•  „CZYTANIE PORUSZA” - Noc Bibliotek w naszej bibliotece
          • „CZYTANIE PORUSZA” - Noc Bibliotek w naszej bibliotece

          • 2-3 czerwca  nasza biblioteka po raz drugi wzięła udział w Nocy Bibliotek. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Czytanie porusza”.

                W tym roku  połączyliśmy ten dzień z obchodami Dnia Dziecka. W programie atrakcji nie brakowało. Akcję rozpoczęliśmy od czytania dzieciom książki Zofii Staneckiej pt. „Robot Robert”. W głośnym czytaniu dzieciom  wzięły udział panie Dorota Olszowa, Danuta Dziadek, Barbara Wielgo oraz rodzice min. Pani Agnieszka Stępień. W przerwie malowaliśmy chętnym dzieciom buźki na motyle, kotki, pieski, tygryski.

                 Starsi uczniowie przygotowali tańce i występy artystyczne na świeżym powietrzu. Najmłodsi bawili się puszczając bańki mydlane.

            We wspólnym czytaniu wzięły  również udział dziewczynki należące do kółka bibliotecznego min. Aleksandra Milewska, Natalia Kolarz, Kinga Gadawska, Klepacz Gabriela, Kubasik Aleksandra, Orzeł Natalia, Izabela Wleciał, Amelia Gwóźdź, Marta Koziara i Szcześniak Klaudia.

            Dzieci bardzo chętnie  rysowały i kolorowały „Wyspy” Anity Graboś  oraz rozwiązywały krzyżówki i labirynty w kąciku rysunkowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się “Flirt z twórczością Bolesława Leśmiana".

             Akcję Noc Bibliotek w naszej bibliotece zakończyliśmy projekcją filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stelle Nostra” kinowego hitu dla dzieci i młodzieży. Obchody umilały nam lody oraz kiełbaska z grilla ufundowane przez rodziców.  Wszyscy otrzymali pamiątkowe naklejki i zakładki do książek.  

            Uczestnikom Nocy Bibliotek w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkanie.

             

            Marta Skowrońska

        • Kamil Skotnicki  5 w Polsce !!!
          • Kamil Skotnicki 5 w Polsce !!!

          • W dniach od 02.06.2017r. do 04.06.2017r. odbył się w Wieliczce 40 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

             W  finale Turnieju wzięło udział po 32 uczestników z trzech kategorii wiekowych, wśród nich był Kamil Skotnicki uczeń klasy VI  Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie reprezentujący województwo świętokrzyskie. Uczniowie ci wygrali  eliminacje  szkolne, gminne powiatowe, wojewódzkie. Według organizatorów w całym kraju w grupie szkól podstawowych  w eliminacjach OTWP wzięło udział ok 23 tysięcy uczestników.

            Finał składał się z testu pisemnego, zadań praktycznych oraz finału ustnego. Uczestnicy zwiedzili również Wieliczkę, Kopalnię Soli, bawili się na pikniku strażackim przygotowanym przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gdowie.

            ,,Z młodzieżą i opiekunami spotkał się m.in. Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak" cytat ze strony http://www.zosprp.pl. dostępna także galeria zdjęć.

            Nadmienić należy, iż w eliminacjach krajowych OTWP zgodnie z regulaminem ZOSPRP nie mogą brać udziału opiekunowie, którzy przygotowali uczniów !!!? 

            Kamil Skotnicki wszedł do finału z drugim wynikiem eliminacji pisemnych. Po trzech konkurencjach praktycznych i dwóch pytaniach ustnych zajął bardzo wysokie  5 miejsce w Polsce. Przypomnieć należy, że po raz drugi brał udział w eliminacjach krajowych. W ubiegłym roku eliminacje zakończył na 8  miejscu. Wyraźny postęp. Pozostał duży niedosyt,  jednak zrodziła się motywacja do jeszcze większej pracy. Z pewnością dużą pomocą w opanowaniu ćwiczeń praktycznych, byłoby wstąpienie do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.  Zarówno Kamil jak i jego rodzice muszą  o tym poważnie pomyśleć.

            Kamil godnie reprezentował naszą szkołę, gminę i województwo.                           

            Osiągnął najlepszy wynik w historii szkoły!

            Serdeczne podziękowania dla Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju  bryg. mgr inż. Artura Brachowicza oraz  mł. bryg. mgr inż. Marka Lisa, mł. kpt. mgr inż. Michała Świądra, asp. Damiana Kuc  i innych strażaków za wsparcie, poświęcony czas i okazaną wszechstronną pomoc w przygotowaniu Kamila.                      

