• „Witaj, majowa jutrzenko”
          • „Witaj, majowa jutrzenko”

          • W piątek 28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji był wspaniałą okazją, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

            Uczniowie klasy IV i VI zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane  z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. W trakcie uroczystości widownia najpierw obejrzała film prezentujący okoliczności wprowadzenia Konstytucji, a następnie wysłuchała wierszy i pieśni patriotycznych.

            Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
            Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego, które corocznie bardzo uroczyście obchodzą również uczniowie naszej szkoły.

        • Wiosenne kanapki w wykonaniu przedszkolaków.
          • Wiosenne kanapki w wykonaniu przedszkolaków.

          • Samodzielne przygotowywanie wiosennych kanapek to sama przyjemność. Zapach warzyw: pomidorka, sałaty, ogórka i rzodkiewki unosił się w naszym przedszkolu od samego rana. Nie zabrakło też świeżej wędlinki i żółtego serka.  Kanapki wyglądały bardzo smakowicie, wszyscy jedli z wielkim apetytem. Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania się.

        • OBCHODY ŚWIĘTA  ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
          • OBCHODY ŚWIĘTA  ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          • W tym roku szkolnym obchody Święta  Ziemi zostały zaplanowane  w dniach 20- 28 kwietnia.

            W ramach akcji „W kierunku natury ogłoszono dwa szkolne konkursy ekologiczne:

            „Eko torba” dla klas 0-III oraz „Artystyczne pojemniki do segregacji odpadów” dla klas IV-VI.

            Kolejne działania to:

            1.  Uporządkowanie najbliższej okolicy, zasadzenie drzewa – zadanie dla klas 0-III oraz przedszkolaków .
            2. Sprzątanie Baranowa ( akcja w ramach współpracy z sołtysem wsi Baranów), uczestnicy:  klasy IV-VI wraz z wychowawcami.
            3. 25.04.2017r. apel szkolny z okazji „Dnia Ziemi”:

            - przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy VI pt. „BAJKA O JASIU ŚMIECIALSKIM”,

            - piosenka ekologiczna w wykonaniu dzieci z przedszkola,

            - ogłoszenie wyników konkursów ekologicznych, rozdanie nagród,

            - nagrodzenie przedszkolaków za udział w konkursie „ZNACZEK EKOLOGICZNY ”.

            W zaplanowanym terminie zostały przeprowadzone konkursy oraz apel z udziałem całej społeczności szkolnej. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w wykonanie wspaniałych prac, klasie VI za przygotowanie przedstawienia, Paniom z przedszkola i przedszkolakom za wspaniałą inscenizację piosenki ekologicznej, Pani Renacie Bugdalskiej za pomoc w wykonaniu dekoracji, Pani Dyrektor za ufundowanie nagród oraz wszystkim wychowawcom i rodzicom, którzy pomagali w czasie realizacji zaplanowanych działań.

            Ze względu na trudne warunki pogodowe uporządkowanie najbliższej okolicy i sprzątanie Baranowa odbędzie się w późniejszym terminie.

             

            Koordynator akcji: Anita Skotnicka

        • "Mały" Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Etap szkolny.
          • "Mały" Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Etap szkolny.

          • 21.04.2017r. Odbyły się eliminacje do "Małego" Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Wzięli w nich udział uczniowie klas 0 - III, którzy przepięknie recytowali wiersze promujące zdrowy tryb życia.
            Po ogłoszeniu wyników okazało się, że naszą szkołę w konkursie na szczeblu gminnym będą reprezentować:

            • Julia Kubala kl. 0
            • Jakub Skiba kl. I
            • Julia Gwóźdź kl. II
            • Bartosz Górak kl. II


            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
            W tym dniu swoją szansę miały dzieci z naszego przedszkola, które również zaprezentowały się wyśmienicie.
            Mamy nadzieję, że będą nas reprezentować w konkursie w kolejnych latach.

                                                                                                                                              Danuta Dziadek

        • Kamil pierwszy w województwie
          • Kamil pierwszy w województwie

          • Ogromny sukces Kamila Skotnickiego ucznia Zespołu Placówek Oświatowych  w Dobrowodzie. 27.04.2017r. zajął I miejsce w kategorii Szkół Podstawowych  w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej przebiegającego pod hasłem ,,Młodzież Zapobiega Pożarom".

            Tegoroczne eliminacje po raz pierwszy odbyły się w szkole w Woli Morawickiej. Na uczestników czekali uczniowie szkolnej drużyny strażackiej, ubrani w stroje strażackie i pokazywali gdzie jest szatnia i sala oraz gdzie odbędzie się turniej. Po miłym przyjęciu i oficjalnym otwarciu turnieju dzieci i młodzież poszli rozwiązywać testy. 30 minut odpowiadali na 30 pytań. Następnie ponad godzinę trwało sprawdzanie testów i wreszcie ogłoszono wyniki.  Zgodnie z regulaminem trzech uczestników kwalifikuje się do finału ustnego. Wśród nich był Kamil Skotnicki. Finaliści wylosowali zestawy 5 pytań i po kolei na nie odpowiadali. Kamil zdobył największa liczbę punktów i zajął I miejsce. Tym samym jedzie na eliminacje krajowe OTWP, które w tym roku odbędą się w Wieliczce.

            Systematyczna, codzienna praca znów przyniosła wspaniałe efekty. Kamil Skotnicki godnie reprezentował nasza szkołę.          W nagrodę otrzymał dyplom, tablet, słuchawki.

            Życzymy sukcesów w eliminacjach krajowych!!!

                                                                                                                                                               Barbara Wielgo

        • SUPER PISANKI
          • SUPER PISANKI

          •   W ZPO nr 1 w Busku-Zdroju 10.04.2017roku rozdano nagrody w  Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym ,, Pisanka Wielkanocna ". W tym roku wpłynęło 145 prac z całej gminy. Wśród laureatów byli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie:

            • II miejsce zajął Dawid Dulik uczeń klasy III,
            •  wyróżnienie otrzymał Michał Curyło uczeń klasy II.

                  Pozostałe prace uczniów: Zuzi Smorgi, Joanny Milewskiej, Bartosza Górak, Otylii Gwóźdź i Mileny Gwóźdź z klasy II i Wojtusia Warzechy z klasy I z  naszej szkoły też zwróciły uwagę jury, gdyż jako nieliczne prace ozdobiły korytarz ZPO nr 1 i mogą być podziwiane min. przez uczniów i rodziców.

            Gratulacje dla wszystkich!!!

            Barbara Wielgo

        • "Kukuryku w Cielętniku" - kiermasz świąteczny
          • "Kukuryku w Cielętniku" - kiermasz świąteczny

          • W sobotę - 8 kwietnia 2017 w Busku na rynku zwanym „Cielętnikiem „  zorganizowany został przez pana Burmistrza MiG Busko-Zdrój –Waldemara Sikorę i BSCK kiermasz świąteczny. W kiermaszu wzięła udział również nasza szkoła, która miała stoisko z własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi - stroiki, koszyczki, jajka wielkanocne, a także pyszne ciasta i babeczki. Wyroby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kupujących.

            Bardzo dziękujemy Mamom za wypieki oraz za udział w kiermaszu.

        • Konkurs Piosenki Europejskiej
          • Konkurs Piosenki Europejskiej

          • W dniu 05.04.2017 odbył się VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej organizowany przez Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły. W kategorii klas I-III Julia Gwóźdź ślicznie zaśpiewała piosenkę pt. „Brown girl in the ring” a dziewczynki Monika Bucka, Milena Gwóźdź, Amelia Majewska, Madzia Sudoł-Królikowska zatańczyły układ taneczny.

            W kategorii klas IV- VI Piotr Nowak zaśpiewał piosenkę pt. „Summer”, a dziewczynki z klasy V  Amelia, Ola, Iza, Natalka i Gabrysia z kl.IV wykonały układ taneczny przygotowany przez panią Renatę Bugdalską. Uczniowie otrzymali dyplom za udział i nagrody ufundowane przez organizatorów.

            Wiśniewska Urszula

        • Dzień Chleba
          • Dzień Chleba

          • 4 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chleba na pamiątkę ustanowienia roku 2017 rokiem Brata Alberta.

