Dnia 18 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawym projekcie pod nazwą „Sztuka na kółkach”. Były to warsztaty edukacyjne organizowane w zabytkach położonych w małych miejscowościach. Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 roku przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Dlaczego „Sztuka na kółkach”? Dlaczego znakiem rozpoznawczym projektu stała się Mona Lisa na hulajnodze?
Organizatorzy postanowili „wydostać” sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach:nie tylko w muzeach i galeriach w dużych miastach, ale także w miasteczkach, na wsi, „u siebie”. Kółka podkreślają więc mobilny charakter projektu, a Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują.
Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swój” najważniejszy zabytek – miejsce wielokrotnie odwiedzane, na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali domagających się omówienia - Kościół Św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie.
Zanim uczniowie przekroczyli próg kościoła, czekała ich mała powtórka z architektury - głównie ze stylu romańskiegoi gotyckiego, a także z wiadomości dotyczących judaizmu, prawosławia i islamu. Następnie wszyscy przekroczyli ozdobny portal i znaleźli się w świecie sakralnym, czyli w świątyni. Tu odbyły się niezwykłe warsztaty, na których odnaleźli nawę główną i boczną oraz prezbiterium, narysowali plan kościoła, wskazali zabytkowe i współczesne ołtarze, tabernakulum, chrzcielnicę, ambonę i konfesjonał, herby i epitafia. Skupili uwagę na obrazach i na licznych symbolach widocznych w ołtarzu głównym.
Jeszcze tylko krótka powtórka wiadomości z historii sztuki i powrót do szkoły. To była niezwykła lekcja!
Ewa Nowaczkiewicz