            Kamilowi GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                                  Barbara Wielgo

        • Wycieczka do Sandomierza
          • Wycieczka do Sandomierza

          • Uczniowie z klas II i III wraz z wychowawcami p. Danutą Dziadek i p. Barbarą Wielgo 30 maja 2017r. pojechali na wycieczkę do Sandomierza, który przywitał nas piękna pogodą. Pod czujnym okiem pani przewodnik poznaliśmy historię, zabytki i zwyczaje tego pięknego miasta.

             Przewodnik opowiadała ciekawe historie i legendy m.in. o Starym Mieście, zamku królewskim oraz ratuszu, Rynku, zabytkowych kamieniczkach, uchu igielnym, górach świętokrzyskich, krzemieniu pasiastym.  Do tego spacerowaliśmy obok Collegium Gostomianum i Domu Długosza.

             Zwiedzaliśmy zbrojownię rycerską, gdzie opowieści, stroje z dawnych epok i uzbrojenie rycerzy wprawiło dzieci w zachwyt. Mogli przymierzać i trzymać miecze, łuki, kusze itp. Widzieli zbroje, działa, które służyły do obrony w tamtych czasach usłyszeli ciekawostki z obrony Sandomierza. 

             Rejs statkiem po Wiśle wszystkim się spodobał. Piękne widoki i wspaniałe opowieści m.in. o wzgórzach pieprzowych,   Przeszliśmy też podziemną trasą turystyczną i usłyszeliśmy legendy związane z obroną przed jak się okazało często napadającymi na Sandomierz  innymi państwami.

             Wejście na taras widokowy na bramie opatowskiej  okazało się dla niektórych sporym wyzwaniem. Jednak się opłaciło. Zachwyciły nas piękne widoki  panoramy Sandomierza. Przewodnik opowiadała również skąd pochodzi nazwa miasta.  Następnie nadszedł czas na pyszny obiad w restauracji Ciżemka znanej  także z  serialu o ojcu Mateuszu. Na deser zjedliśmy pyszne lody. Później zakupiliśmy pamiątki. Ostatnim zabytkiem, który zobaczyliśmy była Bazylika katedralna Narodzenia NMP  w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360.  Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

            Wspaniałe wrażenia, piękne wspomnienia zostaną z nami na zawsze. Wszyscy chętnie tam wrócimy.

                                                                                                                                                                Barbara Wielgo

        •  Finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy Regionalnej "Moje Ponidzie"
          • Finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy Regionalnej "Moje Ponidzie"

          • W poniedziałek  29 maja w ZPO nr 1 w Busku – Zdroju odbył się Finał XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy Regionalnej "Moje Ponidzie". Do rywalizacji przystąpiło 9 najlepszych drużyn z naszego powiatu. Atrakcją konkursu był regionalny zespół „Zlepce”, który inscenizował niektóre konkurencje.

                 Naszą szkołę reprezentowała drużyna, która składała się  z 2 uczniów klasy VI – Klaudii Szcześniak i Kamila Skotnickiego. Zmierzyli się   oni z wieloma niełatwymi zadaniami, m.in. z uzupełnieniem mapki przedstawiającej rezerwaty i parki krajobrazowe Ponidzia, rozpoznaniem postaci i tytułów buskich legend, wskazaniem odpowiedniej kuracji dla kuracjuszy. Na koniec musieli  przedstawić wymyśleć hasło reklamowe i zaprezentować uroki naszego Ponidzia.

                  Nasi uczniowie zakończyli rywalizację na siódmym miejscu.

                                                                                                                                                                                            Ewa Nowaczkiewicz

        • Dzień Rodziców w kl.IV
          • Dzień Rodziców w kl.IV

          • 24 maja uczniowie klasy IV swoją miłość, wdzięczność i szacunek wyrazili swoim rodzicom poprzez przedstawienie uroczystego programu artystycznego pt. „Mamo, Tato kocham Was”. Były tańce, śpiew piosenek, wiersze i oczywiście gorące życzenia dla Rodziców. Potem wszyscy uczestnicy uroczystości przy wspólnym stole częstowali się pysznościami przygotowanymi przez Mamy. Odbył się również turniej pt.”Czy znasz dobrze swoją mamę?”, w którym chętnie wzięły udział mamy ze swoimi pociechami.

            Było wzruszająco, wesoło i bardzo fajnie.

                                                                                                                                                               Bożena Krupa

        • Dzień Matki w kl.II
          • Dzień Matki w kl.II

          • Ten uroczysty dzień rozpoczął się o godzinie 8.00. Mamy odświętnie ubrane i kilku tatusiów obejrzało montaż słowno-muzyczny przygotowany z tej okazji . Wiersze, piosenki dla mam i tatusiów i bajkę o Czerwonym Kapturku. Rodzice występy nagrodzili gromkimi brawami.

            Po występie przyszedł czas na prezenty i poczęstunek.

            Piękny dzień, jednak o rodzicach należy pamiętać codziennie przez cały rok!

            Barbara Wielgo

        • KOCHANYM MAMOM -kl.I i oddział "0"
          • KOCHANYM MAMOM -kl.I i oddział "0"

          • Dnia     26.05.2017r. jak co roku, przedszkolaki  z oddziału „0” oraz uczniowie kl. I świętowali  Dzień Matki . Na zaproszenie dzieci, przybyli do szkoły niezwykli goście – Rodzice, dla których najmłodsi przygotowali z serca płynące życzenia, laurki, kwiaty oraz występ.  Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamom poprzez występy artystyczne. Pięknie recytowały wiersze po których były nagradzane gromkimi brawami. Całość uroczystości przeplatana była piosenkami.

             Po wspaniałych występach wszyscy uczniowie wręczyli Rodzicom kwiaty i laurki z okazji ich święta. Publiczność była zachwycona popisami dzieci. Na twarzach zebranych matek i ojców malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Nad całością części artystycznej czuwały nauczycielki kl. I i Zerówki: Dorota Olszowa i Marta Skowrońska. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek na który mamy przygotowały piękny tort dla wszystkich uczestników. Podczas uroczystości nie obyło się jednak bez konkurencji w której mamy miały za zadanie odgadnąć swój portret.

             Uroczystość przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze. Całość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

            M.Skowrońska

        • Dzień Rodziców w przedszkolu
          • Dzień Rodziców w przedszkolu

          • W dniu 25 maja 2017 r. w Naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie dla  MAM      i TATUSIÓW z okazji ich święta .Dzieci złożyły życzenia rodzicom - recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz przedstawiły krótką inscenizację o Bocianie i zagubionych koralach. Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni, ściskali swoje pociechy i dziękowali za upominki.  Po części oficjalnej odbył się wspólny słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze  i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

            Jeszcze raz życzymy Wam, Drodzy Rodzice, aby takie uczucia towarzyszyły Wam każdego dnia. Nie tylko od święta. Nie tylko w maju!

            Anna Wojciechowska

        • Wycieczka do Krajna i Huty Szklanej
          • Wycieczka do Krajna i Huty Szklanej

          • Dnia 17 maja 2017 roku uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I wspólnie z mamami i wychowawczyniami  wybrali się w podróż do najpiękniejszych miejsc na Ziemi. W Alei Miniatur „Wonderful World” zobaczyli najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Większość modeli wykonana jest w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać wielkość poszczególnych budowli. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra, wśród  miniatur nie zabrakło słynnego mostu Rialto w Wenecji i  i Krzywej Wieży w Pizie.

            Z Włoch przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, przed słynną Operę w Sydney. Stąd powędrowaliśmy do Ameryki Północnej, a konkretnie do Orlando na Florydzie, gdzie zobaczyliśmy znany z filmów Walta Disney’a Zamek Kopciuszka. Jego twórcy wzorowali się na pewnej XIX – wiecznej budowli, którą napotkamy w dalszej części naszej podróży. Dumą tego parku są jedyne w Europie modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center. Mimo, że są 25 razy mniejsze od pierwowzoru, to i tak zadziwiają swoją wielkością królując nad pozostałymi obiektami. Wraz z iglicą mierzą ponad 21 metrów, a więc prawie tyle co sześciopiętrowy budynek.

            Na Twin Towers spogląda Statua Wolności, obok której znajduje się kolejny symbol Stanów Zjednoczonych – Biały Dom. Od niedawana w  Alei Miniatur można podziwiać Górę Rushmore upamiętniającą prezydentów USA.