            Celem tego święta było ugruntowanie znaczenia chleba w ludzkim życiu, zapoznanie z historią chleba na przestrzeni wieków, przyblizenie dawnych i obecnych metod wytwarzania chleba, przypomnienie uczniom szacunku do kromki chleba.Całej uroczystości przyświecało motto Brata Alberta: " Trzeba być dobrym jak chleb". Apel przygotowali uczniowie klasy VI, a punktem kulminacyjnym była degustacja upieczonych chlebków przez rodziców naszych uczniów.

             

        • 12 rocznica śmierci Jana Pawła II
          • 12 rocznica śmierci Jana Pawła II

          • Dnia 31 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji 12 rocznicy śmierci Jana Pawa II. Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klasy IV, który uświetniony był pokazem slajdów z życia Jana Pawła II i przemówieniami samego Papieża. Dziewczynki z chórku pięknie śpiewały Papieżowi piosenki, które porywały całą społeczność szkolną do śpiewu. Na zakończenie wspólnie jak wielka rodzina zaśpiewaliśmy Ojcu Świętemu ulubioną pieśń oazową „Barkę”. 

        • Konkurs Pro- Arte
          • Konkurs Pro- Arte

          • W dniu 30.03.2017 odbył się konkurs Pro Arte- Język obcy w sztuce zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Zbludowicach. Nasi uczniowie reprezentowali szkołę i przygotowali inscenizację pt. „The Snow Queen”. Zosia Myszk wcieliła się w rolę Gerdy, Patryk Dusza był Kayem, Klaudia Szcześniak była Królową Śniegu, Gabrysia Klepacz wroną, a Marta Koziara narratorem. Uczniowie zdobyli wyróżnienie.

            Wiśniewska Urszula

        • Nowy sprzęt sportowy
          • Nowy sprzęt sportowy

          • W marcu nasza szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt sportowy. Są to piłki ufundowane przez panią Marię Wawro - Kalasiewicz – córkę kapitana  Jana Wawro, którego „Dąb Pamięci” rośnie się obok budynku naszej szkoły. Nikt tak dobrze jak Pani Maria – z zawodu lekarz – nie docenia roli aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

            Pani Mario, serdecznie dziękujemy!   

        • WIOSNA W PRZYRODZIE
          • WIOSNA W PRZYRODZIE

          • W ramach cyklicznych spotkań z przedstawicielem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych dnia 29 marca w naszej placówce znów gościliśmy pana Darka. Tym razem przybył do nas z ciekawą prezentacją pt. „Wiosna w przyrodzie” oraz budkami lęgowymi dla ptaków.

            Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Najpierw brali w nich udział uczniowie klas IV-VI, a następnie klasy O- III oraz dzieci z przedszkola. Pan Darek bardzo interesująco opowiadał o zwiastunach wiosny w świecie roślin i zwierząt. Mówił min. o bocianach, żurawiach, skowronkach, jaskółkach, kukułkach, żabach  i ropuchach. Dzieci dowiedziały się o ich zwyczajach, sposobie życia, budowaniu gniazd itp. Były tez rozmowy o roślinach zwiastujących wiosnę, o ich właściwościach leczniczych, miejscach występowania i ochronie gatunkowej. Dzieci mogły obejrzeć zdjęcia, które robił pan Darek, a na nich krokusy, sasanki, przebiśniegi, zawilce, przylaszczki. Atrakcją spotkania okazały się zagadki, rebusy i ciekawe anegdoty oczywiście związane z przyrodą i pracą naszego pana przyrodnika.

            Dziękujemy bardzo za tę ciekawą lekcję przyrody. A przywiezione budki lęgowe zawiesimy na drzewach wokół szkoły, by mogły w nich zagościć ptaki i wychowywać swoje potomstwo. 

