Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Wycieczka do Szydłowa i Kurozwęk.

  Wycieczka do Szydłowa i Kurozwęk.

  Dnia 06.06 2019r. dzieci z klas 0-III pojechały na wycieczkę do Szydłowa i Kurozwęku.

  Najpierw oglądaliśmy ruiny zamku w Szydłowie następnie udaliśmy się do Kurozwęk, gdzie zwiedziliśmy Zespół Pałacowy oraz lochy. Po atrakcjach w pałacu przyszedł czas na safari z bizonami i oglądanie zwierząt w mini zoo. Pełni emocji posilaliśmy się kiełbaskami z grilla.

  Dzieci chętnie korzystały z placu zabaw. Po zakupieniu pamiątek z wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną. W dobrych humorach wracając do domu już planowaliśmy kolejną wyprawę.

   

                                                                                                                        Danuta Dziadek

 • Powiatowy Konkurs Recytatorski.

  W dniu 17.05.2019Rr w BSCK w Busku-Zdroju odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę dzielnie reprezentowała Julia Kubala z kl II. Mimo, że nie zajęła żadnego miejsca, to jej przepiękna recytacja wiersza „Moja siostra królewna  wzbudziła wielkie zainteresowanie publiczności.

                                                                                                                              Danuta Dziadek

 • Wycieczka w Pieniny

  W dniach 3 – 4 czerwca odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów klasy czwartej, piątej i ósmej  w Pieniny. W planach było zwiedzanie zamku w Niedzicy  oraz przejście zaporą tamtejszego jeziora. Następnie udaliśmy się do Krościenka, z którego wyruszyliśmy na szlak wiodący na Trzy Korony.  Na szczęście podczas wędrówki pogoda nam dopisywała, więc mogliśmy podziwiać niezwykły widok ze szczytu. Dla wielu uczniów była to pierwsza poważna wyprawa w góry, która stała się wspaniałą lekcją  wzajemnej pomocy, uczynności i koleżeństwa, a cudowne widoki były nagrodą za zmęczenie i bolące nogi.
  Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami najpierw udali się na spływ Dunajcem, a następnie zwiedzali Muzeum Pienińskie, w którym z zainteresowaniem poznali tradycje góralskie. Ostatnim punktem wycieczki był  spacer wąwozem Homole. 
  Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze. To była dla wszystkich niezwykła  przygoda!

                                                                                           Ewa Nowaczkiewicz

 • Walka z rakiem - spotkanie z Jadwigą Zapałą

  Walka z rakiem - spotkanie z Jadwigą Zapałą

  Dnia 28 maja nasi starsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią Jadwigą Zapałą ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii,  koordynatorką "Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

  Celem warsztatów było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół, zwiększenie zakresu wiedzy  na temat roli poszczególnych elementów stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych, motywowanie do prowadzenia zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie umiejętności dokonywania prozdrowotnych wyborów oraz modyfikacji negatywnych zachowań zdrowotnych.

 • "Jak nie czytam, jak czytam!" - akcja ogólnopolska

  "Jak nie czytam, jak czytam!" - akcja ogólnopolska

       7 czerwca o godz. 10.00 cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam !”. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, każdy wybrał sobie książkę z biblioteki i  przeczytał dowolny fragment. Uczniowie  z całej Polski mogli czytać bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta razem ponad 400 tys. osób.

       Dla uczniów jest to  okazja do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

   

                                                                                                        Marta Skowrońska

 • "Mamy kota na punkcie mleka" - projekt w klasach I-III

  "Mamy kota na punkcie mleka" - projekt w klasach I-III

     „Mamy kota na punkcie mleka” to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym celem projektu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski.
       Program pokazuje, jak poprzez zabawę edukować dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie zdrowego żywienia oraz jak kształtować u najmłodszych prawidłowe nawyki żywieniowe.
      W tym roku szkolnym po raz kolejny wzięliśmy udział. Dołączając do programu otrzymaliśmy  materiały edukacyjne dzięki, którym zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia.

  W programie tym  udział wzięły klasy I, II i III. Zajęcia przeprowadzili wychowawcy.

  W czasie tych zajęć na wszystkich buziach pojawiają się uśmiechy, bo wszyscy KOCHAMY MLEKO!!!

                                                                                                                                       Marta Skowrońska 

 • Dzień Dziecka

  Dzień Dziecka

  "Lubię Twoją słodką buzię,

  Mój kochany Ty łobuzie.

