z Mikołajem
Spotkanie dzieci z zerówki z Mikołajem.
- 1
Drukarka 3D w naszej szkole
2 grudnia 2021r. klasy VII i VIII gościły nauczycieli przedmiotów zawodowych i branżowych SOSW w Busku – Zdroju, panów Tomasza Lalewicza i Tomasza Wojtysia. Spotkanie było okazją do zaprezentowania technologii druku 3D, modelowania brył trójwymiarowych oraz wykorzystania robota z kamerą do programowania mikrorobotów. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie przedstawicielki Klubu Wolontariusza z naszej szkoły podarowały gościom świąteczne upominki - aniołki z masy solnej.
Ewa Borecka
1warsztaty w kl.8
Mikołajki w klasie I
6 grudnia jak co roku do naszej szkoły przybył Mikołaj. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Uczniowie kl.1 z niecierpliwością nasłuchiwali dzwonków Mikołaja. Jaka była wielka radość, gdy ok. godz.9.00 zawitał do naszej klasy . Przybył z wielkim workiem prezentów na plecach .
Dzieci przywitały go z ogromnym entuzjazmem. Następnie, każde dziecko przedstawiło się i każdy otrzymał swój prezent. W podziękowaniu za upominki uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami uczniów klasy 1 .
Marta SkowrońskaZdjęcia z Mikołajem
List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Andrzejki w klasie I
Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi cudowna, magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb.
To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do cudownej zabawy.26 listopada uczniowie klas 1 wspólnie z wychowawcą zorganizowali w swojej klasie zabawę andrzejkową. W tym dniu mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć?. Były wróżby min. kolorowe gwiazdki, magiczna walizka z zawodami, rzuty monetą przez ramię i oczywiście buty.
Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka przy której były wspólne zabawy i tańce. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci z całej klasy.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy show. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.Marta Skowrońska
7
Andrzejki w klasie III
Dzisiaj był dzień pełen śmiechu i wspaniałej zabawy. Zabawa andrzejkowa wprawdzie tylko w naszej III klasie jednak w milej atmosferze i w gronie przyjaciół. Rozpoczęliśmy od wróżb, pysznych przekąsek a później śpiew,tańce i świetna zabawa.
Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym!
Humory wszystkim dopisywały. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. My zmęczeni lecz szczęśliwi myślimy już o kolejnej zabawie.
Niebawem Mikołaj!!!
Wykonaliśmy dla niego prace. Podziękowaliśmy za otrzymane dotychczas prezenty. Życzyliśmy zdrowia i sił. Przecież dzieci na całym świecie czekają na prezenty. My też. Uczymy się i byliśmy grzeczni. Napisaliśmy o wymarzonych prezentach -to na wypadek, gdyby się zastanawiał. Na pewno o nas nie zapomni!
Barbara Wielgo
11
Wróżby andrzejkowe
W tym roku szkolnym z powodu pandemii zabawy andrzejkowe odbyły się w klasach na godzinach wychowawczych. Jednak nie przeszkodziło to uczniom naszej szkoły w dobrej zabawie. Zgodnie z tradycją odbyły się również wróżby andrzejkowe. Chętnych do powróżenia nie brakowało. Wykorzystując magiczną moc wróżb uczestnicy mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższym czasie (niebawem dostaniesz piękny prezent, czeka Cię niespodziewany wyjazd) to tylko niektóre przepowiednie. Były też bardziej poważne wróżby, w których uczestnicy dowiadywali się jak będzie miał na imię ich przyszły mąż lub żona.
Uczestnikom zabaw dopisywał wspaniały andrzejkowy nastrój. A dzięki rodzicom, którzy zapewnili poczęstunek było jeszcze bardziej imprezowo.
Skotnicka Anita
Wiśniewska Urszula
Andrzejkowe wróżby w zerówce
Inaczej niż zwykle ale również wesoło dzieci z kl 0 bawiły się z okazji andrzejek .Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje. 26.11.2021r. dzieci przebrały się w bajkowe postacie, wróżyły sobie za pomocą butów, losów,serduszek. Mamy Było przy tym dużo śmiechu. Każdy liczy na to aby jego wróżby się spełniły. Rodzice przygotowali poczęstunek aby nie zabrakło siły zwłaszcza,że nie obyło się bez zabaw pląsów i tańców przy muzyce.
Zabawa była super już planujemy kolejne imprezy.
Danuta Dziadek
1
Stypendyści Burmistrza UMiG w Busku-Zdroju
Najzdolniejsi uczniowie ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój odebrali 28.XI.21 z rąk Burmistrza Waldemara Sikory oraz Zastępcy Burmistrza Michała Marońskiego stypendia za znakomite wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie swojej szkoły. Młodzież będzie je pobierać przez cały rok szkolny 2021/2022.
W tym roku było 9 stypendystów, w tym Julia Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie,
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Stypendyści
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Biedronki „ uczestniczyły w uroczystych obchodach tego święta. Świętowanie rozpoczęliśmy już we wtorek razem z Panią Anią, która zabrała nas w podróż razem z „Panem Języczkiem” do krainy Kubusia Puchatka. W krainie tej, czekało nas mnóstwo ćwiczeń logopedycznych. Następnie Pani Ania opowiedziała dzieciom, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiedziała również, krok po kroku, jak to się dzieje, że miód z ula trafia do słoika. Przedszkolacy poznali także zasady zachowania się w obecności pszczół. Pani Ania przyniosła ze sobą wiele pszczelarskich akcesoriów, które były dla dzieci wielką atrakcją.
25 listopada dzieci z obu grup przyniosły ze sobą ukochane misie. Przybyły misie małe, duże , średnie, białe , brązowe i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Cały dzień misie towarzyszyły dzieciom we wspólnych zabawach i aktywnościach , a wśród nich były:* poznanie historii pluszowego misia
* zagadki słuchowe i obrazkowe
* matematyczne zabawy z misiami
* gimnastyka z misiem
* wspólne tańce przy piosenkach o tematyce misiowej
* wspólne zabawy z chustą animacyjną
* wykonanie misiowych opasekTen dzień był pełen radości i uśmiechu. Przedszkolaki na pewno z niecierpliwością będą czekały na kolejne święto naszych pluszowych przyjaciół.
M. Nowocień
R. Bugdalska
A . Musiał20
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Dzień, który lubią wszystkie dzieci. Każdy maluch ale i ci trochę starsi z ogromną przyjemnością przytula się do takiego miękkiego przyjaciela jak pluszowy miś. To on staje się pocieszycielem gdy jest smutno często bywa powiernikiem naszych tajemnic. Dzieci z kl 0 wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bajkowy-Miś. Przygotowały piosenkę „Wyprawa Miśka”. Uczestniczyły w zajęciach logopedycznych tematycznie związanych z misiami i ich przysmakiem jakim jest miód. Dnia 25.11.2021r. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, opowiadały o nich urządziły pokaz, było przy tym wiele śmiechu i zabawy.
Danuta Dziadek
1
Konkursy biblioteczne
22 listopada w bibliotece szkolnej zakończyła się akcja czytelnicza z Gangiem Swojaków. Chętni uczniowie prowadzili Dziennik Troskliwego Odkrywcy zdobywając naklejki. Do ich zadań należało min.: założenie Zielnika, wykonanie karmnika, spacer po lesie i słuchanie śpiewu ptaków.
Dyplom Troskliwego Odkrywcy Gangu Swojaków zdobyli:
- Aleksandra Zielińska
- Filip Nowocień
- Jan Zieliński
- Igor Smak
- Hubert Górak
- Gwóźdź Amelia
- Kosałka Klaudia
- Patrycja Myłek
W bibliotece trwa konkurs czytelniczy na Czytelnika Miesiąca.Po podliczeniu wypożyczonych książek w październiku Czytelnikiem Miesiąca zostały:
- Amelia Gwóźdź
- Julia Gwóźdź
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach czytelniczych.
Marta Skowrońska
Klasa III DZIĘKUJE obrońcom naszych granic!
Uczniowie klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Dobrowodzie wraz z wychowawcą wzięli udział w akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”. Dla uczczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, aby wlać otuchę w ich serca mówimy, że - ,,Stoimy murem za polskim mundurem”.
Wykonując prace chcemy podziękować tym, którzy narażając zdrowie i życie, bronią polskiej granicy.
Wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych jesteśmy niezmiernie WDZIĘCZNI za to, że możemy spokojnie żyć, uczyć się, pracować i odpoczywać.
Żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej i policji jesteśmy z Was DUMNI! Wszystkim życzymy zdrowia i SZACUNKU za trud i poświęcenie w naszej obronie!
Dzięki Wam w Polsce - naszym kochanym kraju - czujemy się bezpiecznie!
Z całego serca DZIĘKUJEMY!!!
mgr Barbara Wielgo
4
"Prawa Dziecka - Ważna Sprawa" w przedszkolu
Prawa Dziecka – ważna sprawa !
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym
,że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały” J. Korczak20 listopad to dzień, w którym obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Ustanowienie tego dnia, ma za zadanie uświadomienie dzieciom i dorosłym ,że dzieci mają swoje prawa i trzeba je respektować i o nich pamiętać.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie pod patronatem organizacji UNICEF. Jest to wydarzenie , które jednoczy wszystkie dzieci, nie ważny jest wiek czy miejsce zamieszkania.
W tym dniu wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola przyszli ubrani na niebiesko. Utrwalaliśmy poznane prawa dzieci na postawie wiersza oraz ilustracji. Przedszkolaki wzięły udział w quizie dydaktycznym „Moje prawa” podczas którego buźką uśmiechniętą lub smutną zaznaczały swoją odpowiedź. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną podsumowującą poznane prawa dziecka.
Martyna Nowocień
12
Prawa dziecka w klasie III
Klasa III aktywnie wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka. Tego dnia 19 listopada wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. W czasie zajęć przypomnieliśmy m. in. Prawa Dziecka, historię związaną z obchodzeniem tego dnia. Poznaliśmy warunki życia dzieci na całym świeci i instytucje, organizacje, które im pomagają. Obejrzeliśmy film promujący Prawa Dzieci. Nauczyliśmy się też ,,Piosenki o prawach dzieci” autorstwa Jerzego Kobylińskiego.
Dzieci wiedzą, nikt nie może bezkarnie ich krzywdzić i że muszą mówić o swoich problemach. Porozmawialiśmy też o tym co zrobić, kogo powiadomić czy poprosić o pomoc, gdy nasze prawa są łamane. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ten wyjątkowy dzień uświadomił dzieciom, że mają ogromne szczęście – bo:- ,,W tym momencie żyć im przyszło w kraju nad Wisłą”
- w Polsce bez wojen, zaborów i komunizmu,
- mają kochających rodziców, którzy dbają o ich potrzeby i stworzyli dla nich bezpieczny dom.
Wychowawca przypomniał o Prawach Dzieci w czasie spotkania z rodzicami.
Barbara Wielgo
Znamy "Prawa Dziecka" w zerówce
„Dziecka prawa to nie zabawa” - wiedzą to nawet najmłodsze dzieci. W ubiegłym tygodniu klasa 0 zapoznała się z prawami dziecka, rozmawialiśmy na temat tego co powinno nas zaniepokoić w działaniu wobec dzieci, gdzie należy szukać pomocy gdy dzieje nam się coś złego. Nauczyliśmy się piosenki pt.” Dziecka prawa to nie zabawa” 19.11.2021r., podsumowaliśmy nasze wiadomości na temat praw dziecka. Wszystkie dzieci były ubrane w kolorze błękitnym, obejrzeliśmy prezentację, kolorowaliśmy kolorowanki, wykonaliśmy flagi z logp UNICEF. Nasze prace umieściliśmy na specjalnej gazetce. Śpiewaliśmy też piosenkę o prawach dziecka. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
Danuta Dziadek
prace uczniów
Warsztaty kulinarne dla uczniów klasy IV
TEMAT: Kolorowa kuchnia.
Scenariusz zajęć został przygotowany w ramach realizacji celów „Programu dla szkół”.
CELE DYDAKTYCZNE: Podniesienie poziomu wiedzy uczniów i rodziców, w jaki sposób wykorzystać owoce, warzywa i produkty mleczne do samodzielnego komponowania zbilansowanych, prostych i smacznych posiłków.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Rozpoznaje owoce i warzywa, uwzględniając te występujące w danym regionie.
- Zwiększył świadomość żywieniową w zakresie przygotowywania zbilansowanych w składniki odżywcze posiłków.
- Zna różnorodność i możliwości zastosowania warzyw i owoców oraz produktów mlecznych w diecie.
- Bada cechy owoców i warzyw z wykorzystaniem różnych zmysłów (wzrok, węch, smak, dotyk).
- Zna wartości odżywcze owoców i warzyw oraz ich znaczenie w codziennej diecie.
- Zna walory prozdrowotne owoców i warzyw, uwzględniając ich kolor.
- Zna wpływ wybranych witamin na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka.
- Przyswoił nawyk uwzględniania owoców, warzyw i produktów mlecznych w codziennej diecie.
- Promuje zdrowy styl odżywiania wśród społeczności szkolnej oraz w środowisku rodzinnym.
- Umie tworzyć odpowiednią atmosferę wspólnego spożywania posiłków w grupie.
Uczniowie klasy IV najpierw obejrzeli film na temat grup owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych, jako bazy do przygotowania zdrowego posiłku. Nauczyciel poruszył temat dotyczący otrzymywania przez uczniów w szkole porcji owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w ramach „Programu dla szkół” oraz zachęcał do wspólnego spożywania posiłków oraz brania przykładu z rówieśników i dzielenia się wrażeniami na temat smaków owoców, warzyw, produktów mlecznych i potraw z nich przygotowywanych. Następnie omówił zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących podczas przygotowywania do spożycia owoców, warzyw, produktów mlecznych i potraw z ich wykorzystaniem. Na koniec uczniowie przygotowali smaczne drugie śniadanie wykorzystując następujące produkty: ciemne pieczywo, kolorowe warzywa i owoce, żółty ser, jogurt naturalny, itp. Najprzyjemniejszą częścią zajęć była degustacja przygotowanych potraw. Dzieci bardzo się ucieszyły z możliwości wspólnego posiłku w szkole.
Dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu zajęć. Ewa Nowaczkiewicz
5
Obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Busku-Zdroju
11 listopada 2021r. mszą św. o 9.30 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju rozpoczęły się Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.
Po nabożeństwie przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie Amelia i Julia Gwóźdź z mama Justyną wspólnie z innymi uczestnikami przemaszerowały ulicami miasta, aż do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości wysłuchaliśmy okolicznościowego przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój pana Waldemara Sikory. Również z tej okazji delegacje m.in. instytucji czy zakładów pracy złożyły kwiaty w barwach biało-czerwonych przy pomnikach Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Obejrzeliśmy występ formacji mażoretek, a pieśni patriotyczne zagrała orkiestra dęta. W przemarszu brał udział także Poczet Sztandarowy OSP w Dobrowodzie.
W niedalekiej przyszłości w uroczystościach szkolnych i państwowych będzie uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły!
Punktualnie o godzinie 12.00 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji ,,Niepodległa do Hymnu”. To wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Na pewno ją powtórzymy.
Barbara Wielgo
Rozśpiewana przerwa patriotyczna
W dniu 09.11. 2021 uczniowie klas 4 -8 podczas długiej przerwy zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w organizowanej w szkole od kilku lat „rozśpiewanej przerwie”.
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości śpiewali pieśni patriotyczne.
Renata Bugdalska
IX Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe
W październiku 2021r. w naszej szkole odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje do IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego pt. „Po polsku o historii”, którego organizatorami są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.
W tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4 – 8, którzy w trakcie pisania dyktanda mieli okazję do poznania i przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Polski oraz sprawdzenia się w niełatwej sztuce ortografii i interpunkcji. Aż siedmioro uczniów osiągnęło wynik powyżej wymaganych 75 punktów. Ostatecznie mistrzem patriotycznej ortografii okazała się uczennica klasy VII – Natalia Kuc, która 26 października reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim tego konkursu, osiągając dobry wynik.
Gratulujemy!
Archiwum Aktualności