Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
 • Cyberprzemoc - spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju

  26 października odbyło się spotkanie wszystkich uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszmi z buskiej komendy policji na temat cyberprzemocy i cyberprzestępstwa. Funkcjonariuszka prowadziła pogadankę w klasach I-IV opartą na filmie "Internet.3,2,1.." dotyczącą bezpieczeństwa w sieci Internet oraz omówiała zasady, w jaki sposób uniknąć zagrożeń. 

  W starszych klasach funkcjonariusz policji przedstawił za pomocą filmików z zaaranżowanymi scenkami jakie zagrożenia mogą występować podczas użytkowania sieci Internet.  Uczniowie dowiedzieli się co to jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość. Policjant przestrzegał przed podawniem swoich danych osobowych, umieszczaniem zdjęć czy umiesczaniem informacji o aktualnym miejscu pobytu.

  Spotkania były bardzo interesujące i pouczające.

  Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom policji za spotkanie.

                                                                                                                                                      Bożena Krupa

 • Szkolny konkursu recytatorski  „Kocham Cię, Polsko”

  Dnia  25.10. 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrowodzie odbył się  konkurs recytatorski poezji patriotycznej przeznaczony dla uczniów klas IV – VIII, zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięło w nim udział 20 uczestników wyłonionych w klasowych eliminacjach.

  Komisja Konkursowa w składzie:

  • Barbara Guzińska – przewodnicząca Komisji Konkursowej
  • Ewa Nowaczkiewicz
  • Marta Skowrońska
  • Mariusz Kapusta

  przyznała nagrody książkowe i dyplomy w dwóch kategoriach wiekowych:

  Kategoria I  -  klasy IV - V

  I miejsce  Julia Gwóźdź – klasa IV
  II. miejsce Dawid Dulik – klasa V
  III miejsce Bartosz Górak – klasa IV

  Kategoria II -  Klasy VI – VIII

  I miejsce  Wiktor Skiba – klasa VII

  II miejsce Natalia Kolarz – klasa VI

  III miejsce Aleksandra Milewska – klasa VI

  III miejsce Klaudia Szcześniak – klasa VIII

  Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki – przybory szkolne.

  Laureatom konkursu gratulujemy!

                                                                                                                                                  Ewa Nowaczkiewicz

 • "Pan Tadeusz" - edukacja teatralna

  Dnia 22 października uczniowie klas VI – VIII w Buskim Samorządowym Centrum Kultury uczestniczyli w spektaklu Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. „Pan Tadeusz” , opartym na słynnej epopei narodowej Adama Mickiewicza.

  Nasi uczniowie  mieli przyjemność zawitać  do szlacheckiego dworku Soplicowo na Litwie, w którym rozgrywały się niezwykłe wydarzenia: urocza Zosia po raz pierwszy została wprowadzona na salony, Telimena walczyła o względy Tadeusza, hrabia poznawał historię zamku Horeszków, Jacek Soplica wyznawał swoją mroczną tajemnicę, Jankiel wygrywał swój koncert, a między Tadeuszem a Zosią rodziło się prawdziwe uczucie. Ze wzruszeniem posłuchaliśmy  Mickiewiczowskiej mowy i daliśmy się ponieść czarowi Soplicowa…

                                                                                                                                                        Ewa Nowaczkiewicz

 • Wycieczka młodszych klas do Buska

  Dnia 22 października dzieci z klas I- III wyjechały  na wycieczkę do Buska. Najpierw odwiedziły  Miejską Bibliotekę Publiczną gdzie P. Bożena Jałocha poprowadziła  zajęcia edukacyjne integrujące grupę. Następnie udały się do  BSCK  tam  miały  przyjemność obejrzeć rozśpiewane przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował”, gdzie twórcy przedstawienia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali odbiorców na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Dzieciom bardzo spodobał się wspaniały humor i barwne, baśniowe postacie. Bardzo ważne było przesłanie płynące z przedstawienia, a stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzinę oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Czekamy z niecierpliwością na kolejne takie spektakle. Kolejną atrakcją było obejrzenie wystawy prac wykonanych z recyklingu.