        • CZYSTOŚĆ I HIGIENA GWARANCJĄ ZDROWIA - SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ
          • CZYSTOŚĆ I HIGIENA GWARANCJĄ ZDROWIA - SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

          • 31 marca w klasach IV-VI odbyło się spotkanie z panią Ewą- szkolną pielęgniarką, która przygotowała dla młodzieży prezentację na temat ważności higieny w życiu nastolatka. Młodzi poznali zasady higieny codziennej oraz zagrożenia, które czyhają na każdego, kto niewystarczająco dba o czystość. Rozmawiała z młodzieżą o problemach wieku dojrzewania, takich jak nadmierna potliwość czy problemy ze skórą. Omówiła też niektóre choroby skóry (łupież, świerzb, grzybicę). Podpowiedziała, w jaki sposób radzić sobie z tymi wszystkimi  problemami. Dziękujemy pani Ewie za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć.

        • Kamil pierwszy, Jakub trzeci!!!
          • Kamil pierwszy, Jakub trzeci!!!

          • Kamil Skotnicki uczeń szóstej klasy zwyciężył w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Pokonał uczestników z 8 gmin, z powiatu buskiego.

            Trzecie miejsce po dogrywce zajął Jakub Farmas. Walczył z dwójką uczestników z gminy Tuczępy i wygrał. Piękny debiut.

            Nasz trzeci uczeń Łukasz Dulik biorąc pod uwagę ilość punktów, zdobył szósty wynik. Super! Eliminacje stały na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy zgodnie twierdzili, że testy były bardzo trudne. Tym bardziej wynik zdobyty przez uczniów naszej szkoły zasługuje na szacunek. W eliminacjach powiatowych 2 uczestników na podium, a 1 w pierwszej dziesiątce.

            Kamil okazał się najlepszy i to on weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich. Za opanowanie ogromu specjalistycznej wiedzy Kamil i Jakub otrzymali zasłużone nagrody.

            Za trzecie miejsce radiomagnetofon, a za pierwsze miejsce rower oraz dla każdego uczestnika słodycze i gadżety.

            Na te piękne i wartościowe nagrody pozostali uczestnicy patrzyli z zazdrością. Jednak to Kamil i Jakub wykazali się największą wiedzą.  Z pewnością poświęcili najwięcej czasu na naukę. Wniosek może być tylko jeden WARTO poświęcić czas, aby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności oraz podejmować nowe wyzwania. Te nagrody powinny także zachęcić innych uczniów do brania udziału w konkursach.

                        Kamil, Jakub i Łukasz godnie reprezentowali naszą szkołę.    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                                    Barbara Wielgo

        • Obchody XXV Tygodnia Kultury Języka Polskiego
          • Obchody XXV Tygodnia Kultury Języka Polskiego

          • W dniach od 20 do 24 marca 2017 nasza szkoła włączyła się w obchody XXV Tygodnia Kultury Języka Polskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem ,,Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo”. Akcja miała na celu upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych  wśród dzieci i młodzieży, poszerzenie wiedzy z zakresu kultury języka, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz kształcenie sprawności ortograficznej i kaligraficznej.

            Tegoroczny TKJ zaowocował wieloma ciekawymi wydarzeniami. Pierwszego dnia odbył się apel inaugurujący obchody TKJ pod hasłem: „Książka  moim przyjacielem”, na którym uczniowie przebrani w barwne, baśniowe postaci mieli okazję poznać historię książki, pracę ilustratora, zecera i introligatora. Przypomnieli sobie, czego nie lubi książka i jak należy o nią dbać. Wszyscy dobrze się bawili przy dźwiękach piosenek promujących czytelnictwo. Największym wydarzeniem był baśniowy pociąg do książek w wykonaniu dzieci  z „Krainy Przedszkolaka”.

            Tego dnia w szkolnej bibliotece odbył się też bajkowy poranek dla  dzieci z „zerówki”. Wychowawczyni p. M. Skowrońska przeczytała dzieciom baśń H.Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Przy tej okazji został przeprowadzony quiz - krótka powtórka z poznanych wcześniej bajek i baśni. Następnie dzieci  wykonały prace rysunkowe na konkurs plastyczny pt. „Książka moim przyjacielem”. Tego dnia wszyscy w przebraniach bajkowych  odegrali scenki ze swoich ulubionych bajek.

