Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Święty Mikołaj u przedszkolaków

  06.12.2019 r. ... ach co to był za dzień. W naszym przedszkolu gościliśmy niezwykłego gościa - Świętego Mikołaja, który przybył do nas oczywiście z workami prezentow. Przedszkolaki w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę o Świętym i wyrecytowały wiersze. Dodatkową atrakcją w tym dniu był także seans w kinie sferycznym , które przeniosło nas na mroźny biegun północny.

 • Życzenia dla seniorów - akcja klasy VII

  Uczniowie klasy VII przyłączyli się do akcji "Zyczenia dla seniorów". Na plastyce pod czujnym okiem pani Dyrektor wykonali własnoręcznie piękne kartki świąteczne wraz z życzeniami. Kartki zostaną przez wykonawców wręczone seniorom z naszej okolicy, szczególnie seniorom samotnie mieszkającym..

 • "Nie hejtuję - reaguję" udział w akcji klas II-VI

  Uczniowie klas II-VI uczestniczyli w akcji „Nie hejtuję - reaguję” zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z siedzibą w Warszawie. Akcja trwała od 5 listopada do 2 grudnia br.

  Celem akcji bylo:

   - uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w internecie
  - zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści
  - prezentacja sposobów reagowania - ofiar oraz świadków
  - kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych.

  Na informatyce zorganizowano zajęcia, na których dzieci oglądały odpowiednie filmy, prowadziły dyskusję oraz pracowały w grupach. Podsumowaniem akcji był udział  uczniów w konkursie, gdzie uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką plakat zwracający uwagę na problematykę cyberprzemocy ze szczególnym uwzględnieniem roli świadka.

      Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i aktywnością uczestników.

  Zwycięzcami konkursu na etapie szkolnym zostali:

  • W grupie wiekowej 7-10 lat – Patryk z klasy III
  • W grupie wiekowej 11-13 lat – Bartosz Górak z klasy V.

  Prace zwycięzców zostały wysłane do Fundacji.

      Gratulujemy.

                                                                                                                       Bożena Krupa

 • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Bożonarodzeniowej

  Dnia 3 grudnia 2019 r. pięcioro uczniów klasy V wzięło udział w szkolnym etapie Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Bożonarodzeniowej. Celem konkursu było wzbogacenie wiedzy o chrześcijańskich tradycjach i zwyczajach Bożego Narodzenia oraz przybliżenie młodemu odbiorcy poezji świątecznej. Komisja w składzie: Barbara Guzińska (przewodnicząca), Paulina Figiel – Gut  oraz Ewa Nowaczkiewicz jednogłośnie wybrała następujących laureatów:

  1. Julia Gwóźdź – I miejsce
  2. Milena Gwóźdź – II miejsce
  3. Bartosz Górak – III miejsce.

  Zdobywczyni I miejsca – Julia Gwóźdź -  będzie reprezentowała naszą szkołę w  kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się z SP nr 2 w Busku – Zdroju.

 • Świąteczna Zbiórka Żywności - akcja charytatywna

  Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju wraz 
  ze Stowarzyszeniem „Rodzina – Wspólna Troska” .
  W dniu 30 listopada 2019r. zbieraliśmy żywność w sklepie „Zenit” pod opieką Pań:  Anny Majsak i Pauliny Figiel – Gut przy specjalnie oznakowanych koszach służyliśmy radą  oraz  informacją  na temat zbiórki.
  Wolontariuszki: Kinga Gadawska, Gabriela Klepacz, Natalia Kolarz, Oliwia Kowalska, Aleksandra Milewska i Martyna Wardzichowska z klasy 7 zebrały potrzebne artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia tj.: konserwy mięsne, rybne, makaron, mąka, cukier, słodycze.
  Uczestnictwo w tej akcji ma na celu wsparcie najuboższych rodzin z terenu powiatu buskiego.


                                                                                                                                 Wolontariusze/SU

 • "Inny chłopak.Opowieść o tolerancji" - spektakl teatralny

  Dnia 28 listopada klasy 4 – 8 miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Inny chłopak. Opowieść o tolerancji” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. 

  Tytułowy bohater August  trafia do tzw. dobrej szkoły. To pierwsza placówka w jego życiu. Do tej pory uczyła go własna mama, ponieważ urodził się z poważną wadą rozwojową, która spowodowała poważne zniekształcenie jego twarzy.

  Dyrektor szkoły prosi troje uczniów, aby oprowadzili nowego po szkole i jej otoczeniu. Vanessa – mająca aspiracje aktorskie, Julian – syn bogatych rodziców, chwalący się drogim telefonem, Jacek – którego tata traci pracę, a czesne opłaca dzięki sprzedaży samochodu. 

  Lecz August ma trudności z zaakceptowaniem przez rówieśników. Powodem jest jego „inność”. Zyskuje same przezwiska, wymyślona zostaje zabawa w trąd. Ktokolwiek dotknie chłopca, ma 30 sekund na dobiegnięcie do łazienki i umycie rąk. Jedynie Jacek chce nawiązać kontakt z nowym kolegą, ale musi zdecydować: liczne grono przyjaciół czy „odmieniec”.

  Sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy na drodze Augusta staje Kalina. Dziewczynie zależy na przyjaźni z nowym uczniem. Proponuje nawet, by ławkę w parku, na której samotnie przesiaduje chłopak (nikt nie chce się do niego dosiąść), nazwać „Letnią”, bo przecież August znaczy sierpień, a kalina kwitnie właśnie latem… Wkrótce mają miejsce zdarzenia, które diametralnie zmieniają nastawienie młodzieży do Augusta…

  Spektakl uczy tolerancji. Przekonuje, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, jeśli nie zna się jego serca. To nie pieniądze mają decydować o pozycji w grupie…

  Po zakończeniu przedstawienia aktorzy zaproponowali dzieciom udział w warsztatach aktorskich. Do zabawnej scenki przedstawiającej „Randkę w ciemno” został wybrany Michał z klasy IV, który świetnie poradził sobie ze swoją rolą i udowodnił, że ma wielki talent komediowy.

 • Zabawa andrzejkowa

  27 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Od samego rana na pięknie ubranej sali gimnastycznej  dla uczniów klas I-III oraz przedszkolaków została zorganizowana zabawa taneczna przy zespole muzycznym. W salach czekał na wszystkich wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Nie mogło zabraknąć również wróżb. Dzieci mogły dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Uczniowie klasy III zapraszali do swojej sali na przygotowane wróżby.

  Najstarsze klasy świetnie bawiły się na zabawie andrzejkowej w rytmach muzyki przygotowanej przez Grzegorza Drechnowicza z klasy VII. W czasie przerwy tanecznej klasy odpoczywały w salach przy suto zastawionym stole przez dziewczynki.

  Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

                                                                                                             Marta Skowrońska, Bożena Krupa

 • Mój przyjaciel Miś

          25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole również w tym dniu świętowaliśmy. Zerówka wspólnie z rodzicami z tej okazji  przygotowała inscenizację Urodziny Misia ze Skrzacikiem Kropeczką dla dzieci z przedszkola i klas I-III. Następnie odbył się konkurs recytatorski, w którym brały udział dzieci z przedszkola i klas  0- III. Konkurs rozstrzygnięto     w dwóch kategoriach przedszkole, zerówka  i klasa pierwsza oraz klasa druga i trzecia.

  W pierwszej kategorii:   I miejsce zajęła Wiktoria Guździoł.

  Komisja przyznała dwa II miejsca dla Amelii Gwóźdź i Huberta Góraka oraz

   III miejsce dla Mateusza Wolickiego.

  W drugiej kategorii:

   I miejsce zajęła Julia Kubala,

  II miejsce Wiktoria Pechcińska

  III miejsce  Maja Misztal.

  22 listopada Komisja w składzie p. Dyrektor Barbara Guzińska, p. Martyna Nowocień i p. Marta Skowrońska rozstrzygnęła konkurs plastyczny, w którym wzięło udział 51 dzieci. Konkurs rozstrzygnięto również w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria to przedszkole i zerówka, druga kategoria to klasy I, II i III.

  W pierwszej kategorii :

  I miejsce:  Wiktoria Gużdzioł i Mateusz Wolicki,

  II miejsce: Stanisław Ruda, Emilia Nowak i Filip Nowocień,

  III miejsce: Maria Bugdalska, Antonia Gwóźdź.

  W drugiej kategorii:

  I miejsce: Hubert Górak, Oliwer Woś i Adrian Kuta,

  II miejsce: Amelia Gwóźdź, Daniel Nizioł, Filip Farmas,

  III miejsce: Mateusz Kałuża, Julia Kuta, Alicja Ozdoba.

  Bardzo dziękuję rodzicom za udział w inscenizacji i  pomoc w organizacji tego święta.

                                                                                                                          Dorota Olszowa

 • Ćwiczymy mowę razem z Misiem

  Ćwiczymy mowę razem z Misiem

   26 listopada w zerówce w ramach projektu Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury i obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia   dzieci   układały Misiowy Regulamin Małego Czytelnika    oraz  Kodeks Dobrych Praktyk Czytelniczych. Razem z misiem ćwiczyły również mowę podczas zajęć logopedycznych z panią Anną Musiał. 

                                                                                                       Dorota Olszowa

 • Szczepienia- ogłoszenie Burmistrza MiG Busko

 • Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie

  26.11.2019r. uczniowie klasy pierwszej Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie pojechali do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spotkanie pt. Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie.

  Wycieczkę w Busku-Zdroju rozpoczęliśmy od spaceru po Alei Mickiewicza. Szukając oznak jesieni zobaczyliśmy min.: wiewiórkę robiącą zapasy na zimę, opadające liście z drzew, które już zaczęły zmieniać kolor, spadające kasztany.

  Następnie udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Busku -Zdroju, Państwowej Straży Pożarnej w Busku -Zdroju, Przedstawicielami KRUS jeżykiem Edkiem - maskotką gazety Echo Dnia i Koziołkiem Matołkiem. Wszyscy uczyli nas m.in.: jak należy się zachowywać jako uczestnicy w ruchu drogowym, co zdrowego jeść, jakie numery telefonu  są do poszczególnych służb, gdy zdarzy się wypadek, pożar itp. Uczestnicy przypomnieli nam co robić, aby bezpiecznie chodzić i podróżować. Czas umilał nam swoimi występami, piosenkami jeżyk Edek i Koziołek Matołek z Pacanowa.

  Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali odblaski i plany lekcji.

   Na zakończenie fotograf wykonał nam jak i innym pierwszym klasom zdjęcie, które ukarze się 05.12.2019r. w gazecie Echo Dnia.

  Piękna pogoda  i dobre humory towarzyszyły nam do powrotu do szkoły.

  Wychowawca dziękuje rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.

  Barbara Wielgo

 • Ogłoszenia Burmistrza o zapewnieniu opieki stomatologicznej nad uczniami szkół z terenu naszej gminy.

  obwieszczenie-burmistrz.pdf​​​​​​​ 

 • Jan Długosz kandydatem na patrona szkoły

  Jan Długosz kandydatem na patrona szkoły

    20 listopada odbyło się ostateczne głosowanie na wybór kandydata na patrona naszej placówki. W tajnym glosowaniu brali udział rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w obecności Pani Dyrektor i Kmitetu Wyborczego.

    21 listopada w obecności Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, Komitetu Wyborczego Pani Dyrektor otworzyła urnę i policzono głosy.

     Najwięcej głosów oddano na Jana Długosza, który tym samym staje się kandydatem na patrona ZPO w Dobrowodzie.

  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu i osobom zaangażowanym w wyłonienie  kandydata na patrona.

 • Projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w klasie 0.

   Dnia 13 listopada 2019 roku w zerówce p. Dyrektor Barbara Guzińska  rozpoczęła projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. W ramach tego projektu dzieci będą zabierały ze sobą misia, którego nazwały Profesorek-Podróżnik i razem z rodzicami  będą misiowi czytać książeczki. Projekt ten realizowany będzie do maja. Składa się on z 4  modułów: Czytające przedszkolaki, Misiowy Wolontariat, Dzień pluszowego misia, Mały Miś i  prawa dziecka. Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w szkołach i przedszkolach. Realizując moduł Czytające Przedszkolaki zaprosiliśmy do zerówki panią Dyrektor i klasę III. Pani Dyrektor przeczytała dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”, a dziewczynki Julka, Maja i Nikola przeczytały wiersze Jana Brzechwy. Następnie Ala z klasy 3 wylosowała również Alę, tylko że z  zerówki, która zabrała ze sobą do domu Profesorka Podróżnika i „Wiersze” Juliana Tuwima, a także dzienniczek, w którym narysuje ilustrację dla misia, a także ilustrację  do wybranego wiersza. Każde dziecko będzie zabierało ze sobą misia na dwa dni. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy dzieci do czytania książek.

                                                                                                                      

 • Pasowanie na Czytelnika

  Pasowanie na Czytelnika

  W środę  13 listopada najmłodsi uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Barbara Guzińska, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.

  Podczas pierwszej części uroczystości dzieci wysłuchały zagadek przygotowanych przez uczniów kl.3 a następnie do biblioteki przybyły Królowe Książek. Opowiedziały dzieciom  czego nie lubią książki i jak należy się z nimi obchodzić. Po wysłuchaniu starszych kolegów dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Następnie pani bibliotekarka zapoznała najmłodszych z zasadami  korzystania ze zbiorów bibliotecznych i omówiła Regulamin Biblioteki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników przez panią dyrektor.Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładki do książek.

  Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

  Marta Skowrońska

 • Narodowe Święto Niepodległości

  11 listopada  przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Busku- Zdroju, które rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

  Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta. Wśród nich orkiestra dęta Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, formacja mażoretek, grupa zuchów i harcerzy ZHP, poczty sztandarowe, delegacje samorządów, szkół, służb mundurowych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy.

  Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl.3 Maja Misztal i Julia Kubala. Razem z panią dyrektor Barbarą Guzińską złożyły wiązankę pod pomnikiem Tadeusz Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Serdeczne podziękowania dla rodziców za przywiezienie dzieci na tę uroczystość.

  Marta Skowrońska

 • Akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

  Akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

  8 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed rozpoczęciem akademii głos zabrała Dyrektor szkoły Pani Barbara Guzińka, która podkreśliła, że 11 listopada to data szczególna w historii Polski, po 123 latach odzyskaliśmy wolność i niepodległość. Następnie pani Dyrektor odniosła się do hasła przewodniego akademii, które brzmiało „Wolność”. Podkreśliła, że wolność to nie tylko życie  w wolnym kraju, to możliwość wyborów, podejmowania decyzji zgodnie ze swoją wolą, dlatego to tylko od nas samych zależy, czy potrafimy w odpowiedni sposób z tej wolności skorzystać.

  Akademię rozpoczął krótki układ choreograficzny w wykonaniu 2 baletnic (Amelii Gwóźdź z klasy VIII i Mileny Gwóźdź z klasy V) do pokładu muzycznego  z filmu „Tańczący z wilkami”. Baletnice leżące na scenie podnoszą się i tańczą po usłyszeniu muzyki i głosu zza kotary w tej roli uczennica klasy VII Zofia Myszk, która recytuje fragment wiersza K. K. Baczyńskiego „Wolność”.  Głoś zza kotary bardzo radośnie i z energią recytuje fragment wiersza, który nawołuje Baletnice symbolizujące tutaj wolną Polskę, aby się obudziły i podjęły walkę, bo nie wszystko jest stracone. Następnie na scenie pojawili się prowadzący akademię tj. Aleksandra Milewska i Patryk Dusza z klasy VII, którzy powitali wszystkich uczestników akademii. Potem prowadzący po wydaniu odpowiednich komend wprowadzili poczet flagowy i  wszyscy zgromadzeni na sali odśpiewali hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu hymnu prowadzący akademię przybliżyli uczniom i nauczycielom nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu, jaki ogarnął naród polski gdy 10 listopada 1918r. do Warszawy przybył Józef Piłsudski i jak to opisał ówczesny polityk Jędrzej Moraczewski.

  Ciekawą formą przekazu akademii była scenka ukazująca żołnierza polskiego walczącego na froncie I wojny światowej i kobiety czekającej na jego powrót, a  jednocześnie bardzo bojącej się o jego życie i czy powróci żywy z tej okropnej wojny? W role te wcielili się uczniowie klasy VII: Natalia Kolarz i Mateusz Smak.

  Relacje prowadzących przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne  w wykonaniu uczniów klas: V, VII i VIII oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Piechota ta szara piechota”,  „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”.  „Żeby Polska była Polską’’ oraz  ,, Pytasz mnie….’’  Część artystyczna  zakończyła  się piosenką w wykonaniu chóru szkolnego „Kocham wolność” (tekst i muzyka Chłopcy z Placu Broni), której puentę można wyrazić w  słowach:  Wolność to ogrom możliwości i tylko od naszych własnych decyzji zależy, to, jak potoczy się nasze życie.

  Niech ta puenta zagości w naszych sercach na zawsze, na następne 100 – lecia.

  Akademię przygotowały:

                                                A.Rak, R. Bugdalska i E. Nowaczkiewicz.

 • Szkoła do HYMNU

  W dniu 8 listopada nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego. Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał w całej szkole, śpiewali wszyscy począwszy od przedszkolaków. Wspólne świętowanie 11 Listopada, to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.

 • Regulamin wyboru patrona szkoły

 • Udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta"

  Udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta"

  W ramach akcji "Szkoła pamięta" każda klasa ze swoim wychowawcą lub innym nauczycielem uczącym w naszej szkole udała się na cmentarz w Dobrowodzie, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, minutą ciszy uczcić pamięć i oddać hołd poległym żołnierzom podczas II Wojny Światowej..

   Dla dzieci była to też okazja by dowiedzieć się więcej o swoim regionie i mieszkańcach, których już nie ma wśród nas. Wszyscy uczniowie w ciszy i w zadumie pospacerowali alejkami podziwiając cmentarz w jesiennej odsłonie.

                                                                                                                                             Joanna Zych

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć