Projekt o tematyce ekologicznej zrealizowano w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkole podstawowej - Zadanie pn.:„Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Busko-Zdrój” Dnia 23 marca uczniowie klas IV- VII zaprezentowali projekt pt. „Woda- ciekawe doświadczenia.”
Nasz projekt był realizowany etapami:
- zaciekawienie uczniów tematyką dotyczącą wody jako czynnika decydującego o życiu na Ziemi,
- przedstawienie uczniom propozycji działań, które mogłyby być realizowane w ramach projektu,
- planowanie działań, wybranie doświadczeń, które uczniowie zaprezentują na warsztatach ekologicznych, opracowanie zasad współpracy w grupie,
- prezentacja projektu,
- ocena projektu, ocena pracy uczniów i poszczególnych grup projektowych na podstawie ustalonych kryteriów.
Prezentacja miała formę pokazu eksperymentów w wykonaniu „szalonych naukowców”:
Grupa I (uczniowie kl.IV) : Doświadczenie z jajkiem w roli głównej.
- jajko w wodzie zwykłej tonie, po dolaniu wody z solą wypływa. Gdy dolejemy jeszcze wody słodkiej unosi się jakby było zawieszone.
Wyjaśnienie Szalonych Naukowców :
Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.
Grupa II (chłopcy z kl.VI) : Doświadczenie „Kolorowy przekładaniec”.
- potrzebne materiały:
- przezroczyste, wysokie naczynie,
- płynny miód,
- olej,
- zielony płyn do zmywania naczyń,
- niebieski płyn do zmywania,
- plastikowa butelka z wodą,
- czerwona farba (np. plakatowa).
- wykonanie: do naczynia wlewamy po kolei: miód, zielony detergent, niebieski detergent, wodę wymieszaną z czerwona farbą i na końcu olej.
- obserwujemy wspaniały efekt: płyny poukładane warstwami, jedna na drugiej.
Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Dlaczego ciecze nie zmieszały się, tylko poukładały w kolorowe paski? Dlatego, że są różnej gęstości. Te płyny, które są gęstsze, są też cięższe i dlatego opadały na dół, nie mieszając się z innymi.
Grupa III (uczniowie z kl.VII) : Doświadczenie „Sok z kapusty czyni cuda”.
- wykonanie: do 3 naczyń przezroczystych wlewamy wodę, do pierwszego dolewamy mydło, do drugiego ocet , w trzecim zostawiamy czystą wodę. Następnie do każdego dodajemy trochę wywaru z czerwonej kapusty
- obserwujemy zaskakujący efekt: w każdym naczyniu woda barwi się na inny kolor: różowy, niebieski, fioletowy.
Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Sprawiliśmy, że sok z czerwonej kapusty jest wskaźnikiem, tzn. wskazuje czy dany płyn jest kwasem (barwi się na różowo), zasadą (barwi się na niebiesko) czy substancją obojętną (barwi się na fioletowo).
Grupa IV (uczniowie z kl.V) : Doświadczenie „Filtr do wody z piasku, żwiru i węgla aktywnego”.
- wykonanie: uczniowie budują kolumnę filtracyjną, a następnie wlewają do niej brudną wodę. Wszyscy obserwują wodę , która przeszła przez warstwy i wspólnie wyciągają wniosek: woda została wstępnie oczyszczona i przefiltrowana, jednak nie jest jeszcze całkowicie czysta.
Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Przedstawiliśmy zestaw do filtrowania wody, w którym znajduje się warstwa żwiru, piasku i węgla aktywnego. Zadaniem żwiru jest odfiltrowanie dużych zanieczyszczeń pływających w wodzie. Piasek również usuwa większość zanieczyszczeń mechanicznych, węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia chemiczne. Wodę przefiltrowaną w ten sposób warto jednak zagotować, ponieważ w dalszym ciągu może być szkodliwa dla zdrowia.
Dziewczęta z klasy V podały również przepis jak wykonać prosty płyn do usuwania rdzy z drobnych metalowych przedmiotów. Wystarczy zmieszać wodę, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy zardzewiały gwóźdź lub śrubkę, odstawiamy na kilka godzin i efekt murowany, rdza znika! Grupa V (grupa mieszana z kl.VI): Doświadczenie „ Kolorowy wulkan”.
- potrzebne materiały: ocet, soda oczyszczona, kolorowy barwnik, trochę wody.
- wykonanie: na talerzu stawiamy przezroczyste naczynie, wsypujemy sodę, dodajemy kilka kropli barwnika, trochę wody oraz ocet,
- obserwujemy efekt: mieszanina w naczyniu zaczyna się pienić, płyn wypływa gwałtownie tworząc kolorowa lawę. Wyjaśnienie Szalonych Naukowców: Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).
Zespół V wykonał jeszcze jeden eksperyment- bardzo prosty i efektowny. Wykorzystali do tego kolorowe cukierki „skittles”, które zalane ciepłą wodą zaczęły puszczać barwnik i powstała piękna kolorowa tęcza. Dzieci wyjaśniły, że takie samoistne mieszanie się substancji nazywamy dyfuzją.
Te zajęcia były „super”, wszyscy byli świetnie przygotowani, projekt oceniony na 6 . Zachęcamy do eksperymentowania!
Koordynatorzy projektu: Anita Skotnicka, Joanna Zych