                                                                                                                                                                  Dorota Olszowa

 • Lekcje patriotyczne w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

  22 października 2018 r. Ewa Tarapata, nauczyciel bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, odwiedziła uczniów klasy IV i V Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie, gdzie przeprowadziła dwie lekcje o charakterze patriotycznym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Podczas pierwszej części spotkania pięciu uczniów, dzięki wykorzystaniu metody inscenizacji, przybrało rolę aktorów i zaprezentowało na podium klasy przedstawienie pt. „Pieśń spełnionych nadziei” autorstwa Edwarda Wojtuściszyna. Wysłuchując prezentacji uczniów, reszta klasy poznała historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz jego rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości.

  Natomiast w drugiej części - w trakcie zajęć warsztatowych - uczniowie, pracując z księgozbiorem podręcznym: słownikami, leksykonami i encyklopediami, uczyli się wyszukiwać informacji, odpowiadając na przygotowane dla nich zestawy pytań, dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”. Na sam koniec prezentowali oni publicznie efekty swojej owocnej pracy.

                Serdeczne podziękowania dla pani Ewy Tarapaty za wizytę w naszej szkole oraz przeprowadzone zajęcia.

                                                                                                                                                                     Marta Skowrońska

 • „ Najpiękniejszy Różaniec”.- konkurs

  Dnia 5 października w naszej szkole odbył się konkurs na „ Najpiękniejszy Różaniec”.  W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III , klas IV - VI i VII -VIII. Różańce wykonane były   z przeróżnych materiałów, ale najciekawsze pomysły mieli uczniowie, którzy wykonali różańce biało-czerwone, w barwach narodowych nawiązując do 100- lecia Niepodległości naszego Narodu. Jury przyznało następujące miejsca.

  W kategorii klas I-III: 

  • I miejsce - Wiktoria Pechcińska kl. I
  • II miejsce - Maja Misztal kl. II
  • III miejsce - Julia Kuta kl. I

  Wyróżnienia:

  • Olivier Woś kl. I
  • Mateusz Curyło kl. I
  • Bartuś Matusik kl. I

  W kategorii kl. IV –VI:

  I miejsce:

  • Julia Gwóźdź kl. IV
  • Klara Woś kl. I

  II miejsce:

  • Wojtek Kopeć kl. IV
  • Dawid Dulik kl. V

  III miejsce:

  • Natalia Kuc kl. IV

  Wyróżnienie -  Michał Curyło kl. IV

   W kategorii kl. VII -VIII

  I miejsce:

  • Natalia Pudło kl. VIII
  • Kamil Skotnicki kl. VIII

  Wszystkie różańce zostały nagrodzone upominkami, a za zajęcie I miejsca uczniowie otrzymali specjalny różaniec biało-czerwony jako pamiątka 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Różańce zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej i w naszym parafialnym Kościele. Wszyscy uczestnicy otrzymali ocenę celującą z religii.

  Dziękuję za zaangażowanie w tegorocznym konkursie i zapraszam za rok.

                                                                                                                                                   Joanna Zych

 • " Milion dzieci modli się na różańcu" - udział w akcji

  18 października o godz.  9:00 cały świat łączył się w modlitwie w ramach akcji: " Milion dzieci modli się na różańcu". Jest to międzynarodowa inicjatywa, która została zapoczątkowana  w Wenezueli. W Polsce akcję promuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi  w Potrzebie.  Jak wiemy na świecie toczy się wiele konfliktów. Stąd też wezwanie, aby milion dzieci wzięło do ręki Różaniec i pomodliło się w intencji pokoju na świecie. Wiara dzieci ma moc zmienić oblicze tej Ziemi.

  W tym dniu również i nasza szkoła przyłączyła się do wspólnej modlitwy. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Piotr Rojewski, który zaszczycił nas swoją obecnością. W modlitwie wzięli udział uczniowie kl. III - VIII,  Pani Dyrektor i nauczyciele uczący w tych klasach. Wszyscy uczniowie przynieśli różańce i stanęli w kręgu do wspólnej modlitwy.  Na początku przewodnicząca szkoły Marta Koziara przedstawiła historię tej akcji, a później ksiądz rozpoczął modlitwę. Uczniowie klasy VIII przygotowali rozważania do tajemnic różańcowych. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali pieśń Ofiaruję Tobie Panie mój. Wierzymy, że wspólnie możemy zmieniać świat, szczególnie tam gdzie dochodzi do ciągłych ataków na chrześcijan.

  Dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę.

                                                                                                                                                                    Joanna Zych

 • Stypendium Burmistrza dla Zofii Myszk

  17 października podczas uroczystego spotkania w urzędzie miasta Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój wręczył 13 'stypendiów burmistrza" najzdolniejszym uczniom placówek oświatowych prowadzonych przez gminę. Wśród stypendystów znalazła się nasza uczennica z klasy VI – Zofia Myszk. Zosi towarzyszyła mama i pani Dyrektor.

  Burmistrz Waldemar Sikora, złożył gratulacje stypendystom, ich rodzicom i dyrektorom szkół., Podkreślił, jak ważna jest wiedza, wytrwałość i ciężka praca. Powiedział:  „Drodzy uczniowie, jesteście naszą dumą i dowodem na to, że nauka się opłaca. Mam nadzieję, że w przyszłości wybierzecie zawód zgodny z waszymi predyspozycjami i zainteresowaniami.”

                                                              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                         Bożena Krupa

  zdjęcia są ze strony UMiG Busko-Zdrój

 • Wycieczka przyrodnicza do Skorocic i Krzyżanowic

  17 października 2018r. klasa V i VI wraz z opiekunami, panią Joanną Zych oraz Anitą Skotnicką wybrały  się na wycieczkę do rezerwatu przyrody „Skorocice” , znajdującego się na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych Ponidzia  oraz ciekawych form geologicznych w rezerwacie skalno- stepowym. Rezerwat został utworzony w celu ochrony unikatowej roślinności kserotermicznej i wyjątkowo pięknych form krasu gipsowego. Naszym przewodnikiem po tych malowniczych terenach był pan Dariusz Wiech, zaprzyjaźniony ze szkołą pracownik Zespołu Nadnidziańskich i Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych. Wyposażeni w lornetki i lupy z naszej pracowni ekologiczno- przyrodniczej, wędrując malowniczą doliną lub wspinając się na wzgórza mogliśmy podziwiać unikatowe gatunki roślin i zwierząt oraz przepiękne  formy krasowe. Najciekawsze z nich, to most skalny, który jest unikatem w skali europejskiej oraz Jaskinia Skorocicka (352m długości) i Jaskinia Dzwonów.             

      Drugim etapem naszej wycieczki były warsztaty przyrodnicze w Krzyżanowicach. Dzieci mogły pod czujnym okiem pana Darka przeprowadzić badanie ph gleby, zmierzyć jej temperaturę, testować twardość minerałów oraz zbadać zawartość  ozonu w powietrzu. Wszystko to mogliśmy wykonać przy użyciu zestawów i sprzętu będącego częścią naszej projektowej pracowni ekologiczno- przyrodniczej. Cieszymy się, że mamy takie wspaniałe pomoce!  Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu. Dopełnieniem naszej edukacji ekologicznej było zobaczenie kolekcji roślin rzadkich i chronionych w warunkach uprawy ogrodowej, były to min.: wisienka stepowa, dyptam jesionolistny, czy dziewięćsił popłocholistny. Na zakończenie wycieczki dzieci mogły upiec kiełbaski na ognisku, pobawić się i odpocząć, wygrzewając w ciepłym październikowym słonku. Po tych atrakcjach wróciliśmy do szkoły. To była niezwykła lekcja przyrody, będziemy ją długo pamiętać.

                                                                                                                                          Anita Skotnicka, Joanna Zych

 • „Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły"- udział w akcji

  Dnia 15.10.2018r. kl I wzięła udział w akcji „Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły" , która odbyła się w BSCK w Busku-Zdroju. 
  Organizatorem akcji jest "Echo Dnia". Partnerem strategicznym - Galeria Korona Kielce. Akcji patronują: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Oddział Regionalny w Kielcach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, Magia Karmelu - Manufaktura Słodyczy, Magiczna Bawialnia Czary Mary. Multikino Kielce. Sponsor: Trzuskawica SA. 
  Buska policja przeprowadzi pogadankę na temat bezpiecznych zachowań - w domu, w szkole, w drodze do szkoły, a także specjalny pokaz kierowania ruchem na skrzyżowaniu. W rolę policjanta "drogówki" wcieliła się Zuzia Jurecka uczennica naszej szkoły. Duże zainteresowanie wzbudziły stroje przedstawione przez strażaków. 
  Piękny i pouczający spektakl "Krusikowo" przygotowała buska placówka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
  Największą sensacją był Jeż Edek do, którego tym razem dołączył Koziołek Matołek z Pacanowa.

                              
                                                                                                                                          Danuta Dziadek

 • Ślubowanie pierwszaków

  Wreszcie nastał ten dzień.Uczniowie kl I do tego dnia przygotowywali się bardzo pilnie. Ćwiczyli wiersze i piosenki oraz zdobywali wiedzę z zakresu ruchu drogowego i postaw patriotycznych. Poznawali literki i cyferki. 
       Dnia 17.10.2018r.17 uczniów kl I w odświętnych strojach razem ze swymi kolegami z kl II i III   zebrało się na sali gimnastycznej aby złożyc uroczyste ślubowanie. Na tę uroczystość przybyła cała szkoła, przedszkole, nauczyciele oraz rodzice kl I.Zanim nastąpił uroczysty moment uczniowie kl I, II III przedstawili wspniały program artystyczny, który wzbudził zainteresowanie widzów. Następnie nadszedł czas na ślubowanie. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Barbara Guzińska symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania każego pierwszoklasisty na ucznia Zespołu Placówek Oswiatowych w Dobrowodzie.Wychowawczyni Danuta Dziadek wręczyła pamiątkowe dyplomy, pani dyrektor upominki przypominające o ważnej rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległosci przez Polskę a rodzice rożki pełne słodyczy, które będą kojarzyć się naszym dzieciom z tak ważnym dla nich dniem. Nie zabrakło też upominków od kolegów z kl II i III.

    Po zakończeniu uroczystości uczniowie kl I,II i III udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
  Nowym uczniom życzymy wszysktiego najlepszego u progu nauki szkolnej. 
  Dziękuję wychowawczyniom kl II i III oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniach do tej ważnej uroczystości.

                                                                                                                                           Danuta Dziadek

 • "Kredki dla Afryki" - udział w akcji

  W ramach działalności naszego wolontariatu została przeprowadzona akcja " Kredki dla Afryki" organizowana przez Fundację Asante. Akcja polegała na zbieraniu przyborów szkolnych, które później zostały przesłane do koordynatora akcji do Bydgoszczy, a stamtąd do ośrodków misyjnych w Afryce i do szkół w Kenii, Zambii i na Wybrzeże Kości Słoniowej. Patronatem honorowym objął akcję prezydent Bydgoszczy. Najlepszą formą pomocy jaką możemy dać Afryce jest dostęp do edukacji. Dzieci w Afryce nie realizują zajęć z plastyki z prostego powodu ponieważ nie ma materiałów, za pomocą których mogą rozwijać swoje talenty.  Uczniowie i  nauczyciele naszej szkoły nie są obojętni na potrzeby innych i bardzo licznie włączyli się w tą akcję. Każdy kto wsparł to przedsięwzięcie otrzymał Dyplom. To niesamowite, ile radości daje pomoc innym. Ważne, że chcemy wnosić w ich życie  coś dobrego, coś miłego. Liczy się każdy choćby najmniejszy gest pomocy.

 • Gratulacje dla Gabriela

  Gratulacje dla Gabriela

  Nasz uczeń Gabriel Cerazy zawodnik Bokserskiego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego otrzymał Nagrodę Starosty Buskiego w dziedzinie kultury fizycznej za wysokie osiągnięcia sportowe oraz promocję Powiatu Buskiego.

  Gabriel aktualnie jest Mistrzem Województwa Świętokrzyskiego w kat. kadet  do 60 kg  w przedziale wiekowym 15 – 16 lat.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa, upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm w dn. 14 października 1773 roku.

  W naszej szkole  uroczysta akademia odbyła się 12 października.  Przygotowany program poświęcony był wszystkim pracownikom  naszej szkoły. Uczniowie uczcili to święto wierszem, piosenką, tańcem oraz krótką inscenizacją. Było uroczyście i wesoło. W tym dniu Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi.

 • Słodka akcja dla Mateuszka

  Zbiórka pieniędzy dla chorego na nowotwór 17 miesięcznego Mateusza Wojtasika odbyła się w naszej szkole 15.10.2018 roku. Samorząd szkolny wraz z nauczycielami zorganizował kiermasz ciast, który jak się po chwili okazało odniósł całkowity sukces!

  Każdy z nas był mile zaskoczony tym, że aż tylu uczniów jest chętnych do udzielenia pomocy, począwszy od najmłodszych, a na najstarszych kończąc.

  Podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko upiekli przepyszne ciasta, ale również wsparli akcję pomocą materialną.

  Szczególne podziękowania kierujemy do naszej nauczycielki Pani Pauliny Figiel-Gut, która zainspirowała nas do czynnej pomocy potrzebującym.

  Dzięki zaangażowaniu całej naszej szkolnej społeczności udało nam się zebrać kwotę 811,43zł.

   

  Samorząd szkolny

   

 • Zajęcia w pracowni ekologicznej

  Zajęcia w pracowni ekologicznej - Obrazek 1  Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”

     W naszej nowoczesnej pracowni odbywają się ciekawe lekcje z zakresu przedmiotów przyrodniczych. W klasie IV i VI są to zajęcia z przyrody, w klasach V, VII i VIII lekcje biologii, chemii czy zajęcia kółka ekologicznego.                 

    Nauczyciele tych przedmiotów bardzo często korzystają ze sprzętu multimedialnego, prezentują filmy i animacje z zakresu budowy anatomicznej człowieka, korzystają z licznych pomocy dydaktycznych m.in. z modelu budowylserca,lokalli narządówllwewnętrznychllczłowieka.                                                                                               

  Na lekcjach  przyrody uczniowie poznają otaczający ich świat przy pomocy lup, lornetek, mikroskopów. Dokonują pomiarów odległości z użyciem drogomierza, wyznaczają kierunki przy użyciu kompasu, czy oceniają stopień zanieczyszczenia środowiska za pomocą skali porostowej. Na lekcjach o pogodzie odczytują temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne, opady   i prędkość wiatru przy użyciu przyrządów z naszej stacji pogody. Do dyspozycji mamy też różne zestawy badawcze do badania powietrza, gleby, wody oraz modele za pomocą, których uczniowie mogą demonstrować wytwarzanie bio- energii, wykorzystując do tego energię Słońca czy wody. Niezwykle interesujące doświadczenia, które uczniowie wykonują na zajęciach koła ekologicznego, to: wytwarzanie energii za pomocą ogniwa wodorowego i fotowoltaicznego, a także zasilanie urządzeń alkoholem lub czystym wodorem  i wprawianie ich  w ruch. Kontakt z różnorodnymi źródłami wiedzy oraz wieloma pomocami dydaktycznymi przyczynia się do wzrostu zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi, co pozytywnie wpływa na rozwój naszych uczniów.  Nasza pracownia, to miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzy się z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Jest też miejscem inspirującym do działań na rzecz ochrony środowiska.

  Anita Skotnicka

 • Sprawozdanie z warsztatów o uzależnieniach i cyberprzemocy

    Dnia 26 września 2018 roku klasa siódma i ósma wzięła udział w warsztatach na temat uzależnień i cyberprzemocy, które odbyły się w naszej szkole.
  W spotkaniu wzięło udział około 30 osób.

    Pani prowadząca zajęcia przygotowała dla nas kilka zadań, jednym z nich były skojarzenia. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy i rysowaliśmy to, co kojarzyło się nam  ze słowem ,, uzależnienie”. Następnie zawiesiliśmy nasze prace na tablicy i wymienialiśmy swoje poglądy na ten temat.

    Drugie zadanie polegało na tym, by uświadomić sobie skutki zażywania niedozwolonych substancji. Prowadząca narysowała na tablicy sylwetkę „Bogdana”,
  a my wokół niego rysowaliśmy m.in.  przekreślone oko, co oznaczało utratę wzroku na skutek zażywania dopalaczy.

    Pod koniec pierwszej części poznawaliśmy sposoby odmawiania i ćwiczyliśmy asertywność. Warto dodać, że sposoby asertywnego odmawiania zostały przećwiczyliśmy w małych scenkach między prowadzącą, a nami.

   Druga część zajęć odnosiła się do problemu przemocy w internecie. Podawaliśmy różne przykłady zagrożeń czyhających na nas w sieci. Mówiliśmy o tym, komu warto powiedzieć o naszych problemach. Większa część uczestników odpowiedziała, że porozmawiałaby z rodzicami. Poznaliśmy również numery telefonów dla dzieci
  i młodzieży, na które możemy zadzwonić w takich sytuacjach i otrzymać fachową pomoc.

    Na koniec każdy z nas mówił, co zapamiętał ze spotkania.
  Pewna uczennica stwierdziła: ,, Ja zapamiętałam to, że nikt nie ma prawa zmuszać nas do czegokolwiek, bo tylko my decydujemy o swoim życiu”.

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w starszych klasach

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

  Nasi starsi uczniowie też chętnie uczestniczyli w tej akcji. W tym roku skupiliśmy się na lekturach szkolnych. Na zajęciach wszyscy uczniowie czytali przygotowane wcześniej ulubione fragmenty omawianych lektur. Były to:  „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”, „Ten obcy”, „Dziady cz. II”, natomiast nasi najstarsi wychowankowie czytali książkę „Kamienie na szaniec”.

  To były niezwykłe lekcje języka polskiego.

 • Zajęcia świetlicowe

  Celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa oraz organizowanie zajęć opiekuńczo- wychowawczych umożliwiających wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozwój zainteresowań, uzdolnień i umiejętności.

  Nasza świetlica pracuje już na” wysokich obrotach”. Uczniowie mogą tu  odrobić lekcje, zjeść posiłek, rozwijać swoje zainteresowania. Staramy się spełniać oczekiwania dzieci i zapewniamy różne rodzaje aktywności.

 • Dzień głośnego czytania

   1 października uczniowie kl. I, II i III uroczyście obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. W tym roku czytaliśmy książkę pt. „Gang Słodziaków”. Akcję rozpoczęła Pani Dyrektor Barbara Guzińska czytając fragment książki. Następnie czytali nauczyciele oraz chętni uczniowie, wcześniej nauczone teksty o głównych bohaterach. Dzieci wykonały również prace plastyczne na konkurs pod hasłem: „Nowe Przygody Gangu Słodziaków”.

          Członkowie kółka bibliotecznego oraz uczniowie kl. IV odwiedzili przedszkolaków i oddział „0” razem z panią bibliotekarką. Wszystkie dzieci dostały pamiątkowe naklejki.

         Prace plastyczne wykonane przez uczniów kl.I, II i III zostały ocenione pod względem włożonej pracy, pomysłowości i estetyki a następnie zamieszczone na wystawie.

                                                                                                                                Marta Skowrońska

strona:

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
  Dobrowoda 26
  28 -100 Busko Zdrój
 • Tel i fax: 413781525

Galeria zdjęć