            Bibliotekę odwiedzili również najstarsi uczniowie z klasy VI. Zapoznali się z nowo otwartą filią biblioteki miejskiej, a następnie wzięli udział w zajęciach bibliotecznych na temat: „Życie i twórczość M. Musierowicz.” Poprzez prezentację mogli bliżej poznać popularną pisarkę  dla dzieci oraz jej twórczość. Została też zorganizowana wystawka książek M. Musierowicz, m.in.: „Kłamczucha”, „Kwiat Kalafiora”, „Szósta klepka”, „Opium w rosole”, „ Noelka”, „Dziecko piątku”. Ogłoszono konkurs czytelniczy dla kl. IV-VI: „ Czy znasz twórczość Małgorzaty Musierowicz?”.   

            Wtorek to był dzień poświęcony literaturze. Uczniowie bawili się świetnie uczestnicząc w turniejach czytelniczych, w których mieli okazję pochwalić się wiedzą nt. baśni, mitów, bajek i legend.                

            W środę 22 marca z wizytą w bibliotece byli uczniowie kl. I, razem z wychowawczynią p. D. Olszową, którzy poznali życie i twórczość J. Tuwima. Dzieci oglądały książeczki znanego pisarza i poety, czytały głośno i recytowały znane wiersze min.  „Abecadło”, „Bambo”, „ Okulary”, „Rzepka”. Pani M. Skowrońska przeczytała dzieciom wiersz pt. „ O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci wykonały ilustracje do znanych wierszy J. Tuwima .

             W tym dniu bibliotekę odwiedzili również najmłodsi z przedszkola wraz z wychowawczynią p. Ewą Kunat. Dzieci zapoznały się z biblioteką i obejrzały  książeczki Z. Miler, m.in. „Krecik i zielona gwiazda”, „Krecik mój przyjaciel”, „Krecik i rakieta”. Następnie wychowawczyni wypożyczyła dzieciom książeczki do czytania w sali przedszkolnej.

            Tego dnia przedszkolaków odwiedziły przebrane za smerfetki uczennice klasy VI, które czytając dzieciom bajki zachęcały je do późniejszego samodzielnego czytania.   Środa w starszych klasach poświęcona była ortografii, a czwartek kaligrafii. Uczniowie wykonali też prace plastyczne nt. „Moja ulubiona książka” oraz prezentacje multimedialne poświęcone polskim laureatom Literackiej Nagrody Nobla.

            Na zakończenie Tygodnia Kultury Języka na uroczystym apelu wręczono dyplomy i upominki laureatom licznych konkursów.

            Lista nagrodzonych uczniów:

            Kategoria czytelnictwo:

             

            kl. III

            kl. IV

            kl. V

            kl. VI

            I miejsce

            Natalia Łabaj

            Maciej Gwóźdź

            Wiktor Lulko

            Szymon Kolarz

            AleksandraMilewska

            Wiktor Skiba

            Piotr Nowak

            II miejsce

            -

            Natalia Kolarz

            Adam Koładziński

            Radosław Judasz

            III miejsce

            -

            Oliwia Kowalska

            Aleksandra Kubasik

            Daniel    Klepacz

             

            Kategoria ortografia:

             

            kl. III

            kl. IV

            kl. V

            kl. VI

            I miejsce

            Natalia  Łabaj

            Oliwia Kowalska

            Adam Koładziński

            Natalia Pudło

            II miejsce

            Maciej Gwóźdź

            AleksandraMilewska

            Izabela Wleciał

            Radosław Judasz

            III miejsce

            Dawid Dulik

            Patryk Dusza

            Amelia  Gwóźdź

            -

             

            Kategoria kaligrafia:

            I miejsce

            Dawid  Dulik

            Amelia Majewska

            Wiktor Lulko

            Szymon Kolarz

            Oliwia Kowalska

            Natalia Orzeł

            Natalia Pudło

            II miejsce

            Jakub Grudzień

            Natalia Łabaj

            Natalia Kolarz

            Aleksandra Kubasik

            Klaudia Szcześniak

            III miejsce

            Maciej Gwóźdź

            Filip Kałuża

            Aleksandra Milewska

            Izabela Wleciał

            Radosław Judasz

             

            Kategoria: praca plastyczna

                          „0” – I klasa

            I miejsce

            Emilia Furgoł

            II miejsce

            Filip Farmas

             III miejsce

            Daniel Dulik

                           klasa II-III

            I miejsce

            Patryk Majewski

            II miejsce

            Amelia Majewska

            III miejsce

            Filip Kałuża

             

                            klasa IV-VI

            I miejsce

            Aleksandra Majewska

            II miejsce

            Natalia Orzeł

            III miejsce

            -

             

            Dziękujemy za udział w tegorocznym Tygodniu Kultury Języka.

            Oto nasze propozycje:

            Lp.

            Data / Tytuł wydarzenia

            Adresat

            Osoba odpowiedzialna

            13 marca (poniedziałek)

            1.

             

            1.Bajkowy poranek dla przedszkolaków -,,Cała Polska czyta dzieciom” .

            2. Quiz . „Czy znam postacie  z bajek?”    

                    

            3. Apel z okazji otwarcia Tygodnia Kultury Języka:

            4.Konkurs plastyczny „Książka moim przyjacielem”

            5.  Konkurs informatyczny

            6. Zapoznanie z biblioteką

            Przedszkole,  „0” 

             

            Przedszkole,  kl. I

             

            Wszyscy uczniowie 

             

            Wszyscy uczniowie

             

                 klasy IV -  VI

                       kl. VI

             

             

                 Ewa Kunat

            Anna Wojciechowska

            Marta Skowrońska

             

                 Ewa Nowaczkiewicz

            Renata Bugdalska

            Barbara Guziska

            Renata Bugdalska

            Bożena Krupa

            Marta Skowrońska

            14     marca (wtorek)

                  

            2.

            1. „Przeczytałem i wiem” – turniej czytelniczy w klasach I-III”.

            2. Konkurs czytelniczy dla klas IV pt. „W krainie baśni”

            3. Konkurs czytelniczy dla klas V pt. „W krainie mitu”

            4. Konkurs czytelniczy dla klas VI pt. „W krainie prozy”

                         

                       Kl. I – III

            Kl. IV

             

            KL. V

             

            KL. VI

             

            Wychowawcy

             

            Ewa Nowaczkiewicz

             

            Ewa Nowaczkiewicz

             

            Ewa Nowaczkiewicz

            15 marca (środa)

            3.

            1. Konkurs pt. „Zostań Mistrzem Ortografii”.

             

            2. Spotkanie z bibliotekarką.

             

            Klasy II – VI

             

             

            Kl. I

             

            Ewa Nowaczkiewicz,

            wychowawcy klas II – VI.

            Marta Skowrońska

             Dorota Olszowa

            16 marca (czwartek)

            4.

            1.   Konkurs pt. „Zostań Mistrzem Kaligrafii”.

            2.  Udział w Konkursie Ortograficznym w SP nr 2   w Busku –Zdroju.

            Ucz. klas II –VI

            wybrani uczniowie z klasy V i VI.

             

            Wszyscy nauczyciele

            Ewa Nowaczkiewicz

            17 marca (piątek)

            5.

            Uroczyste podsumowanie, wręczenie dyplomów.

            Wszyscy uczniowie.

            Dyrektor szkoły,                  Ewa Nowaczkiewicz

             

            REGULAMIN KONKURSU 

              "Książka moim przyjacielem"

             

            • Adresatami konkursu są: uczniowie klas I-VI.
            • Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, dowolną techniką (malowanie, rysowanie, wycinanie, wydzieranie itp.), na papierze w formacie A3 (przy ocenie będzie brana pod uwagę samodzielność  wykonania pracy).
            • Tematem pracy jest książka: stosunek dziecka do książek i czytania, pozytywne aspekty  czytania.
            • Prace muszą być wykonane samodzielnie przez dzieci, pod kierunkiem nauczyciela  lub rodziców.
            • Każdy uczestnik konkursu może wykonać jedną pracę konkursową.
            • Każda praca powinna być opatrzona metryczką  (imię i nazwisko, szkoła, klasa) umieszczoną  na odwrocie pracy.
            • Prace należy składać do środy 23 marca 2017r.

             

             OCENA PRAC

            Oceny prac konkursowych dokona Komisja powołana  przez organizatorów. 
            Oceniane będą walory artystyczne, pomysłowość  i samodzielność wykonania prac.

            Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody i dyplomy. 

                                                                                                                                                          Ewa Nowaczkiewicz

        • Tydzień Kultury Języka Polskiego w bibliotece
          • Tydzień Kultury Języka Polskiego w bibliotece

          •       20 marca najmłodsi  uczniowie z „0” wzięli udział w Bajkowym poranku. Wychowawca p. M. Skowrońska przeczytała dzieciom baśń H.Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Przy tej okazji został przeprowadzony Quiz - krótka powtórka z poznanych wcześniej bajek i baśni. Następnie dzieci  wykonały prace rysunkowe na konkurs plastyczny pt. „Książka moim przyjacielem”.

            Tego dnia wszyscy w przebraniach bajkowych  odegrali scenki ze swoich ulubionych bajek.

                Bibliotekę odwiedzili również najstarsi uczniowie kl.VI. Zapoznali się z nowo otwartą filią biblioteki miejskiej a następnie wzięli udział w zajęciach bibliotecznych na temat: „Życie i twórczość M. Musierowicz.” Poprzez prezentację mogli bliżej poznać pisarkę  dla dzieci oraz jej twórczość. Została zorganizowana wystawka książek p.M. Musierowicz min.: „Kłamczucha”, „Kwiat Kalafiora”, „Szósta klepka”, „Opium w rosole”, „ Noelka”, „Dziecko piątku”. Został ogłoszony konkurs czytelniczy dla kl. IV-VI: „ Czy znasz twórczość Małgorzaty Musierowicz?”.

                W środę 22 marca z wizytą w bibliotece byli uczniowie kl. I, razem z wychowawczynią p. D.Olszową, którzy poznali życie i twórczość J. Tuwima Dzieci oglądały książeczki znanego pisarza i poety, czytały głośno i recytowały znane wiersze min. :” Abecadło”, „Bambo”, „ Okulary”, „Rzepka”. P. M. Skowrońska przeczytała dzieciom wiersz pt. „ O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci wykonały ilustracje do znanych wierszy J. Tuwima .

                 W tym dniu bibliotekę odwiedzili również najmłodsi z przedszkola wraz z wychowawczynią p. E.Kunat. Dzieci zapoznały się z bibliotekę i obejrzały  książeczki Z.Miler min.:”Krecik i zielona gwiazda”, „ Krecik mój przyjaciel”, Krecik i rakieta”. A następnie wychowawczyni wypożyczyła dzieciom książeczki do czytania w Sali przedszkolnej.

            M.Skowrońska

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • ,,21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru".
              Z tej okazji klasa II zaprosiła uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Placówek Oświatowych  w Dobrowodzie na akademię. Przygotowania do apelu rozpoczęły się dużo wcześniej. Klasa II ogłosiła w szkole konkursy na wykonanie: ,,Marzanny", Plakatu o tematyce wiosennej - wyznaczono temat przewodni dla każdej klasy.

               Poproszono także, aby 21 marca, w planowanym dniu imprezy jedna osoba z każdej klasy przebrała się za Panią Wiosnę, a pozostali uczniowie danej klasy zaakcentowali swoim strojem lub dodatkiem do stroju np. broszką, przypiętym kwiatkiem itp., przydzieloną klasie roślinę lub ptaka.

            Uroczystość zaczęła klasa II. Zaprezentowała wiązankę słowno-muzyczną. Wszyscy zebrani z zaciekawieniem słuchali pięknie recytowanych wierszy i wspaniale zaśpiewanych piosenek. Nie zabrakło znanych przebojów o tematyce wiosennej.

            Należy podkreślić, że stroje całej klasy II dziewczynek i chłopców dostosowane były do tematu dnia.

            Po występach pani dyrektor ogłosiła wyniki konkursów. Pięknie wykonane przez poszczególne klasy plakaty oraz wykonane przez uczniów Marzanny zdobiły salę gimnastyczną. Wspaniale prezentowały się  ,,Panie Wiosny" - ten konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Gratulacje dla wszystkich za pomysły i odwagę.

             Komisja doceniła wysiłek i wkład pracy, wręczyła dyplomy i nagrody. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

             Dyplomy otrzymały również dzieci należące do aktywu bibliotecznego, a dyplomy i nagrody uczniowie, którzy brali udział w szkolnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

              Od niepamiętnych czasów wiosna zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano. Przychodzi do nas 21 marca, to znaczy w dniu zrównania dnia z nocą. W tym dniu trzeba koniecznie utopić lub spalić Marzannę, zwaną również śmierciuchą, słomianą kukłę, która przedstawia zimę, a także symbolizuje wszelkie zło i choroby nękające ludzi w czasie zimowych chłodów.

              Aby tradycji stało się za dość, wyszliśmy na plac szkolny spalić słomiane kukły. Pogoda nam sprzyjała. Piękne wiosenne słońce sprawiło, że niektórzy zdjęli zimowe kurtki. Po odrobinie relaksu na placu zabaw wszyscy wrócili do obowiązkowych zajęć.

            Wychowawca klasy II dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości: uczniom i rodzicom,             p. dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły.

             

                                                                                                                                                            Barbara Wielgo

        • Zawody naszych rodziców - zawód strażaka
          • Zawody naszych rodziców - zawód strażaka

          • 20 marca 2017r. odbyło się kolejne  spotkanie z cyklu ,,Poznajemy zawody naszych rodziców".

            Tym razem o swojej pracy opowiadał tato uczennicy klasy II p. Damian Kuc. Pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju. Zawód strażaka należy do  bardzo potrzebnych, ale zarazem jest najbardziej niebezpiecznym zawodem  wykonywanym w większości przez mężczyzn. Między innymi, dlatego strażacy są szanowani i lubiani przez wszystkich.

            Ciekawe historie, slajdy, prezentacje i pokazy z  pracy strażaków bardzo zainteresowały dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klas I-IV. Dzieci zadawały dużo pytań, jednocześnie wykazały się już sporą wiedzą na poruszane tematy.

            Bardzo dziękujemy tacie Natalii, za poświęcony czas i profesjonalnie przekazaną wiedzę o strażakach i ich pracy.

            Na pewno wśród naszych uczniów są przyszli strażacy.

             

                                                                                                                                          Barbara Wielgo

        • Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii szkół podstawowych w roku szkolnym 2016/17 rozstrzygnięty
          • Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii szkół podstawowych w roku szkolnym 2016/17 rozstrzygnięty

          • Wzorem lat ubiegłych nasi uczniowie przystąpili do  Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się dn. 16 marca w SP NR 2 W Busku – Zdroju. Swoje umiejętności sprawdziło 25 śmiałków z siedmiu szkół gminy Busko-Zdrój.

            Celem konkursu było rozbudzanie w uczniach potrzeby starannego i poprawnego pisania, wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za pisane słowo oraz podniesienie kompetencji ortograficznych. Konkurs służył także integracji zarówno dzieci jak i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół naszej gminy.

            Tematyka konkursu w tym roku nawiązywała do mitów greckich. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z niełatwym tekstem pt. „Dziwy niebieskie”, będącym fragmentem książki pt. „Mitologia” Jana Parandowskiego.

            Pułapkami ortograficznymi dla niektórych uczniów okazały się rzadziej używane obecnie wyrazy takie jak: baldachim, kruczoczarne, chabrowooka, dalekosiężny, żarzący się, chimeryczny, rzewny, znużony, wzdłuż i wszerz, ni stąd ni zowąd, na oścież, jarzyć czy w okamgnieniu.

            Nasi uczniowie nieźle poradzili sobie z tekstem dyktanda. Oto ich wyniki:

            III miejsce

            ·         Adam Koładziński – kl. 5

               IV miejsce:

            ·         Radosław Judasz – kl.6

            ·         Kamil Skotnicki – kl.6

            Czwarty uczestnik rywalizacji, Piotr Nowak z klasy 6, osiągnął wynik nieznacznie tylko odbiegający od wyniku swoich kolegów.

            Wyróżnione dzieci otrzymały w nagrodę dyplomy oraz wartościowe książki. Organizatorki zadbały także o słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli.

            Wszystkim wygranym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia w przyszłym roku.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie