Dnia 28 lutego w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
W tym dniu w naszej szkole odbyły się lekcje, na których uczniowie uczyli się dostrzegać jego piękno i znaczenie w codziennym życiu.
Każda klasa dostała do wykonania inne zadania. Młodsi uczniowie zajmowali się postacią Jana Długosza – przyszłego patrona naszej szkoły. Ich zadanie polegało na zapoznaniu się z ciekawostkami na temat życia tego niezwykłego Polaka i uzupełnieniu luk z trudnościami ortograficznymi w podanym przez nauczyciela tekście. Wszyscy uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem, a najlepsi zostali nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami.
Uczniowie z klasy VI uczestniczyli w niezwykłej lekcji ortografii, w czasie której w nietypowy sposób doskonalili tę trudną sztukę. Najpierw - na rozgrzewkę – wzięli udział w ortograficznej gimnastyce, a później sprawdzili swoją pamięć wypisując z pamięci trudne wyrazy z tekstu, który widzieli wcześniej przez kilka minut. Klasa VII zajęła się frazeologią. Okazało się że wypisywanie związków frazeologicznych i ich wyjaśnianie może być świetną zabawą.
Jednak największą radość sprawił wszystkim tzw. „test na uważność”. Nauczyciel wypowiadał zdanie, które uruchomiło „lawinę” odpowiednich reakcji uczniów. Otrzymali oni wcześniej dokładne instrukcje, co mają robić. Okazało się, że zabawa językiem polskim może być skuteczną nauką.
Ewa Nowaczkiewicz