             Następnie powróciliśmy na Stary Kontynent. W Londynie  możemy zsynchronizować  nasze zegarki z Big Benem, w Paryżu koniecznie mogliśmy  sobie zrobić zdjęcie pod Wieżą Eiffla, na tle Katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego. W stolicy Niemiec zobaczyliśmy Bramę Brandenburską i udaliśmy się przed pokaźną, mierzącą ponad 6 metrów wysokości, Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Kolejną atrakcją jest baśniowy Zamek Neuschwanstein znany też jako Nowy Kamienny Łabędź. To właśnie na nim wzorowali się budowniczowie Zamku Kopciuszka. Od Cerkwi Błogosławionego Wasyla w Rosji rozpoczęliśmy przegląd budowli charakterystycznych dla różnych religii świata. Legenda głosi, że twórcę moskiewskiej świątyni oślepiono, żeby nigdy nie wybudował podobnej konstrukcji. Równie ciekawa historia towarzyszy powstaniu Tadź Mahal w Indiach. Nie bez powodu mówi się, że to najsłynniejszy pomnik miłości na świecie. Mauzoleum zostało wybudowane przez wywodzącego się z dynastii Wielkich Mogołów Szahdżahana, na cześć przedwcześnie zmarłej żony. Obok znajduje się okazała, największa w Indiach bahaistyczna świątynia, która ze względu na swój kształt nazywana jest Świątynią Lotosu. W rzeczywistości mierzy 40 metrów wysokości,  jest odwzorowana w skali 1:25.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki była miniaturowa Ziemia Święta – The Holy Land. Spacer rozpoczynamy od Wzgórza Świątynnego ze Ścianą Płaczu i górującą nad Jerozolimą Kopułą na Skale. Obejrzeliśmy też miniatury ważnych dla chrześcijan miejsc kultu. To Bazylika Grobu Świętego, Kościół Wszystkich Narodów, Bazylika Przemieniania Pańskiego na górze Tabor oraz Bazylika Zwiastowania Pańskiego Świątynia Getsemani w Ogrodzie Oliwnym, w którym Jezus modlił się tuż przed pojmaniem. Po opuszczeniu The Holy Land zobaczyliśmy fragment Wielkiego Muru Chińskiego i kawałek Japonii w postaci miniaturowego wulkanu Fuji w skali 1:1000.

            Zbliżając się już do szczytu  wzgórza, ujrzeliśmy  Katedrę Matki Bożej z Aparecidy w Brasílii, nie bez powodu uznawanej za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej. Naszym oczom ukazał się również Pomnik Chrystusa Odkupiciela, który błogosławi brazylijskie Rio i zmierzając coraz wyżej, zobaczyliśmy ateński Akropol i słynną Piramidy Słońca w Meksyku.

            Na szczycie odkryliśmy skarby starożytnego Egiptu: Świątynię Ramzesa II w Abu Simbel i pilnowaną przez Sfinksa Piramidę Cheopsa. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy we Włoszech i tam też ją zakończyliśmy podziwiając Wulkan Etna. W znajdującej się na szczycie alei kawiarence sezonowej znajduje się taras widokowy, dzięki któremu jednym spojrzeniem  objęliśmy cały miniaturowy świat i podziwialiśmy piękno Gór Świętokrzyskich.

            Następnie udaliśmy się do Huty Szklanej gdzie odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną.

            Po przekroczeniu bramy wioski - „wehikułu czasu" przenieśliśmy się w przeszłość i rzeczywistość XII wieku.  Spotkaliśmy  żywych mieszkańców średniowiecznych Gór Świętokrzyskich, którzy uczyli jak wyrobić glinę na garnki czy utkać płótno na zgrzebne koszule.

            Teren wioski jest podzielony na trzy strefy:

            • Strefa I położona na zboczu od strony drogi prowadzącej na Święty Krzyż
            • Strefa II pośrednia położona na niewielkiej wyniosłości, ograniczona od strony wschodniej i zachodniej podmokłym terenem dopływem rzeczki Hutki
            • Strefa III położona na wyniesieniu od strony zachodniej w sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

             

            Strefa I

            Pełni funkcję socjalno-rekreacyjno- gastronomiczną, przylega do drogi asfaltowej, z której jest zjazd oraz do działek współczesnej zabudowy zagrodowej. W tej strefie zlokalizowane są:

            •  brama główna „wehikuł czasu"- przenosząca nas ze strefy współczesnej w świat średniowiecza z punktem informacyjnym, kasą, punktem widokowym,
            • budynek administracyjno-socjalny - z pomieszczeniami biurowymi, sanitariatami, pomieszczeniami socjalnymi obsługi skansenu,
            • miejsce na ognisko dla organizacji pikników archeologicznych usytuowane jest w południowo-zachodniej części strefy z widokiem na staw, Święty Gaj,
            • „grodzisko" plac zabaw dla dzieci z rysunkiem średniowiecznego grodziska w posadzce

            Strefa II

            Ta część Wioski to „sacrum", do której przechodzi się przez pomost drewniany przerzucony nad stawem i dalej drewnianą bramę.

            W strefie tej znajdują się:

            • Święty Gaj częściowo na wyspie na stawie i dalej na jego brzegu w południowej strefie, gaj stanowią głównie buki i dęby z elementami plecionego ogrodzenia. W tym miejscu przewidziane są kręgi do palenia czerwcowych ognisk,
            •  kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody, z elementami gołoborza
            • amfiteatr, wykorzystuje naturalną skarpę na której z połówek pni drewnianych zaprojektowane są siedziska - ławy, z widokiem na scenę, która stanowi drewniany pomost, ograniczony od strony wschodniej krótkim odcinkiem niskiej palisady. Tłem widocznym  w perspektywie są posągi bóstw oraz zieleń Świętego Gaju,
            • chata zielarki - ziemianka zaprojektowana na skraju brzozowego zagajnika na styku strefy „sacrum" i osady, ze swoim poletkiem ziół i kręgiem pod ognisko dla ich warzenia,
            •  drewniany pomost nad naturalnym zagłębieniem terenu prowadzącym ciek okresowy. Pomost wprowadził  nas  na teren właściwej osady.

            Strefa III

            Ta część Wioski to osada słowiańska z budownictwem nawiązującym do IX- XII w.

            Osada zaprojektowana jest wokół majdanu, na środku którego znajduje się studnia. Składa się z sześciu chat, warsztatów prezentujących poszczególne rzemiosła. Znajdują się tam:

            • gospodarstwo domowe otoczone plecionym ogrodzeniem, z piwniczką gospodarczą w obejściu, do gospodarstwa przylegają poletka uprawne, na których są uprawiane len, zboże - proso, pszenica. Na skraju poletek znajduje się teren pastwisk,

            warsztat garncarski z podcieniem, z możliwością wypalania naczyń w piecu garncarskim lub ognisku wybudowanym w bezpośrednim sąsiedztwie chaty-warsztatu

            • warsztat tkacki - chata z podcieniem,
            • warsztat obróbki drewna oraz warsztat plecionkarsko-wikliniarski z trzema podcieniami, na dłuższych i krótszym bokach,
            • warsztat rymarski i szewski oraz teren  bartnika wydzielony plecionym ogrodzeniem,
            • warsztat kowalski,
            • w najwyżej położonym punkcie zarezerwowany jest teren pod lokalizację drewnianego kościółka wokół którego znajdą się usypane kopczyki żalnika,
            • miejsce do strzelania z łuku i rzucania oszczepem zostało zarezerwowane na zamknięciu terenu, na granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

            Z dużym zainteresowaniem  dzieci przyglądały się jak dawniej robiono buty, jak tkano materiały czy wyrabiano naczynia z gliny. Następnie  miały możliwość własnoręcznie zrobić i upiec podpłomyki, które im bardzo smakowały. Na zakończenie mogły wsiąść udział w grach i zabawach. W ciągu jednego dnia dzieci podróżowały nie tyko " po całym świecie", ale również przeniosły się w czasie i przez 2 godziny " żyły" w  średniowieczu.

        • Brawo klasa II
          • Brawo klasa II

          • Uczniowie klasy II: Julia Gwóźdź,  Bartosz Górak i Mateusz Matusik   reprezentowali Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie   V  Powiatowym XVI Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „P u c h a t e k    m o i m   p r z y j a c i e l e m”, który odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w  Zbludowicach -  Szkoła  Podstawowa im. Jana Pawła II.

            Międzyszkolny Powiatowy Konkurs  Czytelniczy przeznaczony był  dla  uczniów  klas  drugich  szkoły  podstawowej. Zadania  konkursowe  miały  formę  pisemną. Dzieci musiały wykazać  się  znajomością  życiorysu  A.A. Milne  i  tematyką lektury „Kubuś Puchatek.

            Julia, Bartosz i Mateusz godnie reprezentowali naszą szkołę. Dzieci wspaniale napisały bardzo trudny test i zdobyły dużo punktów. Po sprawdzeniu prac okazało się, że:

            • Mateusz Matusik  zajął I miejsce              
            • Bartosz Górak   zajął III miejsce  
            • Julia Gwóźdź  otrzymała WYRÓŻNIENIE

            W nagrodę dzieci otrzymały nagrody książkowe i dyplomy, które wręczył pan dyrektor.

            Udział w konkursie to bardzo dobry sposób na rozbudzanie  zainteresowań  czytelniczych  wśród  dzieci, tym bardziej, że organizacja była na wysokim poziomie, a panie: Agnieszka Kowalska i Renata Wolańska zapewniły uczestnikom miłą atmosferę. Uśmiechy na twarzach dzieci mówią wszystko.

            Gratulacje z życzeniami dalszych sukcesów! 

            Bardzo dziękuję rodzicom za okazaną pomoc.

                                                                                                                                                                Barbara Wielgo

        • XVI Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas II - III.
          • XVI Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas II - III.

          • 11 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Busku - Zdroju odbył się  XVI Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas II - III.

            W konkursie wzięło udział 24 uczniów z gminy Busko - Zdrój, a Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie reprezentowali: uczeń klasy II Mateusz Matusik i uczeń klasy III Maciej Gwóźdź.

