• Ptasia stołówka

          • Zbliża się zima ,która  jest wspaniałą porą roku, ale nie dla wszystkich. Niestety, zwierzęta, a zwłaszcza ptaki, zimą cierpią głód.   Wczuliśmy się w rolę głodujących ptaków i postanowiliśmy im pomóc.   W szkolnym ogródku urządziliśmy im stołówkę. Umieściliśmy przygotowane przez rodziców karmniki przed oknami . Do nich nasypaliśmy okruchy chleba, ziarno, nasionka, suszone owoce jarzębiny .Będziemy czekać na  przylatujące do stołówki  wróble oraz sikoreczki. Nakarmimy ptaki i pomożemy  im przetrwać zimę. Teraz nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno nie będą głodni :)  

                                                                                                    Uczniowie z klasy II z wychowawcą p. Martą Skowrońską 

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25  LISTOPADA we wtorek obchodziliśmy w naszej szkolnej bibliotece

            ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            Biblioteka Szkolna- uczennice działające w aktywie bibliotecznym wspólnie z p. M. Skowrońską  zaprosili  wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl.I-III aby w tym dniu przyniosły do szkoły swojego pluszowego misia.

            Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanką  przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo

            "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

            Wszystkie chętne dzieci wzięły udział w konkursie na:

            Najsympatyczniejszego Pluszowego Misia 2014r. oraz w konkursie plastycznym:  Portret Misia.

             

            M. Skowrońska                       

             

             

             

             

             

             

          • „Nie pal przy mnie, proszę”

          • Szkoła Podstawowa przystąpiła do projektu „Nie pal przy mnie, proszę”.  Program dotyczy edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I- III szkół podstawowych.

            Założenia programu:

            - Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach radzenia sobie w sytuacjach, w których osoby palą przy nich papierosy.

            - Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.

            - Kształcenie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

            - Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

            Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych, w których stosuje się metody aktywizujące, pracę w małych grupach polegającą na współpracy a nauczyciel odgrywa rolę doradcy i koordynatora wspierającego dzieci.

            Koordynatorem programu jest Urszula Wiśniewska

          • „Edukacja przez szachy”

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu „Edukacja przez szachy”. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do tej wspaniałej gry która ma swoje korzenie w XII wieku. Szachy to gra strategiczna, która miała na celu wykształcić królewskich synów na wspaniałych żołnierzy.

            Obecnie szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczynić się do osiągnięcia lepszych wyników w nauce. Mając na uwadze, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji postanowiliśmy przystąpić do tego projektu. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu w klasie I. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w tych zajęciach. Chętnie wykonują wszystkie ćwiczenia zarówno z szachownicą jak i podręcznikami.

             

            Danuta Dziadek

             

          • „Etyka nie tylko dla smyka”

          •           Nasza szkoła od listopada 2014 roku przystąpiła do pilotażowego projektu „Etyka nie tylko dla smyka”. Udział w tym projekcie biorą udział uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawcami p. D. Dziadek, M. Skowrońską i D. Olszową  i nauczycielami uczącymi w tych klasach. Celem tego projektu jest wprowadzenie  najmłodszych uczniów w świat wartości  oraz ułatwić kształtowanie ich postaw etyczno – moralnych. Projekt został przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Jest to inicjatywa skierowana do nauczycieli i uczniów klas I – III szkoły podstawowej, jak również do rodziców i środowiska lokalnego. Intencją  jego przeprowadzenia jest zwiększenie  roli środowiska oświatowego w kształtowaniu postaw etyczno -  moralnych przygotowujących do współdziałania w budowaniu demokratycznego społeczeństwa.

            W kształtowaniu postaw uczniów klas podstawowych nauczyciele, rodzice i specjaliści odgrywają  niezwykle istotna rolę. Osoby te mają wpływ na dzieci w wielu różnych dziedzinach życia codziennego, a w szczególności kształtują umiejętności dokonywania wyborów. Zadaniem nauczycieli, rodziców i specjalistów jest kształtowanie postaw uczniów w taki sposób, aby były zgodne z interesem publicznym. Można tego dokonać poprzez przekazanie im wiedzy o ich prawach i obowiązkach oraz konsekwencjach niewywiązywania się z nich. Uczniowie powinni być na tyle świadomi przy dokonywaniu wyborów, aby mogli dostrzec różnice pomiędzy dobrem a złem i podjąć właściwą decyzję. Wybór dobra decyduje o nabyciu przez uczniów umiejętności mówienia „tak” i „nie” oraz zasługiwaniu na opinię ludzi uczciwych. Mamy nadzieję, że rodzice pomogą nam w tym przedsięwzięciu.

             

            Koordynator projektu D. Olszowa

          • XII Wojewódzki Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych. Etap I - szkolny

          • Dnia 13 listopada 2014 roku uczennice klasy VI: Patrycja Piła, Joanna Molenda oraz Wiktoria Skiba przystąpiły do I etapu konkursu Matematyczno- Przyrodniczego.

            Test, który miały do rozwiązania zawierał 36 zadań, z których 1/3 stanowiły zadania zamknięte, reszta to zadania otwarte. Dziewczęta musiały wykazać się dużą wiedzą oraz doskonałą sprawnością rachunkową rozwiązując nie łatwe zadania matematyczne i wymagające logicznego myślenia problemy przyrodnicze.

            Najlepszy wynik uzyskała Patrycja Piła, która zdobyła 42 punkty na 60 możliwych. Tym samym zakwalifikowała się do II etapu powiatowego. Gratulujemy Patrycji i czekamy na dalsze sukcesy.

            Pani Anita Skotnicka- nauczyciel matematyki i przyrody.

          • Halloween

          • 31 października 2014 roku w naszej szkole odbył się konkurs na najstraszniejszy wystrój klasy z okazji święta Halloween. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w dekorowanie. Były pająki, nietoperze oraz oczywiście lampiony z dyni. Uczniowie przebrali się za różne potwory. Komisja składająca się z nauczycieli i samorządu uczniowskiego przeszła po klasach i oceniła estetykę dekoracji. Jury zdecydowało że klasy IV, V i VI zajmują I miejsce. Natomiast w młodszych klasach komisja przyznała I miejsce klasie III i II. Drugie miejsce zajęły klasa I i klasa O.

            U. Wiśniewska

          • „Szklanka mleka”

          •                  W roku szkolnym 2014/2015 po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w programie                                           "Szklanka mleka" zwanym także "Mleko w szkole".  Programem dopłat administruje Agencja Rynku Rolnego (ARR). Beneficjentami programu są dzieci i młodzież uczęszczająca do przedszkoli i szkół. 


                                                Cele programu „Szklanka mleka” 
            ● zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i jego przetworów,
            ● promowanie zasad zdrowego odżywiania
            ● kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych,
            ● edukacja w zakresie wartości odżywczych mleka i jego przetworów.

             

                                          Realizacja ww. celów programu ma skutecznie przeciwdziałać:
            ● wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci i młodzieży,
            ● wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą wynikającą m.in. z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych,

            ● spadkowi spożycia mleka i jego przetworów wśród dzieci i młodzieży.

             

                                                                                                                                       M.Skowrońska

             

          • Edukacja teatralna

          •     Dnia 6 listopada uczniowie starszych klas obejrzeli  na żywo spektakl Internetowego Teatru TVP dla Szkół pt. "Dziób w dziób" zrealizowany przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu.  Jest to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Bajka Maliny Prześlugi prezentuje wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazuje na wartości, jakie niesie ze sobą inność i zagrożenia płynące z postaw wobec niego wrogich i agresywnych. Mimo, że dramat nie ma konstrukcji klasycznej komedii, utrzymany jest w nastroju komediowym. Dzieje się to przede wszystkim dzięki wartkiemu językowi i niezwykłej scenografii.     

          • Święto Niepodległości - uroczysta akademia

          • Dnia 7 listopada 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy  V wraz z wychowawcą – Ewą Nowaczkiewicz. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918.
                           Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu flagowego rozpoczęła się cześć artystyczna.  Uczniowie recytowali poezję legionową i śpiewali pieśni żołnierskie, które porwały wszystkich słuchaczy. Wszyscy z wielkim wzruszeniem wysłuchali pięknego wykonania pieśni „Rozkwitają pąki białych róż” w wykonaniu Dominiki Durnaś i Wiktorii Ficek.
                           Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów.  Na uwagę zasługuje ich wspaniała postawa podczas akademii. 

            Ewa Nowaczkiewicz

          • Udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości

          • Dnia  11 Listopada 2014r delegacja zuchów Natalia Orzeł i Mateusz Sagan  z 15 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej pod opieką drużynowej Doroty Olszowej wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w Busku-Zdroju. Uroczystość rozpoczęła się  Mszą Świętą o godz. 9.30, w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Podymy
            O godz. 11.00. uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą BSCK przemaszerowali ulicami naszego miasta - ul. Bohaterów Warszawy, Placem Zwycięstwa oraz al. Mickiewicza. Na placu przy Galerii Sztuki "Zielona" zostały złożone wiązanki kwiatów na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed pomnikami - Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
            Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na al. Mickiewicza w Busku-Zdroju. Okolicznościowe przemówienia wygłosił  Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora. Na zakończenie zostały złożone wiązanki kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. 
            W imieniu własnym oraz dyrekcji szkoły serdecznie dziękujemy rodzicom  za dowóz uczniów do Buska Zdroju.

            Dorota Olszowa

             

          • Kwesta na cmentarzu w Busku

          •                         Dnia 2 listopada przedstawiciele z naszej drużyny zuchowej Polne Kwiatki: Aleksandra Kubasik, Natalia Orzeł i Izabela Wleciał pod opieką drh. Doroty Olszowej zbierały pieniądze przy cmentarzu w Busku-Zdroju. Pieniądze zostaną przeznaczone  na ratowanie zabytkowych nagrobków na  cmentarzu. Dziękuję  rodzicom za pomoc w  organizacji przedsięwzięcia.

            D. Olszowa

          • Lekcja pamięci na cmentarzu

          •            Jak co roku uczniowie naszej szkoły przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzili cmentarz w  Dobrowodzie, by posprzątać groby , złożyć wiązanki  i zapalić znicze na grobach, które wymagają szczególnej opieki i troski oraz pamięci ze względu na znaczenie nie tylko dla naszej miejscowości. 

                     Ze strony szkoły opiekę nad grobami tradycyjnie organizuje Drużyna Wielopoziomowa  ze swoimi  opiekunami p. Dorotą Olszową i p. Martą Skowrońską.  W tym roku znicze zapalili wszyscy uczniowie kl. II i III. 

                       

            M. Skowrońska   D. Olszowa

          • Konkurs plastyczny „ Plastusiowy Pamiętnik”

          • Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.„ Plastusiowy Pamiętnik” , który został zorganizowany przez nauczycieli klas młodszych po spektaklu teatralnym w BSCK. Prace plastyczne wykonali najmłodsi z Oddziału „0” oraz uczniowie kl. I, II, III różnymi technikami i w różnych formatach. Wszystkie prace zostały wyróżnione i nagrodzone.

                                                                         

            M. Skowrońska

          • Informacja - zmiana harmonogramu dowozu uczniów do szkoły

          • Informacja

            Szanowni Państwo, od najbliższego poniedziałku tj. 27 października 2014r ulega zmianie harmonogram dowozów uczniów do Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie. Powyższa zmiana spowodowana jest dodatkowymi zajęciami dla części uczniów i dotyczy dni: poniedziałek, wtorek, środa. Czwartek i piątek pozostają bez zmian. Bardzo prosimy o wyrozumiałość. Niżej nowy, szczegółowy harmonogram:

             

             

            ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

            od 27.10.2014r.

            Poniedziałek, wtorek, środa

            Nr przyst.

            Nazwa miejscowości

            Godziny odjazdu

            (rano)

            1.

            Budzyń  (początek wsi)

            7.05

            2.

            Budzyń (centrum wsi)

            7.07

            3.

            Budzyń   (Równiny) 

            7.10

            4.

            Równiny -Budzyń

            7.13

            5.

            Bilczów (za figurką) pos.nr 52

            7.18

            6.

            Bilczów przystanek PKS

            7.20

            7.

            Bilczów pos. Nr 1

            7.22

            8.

            Dobrowoda -szkoła

            7.25

            9.

            Baranów (koniec wsi)

            7.32

            10.

            Baranów (wiata)

            7.35

            11.

            Gadawa (początek wsi)

            7.40

            12.

            Gadawa (centrum wsi)

            7.43

            13.

            Szkoła Dobrowoda

            7.50

             

            Czwartek i piątek pozostają bez zmian.

            M. Skowrońska

          • Centrum Nauk Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim

          • 21.10.2014r.(wtorek) uczniowie kl. II i III wraz z wychowawcami p. M. Skowrońską i D. Olszową wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauk Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

            Wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem Chęcin i wysłaniem kartek pocztowych do swoich rodziców. Uczniowie naszej szkoły jako jedni z pierwszych w Polsce  mogli zobaczyć unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana w takich miejscach jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago. Ekspozycja składa się z wielu ciekawych elementów min. Interaktywny Kodeks Atlantycki, na którym można zapoznać się z najważniejszym kodeksem Leonarda o maszynach. Na wystawie znajdują się również stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec, machinę czasu oraz interaktywne eksponaty m.in.: peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyskę Newtona, czy też laserową harfę. W Centrum Nauki można również obejrzeć reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci, m.in.: Ostatnią wieczerzę, a także modele mostu obrotowego, czy tez miasta idealnego.

            Podczas wyjazdu uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę z wielu dziedzin nauki, uczestniczyli w ciekawych doświadczeniach i mogli rozwinąć swoje zainteresowania.

            W drodze powrotnej wstąpiliśmy na posiłek do restauracji McDonald′s.

            Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

            M. Skowrońska                                       

          • Spektakl teatralny "Plastusiowy pamiętnik"

          • Dnia 17 października 2014r. uczniowie kl. O, I,II,III pod opieką wychowawców p. B . Wielgo, D. Dziadek, M. Skowrońska , D. Olszowa  wybrali się na wycieczkę do Buska-Zdroju. W planie wycieczki  była obserwacja zmian  zachodzących w przyrodzie jesienią w parku oraz oglądanie  sztuki teatralnej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Pogoda sprzyjała spacerom i obserwacji. Dzieci zbierały kolorowe liście i karmiły wiewiórki.  Zwiedziły Sanatorium Marconi, salę koncertową  oraz pijalnię wód. Klasa II zapoznała się z pracą Urzędu Pocztowego  w Zdroju, a na poczcie głównej zakupiła znaczki pocztowe. Następnie w Domu Kultury dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały  spektakl   „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów. Przedstawienie bardzo  podobało się dzieciom  i świetnie na nim się bawiły. Nauczyciele ogłosili konkurs plastyczny  na najciekawszą ilustrację do spektaklu.  Po  spektaklu uczestnicy  wycieczki udali się na coś słodkiego do „Śnieżki”.

            Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

          • Nowy sztandar dla Hufca w Busku Zdroju

          • Dnia 16.października 2014r. Przedstawiciele 15 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej  „Polne Kwiatki” Aleksandra Milewska, Zofia Myszk, Łukasz Dulik, Amelia Gwóźdź, Wojciech Jaros, Aleksandra Kubasik, Natalia Orzeł, M ateusz Sagan, Wiktor Skiba, Izabela Wleciał, Kacper Złotnik   razem z drużynową Dorotą Olszową  wybrali się do Buska-Zdroju na poświęcenie nowego sztandaru Hufca Busko-Zdrój. Uroczystość rozpoczęła  się mszą świętą, na której został poświęcony nowy sztandar. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy przeszli do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, gdzie fundatorzy pan Mieczysław Sas i przedstawiciele Banku Spółdzielczego przekazali sztandar Komendzie Hufca . Komendant  Hufca  podziękował fundatorom  oraz innym osobom, którzy wspierają i pomagają harcerzom.  Po części oficjalnej wszyscy zostali poczęstowani pysznym bigosem i herbatą. 

            Zdjęcia w Galerii.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie