawcą opracowane materiały informacyjne dotyczące szczepień dedykowane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dostępne na stronie ministerstwa Edukacji i Nauki:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne
[3]. Tam też czekają już scenariusze zajęć dla klas I-III szkół podstawowych.
W przygotowywaniu są materiały dla nauczycieli w przedszkolach, które zostaną Państwu przesłane w najbliższym czasie. W przedszkolach działania profilaktyczne powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami dzieci.
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dzieci-5-11 [4]
Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w:
* mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
* na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie [5] ,
* na profilu #SzczepimySię,
* a także pod numerem infolinii 989.
_Z wyrazami szacunku_
_Departament Wychowania i Edukacji Włączającej_
_Ministerstwo Edukacji i Nauki_
Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu
„Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki !
Chyba już go widzę, chyba już go słyszę ,
zabrzęczały jego sanek dzwonki!
Dzyń, dzyń, dzyń -Mikołaju Święty !
Dzyń , dzyń, dzyń – przynieś nam prezenty!”
(M.Tomaszewska)6 grudnia to szczególna data dla wielu dzieci, to właśnie wtedy odwiedza je Święty Mikołaj. Nam udało się zaprosić go do naszego przedszkola.
W tym dniu od rana panował gwar i radość. Dzieci z niecierpliwością czekały na przyjście tego szczególnego gościa i bardzo ciężko pracowały nad tym, aby go godnie przywitać. Najpierw wykonywaliśmy zadania, które zostawił nam w liście Święty Mikołaj, a kiedy to już się udało, pojawił się On! - Święty Mikołaj w asyście Pani Dyrektor. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja– troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał paczki. Przedszkolaki też miały upominek dla Świętego - specjalny występ artystyczny oraz własnoręcznie wykonaną książkę .
Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze. Odejście św. Mikołaja wcale nie oznaczało końca niespodzianek. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja przedszkolaki rozpakowały prezenty znajdujące się pod przedszkolną choinką. Znalazły tam zabawki i gry edukacyjne do sal przedszkolnych.
Kolejną niespodzianką jaka spotkała przedszkolaki w tym dniu, była wizyta wolontariuszy z PCK, którzy przeczytali im opowiadanie o tym, jak to się stało, że Mikołaj został Świętym.
To był wyjątkowy dzień! Pełen radości i niespodzianek!
Renata Bugdalska
Martyna Nowocień9Żabki i Biedronki
Mikołajki w klasie 4
Dnia 6 grudnia zagościł w naszej klasie świąteczny nastrój. W tym wyjątkowym dniu dominował kolor czerwony, nie zabrakło również mikołajkowych czapek.
Uczniowie nie mogli doczekać się wspaniałych prezentów. I wreszcie je dostali! Radości nie było końca. Wśród mikołajkowych niespodzianek znalazły się mięciutkie i bardzo wygodne poduszeczki, które na pewno będą miłą pamiątką po wizycie ulubionego przez dzieci Mikołaja.Dziękujemy pomocnikom Świętego Mikołaja!
Ewa Nowaczkiewicz
klasa 4
Spotkanie dzieci z zerówki z Mikołajem.
- 1
z Mikołajem
Drukarka 3D w naszej szkole
2 grudnia 2021r. klasy VII i VIII gościły nauczycieli przedmiotów zawodowych i branżowych SOSW w Busku – Zdroju, panów Tomasza Lalewicza i Tomasza Wojtysia. Spotkanie było okazją do zaprezentowania technologii druku 3D, modelowania brył trójwymiarowych oraz wykorzystania robota z kamerą do programowania mikrorobotów. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie przedstawicielki Klubu Wolontariusza z naszej szkoły podarowały gościom świąteczne upominki - aniołki z masy solnej.
Ewa Borecka
1warsztaty w kl.8
Mikołajki w klasie I
6 grudnia jak co roku do naszej szkoły przybył Mikołaj. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Uczniowie kl.1 z niecierpliwością nasłuchiwali dzwonków Mikołaja. Jaka była wielka radość, gdy ok. godz.9.00 zawitał do naszej klasy . Przybył z wielkim workiem prezentów na plecach .
Dzieci przywitały go z ogromnym entuzjazmem. Następnie, każde dziecko przedstawiło się i każdy otrzymał swój prezent. W podziękowaniu za upominki uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami uczniów klasy 1 .
Marta SkowrońskaZdjęcia z Mikołajem
List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Andrzejki w klasie I
Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi cudowna, magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb.
To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do cudownej zabawy.26 listopada uczniowie klas 1 wspólnie z wychowawcą zorganizowali w swojej klasie zabawę andrzejkową. W tym dniu mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć?. Były wróżby min. kolorowe gwiazdki, magiczna walizka z zawodami, rzuty monetą przez ramię i oczywiście buty.
Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka przy której były wspólne zabawy i tańce. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci z całej klasy.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy show. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.Marta Skowrońska
7
Andrzejki w klasie III
Dzisiaj był dzień pełen śmiechu i wspaniałej zabawy. Zabawa andrzejkowa wprawdzie tylko w naszej III klasie jednak w milej atmosferze i w gronie przyjaciół. Rozpoczęliśmy od wróżb, pysznych przekąsek a później śpiew,tańce i świetna zabawa.
Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym!
Humory wszystkim dopisywały. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. My zmęczeni lecz szczęśliwi myślimy już o kolejnej zabawie.
Niebawem Mikołaj!!!
Wykonaliśmy dla niego prace. Podziękowaliśmy za otrzymane dotychczas prezenty. Życzyliśmy zdrowia i sił. Przecież dzieci na całym świecie czekają na prezenty. My też. Uczymy się i byliśmy grzeczni. Napisaliśmy o wymarzonych prezentach -to na wypadek, gdyby się zastanawiał. Na pewno o nas nie zapomni!
Barbara Wielgo
11
Wróżby andrzejkowe
W tym roku szkolnym z powodu pandemii zabawy andrzejkowe odbyły się w klasach na godzinach wychowawczych. Jednak nie przeszkodziło to uczniom naszej szkoły w dobrej zabawie. Zgodnie z tradycją odbyły się również wróżby andrzejkowe. Chętnych do powróżenia nie brakowało. Wykorzystując magiczną moc wróżb uczestnicy mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższym czasie (niebawem dostaniesz piękny prezent, czeka Cię niespodziewany wyjazd) to tylko niektóre przepowiednie. Były też bardziej poważne wróżby, w których uczestnicy dowiadywali się jak będzie miał na imię ich przyszły mąż lub żona.
Uczestnikom zabaw dopisywał wspaniały andrzejkowy nastrój. A dzięki rodzicom, którzy zapewnili poczęstunek było jeszcze bardziej imprezowo.
Skotnicka Anita
Wiśniewska Urszula
Andrzejkowe wróżby w zerówce
Inaczej niż zwykle ale również wesoło dzieci z kl 0 bawiły się z okazji andrzejek .Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje. 26.11.2021r. dzieci przebrały się w bajkowe postacie, wróżyły sobie za pomocą butów, losów,serduszek. Mamy Było przy tym dużo śmiechu. Każdy liczy na to aby jego wróżby się spełniły. Rodzice przygotowali poczęstunek aby nie zabrakło siły zwłaszcza,że nie obyło się bez zabaw pląsów i tańców przy muzyce.
Zabawa była super już planujemy kolejne imprezy.
Danuta Dziadek
1
Stypendyści Burmistrza UMiG w Busku-Zdroju
Najzdolniejsi uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój odebrali 28.XI.21 z rąk Burmistrza Waldemara Sikory oraz Zastępcy Burmistrza Michała Marońskiego stypendia za znakomite wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie swojej szkoły. Młodzież będzie je pobierać przez cały rok szkolny 2021/2022.
W tym roku było 9 stypendystów, w tym Julia Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie,
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Stypendyści
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Biedronki „ uczestniczyły w uroczystych obchodach tego święta. Świętowanie rozpoczęliśmy już we wtorek razem z Panią Anią, która zabrała nas w podróż razem z „Panem Języczkiem” do krainy Kubusia Puchatka. W krainie tej, czekało nas mnóstwo ćwiczeń logopedycznych. Następnie Pani Ania opowiedziała dzieciom, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiedziała również, krok po kroku, jak to się dzieje, że miód z ula trafia do słoika. Przedszkolacy poznali także zasady zachowania się w obecności pszczół. Pani Ania przyniosła ze sobą wiele pszczelarskich akcesoriów, które były dla dzieci wielką atrakcją.
25 listopada dzieci z obu grup przyniosły ze sobą ukochane misie. Przybyły misie małe, duże , średnie, białe , brązowe i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Cały dzień misie towarzyszyły dzieciom we wspólnych zabawach i aktywnościach , a wśród nich były:* poznanie historii pluszowego misia
* zagadki słuchowe i obrazkowe
* matematyczne zabawy z misiami
* gimnastyka z misiem
* wspólne tańce przy piosenkach o tematyce misiowej
* wspólne zabawy z chustą animacyjną
* wykonanie misiowych opasekTen dzień był pełen radości i uśmiechu. Przedszkolaki na pewno z niecierpliwością będą czekały na kolejne święto naszych pluszowych przyjaciół.
M. Nowocień
R. Bugdalska
A . Musiał20
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Dzień, który lubią wszystkie dzieci. Każdy maluch ale i ci trochę starsi z ogromną przyjemnością przytula się do takiego miękkiego przyjaciela jak pluszowy miś. To on staje się pocieszycielem gdy jest smutno często bywa powiernikiem naszych tajemnic. Dzieci z kl 0 wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bajkowy-Miś. Przygotowały piosenkę „Wyprawa Miśka”. Uczestniczyły w zajęciach logopedycznych tematycznie związanych z misiami i ich przysmakiem jakim jest miód. Dnia 25.11.2021r. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, opowiadały o nich urządziły pokaz, było przy tym wiele śmiechu i zabawy.
Danuta Dziadek
1
Archiwum Aktualności