• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

• 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w bibliotece szkolnej wykonano wystawkę promującą czytelnictwo. Akcja czytelnicza trwała u nas już od czterech  dni. Na rozpoczęcie święta została zaproszona do biblioteki szkolnej pani dyrektor  ZPO Barbara Guzińska, która przeczytała uczniom kl. II „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej. Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki - 29 września (1888 roku) - stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu. Następnie pani Marta Skowrońska czytała dzieciom z „Zerówki” baśń H.CH. Andersena pt. ”Calineczka”. Do akcji przystąpili również uczniowie kl. I z wychowawczynią panią Dorotą Olszową oraz kl. III z panią Danutą Dziadek. Wykorzystaliśmy tu piękną pogodę i zorganizowaliśmy czytanie na placu szkolnym. Uczennice kl. VIII Zofia Myszk oraz Gabriela Klepacz wspólnie z panią Karoliną Prażuch przygotowały bajkę w j. angielskim pt. „Little red hen”, którą przeczytały w oddziale przedszkolnym. Następnie rozdały kolorowanki ,które dzieci bardzo chętnie kolorowały. Kolejnym punktem akcji czytelniczej było czytanie maluchom w przedszkolu przez uczennice kl. IV Julię Kubalę i Maję Misztal bajki o zwierzętach pt. „ Jeż i Zając”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był przede wszystkim okazją do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom na głos i ile niesie ze sobą korzyści. Mamy nadzieję, że tego rodzaju akcje przyczynią się do promowania głośnego czytania dzieciom oraz do kształtowania wśród uczniów postawy czytelniczej.

Organizatorką akcji była Marta Skowrońska.

• Brawo Franio!!!

• 20 września na stadionie miejskim w Busku-Zdroju odbył się XIX Międzynarodowy Bieg Zdrojowy. W najmłodszej kategorii dzieci z roku 2014 ( Zerówka) wziął udział Franciszek Kubala z naszej szkoły. Godnie nas reprezentował i zajął I miejsce.

Celem zawodów była:
             • popularyzacja biegania jako formy czynnego wypoczynku, zdrowego stylu życia, spędzania wolnego czasu,
             • upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży biegania jako najtańszej i ogólnodostępnej formy rekreacji,
             • propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród lokalnej społeczności,
             • szerzenie idei wychowania przez sport,
             • promocja Gminy Busko-Zdrój

Było to niezwykłe sportowe przeżycie dla młodych biegaczy i świetny impuls do kontynuowania swojej aktywnej pasji. Gratulujemy Frankowi i życzymy dalszych sukcesów.

• Z wizytą w Bibliotece

•     14 września Bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie kl. II razem z wychowawczynią p. Barbarą Wielgo. Uczniowie po dość długiej przerwie mogli wypożyczyć sobie lektury i inne ciekawe książeczki. Przypomnieli sobie Regulamin wypożyczania książek.

21 września Bibliotekę odwiedzili również uczniowie kl. I razem z wychowawczynią  p. Dorota Olszową. Uczniowie dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyli także jak wygląda karta czytelnika oraz poznali zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajdują się przeznaczony specjalnie dla nich regały z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom nowości czytelnicze dla dzieci. Wszystkim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądali a następnie wypożyczyli.

Spotkania odbywały się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

• NARODOWE CZYTANIE 2020

• Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

W tym roku wspólne czytanie utworu odbywa się w sobotę 5 września 2020 roku.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku- Zdroju, które z powodu pandemii organizowane jest online. Uczennice kl. IV Julia Kubala i Maja Misztal razem z p. Martą Skowrońską czytały fragmenty utworu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszam do obejrzenia relacji.

• Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu

• Drodzy Rodzice i Uczniowie prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa uczniów w środkach transporu, znajdującymi się w poniższych następujących plikach:

* Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS – plik w wersji pdf [1]: 1_list_men_mi_gis.pdf

* Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego –wspólny list szefów MEN, MI i GIS – plik w wersji word [2]: list_men_mi_gis.docx

* Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – wytyczne MI i GIS [3]: wytycznegismzimendotyczacetransportu.docx