  I serduszko Twe gorące...

  Niech Ci zawsze świeci słońce!"

  30 maja w naszej szkole obchodzono Dzień Dziecka pod hasłem "Bezpieczna Szkoła". Na początek wszystkie klasy oglądały wybrane bajki i filmy. Potem najmłodsi uczestniczyli w różnych zawodach sportowych i zabawach na boisku szkolnym. W tym samym czasie zarząd Samorządu Uczniowskiego: Marta Koziara, Amelia Gwóźdź, Marcin Drechnowicz przeprowadzili konkurs wyłaniający Miss i Mistera szkoły. W kategorii klas IV-VI - tytuł Miss zdobyła Zofia Myszk, Mistera - Dawid Dulik, w klasach VII-VIII - Miss została Natalia Orzeł, Misterem - Radek Judasz. GRATULUJEMY!

  Następnie uczniowie starszych klas obejrzeli bajkę pt. "Kopciuszek" w wykonaniu szóstoklasistów. Na zakończenie dnia odbyły się zawody sportowe na sali gimastycznej.

      Tego dnia każde dziecko (małe i duże) otrzymało lody, wodę mineralną oraz kiełbaski z grilla.

  Dzień Dziecka udał się na szóstkę, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze.

      Wszystkim Dzieciom z okazji Dnia Dziecka życzymy moc uśmiechu i radości niech zawsze na Waszych twarzach gości. 

                                                                                                                                               Bożena Krupa

   

 • Wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej Piasek Wielki Caritas Diecezji Kieleckiej

  Wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej Piasek Wielki Caritas Diecezji Kieleckiej

  Z okazji Dnia Dziecka 30 maja br. klasa szósta wraz z wychowawczynią odwiedziła Warsztaty Terapii Zajęciowej Piasek Wielki Caritas Diecezji Kieleckiej. Uczniowie przedstawili inscenizację "Kopciuszka" dla podopiecznych placówki.  Gabrysia (Kopciuszek) i Grzegorz (król) wręczyli na pamiątkę każdemu widzowi drobny upominek. Następnie zostaliśmy ugoszczeni pysznym poczęstunkiem. Zwiedziliśmy pracownię rękodzieła, krawiecką i rehabilitacji, Podziwialiśmy prace wykonane przez wychowanków placówki.

      Atmosfera była bardzo życzliwa, serdeczna i gościnna. 

  Bardzo dziękujemy pani Dyrektor i Wychowawczyniom  za dowóz i serdeczną gościnność. 

                                                                                                                                     Bożena Krupa

      

 • Zerówka z wizytą u Smoka Wawelskiego

  Zerówka z wizytą u Smoka Wawelskiego

     28 maja dzieci z Oddziału Przedszkolnego ZPO w Dobrowodzie pojechały zwiedzać Kraków. Wizytę w grodzie Kraka rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Lotnictwa. Zobaczyliśmy piękne zabytkowe samoloty i poznaliśmy historię lotnictwa. Mogliśmy usiąść w symulatorze lotów, samolocie czy w helikopterze, którym podróżował papież Jan Paweł II. Widzieliśmy stroje pilotów z dawnych czasów i współczesne, odznaczenia itp.
    Następnie pojechaliśmy do ZOO. Tam co chwilę słychać było okrzyki zdziwienia i zadowolenia. Z zaciekawieniem oglądaliśmy różne zwierzęta żyjące na całym świecie. Potem pojechaliśmy odwiedzić Smoka wawelskiego. I zobaczyć Smoczą Jamę. Powiało grozą, niektórzy byli trochę wystraszeni, jednak skały, na których stoi Zamek Królewski zrobiły na nas ogromne wrażenie. 
  Po posiłku przyszedł czas na krótki relaks przy pomniku Adama Mickiewicza. Posłuchaliśmy hejnału mariackiego, była też chwila refleksji w Kościele Mariackim. Zakupiliśmy pamiątki m.in. w Sukiennicach. Poszliśmy do Muzeum Bursztynu. Widzieliśmy piękne naturalne okazy, bryły bursztynu i wykonane z nich eksponaty, biżuterię. Po czym powoli obserwując Bramę Floriańską, Barbakan, pomnik Bitwy pod Grunwaldem udaliśmy się do autokaru. Kraków był dla nas niezwykle gościnny. Mieliśmy piękną pogodę. Wyjeżdżając z Krakowa zaczął przez chwilę padać deszcz. To piękny Kraków za nami płakał. Obiecaliśmy, że jeszcze tu wrócimy.
  Wrażenia, miłe wspomnienia pozostaną w naszej pamięci na długo.
                                                                                                                       Barbara Wielgo

  http://zpodobrowoda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=625

 • Nietypowa lekcja

  Nietypowa lekcja

  W dniu 28.05.2019 roku odbyła się wyjątkowa lekcja języka angielskiego. Byli na niej obecni wszyscy uczniowie klasy IV. Lekcję języka angielskiego prowadzili Marta Koziara i Kamil Skotnicki z klasy VIII pod nadzorem pani Urszuli Wiśniewskiej.
  Tematem zajęć było państwo Irlandia. Lekcja rozpoczęła się od czytania i tłumaczenia tekstu. Następnie dzieci słuchały słuchanki oraz odgadywały nazwy państw Zjednoczonego Królestwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, byli zachwyceni taką nietypową lekcją.

  Sekretarz SU
  Natalia Kuc

 • Dzień Rodziców w klasie szóstej

  Dzień Rodziców w klasie szóstej

  "Szczęście rodzinne jest największą radością na świecie.

  Świadomość, że zawsze jest ktoś, kto się troszczy o ciebie,

  jest skarbem nieporównywalnym z innymi.

  Miłość rodziny sprawia, że życie jest piękne."

  24.05.19r. z okazji zbliżającego się Dnia Matki klasa szósta przygotowała uroczystość dla swoich Rodziców. Najpierw przedstawili bajkę "Kopciuszek", następnie część artystyczną opiewającą rolę matki i ojca w życiu każdego dziecka. Były wiersze, piosenki oraz z serca płynące gorące życzenia i podziękowania: Kochani Rodzice, dziękujemy Wam, że nauczyliście nas najpiękniejszej miłości, tej codziennej, budowanej od nowa z każdym kolejnym wschodem słońca. Na koniec uroczystości wszyscy wręczyli swoim  rodzicom drobny, pamiątkowy upominek.

      Atmosfera była bardzo serdeczna i mocno wzruszająca. 

                                                                                                                        Bożena Krupa

       

 • Dzień Matki w klasie II i III

  24.05.2019r. w kl. II i III  odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Matki", na którą uczniowie zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu - swoje mamy. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów pod opieką swoich wychowawców. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza.

          Ponadto dzieci przygotowały portrety swoich mam, które zostały zawieszone na wystawie. Zadaniem każdej mamy było rozpoznanie siebie na portrecie. Następnie dzieci złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie zrobione wazoniki z kwiatami. Po części oficjalnej uczniowie zaprosili swoje mamy na słodki poczęstunek.   Niespodzianką był również koncert zespołu p. Tadeusza Kwiatkowskiego na który wszyscy zostali zaproszeni.

          Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze mam. Myślę, że uroczystość na długo zapadnie w pamięci zarówno dzieciom jak i mamom.

                                                                                                             Marta Skowrońska

 • DZIEŃ MAMY w zerówce

  DZIEŃ MAMY w zerówce

  Dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawcą 24 maja zorganizowały Dzień Mamy i Taty.
  Przygotowania do tego dnia trwały od wielu dni. Wykonaliśmy własnoręcznie zaproszenia, upominki dla rodziców i ich portrety. Nauczyliśmy się wierszy i piosenek. Udekorowaliśmy klasę. Przygotowany montaż słowno-muzyczny bardzo się podobał przybyłym rodzicom. Dzieci otrzymały gromkie brawa i buziaki. Następnie był słodki poczęstunek. 
  Ten piękny dzień na zawsze zostanie   w naszej pamięci.
                                                                                                               Barbara Wielgo

 • "Kopciuszek" w wykonaniu klasy VI

  "Kopciuszek" w wykonaniu klasy VI

  24 maja br. uczniowie klasy szóstej przedstawili bajkę J.Brzechwy pt, "Kopciuszek" dla przedszkolaków oraz uczniów z klas 0-III w obecności pani Dyrektor -Barbary Guzińskiej i wychowawczyń klas.

  W rolę postaci z bajki wcielili się:

  • Narrator - Kinga Gadawska
  • Król - Grzegorz Drechnowicz
  • Kopciuszek - Gabriela Klepacz
  • Macocha -Zofia Myszk
  • Córki macochy - Ola Milewska, Natalia Kolarz
  • Wróżka - Oliwia Kowalska
  • Ochmistrz - Patryk Dusza
  • Herold -Kacper Szcześniak
  • Damy dworu - Martyna Wardzichowska, Marlena Judasz

  Aktorzy zatańczyli  ciekawy układ tańca dworskiego, zaś Kopciuszek z królem - walca wiedeńskiego.

  Najbardziej krytyczni widzowie z wielkim zainteresowaniem i skupieniem oglądali przedstawienie, co świadczy o ciekawej grze "aktorskiej" uczniów. . 

         Bardzo dziękujemy Mamom aktorów za przygotowanie pięknych strojów.

                                                                                                                   Bożena Krupa  

  http://zpodobrowoda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=616

 • XV Międzyszkolny konkurs wiedzy o sławnych Polakach pt. ,,Szukamy autorytetów".

  Dnia 10.05.2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach odbył się XV Międzyszkolny konkurs wiedzy o sławnych Polakach pt. ,,Szukamy autorytetów".

  Uczestnicy konkursu napisali test dotyczący życia i działalności 12 sławnych Polaków: Mikołaja  Kopernika, Jana Kochanowskiego,  Józefa Wybickiego, Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki, Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, świętego Jana Pawła II.

  Test składał się z czterech części.

  I  – rozpoznanie imion i nazwisk sławnych Polaków na podstawie portretów.

  II  – podanie wieku, w którym żyła postać oraz daty urodzin wybranych postaci.

  III  – pytania dotyczące życia i działalności w/w postaci.

  IV  – rozpoznanie postaci na podstawie fragmentu charakterystyki.

  Nasze uczennice wykazały się wspaniałą wiedzą, zajmując w konkursie czołowe miejsca:

  I miejsce - Amelia Gwóźdź – klasa VII

  II miejsc -  Oliwia Kowalska – klasa VI

  III miejsce – Aleksandra Milewska – klasa VI

  Bartłomiej Podolski

  Laureatki konkursu otrzymały nagrody książkowe. Gratulujemy!

                                                                                                          Ewa Nowaczkiewicz

   

   

   

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  W kwietniu otrzymaliśmy wsparcie finansowe do biblioteki szkolnej na zakup nowości wydawniczych na kwotę 4.000 zł. w  ramach

       „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-202

  Priorytet 3: rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

    Cel główny:

    Uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

   Cele szczegółowe: 

  1. Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek;
  2. Wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych;
  3. Rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi.

      W związku z tym wśród uczniów  naszej szkoły zostaną przeprowadzone ankiety czytelnicze w celu poznania oczekiwań  i ich zainteresowań.

  Zwracamy się również z prośbą o wypełnienie ankiety przez rodziców.

     Celem przeprowadzonych ankiet  będzie  uzyskanie informacji na temat zainteresowań i oczekiwań ankietowanych  oraz ułatwi przygotowanie zamówienia książek w ramach realizacji projektu.

   

                                                                                                             Marta Skowrońska

 • Spotkanie z pisarką Beatą Andrzejczuk

  Spotkanie z pisarką Beatą Andrzejczuk

      Jednym z wydarzeń Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece było spotkanie autorskie z pisarką Beatą Andrzejczuk. Odbyło się ono w środę, 15 maja. Na spotkanie do MGBP w Busku pojechali uczniowie kl.6 z panią Bożeną Krupą i Martą Skowrońską.

    Beata Andrzejczuk to polska pisarka, autorka powieści dziecięcych i młodzieżowych. Zaczęła od kilkutomowego cyklu opowiadań dla całej rodziny, który nosi tytuł „Opowiastki familijne”. Najwięcej sławy przyniósł pisarce cykl książek napisany we współpracy z młodzieżą gimnazjalną, dotyczącą trudnego okresu dorastania pt. „Pamiętnik nastolatki”. Książki pani Beaty są publikowane nie tylko w Polsce, ale również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii i na Białorusi.

    Licznie przybyłym dzieciom i młodzieży również z innych szkół autorka opowiedziała o swojej twórczości, a szczególnie o czasie, kiedy tworzyła serię „Pamiętnik nastolatki”. Pisarka mówiła o tym, co chciała za sprawą swoich książek osiągnąć, jaki był cel ich napisania oraz skąd czerpała pomysły do kolejnych części serii. Autorka porusza w swojej twórczości tematy trudne, ale ważne dla młodych ludzi – problem wzajemnej akceptacji, tolerancji, relacji między rówieśnikami, a także ich relacji z rodzicami. Pani Beata podkreślała, jak ważne jest wyczucie na innych, empatia i zrozumienie.

  Na zakończenie spotkania każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z panią Beatą, a także wziąć od pisarki autograf.

                                                                                                      Marta Skowrońska

   

   

   

 • Gminny Konkurs Recytatorski.

  Gminny Konkurs Recytatorski.

  Dnia 08.05.2019r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. W eliminacjach wzięły udział cztery szkoły z gminy Busko- Zdrój: Dobrowoda, Siesławice , Szaniec, Zbludowice. Dzieci przepięknie recytowały wiersze o przyjaźni i dobrych słowach. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że do powiatowego finału zakwalifikowała się Julia Kubala z kl II. Będzie ona nas reprezentować w kolejnym etapie.

  Gratulujemy. Danuta Dziadek

 • Warsztaty z „Grupą Zaelektryzowani”

  Dnia 8 maja 2019 roku  uczniowie  naszej szkoły  wzięli udział w niecodziennej lekcji pt. „Fizyka wszędzie styka” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani.

  W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem czy helem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem różnorodnych rekwizytów,  znanych i stosowanych często w życiu codziennym. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury  w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej.

  Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach np. zmiana barwy głosu po wypełnieniu płuc helem. Czy to jest bezpieczne? Owszem, jeśli hel nie jest zanieczyszczony innymi gazami oraz jeśli weźmiemy tylko jeden oddech. Gdybyśmy próbowali oddychać helem przez dłuższy czas, to stracilibyśmy przytomność w wyniku niedotlenienia. Prowadzący warsztaty studenci w przystępny sposób opowiadali również o właściwościach i zastosowaniach ciekłego azotu oraz zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności.

  Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień a nie zawsze  je  dostrzegają. GRUPA ZAELEKTRYZOWANI pokazała wszystkim, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca. 

 • WIWAT MAJ 3 MAJ – 228 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

        W dniu 07.05.2019 r. w ZPO w Dobrowodzie odbyła się akademia poświęcona obchodom 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

        Na wstępie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, pani Barbara Guzińska, która przypomniała zebranym uczniom i nauczycielom jak ważnym dokumentem była Konstytucja  3 Maja z 1791 roku regulująca ustrój naszego państwa.

         Część oficjalna akademii rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej -  Mazurka Dąbrowskiego.

         O wydarzeniach, które prowadziły Polskę do nieustannego upadku: o I rozbiorze Polski, o obudzeniu się sumienia narodowego Polaków widzących zbawienie w reformach społeczno – politycznych Sejmu Wielkiego i uchwalonej Konstytucji 3 Maja 1791r., o opozycji magnackiej,  konfederacji targowickiej , wojnie w obronie Konstytucji, a także II i III rozbiorze Polski opowiadali prowadzący akademię: Jakub Farmas i Klaudia Szcześniak uczniowie kl. VIII.  

          Ciekawą formą przekazu w czasie akademii była krótka inscenizacja rozmowy grupy posłów – szlachciców zwykłych awanturników, którzy przenieśli widzów  w czasy trwania obrad Sejmu Wielkiego. Trwa właśnie przerwa w obradach, a grupa posłów żwawo debatuje nad poprawnością reform. Dyskusja pomiędzy posłami w role których wcielili się znakomicie uczniowie klasy VIII tj. Kamil Skotnicki, Kamil Koziara i Marcin Drechnowicz zamienia się w spór polityczny, w czasie którego wady starego ustroju przeciwstawiane są jego zaletami .

         Relacje prowadzących przeplatały wiersze okolicznościowe i patriotyczne w wykonaniu uczniów klas: IV, VII i VIII oraz pieśni w wykonaniu chóru szkolnego: „Wiwat majowa jutrzenko”, „Rota”. Natomiast pieśń „Flaga” zaśpiewała solo  uczennica klasy VIII – Marta Koziara. Na zakończenie akademii  uczennice klasy VIII zaśpiewały piosenkę ,, Pytasz mnie….’’  .

   Akademia bardzo podobała się uczniom oraz nauczycielom, o czym świadczyły gromkie  brawa, zarówno  w trakcie trwania  uroczystości, jak i po jej zakończeniu.

  Dla upamiętnienia tego wydarzenia z historii Polski część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klas: IV, VII, VIII,  pod opieką p. Anny Rak  oraz  chór  szkolny pod opieką  p. Renaty Bugdalskiej.

  A.Rak

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć