• Smacznie, zdrowo kolorowo – przedszkolaki robią sałatkę owocową!!!
          • Smacznie, zdrowo kolorowo – przedszkolaki robią sałatkę owocową!!!

          • W czwartek 06 października dzieci z naszego przedszkola własnoręcznie przygotowały pyszną sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki pamiętały oczywiście o dokładnym umyciu rąk i owoców. Przyrządzanie sałatki dało im wiele satysfakcji i jednocześnie uświadomiło jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Efektem końcowym wspólnej pracy była degustacja przyrządzonego posiłku. Sałatka była pyszna – dzieci chętnie sięgały po dodatkowe porcje.

        • Podziękowania dla pani Marii Wawro - Kalasiewicz za wzbogacenie świetlicy w pomoce dydaktyczne
          • Podziękowania dla pani Marii Wawro - Kalasiewicz za wzbogacenie świetlicy w pomoce dydaktyczne

          • Do zadań świetlicy szkolnej nie należy tylko zapewnienie wychowankom opieki po zajęciach szkolnych, ale też organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

            Pod opieką Pani Renaty Bugdalskiej nasi uczniowie mogą rozwijać aktywność, samodzielność myślenia i kreatywność.

            Dzięki Pani Marii Wawro - Kalasiewicz – córce kapitana  Jana Wawro, którego „Dąb Pamięci” znajduje się obok budynku naszej szkoły,  nasza świetlica wzbogaciła się o niezwykłe pomoce dydaktyczne:  „Quiz ortograficzny”, gry planszowe „Terra” i „Tworzymy słowa” oraz „Model anatomiczny mięśni i szkieletu”. Do przesyłki dołączony był też list wystosowany do Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego i  uczniów, w którym Pani Maria wyraziła swoją wdzięczność wszystkim, którzy pielęgnują cenną pamięć Jej Ojca.

            Pani Mario, serdecznie dziękujemy! Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasza szkoła ma tak niezwykłych przyjaciół. Mamy nadzieję, że już niedługo zaszczyci nas Pani swoją obecnością.

                                                                                                                                                                Ewa Nowaczkiewicz

        • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE
          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

          • 29 września to Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania ogłoszony po raz pierwszy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie,  czynnie włączyła się w obchody tego dnia. Z  tej okazji odbyły się spotkania czytelnicze,  w których uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły. Koordynatorem w  oddziale „0” oraz w  klas  I-III była pani Marta Skowrońska, a w  klasach  4-6 pani Ewa Nowaczkiewicz.  Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor czytając wiersze Jana Brzechwy najmłodszym przedszkolakom . Tu przyszli również  uczniowie starszych klas i czytali głośno wcześniej przygotowane  wesołe fragmenty bajek. Dzieci z tej okazji były również w szkolnej bibliotece i słuchały wierszy Juliana Tuwima. W klasach I-III panie: D.Olszowa, B. Wielgo, D.Dziadek czytały fragmenty książek dla dzieci,  po czym chętni uczniowie wzięli udział w głośnym czytaniu.

                        W klasach starszych ten dzień przybrał  formę Konkursu Głośnego Czytania , do którego każda klasa mogła  zgłosić dowolną liczbę  uczestników.

            Cele konkursu:

            • rozbudzenie pasji czytania    
            • motywowanie uczniów do czytelnictwa      
            •  doskonalenie umiejętności wyraźnego i wyrazistego czytania głośnego  
            •  rozwijanie zdrowego współzawodnictwa                                                                                                      

            Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Uczestnicy czytali  wybrany przez siebie fragment prozy (3 strony ulubionej lektury). Oceniani byli przez  jury złożone z uczniów i nauczyciela polonisty, które punktowało płynność i poprawność czytania, artykulację i tempo.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Tytuł Klasowego Mistrza Pięknego Czytania  otrzymali:

            Klasa

            Imię i nazwisko ucznia

            IV

            Gabriela Klepacz

            V

            Amelia Gwóźdź

            VI

            Piotr Nowak

            Laureatom serdecznie gratulujemy!

                Impreza miała na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, i w przedszkolach. Podkreślano, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.

                Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok.

                                                                                                                     Marta Skowrońska     Ewa Nowaczkiewicz

        • Dzień Chłopaka i ognisko integracyjne w klasie IV
          • Dzień Chłopaka i ognisko integracyjne w klasie IV

          • 28 września  w klasie IV obchodzono Dzień Chłopaka połączony z „ogniskiem” integracyjnym. Na „imprezkę „ licznie przybyły również mamy, które  przygotowały wiele słodkich pyszności , upiekły na grillu kiełbaski i chętnie brały udział w zabawach, konkurencjach sportowych , konkursach razem z dzieciakami. Chłopcy otrzymali życzenia od wszystkich uczestników spotkania oraz pamiątkowe upominki od dziewczyn z klasy. Świetnie jest bawić się wspólnie z Mamami. Było super!!!!!!!

            Bardzo dziękujemy Mamom.

            O swoich chłopcach z klasy nie zapomniały również dziewczyny z klasy II wręczając im skromne upominki i życzenia z okazji Dnia Chłopaka..

            Bożena Krupa

        • Zlot harcerzy i rajd "Po omacku"
          • Zlot harcerzy i rajd "Po omacku"

          • 24 września 2016 r. w sobotę odbył się Zlot Hufca ZHP Busko – Zdrój i Rajd Nocny „Po Omacku”. Ponad 250 zuchów i harcerzy, w tym również zuchy z naszej szkoły gościło na boisku byłej Szkoły Podstawowej w Kamedułach. Uroczystość zorganizowali: ZHP z Buska –Zdroju, Wolna Strefa i sołtysi z Kameduł i Lasu Winiarskiego. Na uroczystość przybyli włodarze powiatu i gminy: pan starosta-Jerzy Kolarz, pan burmistrz- Henryk Radosz , radni: Wiesław Marzec, Danuta Prędka, Bogdan Błaszczyk oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Impreza rozpoczęła się na wesołą nutę, lokalna kapela zagrała kilka ludowych utworów. Potem wystąpiły grupy harcerzy prezentując piękny program artystyczny. Nie zabrakło również tańców w wykonaniu harcerzy. Na placu odbyły się zawody sportowe, strzelanie z łuku oraz pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków i Harcerskiej Grupy Ratowniczej.  Zuchy  i harcerze oglądali w jaki sposób wyciąga się  rannego z  samochodu po wypadku, którego nie można otworzyć oraz jak udziela się pierwszej pomocy zanim przyjedzie pogotowie.

            Do naszej dyspozycji była dmuchana zjeżdżalnia, karuzela, suchy basen, każdy mógł do woli korzystać ze wszystkich atrakcji. Organizatorzy zadbali również o to, aby nikt nie był głodny, były kiełbaski z grilla, ogniska, pączki, napoje oraz wata cukrowa  i popcorn.

            Po pełnym atrakcji Zlocie, o godz. 20: 00 wyruszyliśmy na trasę Rajdu Nocnego „PO OMACKU”. Trasa wiodła ścieżką rowerową do Buska. Pogoda była piękna. Niebo rozgwieżdżone. Z humorem ii bolącymi nogami, dotarliśmy pod Dom Harcerza   w Busku – Zdroju. Dzielnie po raz pierwszy na Rajdzie Nocnym maszerowały zuchenki z klasy II: Julka, Gabrysia i Milenka, Ola i Mateusz z klasy V . Wędrowli nie pierwszy raz i doskonale się bawili.

        • Wyboru Samorządu Uczniowskiego
          • Wyboru Samorządu Uczniowskiego

          • W dniu 23 września 2016 roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.  Swoją kandydaturę zgłosiły dwie dziewczynki Marta Koziara z klasy VI  i Amelia Gwóźdź z klasy V. Po tygodniowej kampanii wyborczej uczniowie klas I-VI  wybrali swoją przedstawicielkę. Została nią Marta otrzymując  53 głosy.

            Gratulujemy Marcie i życzymy owocnej pracy jako przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego  w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie.

            Skład Samorządu Uczniowskiego:

            Przewodnicząca: Marta Koziara

            Zastępca: Amelia Gwóźdź

            Skarbnik: Kamil Koziara

            Kronikarz: Gabrysia Jasiak

            Sekcja dekoracyjna: Klaudia Szcześniak, Natalka Kolarz, Gabrysia Klepacz, Michał Nowak.

            Urszula Wiśniewska

        • Wycieczka klas I-III do Bochni
          • Wycieczka klas I-III do Bochni

          • 20 września 2016r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Bochni. Zwiedzili kopalnię soli, która działa od 1248 roku.

            Czekając na zjazd pod ziemię uczniowie poznali maszyny, urządzenia, które pomagały górnikom dostać się pod ziemię i wyjechać na powierzchnię oraz wywieźć  wydobytą sól. Zobaczyli kryształki soli o różnych kształtach  i kolorach.

            Pod ziemię dzieci z opiekunami zjechali windą, tak jak prawdziwi górnicy. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od przejazdu kolejką. Podzielono uczniów na dwie grupy i każda z przewodnikiem pojechała na podziemną przeprawę łódką. Następnie idąc trasą słuchali ciekawych opowieści związanych z historią i działalnością kopalni soli, z trudną i niebezpieczną pracą górników. Teraz wiedzą, że górnicy pod ziemią pozdrawiają się mówiąc ,,Szczęść Boże". Informacje przekazywał przewodnik, oglądali filmiki  i wizualizacje. Na Gabrysię z klasy II spadła kropla wody z ,,Kalafiora" z soli. Według legendy mądrości jej nie zabraknie do końca życia. Były też chwile relaksu. Na boisku piłkarskim rozegrali krótki mecz.  Nauczyli się ładnego wiersza, który powiedzieli Skarbnikowi  kopalni.  W przepięknej sali narysowali też dla Skarbnika  ilustracje.  W nagrodę wszyscy otrzymali woreczki soli.

             Ponad 5- godzinne zwiedzanie zakończyło się zakupem pamiątek.  To była wspaniała lekcja historii, przyrody..., ale także świetna przygoda. Każdy powinien ją przeżyć. Polecamy.

            Bardzo dziękujemy pani Dyrektor szkoły -Barbarze Guzińskiej, która zapłaciła koszty przejazdu i wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej wycieczki .

                                                                                                                                                                         Barbara Wielgo

        • Sprzątanie świata
          • Sprzątanie świata

          • Dnia 15 września nasza szkoła tradycyjnie uczestniczyła w akcji „Sprzątanie Świata”, w tym roku pod hasłem:  „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Włączając się w działania ekologiczne gminy, wzorem lat ubiegłych wszystkie klasy pod opieką wychowawczyń i koordynatora - pani Anity Skotnickiej wyruszyły w teren, aby posprzątać najbliższą okolicę. Klasy 0 i II wyzbierały papierki i uprzątnęły teren wokół szkoły. Klasa I i  III porządkowała rowy  i pobocza we wsi Olganów, a klasy IV-VI posprzątały chodniki,  przystanki PKS, otoczenie kościoła, apteki i Ośrodka Zdrowia w Dobrowodzie. Dzieciaki spisały się na medal, starannie wyzbierały wszystkie napotkane na drodze śmieci i w nagrodę mogły upiec smakowite kiełbaski przy wspólnym grillu i pograć w piłkę na boisku szkolnym.

                  Z satysfakcją zauważyliśmy, że w tym roku zebranych worków było mniej niż w latach ubiegłych, co świadczy o tym, że społeczeństwo bardziej dba o środowisko naturalne i estetykę swojego otoczenia. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.

            Anita Skotnicka

          • Spotkanie z rodzicami

          • 14.09.2016r o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami. 

            Plan spotkania:

            1. Ogólne spotkanie na sali gimnastycznej 
            2. Spotkanie rodziców z wychowawcami w klasach
            3. Spotkanie trójek klasowych z Dyrektorem szkoły
        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

          • 1 września o godzinie 9:00 uczniowie, nauczyciele i przybyli rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego. Uroczystość poprowadziła pani Dyrektor Barbara Guzińska, która  powitała wszystkich zgromadzonych, a szczególnie uczniów klas pierwszych i przedszkolaków oraz przekazała najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w nowym roku.. Następnie głos zabrał pan Burmistrz Henryk Radosz, który w imieniu władz Miasta i Gminy Busko-Zdrój życzył wszystkim wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań.

            Po wprowadzeniu flagi został odśpiewany hymn . W związku z 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej zgromadzeni uczcili pamięć poległych i pomordowanych za wolną i niepodległą Polskę i wysłuchali piosenek żołnierskich w wykonaniu uczniów klasy VI. Potem uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie ze swoim wychowawcą.

            Na zakończenie uroczystości  uczniowie z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w mszy świętej inaugurującej nowy rok katechetyczny.

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM W NOWYM ROKU SZKOLNYM SAMYCH SUKCESÓW I ZADOWOLENIA Z  PRACY. smiley

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          • 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Na uroczystości  obecny był przedstawiciel Urzędu Miasta  i Gminy Busko-Zdrój p. Artur Tokarz, który w imieniu pana Burmistrza przekazał nauczycielom i uczniom podziękowania za całoroczną pracę i życzenia spokojnych wakacji. 

            W tym dniu uczniowie z najwyższą średnią otrzymali od wychowawców i Dyrektora świadectwa z czerwonym paskiem (klasy IV-VI) oraz nagrody książkowe i dyplomy wzorowego ucznia .  Rodzice tych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Szóstoklasiści na forum otrzymali z rąk pani Dyrektor dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Absolwentami zostali: Monika Adamczyk, Dominika Durnaś, Karolina Dusza, Wiktoria Ficek, Kacper Grudzień, Krystian Kaleta, Kinga Kanicka, Bartłomiej Klepacz, Anita Kruk, Zuzanna Kuc, Julita Sagan, Julia Smorga, Dawid Sopbczak, Eryk Wardzichowski, Agnieszka Zielińska .  

            Z rąk pani Dyrektor oraz obecnego gościa dyplomy –podziękowania otrzymali rodzice, którzy przez cały rok szkolny aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły.

            Po całej uroczystości społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej w kościele w Dobrowodzie.

            Wszystkim gratulujemy i życzymy spokojnych,  bezpiecznych, pełnych pięknych wrażeń wakacji.

        • Żegnaj Szkoło - Bal Szóstoklasistów
          • Żegnaj Szkoło - Bal Szóstoklasistów

          • 23 czerwca w przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się Bal Szóstoklasistów. Uczniowie klasy szóstej pożegnali się ze szkołą. Na „Bal” zaproszeni zostali nauczyciele oraz uczniowie klasy V. Na początku uroczystości przyszli absolwenci przedstawili piękny program artystyczny,  oraz podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich  nauczanie i wychowanie. Następnie  klasa V pożegnała koleżanki i kolegów  i na pamiątkę  wręczyła każdemu kubki z własnoręcznie napisanym imieniem. Na koniec pani Dyrektor skierowała miłe słowa do uczniów i życzyła sukcesów w gimnazjum. Po części oficjalnej odbyła się dyskoteka. Dopisywały dobre humory i wszyscy bawili się wyśmienicie.

        • Nagrody za całoroczną pracę -część I.
          • Nagrody za całoroczną pracę -część I.

          • 14 czerwca na apelu szkolnym zostały wręczone nagrody najaktywniejszym uczniom w szkole.

            Nagrodę za najaktywniejszą działalność w redagowaniu gazetki szkolnej"Iskierka" otrzymali: Krystian Kaleta, Kamil Skotnicki, Marcin Drechnowicz i Bartłomiej Klepacz.

            Nagrodę za aktywną działalność w "Aktywie Bibliotecznym" otrzymali: Marta Koziara, Klaudia Elias i Kamil Koziara.

            Dyplom za sumienną pracę w "Matematycznej Lidze Zadaniowej " otrzymali: Piotr Nowak, Zuzanna Kuc, Kamil Skotnicki, Maciej Czekaj.

            W wyniku konkursu ogłoszonego przez Samorząd Uczniowski tytuł "Najsympatyczniejszy kolega" i "Najsympatyczniejsza koleżanka" w szkole otrzymali:

            w klasach IV-VI:

            • Krystian Kaleta 
            • Monika Adamczyk

            w klasach I-III:

            • Patryk Dusza 

                                                                   Gratulujemy!!!!!!!!

        • Powitanie lata
          • Powitanie lata

          • Dnia 21 czerwca 2016 r. dzieci  z oddziału przedszkolnego  oraz klas  1 i 2  wzięły udziału  w barwnym korowodzie , który przemaszerował aleją Mickiewicza, zwiastując y nadchodzące lato. Ponadto, na terenach zielonych przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył  się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chmielnika pod dyrekcją Jana Tokarza.

            Dodatkową atrakcją wydarzenia były warsztaty i pokaz ludowy w zakresie dziedzictwa kultury wsi, gdzie dzieci  miały  okazję  poznania tradycji i obyczajów związanych z regionem świętokrzyskim. Dobrą zabawą  był  pokaz z konkurencją wydojenia sztucznej krowy , a także próbowanie wiejskiego chleba.

            Dorota Olszowa

        • Wycieczka krajoznawcza
          • Wycieczka krajoznawcza

          • 20 czerwca dzieci uczęszczający do Oddziału Przedszkolnego i klasy pierwszej pojechały na wycieczkę. Przygoda rozpoczęła sie w Chałupkach, gdzie oglądały eksponaty w Muzeum Garncarstwa i wysłuchały ciekawej historii  wytwarzania przedmiotów z gliny i powstania muzeum.

            Następnie dzieci brały udział w warsztatach i miały możliwość samodzielnie wykonać z gliny filiżankę czy wazonik pod okiem mistrza - pani, która za swoje prace zajmuje w konkursach  I miejsca w Polsce czy w Europie.

            Po doznaniach artystycznych przyszedł czas na zwiedzanie ,,Leśnego Zacisza" w Wygwizdowie. Tu rozpoczęliśmy od przejażdżki po lesie wozem, który ciągnął traktor. Później przeszliśmy do mini zoo. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały zwierzęta, poznawały ich życie i zwyczaje. Pięknie zagospodarowany teren, dużo roślin, drzew i krzewów ozdobnych zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

            I przyszedł czas na relaks, na placu zabaw. Zjeżdżalnie linowe, trampoliny, suchy basen z kulkami, szachy, warcaby z dużymi pionkami, krowa do dojenia, tory przeszkód, drewniane domki itp. wszystko cieszyło się dużym powodzeniem.

            Po zabawach dzieci pojechały do Mac' Donalda, gdzie smacznie zjadły. Z głową pełną wspomnień wszyscy wrócili do domu.

                                                                                                                                                                   Barbara Wielgo

        • Ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka klasy trzeciej z wychowawczynią
          • Ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka klasy trzeciej z wychowawczynią

          • Dnia 21 czerwca klasa III razem z wychowawczynią p. Martą Skowrońską była na pieszej wycieczce w lesie na Budzyniu – Równinach.

                      Celem naszej wycieczki było: uświadomienie sobie istniejących prawnych zakazów dotyczących niewłaściwego zachowania się w lesie, zapoznanie  z budową pnia, nauka pomiaru wieku drzewa, wzbogacenie słownictwa o nazwy przyrodnicze, uświadomienie  roli jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las, „produkcja" świeżego powietrza, prawidłowe ukształtowanie terenu, poznanie przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami.

                 Przed wyjściem ze szkoły uczniowie zostali zapoznani z celami wycieczki,  po czym każdy otrzymał swoją kartę obserwacji drzewa. Po dotarciu do lasu na Budzyniu każdy wybrał sobie dowolne drzewo i wpisał jego nazwę w swojej karcie. Następnie za pomocą metra mierzyliśmy jego obwód i obliczaliśmy wiek drzewa lub odszukiwaliśmy  danych w tabelach.

                         Po udanych pomiarach odwiedziliśmy naszą koleżankę  z klasy mieszkającą w tej okolicy: Zofię Myszk. Tu odpoczęliśmy piekąc przy ognisku kiełbaski. Następnie zabawiliśmy się w zabawy z chustą animacyjną oraz w kalambury. Z dużym zaangażowaniem dzieci bawiły się w podchody przygotowane przez mamę Zosi gdzie po odszyfrowaniu wszystkich zagadek dzieci odnalazły ukryty skarb a w nim dla każdego niespodzianka. Było dużo śpiewu, tańca, radości i śmiechu.

                      Na zakończenie wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali Dyplomy Super Przyrodnika, na których  podpisaliśmy się na pamiątkę.

                  Była to jednocześnie wycieczka pożegnalna klasy III z wychowawczynią.

            Serdeczne podziękowania dla pani Karoliny Myszk za zaproszenie oraz bardzo mile spędzony czas. Serdeczne podziękowania również dla wszystkich rodziców uczniów klasy III za czteroletnią współpracę i duże zaangażowanie w życie klasy.

             

            Marta Skowrońska

        • Piknik w Gadawie
          • Piknik w Gadawie

          • W sobotę 18 czerwca uczniowie i nauczyciele odpowiedzieli na zaproszenie pani Jadwigi Sochy  i wzięli udział w pikniku rodzinnym w Gadawie. Była to plenerowa impreza skierowana nie tylko do dzieci, podczas której lokalnej społeczności zaprezentowały się nasze młode talenty artystyczne. Nie brakło popisów recytatorskich, wokalnych, a nawet tanecznych. Była to dla nas wszystkich okazja do  relaksu na świeżym powietrzu,  wspólnej rodzinnej zabawy oraz miłego spotkania z mieszkańcami Gadawy. 

        • Na wyspie
          • Na wyspie

          • Dnia 17 czerwca w korzystając z „Dnia pustej klasy” postanowiliśmy odwiedzić niezwykłe miejsce. Był to Ośrodek Rekolekcyjny „Wyspa” w Budzyniu koło Buska – Zdroju. Znajduje się tam dom rekolekcyjny oraz kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej. Z radością uczestniczyliśmy w uroczystościach odpustowych Brata Alberta, spacerowaliśmy po uroczych alejkach położonych nad brzegiem stawu porośniętego nenufarami, a nawet pływaliśmy łódką. Jesteśmy pod wrażeniem niezwykłej serdeczności miłych Gospodarzy – ks. Witolda Świądra i Pani Heleny Krysiak, katechetki i utalentowanej artystki,  która wiele lat pracowała w naszej szkole. Urzekły nas kamienne anioły i figury świętych opiekujących się tym niezwykłym miejscem. Wszechobecna cisza, szum drzew, zapach kwitnących lip, śpiew ptaków, a nawet rechot żab sprawiły, że poczuliśmy klimat zbliżających się wakacji i choć na jeden dzień oderwaliśmy się  od codziennych obowiązków. Głęboko przeżyliśmy  chwile przeznaczone na krótkie „wewnętrzne rekolekcje”, które pogłębiły nasze wzajemne relacje.

            Po uczcie duchowej przyszła kolej na posiłek - pachnące dymem smaczne kiełbaski oraz słodkie niespodzianki przygotowane przez Panią Helenkę, która zdradziła nam przy okazji przepis na przepyszne ciasto truskawkowe.

             Z prawdziwym żalem pożegnaliśmy się, by wrócić do szkoły. Pozostały w nas piękne wspomnienia i pragnienie powrotu do tego niezwykłego miejsca.

            Do zobaczenia na „Wyspie”!

            Ewa Nowaczkiewicz

        • Znajdź właściwe rozwiązanie
          • Znajdź właściwe rozwiązanie

          • W roku szkolnym 2015/16 był prowadzony w szkole program profilaktyki palenia tytoniu dla klas IV- VI pt. „ Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program podzielony jest na pięć zajęć warsztatowych. Uczniowie w trakcie zajęć poznawali różne sytuacje, w których uczyli się mówić „nie”, szukali właściwych rozwiązań radzenia sobie w trudnej sytuacji życiowej. Warsztaty pomogły uczniom wzmocnić poczucie własnej wartości i wzbudzić pozytywne myślenie. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które zachęcają innych do rzucenia palenia.

            Wiśniewska Urszula
             

        • Eksperymenty przyrodnicze - nauka poprzez zabawę
          • Eksperymenty przyrodnicze - nauka poprzez zabawę

          • Dnia 10.06.2016 r. na lekcji przyrody uczniowie klasy V zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom pokaz doświadczeń przyrodniczych, które samodzielnie przygotowali i przeprowadzili. Jakub Farmas, Piotr Nowak i Kamil Skotnicki zaprezentowali m. in. wylewający lawę wulkan, jajko samo wchodzące do butelki, produkcję dwutlenku węgla, doświadczenia z naelektryzowanym balonem magiczną butelkę z niewylewającą się wodą oraz wpływ tlenu na proces spalania. W tę niosącą wiele nauki i zabawy lekcję zaangażowali się uczniowie, którzy przejawiają zainteresowanie przedmiotem i są ciekawi świata. Podczas prezentacji mogli wykazać się wiedzą na temat swoich eksperymentów i podzielić się nią z kolegami. Pokazali, że nauka nie musi być nudna, ale wręcz przeciwnie, może być zabawna i ekscytująca. 

            Anita Skotnicka

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie