Współpracę z Zespolem Parkow Krajobrazowych w Krzyżanowicach Srednich o tematyce ekologicznej zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.:„Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”. Od grudnia 2017r. ZPO w Dobrowodzie rozpoczął realizację programu pn. „ Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej w szkole podstawowej”.
Jednym z zaplanowanych działań jest angażowanie i współpraca z instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. Jedną z tych organizacji jest Zespół Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach Średnich, z którym współpracujemy już od lat. 17.01.2018r odwiedzili nas nasi zaprzyjaźnieni przyrodnicy: pan Dariusz Wiech oraz pani Magdalena Skrzypek- pracownicy Parków Krajobrazowych. Spotkanie miało charakter ogólnoszkolny. Pani Dyrektor Barbara Guzińska powitała gości i wspólnie z uczniami oraz paniami Anitą Skotnicką i Joanną Zych pokazała nową pracownię ekologiczno - przyrodniczą, wyposażoną w nowoczesne pomoce naukowe, które mają pomagać nauczycielom przekazywać wiedzę w sposób łatwy, ciekawy i przyjemny.
Następnie pan Dariusz i pani Magdalena podzielili się zadaniami i zajęli każdy inną grupą dzieci. Klasami 0 - III zajęła się pani Magda. Poprowadziła pogadankę na temat form ochrony przyrody na Ponidziu, opowiadała o rezerwatach przyrody, roślinach i zwierzętach chronionych oraz wyświetliła niezwykle ciekawą prezentację pt.” Jelonek rogacz reliktem przyrodniczym Ponidzia”. Poprowadziła również wraz z wychowawcami warsztaty, w czasie których dzieci wykonywały opaski na głowę z wizerunkiem jelonka rogacza. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające, dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace i chętnie nosiły swoje opaski na głowach aż do końca zajęć w szkole w tym dniu.
Pan Dariusz natomiast poprowadził zajęcia w klasach IV-VII. Była to pogadanka na temat parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego, rezerwatów przyrody na Ponidziu oraz innych form ochrony przyrody takich jak pomniki przyrody, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Niezwykle ciekawa była prezentacja pt. „Drapieżniki polskich lasów- w słowach kilku o wilku”. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści na temat życia wilków, ich zachowania, sposobu porozumiewania, opieki nad potomstwem i dobrze rozwiniętych zmysłach węchu, słuchu oraz ochronie gatunkowej. Dowidziały się również o podobieństwie wilków i psów oraz o krzyżówce wilka z psem o nazwie „wilczak”. Temat był tak ciekawy, że zainteresował wszystkich zebranych, nie tylko dzieci ale również nauczycieli, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu.