Zajęcia zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój”
Dzień 29 października był w naszej szkole szczególnym dniem. Uczniowie klas I- VIII z okazji podsumowania projektu „Pracownia Ekologiczno- Przyrodnicza”, przygotowali FESTIWAL NAUKI, na który zostali zaproszeni: uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele władz lokalnych w osobie zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój, pana Henryka Radosza. W programie uroczystości zaplanowaliśmy:
- konkurs poezji o tematyce ekologicznej „NASZA ZIEMIA”,
- prezentację fotografii uczniów biorących udział w konkursie fotograficznym: „NASZE ŚRODOWISKO” oraz ich nagrodzenie,
- pokaz doświadczeń w wykonaniu uczniów uczestniczących w projekcie „PRACOWNIA EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZA”
Pierwsza część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie dzieci mogły prezentować swoje talenty recytatorskie. Konkurs został poprzedzony występem uczennicy kl.0 Amelki Gwóźdź. Był to przepiękny taniec żabki z elementami akrobatycznymi, nagrodzony gromkimi brawami.
Następnie uczennice klasy VI, Natalia Kolarz i Aleksandra Milewska lpoprowadziłylkonkurslrecytatorski. Na tle pięknej scenerii, w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców wystąpili uczniowie klas I- V. Każdy z nich zaprezentował wybrany utwór o tematyce przyrodniczo- ekologicznej, ukazujący piękno i niezwykłość środowiska naturalnego oraz promujący postawy ekologiczne. Występy uczniów oglądali wszyscy zaproszeni goście oraz jury w składzie: Dyrektor Barbara Guzińska , pan burmistrz Henryk Radosz, pani Ewa Nowaczkiewicz, pani Urszula Wiśniewska. Po wspaniałych występach, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady, panie koordynatorki projektu : Anita Skotnicka i Joanna Zych wyświetliły fotografie uczniów, nagrodzonych w konkursie fotograficznym „ Nasze środowisko”, a następnie uczniowie zaśpiewali piosenkę ekologiczną pt. „Zdrowa woda”. I wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego. Komisja przyznała:
W kategorii klas I-III:
- Wiktoria Pechcińska – I miejsce
- Nikola Obcowska – I miejsce
- Julia Kubala , Maja Misztal (duet)- II miejsce
- Szymon Kolarz – III miejsce
- Antoni Meuś i Jakub Skiba- wyróżnienie
W kategorii klas IV-V:
- Julia Gwóźdź, Mateusz Matusik (duet)- I miejsce
- Milena Gwóźd- II miejsce
- Dawid Dulik- III miejsce
- Amelia Majewska- wyróżnienie
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez panią dyrektor Barbarę Guzińską. Nagrodzono również uczestników konkursu fotograficznego z klas VII- VIII:
- Natalię Walasek i Kamila Skotnickiego – miejsce I
- Klaudię Szcześniak – miejsce II
- Klaudię Elias – miejsce III
- Amelię Gwóźdź, Natalię Pudło, Daniela Klepacza- wyróżnienia.
Na druga część spotkania goście zostali zaproszeni do nowej pracowni Ekologiczno- Przyrodniczej, gdzie odbyły się pokazy eksperymentów i doświadczeń w wykonaniu uczniów klas IV- VIII.
- Klasa IV, zespół w składzie: Mateusz Matusik, Milena Gwóźdź, Julia Gwóźdź- prezentacja wykonania preparatu mikroskopowego i jego oglądanie.
- Klasa V, zespół w skladzie: Amelia Majewska, Dawid Dulik, Natalia Łabaj- prezentacja modelu anatomicznego człowieka.
- Klasa VI, zespół w składzie: Martyna Wardzichowska, Patryk Dusza, Grzegorz Drechnowicz- doświadczenie pt.”Badanie ph gleby”.
- Klasa VII,VIII ,zespół w składzie: Amelia Gwóźdź, Łukasz Dulik, Jakub Farmas- pokaz „Działanie turbiny wodnej” z wytłumaczeniem mechanizmu działania i zastosowania.
- Klasa VIII, zespół w składzie: Kamil Koziara, Maciej Czekaj, Radosław Judasz, Kamil Skotnicki- prezentacja działania autka napędzanego wodorem z omówieniem zasady działania i jego zalet ekologicznych.
- Klasa VIII, zespół w składzie: Natalia Pudło, Marta Koziara, Klaudia Elias, Patrycja Baran- eksperyment „Bateria słoneczna- pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca i jej zamiana w energię mechaniczną poruszającą urządzenia”.
- Klasy I-III, zespół w składzie: Antoni Meuś, Julia Kubala, Maja Misztal, Szymon Kolarz - ułożenie puzzli tematycznych pt. „ Segregacja i recykling”
Po tych prezentacjach głos zabrał pan burmistrz Henryk Radosz, który pochwalił młodzież za ich zaangażowanie w realizację projektu, zainteresowanie nauką i tematyką ekologiczną. Następnie pani dyrektor Barbara Guzińska podziękowała uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za realizację projektu. Podkreśliła to, że wszystkie działania jakie były realizowane w naszej szkole, takie jak: wycieczki, warsztaty, bezpośrednie obserwacje, doświadczenia, gry i zabawy, pogłębiły kontakt dzieci ze środowiskiem przyrodniczym, odkryły nowe oblicza nauki, co ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju świadomości ekologicznej uczniów i podnoszenia efektów nauczania.
Był to niezwykły dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, mamy nadzieję, że zaszczepiłyśmy w naszych uczniach bakcyla odkrywania świata. W dalszym ciągu będziemy realizować zajęcia z wykorzystaniem pomocy z naszej pracowni. Dziękujemy za wsparcie i pomoc pani dyrektor, naszym koleżankom i kolegom nauczycielom oraz rodzicom.
Anita Skotnicka, Joanna Zych