            Organizatorem konkursu jest Burmistrz Miasta i Gminy pan Waldemar Sikora, któremu uczniowie zawdzięczają piękne nagrody - jednakowe dla każdego uczestnika konkursu, co jest dla nich bardzo ważne, gdyż każdy uczeń poświęcił na przygotowanie  wiele czasu  i wspaniale, że każdy z nich został nagrodzony. Na ławkach na dzieci czekał słodki poczęstunek

            Uczniowie pisali test na poziomie klas drugich i trzecich. Pytania wymagały podkreślenia właściwej odpowiedzi, uzupełniania zdań, podpisywania obrazków. Były też pytania otwarte, a także pytania, które wymagały nie tylko wiedzy odtwórczej, ale również praktycznego "myślenia ekologicznego".

             Nasi reprezentanci - Mateusz Matusik i uczeń klasy III Maciej Gwóźdź godnie reprezentowali naszą szkołę uzyskując dużo punktów - Mateuszowi zabrakło 3 do III miejsca. Jednak doświadczenia zdobyte na pewno w przyszłości przyniesie pozytywne efekty.

                        .

                                                                                                                                                                         Barbara Wielgo

        • DZIEŃ MATEMATYKI 2017
          • DZIEŃ MATEMATYKI 2017

          • W dniu 25 maja 2017 w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie przeprowadzono  Turniej Matematyczny z okazji Dnia Matematyki –  „Pieniądze to nie wszystko”.

            W konkursie wzięły udział trzy pięcioosobowe zespoły z klas IV-VI w składzie:

            KL.IV:  Patryk Dusza, Gabriela Klepacz, Oliwia Kowalska, Martyna Wardzichowska, Aleksandra Milewska.

            KL.V : Amelia Gwóźdź, Aleksandra Kubasik, Łukasz Dulik, Mateusz Sagan, Natalia Orzeł.

            KL.VI: Piotr Nowak, Kamil Skotnicki, Michał Nowak, Maciej Czekaj, Radosław Judasz.

            Ponadto asystentką odpowiedzialną za zapisywanie i liczenie punktów na tablicy wyników była uczennica kl. VI, Marta Koziara, a odpowiedzialnym za fotorelację i odmierzanie czasu przeznaczonego na odpowiedzi uczniów był Marcin Drechnowicz, również uczeń kl. VI.

            Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami, których tematyka związana była z pieniędzmi i ich zastosowaniem w codziennym życiu. Musieli wykazać się logicznym rozumowaniem matematycznym, spostrzegawczością i biegłością w rachunkach. Pojedynek był bardzo emocjonujący, koledzy i koleżanki z klasy trzymali kciuki za swoje drużyny, niektórzy sami próbowali rozwiązywać zadania wyświetlane na tablicy interaktywnej. Zwycięzcą Turnieju okazała się klasa VI, a drugie miejsce ex aequo zajęły klasa V i IV.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy zaprezentowali wysoki poziom zdobytej wiedzy, stworzyli wspaniałą atmosferę rywalizacji i świetnie się bawili, pokazując, że matematyka nie musi być nudna. Była to ciekawa lekcja, niecodzienna. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, które wręczyła pani Dyrektor, a pozostali uczniowie zostali poczęstowani słodyczami za właściwe zachowanie i piękny doping dla swoich klasowych kolegów.

            Gratulujemy i cieszymy się z takiej postawy uczniów!

            Szkolnym organizatorem i prowadzącym turniej była pani Anita Skotnicka – nauczyciel matematyki.

                                                                                                                                                                    Anita Skotnicka

        • SPRZĄTAMY NASZĄ PLANETĘ
          • SPRZĄTAMY NASZĄ PLANETĘ

          • 17 maja uczniowie klas IV-VI brali udział w corocznej kampani „Sprzątanie Ziemi”. Podobnie jak  w roku ubiegłym była to wspólna akcja we współpracy z sołtysem wsi Baranów panem Stanisławem Świądrem.  Naszym zadaniem było uprzątnięcie rowów i poboczy dróg, którymi wędrowaliśmy, a także terenu wokół miejscowego stawu i pobliskiego lasu. Okolica Baranowa za sprawą naszych uczniów zyskała czyste oblicze. Akcja przebiegła sprawnie  w pełnym zaangażowaniu uczniów i wychowawców. Po skończonej pracy wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez pana sołtysa na ognisko, na którym nie zabrakło pysznych kiełbasek, napojów  oraz słodyczy. Dzieci mogły również pobawić się i wesoło spędzić czas korzystając z gościnności gospodarzy.                                                                                                   

            „Sprzątanie Ziemi” to świetna lekcja ucząca młodych ludzi dbałości o środowisko i dająca satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Pomaga ona w kształtowaniu postaw, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia.

                                                                                                                                          Koordynator- Anita Skotnicka

        • Dzień Brytyjski
          • Dzień Brytyjski

          • W dniu 15.05.2017 po raz drugi odbył się w naszej szkole Dzień Brytyjski. Akademia rozpoczęła się występem najmłodszych uczniów z przedszkola, którzy zaprezentowali swoje umiejętności językowe i aktorskie w piosence „ Five little monkeys.” Starsi uczniowie odegrali inscenizację „Snow Queen.”

            Uczennice klasy V przybliżyli kilka faktów o Wielkiej Brytanii i Zjednoczonym Królestwie. Jakub Farmas wcielił się w rolę prawdziwego Szkota, prezentując tradycyjny szkocki strój zwany kiltem. Publiczność usłyszała również dwie angielski piosenki zaśpiewane przez Julię Gwóźdź i Piotra Nowaka.

            Na koniec pani dyrektor wręczyła nagrody uczestnikom konkursu plastycznego dla klas I-III pt.”Królowa Wielkiej Brytanii” oraz w klasach IV-VI na prezentację o Wielkiej Brytanii.

            Zwycięzcami konkursu zostali Natalia Łabaj, która zajęła I miejsce, Milena Gwóźdź zajęła II miejsce, Julia Gwóźdź zajęła III miejsce. Natomiast w klasach IV-VI pierwsze miejsce zdobył Marcin Drechnowicz.

            Wiśniewska Urszula

        • XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach pt. "Szukamy Autorytetów"
          • XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Sławnych Polakach pt. "Szukamy Autorytetów"

          • Dwoje uczniów z klasy VI – Marta Koziara i Piotr Nowak – zajęło 3 miejsca  w XIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Sławnych Polakach pt. ,,Szukamy autorytetów", który odbył się 27.04.2017r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach.

            Uczestnicy konkursu napisali test dotyczący życia i działalności 12 sławnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Jana Kochanowskiego, Józefa Wybickiego, Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki, Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, świętego Jana Pawła II.

            Test składał się z czterech części:

             – rozpoznanie imion i nazwisk sławnych Polaków na podstawie portretów;

             – podanie wieku, w którym żyła postać oraz daty urodzin wybranych postaci.

            – pytania dotyczące życia i działalności w/w postaci.

            – rozpoznanie postaci na podstawie fragmentu charakterystyki.

            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

             Gratulujemy!

          • Konkurs Wiedzy Regionalnej "Moje Ponidzie"

          •    Dnia 24 kwietnia dwoje uczniów klasy VI – Klaudia Szcześniak i Kamil Skotnicki – przygotowywanych przez panią Ewę Nowaczkiewicz, wzięło udział w gminnym etapie Powiatowego konkursu wiedzy regionalnej "Moje Ponidzie", który odbył się w SP nr 2 w Busku – Zdroju.

            Celem konkursu jest
            - popularyzacja wiedzy o Ponidziu; 
            - rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej; 
            - kształtowanie postaw proekologicznych; 
            - rozwijanie umiejętności zespołowej współpracy. 

            Nasi uczniowie przeszli do powiatowego etapu tego konkursu, który odbędzie się w maju tego roku.

            Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!


             

        • Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece.
          • Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece.

          •  W dniach 8-15 maja 2017 r. obchodziliśmy w naszej bibliotece Tydzień Bibliotek oraz Dzień Bibliotekarza. Obchody miały   na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2017 odbyła  się pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”.

                8 maja gośćmi biblioteki były dzieci z klasy zerowej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Akademia wierszy Jana Brzechwy”. Dzieci wysłuchały wierszy pt. min. „Leń” , „Koziołeczek” , „Na straganie” , „Kłamczucha” oraz wyrecytowały słynną Kaczkę Dziwaczkę. Następnie  mogły poświęcić chwilę wybranym przez siebie książkom. Wspólnie przeglądali, wertowali i zwiedzali barwny świat książek. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały laurki  i wręczyły pani bibliotekarce.

                 9 maja tradycyjnie jak w każdy wtorek  odbyło się spotkanie miłośników biblioteki –uczniów kl. IV. Tym razem tematem spotkania było: „Czasopismo w bibliotece  źródłem wiedzy i informacji”. Głównym celem spotkania było: kształtowanie nawyków korzystania z czasopism oraz prezentacja czasopism prenumerowanych przez bibliotekę. Przeczytaliśmy  artykuł Gabrieli Mikulskiej pt.”Przyjaźń” z Victora Juniora a następnie każdy mógł zapoznać się z dowolnym czasopismem.

                   10 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. II z wychowawcą. W związku z niedawno obchodzonym Dniem Strażaka spotkanie miało temat: „Kim jest strażak”. Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersz W. Broniewskiego pt. „Pożar” oraz opowiadanie z historyjką obrazkową pt.„Strażak”. Dzieci opowiadały o pracy strażaka a następnie wykonały plakaty w grupach.

                                                                                                                                                          Marta Skowrońska

        • Edukacja regionalna i przyrodnicza. Cudze chwalicie…
          • Edukacja regionalna i przyrodnicza. Cudze chwalicie…

          • Dnia 10 maja uczniowie starszych klas wybrali się na wycieczkę po Ponidziu. Tym razem naszym celem stała się Wiślica. Początki miejscowości datuje się na IX wiek i wiąże się je z Państwem Wiślan. Średniowiecze to okres rozkwitu Wiślicy, gdy była ona tym dla królewskiego Krakowa, co Wersal dla Paryża. Dziś stanowi namacalne świadectwo swojej dawnej świetności.

            Korzystając  z bogatej oferty Muzeum Regionalnego w Wiślicy zobaczyliśmy:
            -Bazylikę wraz z podziemiami pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV w., będącą jednocześnie Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej, podziemia  będące pozostałościami dwóch kościołów romańskich, z XII i XIII w. z zachowaną posadzką tzw. "Płytą Orantów" 
            -Dzwonnicę ufundowaną przez Jana Długosza z XV w.;
            -Dom Długosza z XV w.;
            -Pawilon Archeologiczny z pozostałościami X-wiecznego kościoła oraz prawdopodobnie z Misy Chrzcielnej z 880 r. n.e

            W czasie naszej wycieczki odwiedziliśmy również „ Rezerwat Skorocice”- najciekawszy rezerwat na Ponidziu.  Gipsowy Wąwóz skalny, którym wędrowaliśmy ma około 850 metrów długości i średnio około 80 metrów szerokości. Jego ściany mają formę urwisk, w których widoczne są kryształy gipsu. Na terenie rezerwatu występują liczne zjawiska krasowe o których pan Darek bardzo ciekawie opowiadał. Dzieci mogły zobaczyć największą w Polsce i najdłuższą na terenie rezerwatu jaskinię gipsową, ale nie mogły do niej wejść. Strop jaskini jest bardzo niestabilny, dlatego  też wchodzenie do niej zwłaszcza, gdy gips jest nasiąknięty wodą  jest niebezpieczne. Na nasłonecznionych, suchych zboczach wąwozu mogliśmy zobaczyć ciepłolubne murawy o charakterze stepowym, zaś  na dnie wąwozu miłka wiosennego- symbol Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.                                                                                                                                                                                                                                                  Po tej wspaniałej lekcji w plenerze udaliśmy się do siedziby Zespołu Świętokrzyskich   i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach Średnich, gdzie mogliśmy upiec kiełbaskę na grillu i spędzić miło czas na zabawie.

                                                                                                                                            Anita Skotnicka, Ewa Nowaczkiewicz

        • X Biegi Przełajowe w Busku-Zdroju
          • X Biegi Przełajowe w Busku-Zdroju

          • W środę, 10 maja 2017r. na Stadionie Miejskim, odbyły się X Jubileuszowe Gminne Biegi Przełajowe, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemara Sikory. Organizatorem Gminnych Biegów Przełajowych był Klub Sportowy "Słoneczko" w Busku-Zdroju  Ceremonii otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz

            W zawodach wystartowało blisko 300 zawodników i zawodniczek ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. 

            Z naszej szkoły  w biegach na 300m:

            • w kategorii klas I-II Dawid Dulik zajął I miejsce
            • w kategorii klas III-IV Patryk Dusza zajął VI miejsce.

            Wręczenia medali, dyplomów i pucharów dla najlepszych zawodników, zawodniczek oraz najlepszych drużyn dokonał Burmistrz Tomasz Mierzwa oraz Dyrektor ds. marketingu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. Gerard Jakubowski. 

                                                                                                                       Gratulacje chłopcy!!!!!!!!!

        • Nasi uczniowie znów w gronie laureatów!!!
          • Nasi uczniowie znów w gronie laureatów!!!

          • 9 maja w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II  w Zbludowicach odbył się  V Międzyszkolny Konkurs Matematyczny pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. W tym roku szkolnym był to „Test wiedzy i umiejętności”. Młodzi matematycy z pięciu szkół gminy Busko- Zdrój zmierzyli się indywidualnie z zadaniami matematycznymi o różnorodnym stopniu trudności. W czasie konkursu uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności w atmosferze zdrowej rywalizacji.                                                                                       

            Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się nasi chłopcy  z klasy VI: Piotr Nowak, który zajął I miejsce oraz Kamil Skotnicki, który zajął III miejsce.

            To duży sukces uczniów oraz pani Anity Skotnickiej, która przygotowała ich do tego konkursu. GRATULACJE!

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie
      • dobrowoda@oswiata.busko.pl; m.szkola57@gmail.com
      • Tel: 41 378 15 25
      • Dobrowoda 26 28 -100 Busko Zdrój 28-100 Dobrowoda Poland
      • mgr Renata Bugdalska
    • Logowanie